Smog w Ostrołęce i okolicach

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
Instruktor_Marcin
plutonowy

Re: Smog w Ostrołęce i okolicach

Post autor: Instruktor_Marcin » 02 sty 2018, 19:12

No niezły numer. Dopiero co zainstalowaliście czujnik, a Airly zablokowało dostęp do odczytów dla najlepszej aplikacji do tego zadania: Kanarek :(.

Może coś do nich skrobniecie?

Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor

Post autor: Qrzysio » 03 sty 2018, 2:21

Kanarek przygotował petycję, zachęcam do wypełnienia.

Instruktor_Marcin
plutonowy

Post autor: Instruktor_Marcin » 03 sty 2018, 18:51

Już wczoraj podpisałem tę petycję, chociaż jestem niechętny udostępnianiu swoich danych osobowych nieznanej firmie. Niestety jak na razie jest mniej niż 2 tysiące osób. Najwyraźniej ludzie nie są zainteresowani dostępem do odczytów z czujników zapylenia. Jak to mówią: mniej wiesz, dłużej pożyjesz (przynajmniej teoretycznie).

Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor

Post autor: Qrzysio » 04 sty 2018, 8:38

Jeżeli chodzi o sprawdzanie czujnika w Ostrołęce, to aplikacja Airly jest najlepsza - jest szybsza i zawiera to czego potrzebujemy. Inne czujniki i tak nie pozwalają określić jakości powietrza w Ostrołęce, bo są za daleko.

Instruktor_Marcin
plutonowy

Post autor: Instruktor_Marcin » 05 sty 2018, 19:39

Jeżeli chodzi o czujniki w Ostrołęce to na dzień dzisiejszy masz rację, ale co będzie za pół roku, czy nawet za miesiąc, to kto wie. Sam zastanawiam się nad zakupem miernika LookO2 z pomiarem formaldehydów, ale trudno będzie mi do tego przekonać rodzinę.

Co do aplikacji to nie sprawdzałem Airly, gdyż widzę słabe oceny w sklepie Play (2.7/5). To jest jakiś szrot a nie program godny polecenia. Poza tym staram się myśleć przyszłościowo a nie na tu i teraz. Akcja Airly z blokadą Kanarka ma tło ograniczania konkurencji, czytaj LookO2. Na taką sytuację nie mogę się zgodzić.

Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor

Post autor: Qrzysio » 06 sty 2018, 6:16

Wiele osób dało aplikacji Airly ocenę 1 właśnie po tym jak zablokowali Kanarka. To zorganizowana akcja czytelników różnych serwisów, np. dobreprogramy.pl. Poczytaj komentarze np. pod tym wpisem: https://www.dobreprogramy.pl/Czarne-chm ... 85243.html

Aplikacja jest ok, do odczytu wartości naszego czujnika w sam. Używam i nie widzę nic złego. I naprawdę jest szybsza niż Kanarek.

Instruktor_Marcin
plutonowy

Post autor: Instruktor_Marcin » 07 sty 2018, 14:08

Z góry przepraszam, ale to co napisałeś o genezie niskich ocen aplikacji Airly jest po prostu zwykłą dezinformacją (z szacunku do twoich wcześniejszych działań nie chcę nazywać tego kłamstwem).

Fakty:
1. https://www.appbrain.com/app/airly/eu.airly.android
Tam znajdziesz wykres zawierający historię średnich ocen Airly i jak widać najniższa była w okolicach połowy grudnia (dokładnie 2.44 z 10 grudnia), czyli dobrze przed wybuchem afery "kanarkowej".

2. https://www.spidersweb.pl/2018/01/kanar ... olsce.html.
Tam znajdziesz dużo lepszy artykuł na temat sytuacji z Kanarkiem oraz masę ciekawych komentarzy. Chociaż trzeba przyznać, że część wprowadza w błąd. Nie wiem, czy piszą je osoby nie znające tematu, czy powiązane z firmą Airly osoby. Od 24 grudnia 2017 do 7 stycznia br. nie zaobserwowano żadnej mierzalnej zmiany (2,78 const).

A powiem nawet więcej. Mam podejrzenie, graniczące z pewnością, że właśnie taki gwałtowny spadek ocen Aplikacji Airly mógł się przyczynić do podjęcia przez zarząd decyzji o walce z Kanarkiem. Po co im konkurencja? Jak ludzie nie będą mieli alternatywy to "pokochają" aplikację airly :(.

3. Dla porównania historia ocen aplikacji Kanarek: https://www.appbrain.com/app/kanarek-ja ... ert.canary
Przecież aplikacja Kanarek nawet w swoim "najgorszym" etapie (4.4) przewyższała średnią ocen najlepsze momenty Airly (~4.1 - pomijając pierwsze dwa tygodnie istnienia, gdzie oceny wystawiali zapewne pracownicy firmy i ich rodziny). Przewagę w ilość instalacji już z litości pominę.

Nie mam pojęcia jak Airly mogło się zdecydować na konfrontację z takim potentatem. Najwyraźniej ciśnienie finansowe jest tam ogromne i mają wielki problem z LookO2.

Instruktor_Marcin
plutonowy

Post autor: Instruktor_Marcin » 07 sty 2018, 14:32

Dopiero teraz miałem czas przeczytać komentarze pod wskazanym przez Ciebie artykułem i widzę, że twoje podejrzenia miały jakąś podstawę. Niestety nie mogę już edytować wcześniejszego postu więc prosiłbym o skasowanie tej części w nawiasie w pierwszym akapicie :).

Ale jak widać "akcja" wymyślona i opisana tam w komentarzach miała niewielki wpływ na średnią ocen (spadek z 2,7 na 2,5).

hcuj
sierżant

Post autor: hcuj » 12 sty 2018, 23:39

Na długo macie umowę z tą "Pracownią"?

Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor

Post autor: Qrzysio » 13 sty 2018, 4:08

Tak

Instruktor_Marcin
plutonowy

Post autor: Instruktor_Marcin » 13 sty 2018, 11:57

hcuj pisze:
12 sty 2018, 23:39
Pewnie na dwa lata, gdyż krócej to się słabo opłaca brać czujnik Airly nawet darmo. Roczny abonament płacony z góry to około 540 a dwuletni to 960 złotych netto. Po jakimś czasie zostajesz z czujnikiem, który sam musisz opłacić.

rrusilowicz
szeregowy

Post autor: rrusilowicz » 11 maja 2018, 5:44

Polska ma jedne z najbrudniejszych miast w całej Europie. Oto twarde fakty.

50 Najbardziej zanieczyszczone miasta w Unii Europejskiej. Większość jest w Polsce:

https://imgur.com/a/DYONUAY

brexit
starszy kapral

Post autor: brexit » 11 maja 2018, 18:00

Ciekawe jakich metod użyto do pomiaru.Wśród tych miast nie ma Ostrołęki.Więc kolejny raz propaganda o apokalipsie w mieście nie wytrzymuje konfrontacji z faktami.
I tak z ciekawości wszedłem sobie na stronę portalu m-o, na której można dane jakości powietrza odczytać.
Całe miasto , w każdym punkcie dla którego jest podawana wartość liczbowa jest ocena : bardzo dobra.
A już przy okazji.Samo nazwanie ,tej kontrolki otwierającej stronę z odczytami "smog" to manipulacja.
Przecież o smogu w Ostrołęce można mówić raczej rzadko- stan powietrza określany jako smog jest wyjątkowy.
Więc kontrolka powinna się nazywać bardziej neutralnie.Na przykład : jakość powietrza.
Ale przecież nazwa już musi sugerować wynik.Ot taka próba wpłynięcia na odczucia internautów, którym ma się utrwalić na pierwszej stronie słowo : smog.
Czy to nie przypadkiem próba manipulacji ?

Instruktor_Marcin
plutonowy

Post autor: Instruktor_Marcin » 23 gru 2018, 18:57

hcuj pisze:
12 sty 2018, 23:39
Chyba jednak ledwie rok. Jakoś od początku grudnia nie widać czujnika przy Insurekcyjnej. :(

Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor

Post autor: Qrzysio » 24 gru 2018, 6:00

Czujnik z naszej redakcji przenieśliśmy do Ostrowi Mazowieckiej do siedziby zaprzyjaźnionego serwisu www.ostrowmaz24.pl. W Ostrowi Mazowieckiej do tej pory nie było żadnego czujnika smogu.
W Ostrołęce obecnie działa siedem czujników utrzymywanych z publicznych pieniędzy. Nasz czujnik wobec tego woleliśmy wykorzystać w miejscach, gdzie smog jeszcze nie jest monitorowany.

Instruktor_Marcin
plutonowy

Post autor: Instruktor_Marcin » 25 gru 2018, 20:32

No rozumiem, że w duchu świąt dzielicie się z potrzebującymi :).

Akurat dla mnie trochę szkoda, gdyż teraz brakuje jednego czujnika w siatce dla centrum miasta. Przy przeważających zachodnich wiatrach nie zawsze wiem, co z osiedla Sienkiewicza do mnie leci. No, ale cóż. Mniej wiesz, dłużej pożyjesz ;).

jermak
starszy szeregowy

Post autor: jermak » 26 gru 2018, 3:02

No i sypnęło śniegiem i zimową temperaturą, więc proste czujniki (nos i oczy) zadziałały błyskawicznie.
Wystarczy przejść się po osiedlach domków jednorodzinnych (czyli tych nie najbiedniejszych obywateli) , żeby zobaczyć kłęby ciemnego dymu i powalający smród.
Wcale nie potrzebujemy tej starej elektrociepłowni czy nowych bloków elektrowni, sami skutecznie zatruwamy siebie i sąsiadów.
Podobno mieli pilnować (i karać mandatami) przepisów panowie ze Straży Miejskiej, ale jakoś łatwiej im pogonić staruszkę w parku, bo przechodziła z pieskiem ratlerkiem na ręku przez park Psarskiego.

Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor

Post autor: Qrzysio » 26 gru 2018, 12:05

Instruktor_Marcin najważniejsze lokalizacje to osiedla domków jednorodzinnych. Koło naszej redakcji jest duży blok i galeria handlowa, domki nieco dalej. Wystarczy, że wejdziesz na naszą stronę z pomiarami smogu i zrobisz sobie średnią. W całym mieście wartości są podobne o tych samych porach.
Najbardziej odstaje os. Łazek, tam jest koszmar, nawet kilkukrotnie gorsze wyniki niż w innych rejonach.

ODPOWIEDZ