Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
marion
szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 01 maja 2016, 19:25
Lokalizacja: ostrołęka

Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: marion »

Dziś dowiedziałam się że składka za dziecko ,które będzie bierzmowane w czerwcu w jednej z parafii w Ostrołęce wynosi 150 zł. i byłam w szoku.Jestem ciekawa jak te opłaty wyglądają w innych parafiach w naszym mieście i dlaczego proboszcz tyle sobie życzy (nie wspomne o chrztach).Sakramenty św.powinny być bezpłatne ,lub co łaska,ale zawsze im mało.
alf 78
kapral
Posty: 142
Rejestracja: 14 mar 2011, 20:36

Re: opłata za bierzmowanie w ostrołęce

Post autor: alf 78 »

nawet jakby zarządali 500 to też trzeba dać i nie marudzić , darmo nikt nie będzie kropił
Awatar użytkownika
Mawashi
plutonowy
Posty: 240
Rejestracja: 28 gru 2008, 19:46
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: Mawashi »

Alf78, "darmo nikt nie będzie kropił" :mrgreen:
'Instynkt jak zwierz, w tym świecie trzeba mieć.`
Wiesława
starszy szeregowy
Posty: 62
Rejestracja: 01 lip 2015, 16:08

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: Wiesława »

Przy takim podejściu do Kościoła i duchownych, to ja już się nie dziwię, że księża zwyczajnie boją się chodzić po Ostrołęce, a już nie daj Boże próbować wyjść z jakąś konstruktywną inicjatywą duszpasterską do Rady Miasta. Za to Rada Miasta łącznie z mieszkańcami bardzo chętnie traktuje kapłanów jak osoby od przeróżnych usług dewocyjnych ... .. ... samo życie.
http://blog.wiara.pl/pisanki
PIq5
kapral
Posty: 132
Rejestracja: 09 cze 2010, 20:24

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: PIq5 »

Wiesława weź rozpęd i uderz łbem w ścianę. Pamiętasz co mówił papież Franciszek na temat płacenia za sakramenty?
Wiesława
starszy szeregowy
Posty: 62
Rejestracja: 01 lip 2015, 16:08

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: Wiesława »

- To już może lepiej w herb Ostrołęki? :)

ale pytanie takie samo: ciekawe ile podatnicy muszą zapłacić za to, żeby na herbie Ostrołęki pojawił się napis: "Boże, chroń nas" zamiast "Ochraniaj to ptaku"? I ciekawe jakie, najbardziej zainteresowani taką korektą, mieliby z tego tytułu zyski?

[Skoro księża ciągle wstawiają się za powierzonym sobie Ludem Bożym przed Bogiem, to Lud Boży (albo choć pojedyncze owieczki) może choć raz na jakiś czas wstawić się za nimi przed Bogiem - a jeśli trzeba to i przed ludźmi. ]
http://blog.wiara.pl/pisanki
bachi
szeregowy
Posty: 47
Rejestracja: 09 wrz 2009, 15:10

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: bachi »

Wiesława, skończ te swoje wyklady. Zadano pytanie , bo kogoś interesują jakie są opłaty. Nie masz nic na ten temat do napisania, to się nie udzielaj.
MrocznyRzeźnik
szeregowy
Posty: 47
Rejestracja: 15 sty 2008, 15:05

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: MrocznyRzeźnik »

To księża są dla nas, a nie my dla nich to po pierwsze.
A po drugie to bardziej się wystawiają (w seminarium np.) niż wstawiają.
Płacenie za sakramenty to paranoja, tak jak za miejsca na cmentarzach i inne tego typu bzdury...
O shit!
MrocznyRzeźnik
szeregowy
Posty: 47
Rejestracja: 15 sty 2008, 15:05

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: MrocznyRzeźnik »

Wiesława-najlepiej idź na zakonnicę do klasztoru zamkniętego zlokalizowanego gdzieś w pólnocno-wschodnim Nepalu i koniecznie bez dostępu do internetu:D A muzeum też tam możesz sobie zorganizować np. dla kozic wysokogórskich.
O shit!
Wiesława
starszy szeregowy
Posty: 62
Rejestracja: 01 lip 2015, 16:08

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: Wiesława »

bachi pisze:Wiesława, skończ te swoje wyklady. Zadano pytanie , bo kogoś interesują jakie są opłaty. Nie masz nic na ten temat do napisania, to się nie udzielaj.
Nie wiem jak wyglądał Twój egzamin przed bierzmowaniem, ale mój u księdza Ryszarda Kłosińskiego wyglądał tak: - w jakich przypowieściach nauczał Jezus? - proszę, może Wiesia. - Nie wiem. - Dobrze, o siewcy. Kto zna inne? :D :D :D
http://blog.wiara.pl/pisanki
cichy117
plutonowy
Posty: 227
Rejestracja: 02 cze 2013, 15:55

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: cichy117 »

I jaki to ma związek z tematem? Chyba że chcesz powiedzieć, że jeśli zapłacisz składkę to i egzamin zdany.
Wiesława
starszy szeregowy
Posty: 62
Rejestracja: 01 lip 2015, 16:08

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: Wiesława »

Kiedy ja przystępowałam do bierzmowania, to, o ile pamiętam, nie było żadnych składek. A księża się martwili czy wszystkie dzieciaki będą miały za co przyjechać na bierzmowanie.

Składki około bierzmowaniowe są ustalane przez rodziców dzieci, i nie są za sakrament bierzmowania tylko np. na kwiaty czy drobne upominki w podziękowaniu dla przygotowujących do bierzmowania i dla duszpasterzy ewentualnie na pamiątki dla dzieci i chyba mogą być też na okolicznościową mszę św.
Kiedy mój syn przystępował do bierzmowania a rada rodziców ustaliła składki chyba też na 150 zł. uznałam że rodzice, którzy chcą tyle zapłacić za kwiatki mają w d. całą Trójcę Świętą i interweniowałam u księdza proboszcza oraz u innego duszpasterza. Na sugestię kapłanów rodzice zmniejszyli składki do 50 zł. - A kiedy w ostatniej chwili jedna z matek biegała po osiedlu, żeby zebrać jeszcze po 10 zł. nie dostała ode mnie nic, i nie pozwoliłam jej też spotkać się z moim mężem, bo od niego by wyciągnęła.
http://blog.wiara.pl/pisanki
Tapatik
starszy sierżant
Posty: 319
Rejestracja: 18 sty 2007, 17:01

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: Tapatik »

Wiesława pisze:- To już może lepiej w herb Ostrołęki? :)

ale pytanie takie samo: ciekawe ile podatnicy muszą zapłacić za to, żeby na herbie Ostrołęki pojawił się napis: "Boże, chroń nas" zamiast "Ochraniaj to ptaku"? I ciekawe jakie, najbardziej zainteresowani taką korektą, mieliby z tego tytułu zyski?
Kto chce dokonać takiej korekty?
Wiesława
starszy szeregowy
Posty: 62
Rejestracja: 01 lip 2015, 16:08

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: Wiesława »

Od dwudziestu paru lat mieszkam w parafii prowadzonej przez Księży Pallotynów a dodatkowo uprawiałam tzw. churching i okazjonalnie miałam do czynienia z duszpasterzami z różnych zakonów. Ale styl starej szkoły seminaryjnej z Łomży kiedyś poznałam całkiem nieźle: kiedy w czasach komunizmu katecheza była w salkach katechetycznych, to ksiądz Kłosiński przebierał się za św. Mikołaja i przychodził do swoich uczniów w szkole podstawowej w Olszewie Borkach, żeby ewangelizować nauczycieli. A kiedy w ostrołęckim internacie przy LO miałam problemy z wychowawcami z powodów religijnych, to ksiądz Dziękiewicz przyszedł do internatu i obaj z ks. Kłosińskim nawiązali jakiś kontakt z wychowawcami: tacy duszpasterze nie oddadzą swoich wiernych ani komunistom, ani ateistom, ani agnostykom, ani buddystom, ani różokrzyżowcom, ani świadkom Jehowy [<- "religie", które akurat mnie mogły wciągnąć]. Ksiądz Grzegorczyk jest z tej samej szkoły - nie będzie miał serca, żeby traktować św. Jana Pawła II walczącego po prometejsku z orłem niczym św. Jerzy ze smokiem: i nie spocznie dopóki Ostrołęka w całości nie odda się pod opiekę Matce Bożej i Chrystusowi.
http://blog.wiara.pl/pisanki
MrocznyRzeźnik
szeregowy
Posty: 47
Rejestracja: 15 sty 2008, 15:05

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: MrocznyRzeźnik »

Litości...
O shit!
użytkowniczka
szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 08 maja 2016, 19:14

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: użytkowniczka »

Jestem z parafii Turośl i za bierzmowanie musieliśmy płacić coś mniej więcej 100 zł. Nic byśmy nie mieli przeciwko, gdybyśmy nie musieli stać przez 2 godziny, gdybyśmy mieli kwiaty czy też jakiekolwiek ozdoby. Ale cóż... Prezent dla księży musiał kosztować...
sqnix
szeregowy
Posty: 17
Rejestracja: 29 wrz 2015, 12:05

Re: Opłata za bierzmowanie w Ostrołęce

Post autor: sqnix »

a pamiętacie co było napisane sprayem na farze ok.20 lat temu :) ?
ODPOWIEDZ