Ruiny po wierzy obserwacyjnej w Łęgu Starościńskim

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
_Złotowłosa_
szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2020, 12:39

Ruiny po wierzy obserwacyjnej w Łęgu Starościńskim

Post autor: _Złotowłosa_ »

Ostatnio znalazłam tu temat ,odnośnie miejsc historycznych w okolicach Ostrołęki, z 2009 roku. Jednym z wymienionych tam były ruiny wieży obserwacyjnej w Łęgu Starościńskim. O ile, znalezienie tego miejsca nie było trudne, o tyle znalezienie informacji na jego temat graniczy z cudem. Podstawową informacją jakiej szukam jest: jaką funkcje pełniła ta wieża, (czy pełniła jakąś funkcję obronną, czy raczej przeciwpożarową) i w jakich latach została wybudowana? Poza tym każdą inną informacje o tym miejscu też chętnie przygarnę. Czy jest ktoś w stanie mi pomóc?
MISIO
starszy szeregowy
Posty: 64
Rejestracja: 09 paź 2008, 11:06

Re: Ruiny po wierzy obserwacyjnej w Łęgu Starościńskim

Post autor: MISIO »

Wieża pełniła funkcje obserwacyjno obronną. Obserwator miał za zadanie obserwować przedpola od strony Narwi. Została wzniesiona w czasie II Wojny Światowej najprawdopodobniej na przełomie 39 i 40 roku. Ulokowana została tam, ponieważ ok 200 metrów dalej mieścił się sztab sił niemieckich. Ogólni miejsce nazywa się Leśna Góra i jest bardzo ciekawe . Przy samych ruinach (notabene zniszczonych kilka lat temu przez chciwość jednego człowieka) znajduje się stanowisko archeologiczne z epoki mezolitu - także zniszczone oraz drugie w odległości ok 150 metrów. Te nie zostało jeszcze przebadane.
marbac
sierżant
Posty: 290
Rejestracja: 19 wrz 2006, 18:05

Re: Ruiny po wierzy obserwacyjnej w Łęgu Starościńskim

Post autor: marbac »

Możecie podać współrzędne geograficzne tego miejsca?
zBIG1
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 09 lip 2009, 8:21

Re: Ruiny po wierzy obserwacyjnej w Łęgu Starościńskim

Post autor: zBIG1 »

Temat wieży obserwacyjnej był dawno temu poruszany na stronie rowerowaostrołeka : Hyde Park - Konkurs (strona 9). Tu podano jak się dostać na górę. Zdjęcia resztek wieży są również na tej samej stronce w temacie: Ciekawe miejsca - Mapka rowerowa okolic Ostrołęki.
ODPOWIEDZ