Nasada kominowa

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
michal86
kapral
Posty: 100
Rejestracja: 02 wrz 2013, 21:47

Nasada kominowa

Post autor: michal86 »

witam,czy ma ktos zalozona u siebie nasade kominowa?tzw. "baczek".czy jest to praktyczne?mam tzw.ciag wsteczny w kominie wentylacyjnym(wzaleznosci jak wiatr wieje,nie zawsze),znajomy doradzil mi tego baczka,kosztuje 250zl,niechce nadarmo wyrzucac pieniedzy,dlatego pytam.z gory dziekuje za doradzenie.
Tyson
kapral
Posty: 144
Rejestracja: 04 wrz 2005, 8:56

Re: Nasada kominowa

Post autor: Tyson »

Wentylacja grawitacyjna charakteryzuje się tym, że gdzieś musi zaciągnąć, żeby w innym miejscu mogło wyciągnąć. To, że zamontujesz nasadę wyeliminuje problem tylko w jednym miejscu, ale pojawi się w drugim.
majster
starszy kapral
Posty: 178
Rejestracja: 22 gru 2011, 14:22
Lokalizacja: Ostrołeka

Re: Nasada kominowa

Post autor: majster »

Mam podobny problem - kupiłem tzw "strażaka" który zmienia kierunek ustawiając się zawsze tak żeby wyciągał z komina.Myślę że on rozwiąże problem ok kosztuje trochę mniej od tego o którym piszesz (ok 130Ł jak dobrze pamiętam.
Niestety nie zamontowałem go jeszcze -szukam kogoś kto to zrobi.
agacomplete
starszy kapral
Posty: 180
Rejestracja: 24 paź 2010, 21:26

Re: Nasada kominowa

Post autor: agacomplete »

Strażak to nasada na komin spalinowy czyli od pieca CO. powoduje to że dym nie zawiewa i nie kręci się po dachu tylko leci zgodnie z kierunkiem wiatru.bączek to jak myślę nasada na komin wentylacyjny, wspomagana powiewami wiatru,bądź silniczkiem elektrycznym. tzh hybryda.wsteczny ciąg jest najczęściej zpowodowany brakiem dopływy powietrza do budynku.napisz więcej o problemie to może coś podpowiemy
michal86
kapral
Posty: 100
Rejestracja: 02 wrz 2013, 21:47

Re: Nasada kominowa

Post autor: michal86 »

zalezy jak wieje wiatr na dworzu(wzaleznosci w jakim kierunku),sa dni ze wentylacja dziala jak nalezy(sprawdzam czasem zapalka,wciaga plomien do kratki),a sa takie dni ze zamiast wciagac,to wpycha mi zimne powietrze z zewnatrz do srodka domu,tzw ciag wsteczny.co tu zrobic?
majster
starszy kapral
Posty: 178
Rejestracja: 22 gru 2011, 14:22
Lokalizacja: Ostrołeka

Re: Nasada kominowa

Post autor: majster »

Ciąg wsteczny to częsty przypadek w układzie wentylacji naturalnej. Jeżeli problem ma związek z wietrzną pogodą, najprostszym sposobem na jego zniwelowanie jest zamontowanie nasady kominowej.Nasady kominowe, których zadaniem jest wspomaganie ciągu kominowego dzielą się na stałe, obrotowe i samonastawne. Te ostatnie są przez wielu uważane za najefektywniejsze pod względem ochrony oraz wspomagania pracy komina.Budowa typu strażak chroni komin przed opadami deszczu i śniegu. Nasada strażak, wyposażona jest w łożyska toczne bezustannie pozostaje w ruchu podczas wietrznej pogody obracają się zgodnie z kierunkiem wiatru, wykorzystując jego siłę do wytworzenia podciśnienia w przewodach.
michal86
kapral
Posty: 100
Rejestracja: 02 wrz 2013, 21:47

Re: Nasada kominowa

Post autor: michal86 »

jeszcze jedno pytanie.komin wentylacyjny jest u gory zesklepiony,z boku komina sa kratki wentylacyjne,przy montazu "baczka"rozkuje gore komina i go zamontuje,ale czy mam zaslepic kratki wentylacyjne z boku komina?czy nie?czy niebeda zaklocac pracy "baczka" jesli ich niezaslepie?
agacomplete
starszy kapral
Posty: 180
Rejestracja: 24 paź 2010, 21:26

Re: Nasada kominowa

Post autor: agacomplete »

no chyba raczej należy zaślepić.
agacomplete
starszy kapral
Posty: 180
Rejestracja: 24 paź 2010, 21:26

Re: Nasada kominowa

Post autor: agacomplete »

pomyśl o doprowadzenie powietrza do wnętrza budynku , w przypadku powstania ciągu wstecznego uchyl okno w pomieszczeniu i sprawdź czy cią wróci do normy jeśli tak tzn że brak jest dopływu powietrza z zewnątrz i zasysa przez luft o najsłabszym ciągu
agacomplete
starszy kapral
Posty: 180
Rejestracja: 24 paź 2010, 21:26

Re: Nasada kominowa

Post autor: agacomplete »

to wina zbyt szczelnych okien. pomyśl o wycięciu uszcelek lub montażu nawiewników.
agacomplete
starszy kapral
Posty: 180
Rejestracja: 24 paź 2010, 21:26

Re: Nasada kominowa

Post autor: agacomplete »

poczytaj trochę na innych forach.
michal86
kapral
Posty: 100
Rejestracja: 02 wrz 2013, 21:47

Re: Nasada kominowa

Post autor: michal86 »

to niewina powietrza,mam nawiewnikimw oknach.no dobra,dziekuje wszystkim za pomoc
Tyson
kapral
Posty: 144
Rejestracja: 04 wrz 2005, 8:56

Re: Nasada kominowa

Post autor: Tyson »

Napisałeś, że w kominie masz z boku kratki. Tylko teraz pytanie czy kratki są na przestrzał, tzn z jednej i drugiej strony dla jednego luftu?
michal86
kapral
Posty: 100
Rejestracja: 02 wrz 2013, 21:47

Re: Nasada kominowa

Post autor: michal86 »

tak,kratki sa na przestrzal
ODPOWIEDZ