Poświęcenie pomnika na cmentarzu

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
pytajacy99
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 13 gru 2020, 16:55

Poświęcenie pomnika na cmentarzu

Post autor: pytajacy99 »

Drodzy forumowicze,

Jakie jest Wasze podejście do poświęcenia pomnika na cmentarzu? Czy należy to robić mimo że grób był święcony podczas pogrzebu?

Drugie pytanie jest bardziej przyziemne, mianowicie, ile zazwyczaj w Waszej parafii wynosi "co łaska" za taką usługę? Chciałbym się przygotować finansowo.

Pozdrawiam
arrow
starszy kapral
Posty: 156
Rejestracja: 27 maja 2009, 0:24

Re: Poświęcenie pomnika na cmentarzu

Post autor: arrow »

Po co chcesz święcić dodatkowo pomnik? Komu to ma pomóc - Tobie, czy zmarłemu?
Co chcesz "kupić" za pieniądze za tę usługę? Czy Bóg będzie bardziej zadowolony, że czyjeś ciało leży pod poświęconym pomnikiem? Czy to przybliży duszę zmarłego do Boga? A może Twoją?
Jak niepoświęcony pomnik stoi na poświęconym grobie, to czy poświęcony grób uświęci pomnik, czy też niepoświęcony pomnik "odbierze" uświęcenie grobowi?
pytajacy99
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 13 gru 2020, 16:55

Re: Poświęcenie pomnika na cmentarzu

Post autor: pytajacy99 »

Tak wiele pytań to mało odpowiedzi : )

Jak to zwykle bywa, zmarły ma rodzinę i niestety to co dla mnie wydaje się właściwe, rodzina może inaczej interpretować.
Pytania bardzo zasadne, jednak w głębi wiem teraz, że zmarły chciałby by pomnik też był poświęcony.

Pozostaje pytanie nr 2, czyli ile szanowny ksiądz standardowo sobie liczy za taką, jak to nazwałeś (całkiem słusznie) usługę.
Markqus
plutonowy
Posty: 217
Rejestracja: 02 kwie 2018, 16:40

Re: Poświęcenie pomnika na cmentarzu

Post autor: Markqus »

Idź i po prostu się spytaj w kancelarii parafialnej swojego kościoła , nie musisz niczego od razu zamawiać .Po co komplikować coś co jest proste
misia
starszy kapral
Posty: 151
Rejestracja: 24 sty 2009, 12:18

Re: Poświęcenie pomnika na cmentarzu

Post autor: misia »

Witam. Na Wszystkich Sw ksiądz święci groby to i pomnik poświęci. Może w nst roku będzie inaczej. . Nie spotkałam się z tym , że po postawieniu pomnika ktoś święcił. Ale to jest tylko moje zdanie, może ludzie robią inaczej. Za pomnik płaci się niemało , to ksiądz sobie zażyczy tez dolę :) . A w końcu pomnik stoi na poświęconej ziemi. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ