Prawo do umowy o pracę a śmieciówki

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
Awatar użytkownika
balboa
starszy chorąży sztabowy
Posty: 550
Rejestracja: 15 kwie 2011, 9:50
Lokalizacja: alaska

Prawo do umowy o pracę a śmieciówki

Post autor: balboa »

Przeczytałem na forum i robię z tego odzielny temat pod odpowiednią nazwą, bo szkoda by było żeby całe zagdanienie umkneło uwadze jako offtop.
Nadredaktor pisze: Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną. . Jeżeli pracownikowi wydaje się, że pomimo zawarcia umowy cywilnoprawnej "ŚMIECIÓWKI"wykonuje pracę, może złożyć do sądu pozew o ustalenie stosunku prawnego. Sąd weźmie pod uwagę jak długo pracownik wykonywał pracę, czy wpisywał się na listę obecności, jak wyglądał nadzór pracodawcy, czy praca miała stały charakter.Czyli jak masz np:umowę zlecenie a pracujesz od-do ,miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, masz swojego przełożonego,podpisujesz listę obecności ,masz grafik.To pracodawca powinien zatrudnic cie na umowę o pracę!!!
Nawiązanie stosunku pracy następuje niezależnie od nazwy umowy zawartej przez strony, jeśli tylko pracownik zobowiązuję się do wykonywania pracy danego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie oznaczonym przez pracodawcę, a za świadczoną pracę dostaje wynagrodzenie. Zgodnie z kodeksem pracy cechami charakterystycznymi dla umowy o pracę są:
- strony umowy (pracownikiem może być tylko osoba fizyczna),
- wykonywanie pracy osobiście przez pracownika (tzn. pracownik nie może powierzyć wykonywania umowy osobie trzeciej),
- wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy (tzn. pracodawca ma prawo wydawać pracownikowi polecenia służbowe),
- wykonywanie pracy w określonym przez pracodawcę miejscu i czasie (pracownik wykonuje pracę w określonym przez pracodawcę miejscu i pozostaje w dyspozycji pracodawcy przez określoną liczbę godzin w określonym przedziale czasowym),
- wykonywanie pracy za wynagrodzeniem (pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia za wykonywaną pracę),
- pracownik nie ponosi ryzyka związanego z działalnością prowadzoną przez pracodawcę (ryzyko to ponosi tylko pracodawca),
- praca pracownika ma charakter ciągły (ma on obowiązek świadczenia pracy przez cały okres obowiązywania umowy, w powtarzających się odstępach czasu).
Ode mnie jeszcze tyle że...
...pracodawcy grozi spora kara finansowa za dawanie "śmieciówek" za pracę na którą powinna być umowa o pracę, oraz wszelkie inne łamanie kodeksu pracy.
Nadretaktor
szeregowy
Posty: 26
Rejestracja: 24 lut 2013, 13:44

Re: Prawo do umowy o pracę a śmieciówki

Post autor: Nadretaktor »

Nazwa umowy

Nie ma znaczenia jak nazwana jest umowa, na podstawie której osoba wykonuje swoją pracę. Nazwanie umowy umową zlecenia nie przesądza o tym, że tak naprawdę nie jest to umowa o pracę. Ważny jest nie tytuł, ale treść ustaleń w umowie.
Kiedy są podstawy to wniesienia pozwu?

Jeżeli wykonywanie zlecenia posiada wszystkie cechy właściwe dla stosunku pracy, to zleceniobiorca ma podstawy do wniesienia pozwu o ustalenie stosunku pracy. Cechy właściwe dla stosunku pracy zawarte są w Kodeksie pracy, dokładnie w art. 22 §1, który stanowi, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
reklama
reklama


Mirosław K ma podpisaną umowę zlecenie z zakładem fryzjerskim. Pracuje tam jako fryzjer, od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 17. Razem z panem Mirosławem pracuje właściciel zakładu fryzjerskiego. Czy w takim przypadku są podstawy do wniesienia pozwu do sądu pracy o ustalenie stosunku pracy?

W podanym wyżej przykładzie pan Mirosław jest zobowiązany do wykonywania pracy określonego rodzaju – pracuje jako fryzjer, a z faktu współpracy z właścicielem wykonuje pracę dla niego i pod jego kierownictwem. Pan Mirosław musi również pracować w określonym miejscu i czasie. Wszystkie cechy właściwe dla stosunku pracy są spełnione. Pan Mirosław ma podstawę do wniesienia pozwu do sądu pracy.
Pan Czesław pracuje jako ochroniasz przychodzi do pracy na 12 godzin chroni sklep przychodzi o 8 do 20. Podpisuje liste obecnosci ma grafik ma swojego przełożonego kierownika. Pan Czesław też ma podstawę do wniesienia pozwu do sądu pracy.
Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w art. 22§ 1.
Wniesienie pozwu

Jeżeli zleceniobiorca uważa, że jego umowa zlecenia posiada cechy właściwe dla stosunku pracy, może wnieść pozew o ustalenie stosunku pracy do właściwego sądu pracy.
Który sąd będzie właściwy?

Sprawy z zakresu prawa pracy rozpatrują wyłącznie sądy pracy. Zleceniodawca powinien składać pozew do sądu właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania, miejsce wykonywania pracy albo miejsce położenia zakładu pracy.

Sprawy z zakresu prawa pracy są zwolnione z opłat sądowych
Co zawrzeć w pozwie?

Powód w treści pozwu powinien wnosić o ustalenie stosunku pracy. Może również domagać się wyrównania wynagrodzenia, doliczenia dodatku za przepracowane nadgodziny, wypłacenie premii czy też ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Prawo do umowy o pracę a śmieciówki

Post autor: Qrzysio »

Nadretaktor jak już kopiujesz, to wklej treść jako cytat. Przepisujesz internet i warto to oznaczyć jako nie swój tekst.
Nadretaktor
szeregowy
Posty: 26
Rejestracja: 24 lut 2013, 13:44

Re: Prawo do umowy o pracę a śmieciówki

Post autor: Nadretaktor »

Sprawy z zakresu prawa pracy są zwolnione z opłat sądowych
swieczkos
szeregowy
Posty: 33
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:37

Re: Prawo do umowy o pracę a śmieciówki

Post autor: swieczkos »

Nadretaktor pisze:Sprawy z zakresu prawa pracy są zwolnione z opłat sądowych
Nie do końca prawda. Zasadniczo w większości spraw pracowniczych od pozwu opłaty sądowej się nie płaci ale:
Art. 35. 1. W sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50.000 złotych, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową.
2. Pracownik i pracodawca uiszczają opłatę podstawową od pism podlegających opłacie wymienionych w ust. 1, także w sprawie o ustalenie istnienia stosunku pracy wytoczonej z powództwa inspektora pracy.
Bo mi się należy!
ODPOWIEDZ