- Dlaczego w Ostrołęce nie ma filii Muzeum Diecezjalnego?

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
Werbia
starszy chorąży sztabowy
Posty: 659
Rejestracja: 25 cze 2012, 9:54

- Dlaczego w Ostrołęce nie ma filii Muzeum Diecezjalnego?

Post autor: Werbia »

Dzień dobry.

Pozwólcie, że powrócę do tematu muzealnictwa religijnego. Dla wszędobylskich bywalców muzealnych raczej nie jest tajemnicą, że Galeria Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentuje się okazalej niż całe Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wiele innych aspektów kultury polskiej także wskazuje na to, iż komunizm ze swoją pięścią wyciągniętą przeciwko Panu Bogu ma się w Polsce całkiem dobrze. Nie mniej jednak uważam, że warto otwierać się na nowe horyzonty i trendy przełamujące tą niefajną spuściznę. Odnoszę wrażenie, że obowiązujące przepisy dotyczące zakładania i prowadzenia muzeów są skonstruowane tak, żeby ludziom bądź instytucjom bardziej opłaciło się przekazywać eksponaty do muzeów państwowych niż zakładać muzea. - Zresztą nasuwa mi się przy tej okazji choćby pytanie o to, dlaczego Państwo Polskie może z powodzeniem prowadzić Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a nie może podpisać umowy z Archidiecezją Warszawską na założenie muzeum bł. ks. Michała Sopoćki?

- W powyższym kontekście uważam, iż naiwnością z mojej strony było oczekiwanie na to, że Ostrołęcki Ratusz bez żadnego problemu podpisze umowę na prowadzenie filii Muzeum Diecezjalnego z Diecezją Łomżyńską albo z Księżmi Pallotynami na prowadzenie jakiegoś muzeum misyjnego w Wojciechowicach, ale nie miałam i nadal nie mam wątpliwości, że takie umowy z pewnością byłyby korzystne dla obu stron. Diecezja Łomżyńska dysponuje wartościowymi eksponatami a ostrołęccy duszpasterze i wierni bez wątpienia byliby skłonni w razie konieczności wesprzeć finansowo filię Muzeum Diecezjalnego choćby jedną tacą na kwartał. - A Księża Pallotyni mogą, ale wcale nie muszą sięgać aż do Watykańskich Archiwów po eksponaty związane z opracowywaniem teologicznym "Dzienniczka" św. Faustyny, ponieważ można przewieźć do Wojciechowic z Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie gotowe od kilku lat i zupełnie nieaktywne muzealnie pallotyńskie wystawy misyjne. Ale święty Wincenty Pallotti od półtora stulecia wykazuje się swoim charyzmatem w niebie, a na ziemi chyba nie ma go kto zastąpić ... ... ...

Nie każdy ma przygotowanie merytoryczne dotyczące muzealnictwa czy turystyki, ale może ktoś z Was bardziej orientuje się w tej tematyce ode mnie i zechce podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat ... .... .... albo wesprzeć w Ostrołęckim Ratuszu https://bip.um.ostroleka.pl/artykul/173 ... -2018-2023 bądź w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego https://www.gov.pl/web/kultura/kontakt założenie filii Muzeum Diecezjalnego w Ostrołęce i/albo założenie Pallotyńskiego Muzeum Misyjnego w Wojciechowicach ... .... ... pomijając to, że wierni łożą i na rozwój misji, i na utrzymanie kościołów oraz zakup akcesoriów kultu religijnego, które z czasem nabierają wartości muzealnych, księża proboszczowie płacą podatek od liczby mieszkańców zamieszkujących parafię więc chyba niezależnie od poglądów religijnych każdy powinien mieć prawo do kościelnych eksponatów ... ... ...

życzę Wam udanego weekendu i owocnych inicjatyw
https://werbia.blog.deon.pl
ODPOWIEDZ