Strona 1 z 1

Ruiny po wierzy obserwacyjnej w Łęgu Starościńskim

: 10 maja 2020, 12:55
autor: _Złotowłosa_
Ostatnio znalazłam tu temat ,odnośnie miejsc historycznych w okolicach Ostrołęki, z 2009 roku. Jednym z wymienionych tam były ruiny wieży obserwacyjnej w Łęgu Starościńskim. O ile, znalezienie tego miejsca nie było trudne, o tyle znalezienie informacji na jego temat graniczy z cudem. Podstawową informacją jakiej szukam jest: jaką funkcje pełniła ta wieża, (czy pełniła jakąś funkcję obronną, czy raczej przeciwpożarową) i w jakich latach została wybudowana? Poza tym każdą inną informacje o tym miejscu też chętnie przygarnę. Czy jest ktoś w stanie mi pomóc?

Re: Ruiny po wierzy obserwacyjnej w Łęgu Starościńskim

: 12 maja 2020, 16:45
autor: MISIO
Wieża pełniła funkcje obserwacyjno obronną. Obserwator miał za zadanie obserwować przedpola od strony Narwi. Została wzniesiona w czasie II Wojny Światowej najprawdopodobniej na przełomie 39 i 40 roku. Ulokowana została tam, ponieważ ok 200 metrów dalej mieścił się sztab sił niemieckich. Ogólni miejsce nazywa się Leśna Góra i jest bardzo ciekawe . Przy samych ruinach (notabene zniszczonych kilka lat temu przez chciwość jednego człowieka) znajduje się stanowisko archeologiczne z epoki mezolitu - także zniszczone oraz drugie w odległości ok 150 metrów. Te nie zostało jeszcze przebadane.

Re: Ruiny po wierzy obserwacyjnej w Łęgu Starościńskim

: 25 maja 2020, 21:37
autor: marbac
Możecie podać współrzędne geograficzne tego miejsca?

Re: Ruiny po wierzy obserwacyjnej w Łęgu Starościńskim

: 26 maja 2020, 19:07
autor: zBIG1
Temat wieży obserwacyjnej był dawno temu poruszany na stronie rowerowaostrołeka : Hyde Park - Konkurs (strona 9). Tu podano jak się dostać na górę. Zdjęcia resztek wieży są również na tej samej stronce w temacie: Ciekawe miejsca - Mapka rowerowa okolic Ostrołęki.