Budżet obywatelski - Ostrołęka 2017!

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
kupie
szeregowy
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2013, 21:40

Budżet obywatelski - Ostrołęka 2017!

Post autor: kupie »

Drodzy mieszkańcy!
Drodzy rowerzyści!
W poniedziałek w Ostrołęce rusza głosowanie na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok.

Z 20 zaproponowanych projektów jest jeden szczególny dla każdego rowerzysty - projekt nr 10 pt. "Wytyczenie przejazdów rowerowych przez rondo im. Zbawiciela Świata".
Oszacowałem koszt tego przedsięwzięcia na 20 000zł, w skład czego wchodzi wykonanie oznakowania poziomego i pionowego, koszty ew. uzupełnienia kostki brukowej na wysepkach, obniżenia krawężników itp., koszt projektu na organizację ruchu drogowego.


Bardzo ważne! Głosowanie trwa tylko od poniedziałku (24.10) do piątku (28.10), więc trzeba się licznie mobilizować, liczy się każdy dzień! Wypełnione karty do głosowania można zanieść do Urzędu Miasta i wrzucić je do urny, lub wysłać zdjęcie/skan/pdf na adres mailowy Urzędu: budzet@um.ostroleka.pl


Proszę Was o wsparcie tego projektu - im więcej głosów, tym większa szansa na jego realizację! Wydrukujcie więcej kart, poproście o wypełnienie swoją rodzinę, znajomych czy współpracowników. W głosowaniu brać udział mogą osoby ujęte w stałym rejestrze wyborców w Ostrołęce. Jedna osoba może oddać głos na tyko jeden projekt!

Kilka tygodni temu w piśmie zaadresowanym do Prezydenta Miasta postulowałem o wytyczenie przejazdów również na innych skrzyżowaniach w Ostrołęce, jednak z pisma zwrotnego dowiedziałem się, że miasto nie ma obecnie środków na zmianę organizacji ruchu w tak wielu punktach (koszt oznakowania+projektów na zmianę organizacji ruchu, ew. dopasowanie istniejącej infrastruktury np. krawężników). Jest to więc jedna z nielicznych możliwości wykonania takiego przejazdu na bardzo ruchliwym skrzyżowaniu, przy którym krzyżuje się kilka ścieżek rowerowych.

Wielu z Was zapyta czemu takie przejazdy nie powstały wcześniej? Odpowiedź znajdziecie w opisie projektu, który został złożony w Ratuszu:

Rondo im. Zbawiciela Świata stanowi przecięcie aż 6 ścieżek rowerowych, jednak osoby z nich korzystające, w celu kontynuowania podróży, zmuszone są do zejścia z jednośladów w celu przejścia przez przejście dla pieszych. Przez wiele lat wyznaczenie przejazdów rowerowych przy przejściach dla pieszych było problematyczne ze względu na wymagane minimalne szerokości, jednak 7 września 2015 r. opublikowane zostały dwie kluczowe z punktu widzenia ruchu rowerowego nowelizacje rozporządzeń: w sprawie znaków i sygnałów drogowych (D.U.2002.170.1393, nowelizacja - D.U.2015.1313) i w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (D.U.2003.220.2181, nowelizacja - D.U.2015.1314). W gąszczu wielu zmian, istotnym w poruszanej kwestii jest zmiana dot. wyznaczania przejazdów dla rowerzystów w przedłużeniu dróg dla rowerów i pieszych, w tym korekta ich położenia i geometrii ze względu na zmniejszenie minimalnych szerokości przejazdu dla rowerzystów (1,8 m dla jednokierunkowego i 3,0 m dla dwukierunkowego licząc do zewnętrznych krawędzi) oraz przejścia dla pieszych (2,5 m zamiast min. 4,0 m dotychczas). Nowelizacja umożliwia połączenie znaków P-10 i P-11 na szerokości 0,5m, co oznacza dodatkowe zmniejszenie zapotrzebowania na miejsce z 6,5 m (4,0 m przejście, 0,5 m odstępu i 2,0 m przejazd) do 5,0 m (2,5m przejście + 3,0m przejazd – 0,5m połączenie znaków) w przypadku przejazdu kombinowanego z przejściem wg nowego wzoru na rys. 4.2.2.3 w Załączniku nr 2 po nowelizacji.

Z pomiarów wykonanych w terenie wynika, że obecnie na rondzie im. Zbawiciela Świata szerokość przejść dla pieszych wynosi od 5,0m do 5,5m.

Przedstawiany plan projektu został pozytywnie odebrany przez wielu rowerzystów jak i kierowców z Ostrołęki i w razie wybrania go do realizacji będzie stanowić wspaniały przykład możliwości bezpiecznego współistnienia wielu środków komunikacji w mieście. Ponadto poprawi komunikację pomiędzy poszczególnymi dzielnicami Ostrołęki i ułatwi dotarcie do samoobsługowej stacji naprawy rowerów znajdującej się przy rondzie.
Więcej informacji (w tym regulamin, lista pozostałych projektów)
http://www.ostroleka.pl/aktualnosci/a/b ... propozycje
http://bip.um.ostroleka.pl/contents/content/127/2581

Chętnie odpowiem na dodatkowe pytania :)

kupie
szeregowy
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2013, 21:40

Re: Budżet obywatelski - Ostrołęka 2017!

Post autor: kupie »

Karty do glosowania są do pobrania ze strony:
http://www.ostroleka.pl/aktualnosci/a/b ... propozycje
wersje wydrukowane są dostepne również w Urzędzie Miasta!

Markus
starszy sierżant
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2016, 12:34

Re: Budżet obywatelski - Ostrołęka 2017!

Post autor: Markus »

namawiałbym raczej do tego "Scena z zadaszeniem i podjazdem dla osób niepełnosprawnych w ogrodzie terapeutycznym Domu Pomocy Społecznej w Ostrołęce przy ul. Rolnej 27"

majster
starszy kapral
Posty: 157
Rejestracja: 22 gru 2011, 14:22
Lokalizacja: Ostrołeka

Re: Budżet obywatelski - Ostrołęka 2017!

Post autor: majster »

Według mnie taki budżet powinien służyć całej społeczności miasta .Moim pomysłem jest to żeby zorganizować i zachęcić wszystkich chętnych do uprawiania różnych dyscyplin sportu piłki siatkowej ,nożnej,gry w koszykówkę ,tenisa ziemnego ,pingponga,pokonywania toru przeszkód na rolkach ,deskorolkach,rowerze i wielu innych pomysłów-do współzawodnictwa osiedli ,drużyn młodzieżowych,szkól z terenu miasta w tych dyscyplinach.Utworzenie w Urzędzie miasta, przy szkole lub Związku sportowym komórki ,która zajmie się organizacją tego typu inicjatyw dla młodych i starszych mieszkańców ,również tych z domu pomocy chcących czynnie uczestniczyć w takim współzawodnictwie i rekreacyjnym uprawianiu sportu .Mamy przecież tyle obiektów sportowych, które wg wszystkich powinny być wykorzystane dla zdrowia mieszkańców ,przecież one są po to zbudowane ale ogrodzone i zamknięte dla chętnych.

tomkurpl
starszy szeregowy
Posty: 94
Rejestracja: 17 sty 2006, 15:21
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Budżet obywatelski - Ostrołęka 2017!

Post autor: tomkurpl »

Zadanie nr 11 działka ma 407m2 i na to 20.000 To jest parking na wprost sklepu pana Dawidczyka na Goworowskiej.Ja głosuje na przejazdy rowerowe.
Sie ma

izabela
szeregowy
Posty: 6
Rejestracja: 07 mar 2012, 8:34

Re: Budżet obywatelski - Ostrołęka 2017!

Post autor: izabela »

Większość z zaproponowanych zadań ma charakter lokalny i słusznie - tylko mieszkańcy poszczególnych osiedli widzą co dzieje się wokół nich, ponadto niektóre nie są do końca czytelne np."oczko wodne"??? . Ja zachęcam do glosowania na zadanie nr 14 - "Rozbudowa linii oświetlenia ulicznego ulicy Okopowej w Ostrołęce". Po drugiej stronie rzeki w granicach miasta występują takie paradoksy jak ulica Okopowa gdzie nawierzchnię wykonano na całej powierzchni ulicy, natomiast chodnik i oświetlenie tylko do połowy. Brak oświetlenia na zalesionym terenie w tej okolicy powoduje tworzenie dzikiego wysypiska śmieci, jak również stwarza zagrożenie dla osób poruszających się pieszo oraz rowerzystów.Realizacja tego zadania (przy stosunkowo niskim koszcie ) zapewniłaby zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców osiedla Łazek i Leśne oraz innych osób korzystających z tego ciągu komunikacyjnego.

justusz
kapral
Posty: 120
Rejestracja: 26 lis 2010, 20:33

Re: Budżet obywatelski - Ostrołęka 2017!

Post autor: justusz »

Zerkam na propozycje budżetu obywatelskiego i sadzę ze żadna z 14 propozycji nie spełnia kryterium jakie przyświecały słusznej inicjatywie jaka jest BUDŻET OBYWATELSKI. Sa ta inwestycje lokalne które powinny znaleźć sie w "normalnym" budżecie...Idea "budżetu obywatelskiego" polega na tym ze w budzecie miasta wydziela sie jakas symboliczna ułamkowa kwote na realizacje zadań spontanicznych i ...hapeningowych. Np w Krakowie (?) rok temu w ramach budżetu miasto sfinansowało system karmników dla wiewiórek w parku miejskim. Wiec w Ostrołęce może powinien to być "most linowy łączący dwa brzegi Narwi" albo "Katapulta przerzucającą ładunki z brzegu lewego na prawy i odwrotnie" ..wszelkie inne pomysły są otwarte...
Natomiast to co wpisano i poddano głosowaniu Prezydent Miasta i Rada Miasta powinny realizować w normalnym trybie bez żadnej specjalnej łaski.

ODPOWIEDZ