Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: Qrzysio »

Inea ma plan na światłowód w Rzekuniu w pobliżu torów. Inwestycja ma być spora. Jest to część większego projektu unijnego, na który spółka dostała dotację z UE.

Me4gaustawa, z tego co się dowiedziałem, dotyczyć będzie tylko sieci tzw. marszałkowskich, czyli tych budowanych przez samorządy województwa, które mają mało węzłów i są bardzo drogie. Taka sieć strukturalna powstała w całym województwie, ale dla firm świadczących usługi telekomunikacyjne wciąż jest mało atrakcyjna. Dodatkowe problemy stwarza fakt, że do światłowodu trzeba dojść przez tereny danej gminy czy prywatne działki.
mapo
szeregowy
Posty: 12
Rejestracja: 06 mar 2019, 12:48

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: mapo »

Czyli rozumiem, że INEA planuje jeszcze inną inwestycje w Rzekuniu poza konkursem POPC?

W artykule w internecie i w dokumencie ustawy jest napisane, że mają zmienić ten art. 40 ust. 8 z 1985 roku (na ten który Prezydent Kulik lubi się powoływać w swoich odpowiedziach) i tym samym samorządy po wejściu ustawy mają 3 miesiące na zmianę opłaty za zajęcie pasa drogowego, więc wydaje mi się że megaustawa ma cel bardziej kompleksowy i nie ogranicza się tylko do sieci szkieletowych.
Ustawa: https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/druk.xsp?nr=3484
Artykuł z internetu: https://www.prawo.pl/biznes/ministerstw ... 38890.html
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: Qrzysio »

Nie znam dokładnie tej inwestycji. Podobno plan jest od dość dawna, zielone światło też, ale przez długi czas ze strony firmy jest cisza. Być może szukali właśnie wykonawcy i trochę się zeszło. Mimo wszystko nie jest to firma z regionu, nie bardzo wiem jaki mają plan na kilka lat do przodu. Rzekuniem bardzo zainteresowany jest Ynet, który ma już tam kawałek swojej sieci. W gminie stawki za zajęcie pasa drogowego są niskie, problemem jest miasto. Szczerze mówiąc nie wierzę, aby sprawa powróciła na najbliższej sesji. Gdy będzie znany harmonogram, odezwę się.
mapo
szeregowy
Posty: 12
Rejestracja: 06 mar 2019, 12:48

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: mapo »

Konkurencyjny portal podał że radny Jacek Łuba wraz z klubem radnych Bezpartyjne Miasto przygotowują projekt uchwały, który ma obniżyć opłaty za zajęcie pasa drogowego i projekt ten jest na ukończeniu, zatem pozostaje liczyć na to, że uda im się tą uchwałę wdrożyć w życie.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: Qrzysio »

Szkoda, że z odpowiedzi prezydenta nic nie wynika: https://bip.um.ostroleka.pl/interpelacj ... -drogowego
Pan radny napisał o sobie artykuł i fajnie. Projekt niech pisze, nawet jeśli rada miasta go nie zaakceptuje, to przynajmniej sprawa znów pojawi się w mediach.
mapo
szeregowy
Posty: 12
Rejestracja: 06 mar 2019, 12:48

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: mapo »

Pojawił się na BIP plan sesji rady.

https://bip.um.ostroleka.pl/artykul/177 ... wca-2019-r

Jest tam dość ciekawy punkt 15:
Rozpatrzenie projektu uchwały Rady Miasta Ostrołęki w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych, których zarządcą jest Prezydent Miasta Ostrołęki na cele niezwiązane z budową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg.

Teraz tylko czekać i mieć nadzieje, że zostanie to rozpatrzone/uchwalone pozytywnie albo chociaż zostanie podjęta jakakolwiek dyskusja. :D
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: Qrzysio »

Nie mam wątpliwości, że radni zgodnie przyjmą nowe przepisy. Projekt pojawił się bardzo nagle, lecz dobrze, że nikt o nim nie zapomniał przez pół roku. Będzie to zupełnie nowe otwarcie dla ostrołęckich firm.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: Qrzysio »

Mam już projekt uchwały, można się zapoznać.

15 Uchwała stawki tele.pdf
(319.64 KiB) Pobrany 242 razy
mapo
szeregowy
Posty: 12
Rejestracja: 06 mar 2019, 12:48

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: mapo »

Qrzysio, dzięki za udostępnienie.

Przyjrzałem się projektowi i opłata za zajęcie pasa drogowego m2/rok została obniżona do 10 zł z 150 zł, jednak w przypadku pozyskanych środków z UE lub finansowanych przez miasto stawka ta spada do 2zł. Te kwoty jak najbardziej na plus. :D

Wydaje mi się, że opłata podczas prowadzenia robót została zwiększona. W podsumowaniu jest informacja o tym, że w porównaniu do roku 2018 wpływy zwiększyłyby się z 38821,67 zł do 200 000 zł. To zdecydowanie na minus. Z tego co wyczytałem w megaustawie ta kwota ma nie przekraczać 0,20 zł, a stawki określone w tym projekcie są od 0,40 zł do 6 zł, zatem nawet najniższa kwota przekracza założenia megaustawy. Oczywiście megaustawa ta jeszcze nie weszła, ale jak wejdzie (prawdopodobnie wydarzy się to w niedalekiej przyszłości) to możliwe, że będą musieli znów zmieniać, zatem podwójna i niepotrzebna robota.

Teraz trzeba żyć z nadzieją, że po wejściu tej uchwały budowa światłowodu wreszcie ruszy w domkach jednorodzinnych, po zlikwidowaniu tej podstawowej bariery, czyli opłaty za zajęcie pasa drogowego.

Niestety perspektywa budowy tej sieci może pewnie sięgać nawet kilku lat (ja liczę, że w następnym roku ruszy z większą parą), dobrze by było jakby któryś z dostawców (o ile jest to możliwe) nakreślił perspektywy/szacunki tego kiedy mogli by dojść do pewnych osiedli itd.. Ogólnie przydałyby się jakiekolwiek informacje.
kjboss
szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 08 sty 2007, 8:31

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: kjboss »

Czy przez rok coś zmieniło sięczy dalej jesteśmy w czarnej pupie? Kulik obniżył ceny czy tylko tak gadał?
Hohnop
szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 21 paź 2020, 7:43

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: Hohnop »

Witam,
w poszukiwaniu ofert i rozwiązań dostawy internetu na os. Kwiatowe natrafiłem na ten wątek.
Ciekawe rzeczy piszecie pod tym tematem.
Z racji że od ostatniego postu informacyjnego mija rok to może macie jakieś świeższe informacje.
Bardzo mnie interesuje czy ten przetrag popc to już pewniak? I czy wszystkie adresy zawarte w projekcie powyżej do konca 2021 mają zostać wyposażone w sieć światłowodowa ?
mapo
szeregowy
Posty: 12
Rejestracja: 06 mar 2019, 12:48

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: mapo »

Tak, ceny za zajęcie pasa drogowego zostały obniżone w tamtym roku.

Jeżeli chodzi o POPC to jak najbardziej jest pewniakiem, jadąc do Warszawy przez Długosiodło , w niektórych wioskach koło Długosiodła można zauważyć, wiszące na słupach światłowody, wyróżnia ich specyficzny sposób wieszania w takie kółko, jeżeli chcecie zobaczyć jak to wygląda to można wyszukać w google "światłowód na słupie" i wejść w grafikę google.
Wioski te są robione w ramach tej samej inwestycji co ma być robiona Ostrołęka.

Kolejnym dowodem są informacje od urzędu Rzekunia, Kadzidła, Olszewo-Borek i innych gmin, że będzie kładziony światłowód w ramach POPC.
https://www.telko.in/gmina-kadzidlo-ape ... -dla-fibee
https://www.telko.in/rzekun-gotow-udost ... operatorom
https://www.moja-ostroleka.pl/art/15936 ... tlowodowej

Czy wszystkie adresy zostaną podłączone?
Jedyne co wiem, to mają do podłączenia pewne minimum, więc mogą wszystkich adresów nie podłączyć. Po za tym Fibee udostępniła stronę, gdzie można sprawdzić czy adres został ujęty w planach https://getfibre.pl/

Jeżeli chodzi o termin to czytałem, że przez pandemię może on się niestety prawdopodobnie przedłużyć.

Wracając do Ostrołęki to niestety tutaj u Nas panuje medialna pustka odnośnie informacji o budowie światłowodów.
Jedyne póki co to zauważyłem za pomocą mapy zasięgu Orange (niestety od około miesiąc nie działa prawidłowo), są powoli podłączane w Ostrołęce domki jednorodzinne np.:
- w okolicy ul. Poznańskiej (ul. Wrześniowa, Kasprzaka itd.) zostało podłączonych kilkadziesiąt domków
- w ul. Wesołej zostało podłączonych kilkanaście domków

Kilka miesięcy temu widziałem jak był kładziony w kanalizacji prawdopodobnie światłowód od Goworowskiej, aż do środka ulicy Srebrnej tylko też nie wiem co to za firma i w jakim celu.

Podsumowując od roku można zauważyć, że coś wreszcie w Ostrołęce ruszyło, jedyne co można robić to czekać, uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, że firmie kładącej światłowód, będą zgadzały się wyliczenia, tak aby nas podłączyć. :)
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: Qrzysio »

W mieście światłowody kładzie głównie Ynet i podłącza swoich klientów lub dzierżawi dla Orange.

Co do światłowodów w wioskach to proszę pamiętać ważny szczegół. Firmy kładą światłowody, ale żeby były wykorzystane, muszą znaleźć się firmy, które zapłacą niemało za dzierżawę. Z tego co słyszałem, to ostrołęckie wolą kłaść swoje światłowody niż dzierżawić, bo stawki podobno są wysokie. Także niewykluczone, że będą to światłowody-pustostany.
Scigany
szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 05 lis 2018, 19:36

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: Scigany »

Cześć wszystkim zainteresowanym
Czy już coś się ruszyło w waszych lokalizacjach zamieszkania w kwestii prac związanych z położeniem światłowodu? Na "wojtkach" brak postępów, jedynie wzdłuż ulicy Łomżyńskiej jest realizowana inwestycja spółki gazowniczej
Pozdrawiam
kjboss
szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 08 sty 2007, 8:31

Re: Jaki Internet i Tv na osiedlu kwiatowym ?

Post autor: kjboss »

Znając życie to będzie opóźnienie przez covida, jak wszystko teraz, no może oprócz mandatów i wszechnajlepszej grupy chowającej się po krzakach i wsiach speed.
ODPOWIEDZ