trochę polityki kulturalnej

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
Werbia
starszy chorąży sztabowy
Posty: 659
Rejestracja: 25 cze 2012, 9:54

trochę polityki kulturalnej

Post autor: Werbia »

W związku z wieloletnim i bezskutecznym staraniem się o utworzenie w Ostrołęce jakiegoś kościelnego muzeum oraz deklaracjami Księży Pallotynów sprowadzenia pamiątek po opracowywaniu "Dzienniczka" św. Faustyny Kowalskiej oraz ogólnym stwierdzeniem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Łomżyńskiej o chęci utworzenia filii Muzeum Diecezjalnego w Ostrołęce zastanawiam się nad popełnionymi w tej dziedzinie i materii błędami. Mogłabym tu wskazywać błędy duszpasterzy czy polityków, ale odpowiadać mogę tylko za własne.

Wydaje mi się, że przez różne sploty okoliczności te pallotyńskie pamiątki po opracowywaniu teologicznym "Dzienniczka" św. Faustyny Kowalskiej zamiast funkcjonować jako samoistne eksponaty i pamiątki po konkretnych osobach i wydarzeniach zostały niepotrzebnie wepchnięte w dialogowy i metafizyczny ponowny kontekst badawczy z zupełnie innymi eksponatami oraz zabytkami kultury polskiej. I być może przywracając je Narodowi Polskiemu należałoby te eksponaty jednak odciąć od tego zbyt szerokiego kontekstu ... ... ... - Bo przecież ostatecznie pallotyńskie pamiątki po opracowywaniu teologicznym "Dzienniczka" św. Faustyny Kowalskiej są tylko pallotyńskimi pamiątkami z Doliny Miłosierdzia w Częstochowie i Ołtarzewa pod Warszawą oraz Watykanu w Rzymie.

W Polsce nie ma specjalnie tradycji budowania muzeów, z reguły są one tworzone w różnych zabytkowych budynkach, ale wydaje mi się, że gdyby w Watykanie zakładano muzeum poświęcone Miłosierdziu Bożemu, to by podjęto się jednak jego budowy.
https://werbia.blog.deon.pl
ODPOWIEDZ