Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
leanne
szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2009, 18:08

Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: leanne »

Jak już wiele osób zauważyło Ostrołęka szczyci się niezliczoną ilością rond. :D Niestety problem jest taki, że wielu kierowców nie zna się na przepisach drogowych dotyczących wykonywania manewrów na nich, a dokładnie rzecz biorąc niektórzy nie wiedzą, którym pasem mają jechać. Krew mnie zalewa jak osoba, która skręca w lewo na rondzie albo zawraca na nim jedzie pasem zewnętrznym i blokuje ruch .... szczególnie w godzinach popołudniowych :crazy: Przecież pas wewnętrzny też po coś istnieje ;p Więc apeluje , zanim wyjedziecie z domu - a macie do pokonania rondo - zastanówcie się czy umiecie przez nie przejechać ;p I nie chodzi tu o szalone 18-stki, które dopiero dostały prawko ale też o starszych kierowców :) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aneta
starszy kapral
Posty: 155
Rejestracja: 29 wrz 2006, 9:10
Lokalizacja: -------

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: Aneta »

Jak juz jest temat to pozwole sobie zapytac o zmiane pasa na rondzie...coraz czescie obserwuje jak L czy tez Egzaminy w trakcie jazdy zmieniaja pas zeby bylo latwiej zjechac...Chociaz mam prawo jazdy i w trakcie ich zdobywania nie spotkalam sie z czyms takim chcialabym uzyskac odpowiedz od osoby ktora wie cos na ten tamat...Jak to jest z ta zmiana? wolno czy nie?
Tylko w miłości kompletne zero może być dla kogoś wszystkim
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1560
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: Infom »

powiem Ci że mnie też to denerwuję zmiana pasa ruchu zjeżdzając z ronda dla mnie to bez sensu bo robi sie dwa pasy zjadu z ronada nie po to zeby byly tylko po to zeby zjezdzac nie blokujac ruchu tym ktorzy wjezdzaja na rondo a chca od razu jechac w prawo to wtedy musi poczekac bo osoba jadaca pasem wewnetrznym zjezdza na zewnetrzny pas tak jak by nie mogla zjechac tym pasem ktory caly czas jechala czyli wewnetrzym mnie tak uczyli i tak zjezdzam i to jest z sensem bo nie blokuje ruchu a co do wyjasnienia moga tak robic nawet to bylo opisane w auto swiat ze mozna tak zjezdzac i nawet trzeba sie trzymac prawej strony przy zjezdzie z ronda ale pytanie po co jest pas wewnetrzy po za rondem po co???!!!!!!!!!!!!!!
grs
starszy chorąży
Posty: 478
Rejestracja: 27 paź 2006, 13:20

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: grs »

rondo jak normalne skrzyzowanie jest dozwolona zmiana pasa ruchu
ale najgorsze jest to ze kierowcy na zewnetrzym pasie potrafia objechac calutkie rondo i zjechac bez kierunkowskazu a co najciekawsze z zewnetrzego pasa wjezdzajac na rondo na wewnetrzy i zjechac na zewnetrzy :crazy: to po co te rondo :crazy:
leanne
szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2009, 18:08

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: leanne »

A generalnie chodzi o to ( jeśli rondo jest z 2 pasów): jeśli skręcasz w prawo albo jedziesz prosto- poruszasz się po pasie zewnętrznym, natomiast jeśli skręcasz w lewo, bądź zawracasz używasz pasa wewnętrznego :) proste, prawda?;p :D i tak po części unikniemy bezsensownego stania w korku czekając na to, aż jakaś wybitna osoba objedzie wszystko co się da na rondzie :D
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: Qrzysio »

Z tymi pasami to nie do końca jest tak jak piszecie. Zauważcie, że przed niektórymi rondami w Ostrołęce są znaki pionowe (np. koło Billi), na których oznaczone są poszczególne pasy ruchu. I tak na wspomnianym rondzie przy Billi zgodnie ze znakami lewym pasem możemy jechać prosto lub w lewo, natomiast prawym prosto i w prawo. Zupełnie inaczej jest na wszystkich rondach przecinających ostrołęcką obwodnicę. Tam nie ma znaków określających przeznaczenie poszczególnych pasów, więc możemy jechać prawym pasem dookoła i robimy to prawidłowo.

Moim zdaniem trzeba zawsze patrzeć na znaki przed rondem. W naszym mieście są dwa rodzaje oznakowań, które opisałem powyżej. Ciekawe rondo jest w Warszawie przy Arkadii, tam mamy pięć ulic i bardzo ciekawe szlaczki na ulicy. Ktoś tam jechał? Ja się zastanawiałem nad rozwiązaniem tego skrzyżowania i jest dla mnie dość ciekawe, ale niestety nie intuicyjne.


Póki co piszcie o ostrołęckich rondach. Co myślicie o mojej opinii?
Awatar użytkownika
Hellforge
szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 27 mar 2009, 10:23

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: Hellforge »

Tak na wspomnianym rondzie przy Arkadii panuje zasada - "jak się wepchniesz to przejedziesz". Przepisy nie koniecznie to regulują :D
http://www.myspace.com/hellforgehammer <=== Nasza heavy-metalowa Kuźna
paul997
starszy kapral
Posty: 150
Rejestracja: 20 maja 2005, 9:03
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: paul997 »

-
Ostatnio zmieniony 02 lis 2009, 10:49 przez paul997, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrówka
paul997
QAZWSXEDC
szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 22 kwie 2009, 20:45

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: QAZWSXEDC »

Qrzysio pisze:Tam nie ma znaków określających przeznaczenie poszczególnych pasów, więc możemy jechać prawym pasem dookoła i robimy to prawidłowo.
hahahahaha Przed rondem nie muszą stac zadne znaki, podstawowo jest okreslone, ze gdy sa 2 pasy na skrzyzowaniu, z obu mozna jechac prosto, z prawego skrecamy w prawo, a z lewego w lewo. (tak jak powiedzialem, chyba ze znaki nie mowia inaczej). Znaki kolo billi są zbyteczne, ale jak widac dla osob, ktore nigdy nie powinny dostac prawa jazdy, niezbedne.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: Qrzysio »

Pomyślcie logicznie. Wiadomo, że żyjemy w kraju absurdów, ale po co stawiane są znaki na rondzie koło Billi, a na innych rondach nie? Musi to mieć jakieś znaczenie. Takich rond jest w Ostrołęce kilka (ze znakami) i kilka bez dodatkowego oznakowania.

Tak samo macie rację, gdy piszecie, że przepuszcza się pojazd jadący z prawej strony (gdy zjeżdżamy z ronda przecinając prawy pas) - działa tu po prostu zasada prawej ręki. Przepuszczamy pojazd nadjeżdżający (w tym przypadku doganiający) z prawej strony.

Tak samo na wspomnianym rondzie przy Arkadii - są znaki pionowe informujące, że z prawego pasa jedziemy w prawo i prosto, ze środkowego tylko prosto, a z lewego prosto i w lewo. Moim zdaniem jest to dobre oznakowanie, które zapobiega kręceniu się wokół po prawym pasie (moim zdaniem nie ma przepisu, który zakazuje jazdę dookoła ronda po prawym pasie), w związku czym nie tamuje się ruch, a my jadąc np. środkowym pasem nie musimy uważać na to, że ktoś z lewego pasa za chwilę nam się wepchnie i przetnie pas.

Nie zrozumcie mnie źle. Nie chcę bronić wszystkich jeżdżących po prawej stronie. Takich kierowców niestety jest w Ostrołęce bardzo wielu. Widać, że ludzie nie potrafią się do końca nauczyć korzystania z lewego pasa i jest to problem społeczeństwa. Jednak paul997 w twoim cytacie nie ma żadnego zdania na temat np. zawracania na rondzie, nie jest wspomniane czy masz się trzymać lewej, prawej, czy środka. Oczywistym jest i bez dyskusyjnym, że zjeżdżając z ronda musisz "trzymać się" prawej strony, bo nawet jak przetniesz pas to już jesteś przy prawej krawędzi.
QAZWSXEDC
szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 22 kwie 2009, 20:45

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: QAZWSXEDC »

Znaki przed rondami gdzie nalezy jechac sa ZBYTECZNE (chyba ze jest to wieksze rondo). Zjezdzajac mozna przecinac pas z wew. na zew. ale chyba nie czytales mojego pierwszego posta w tym temacie
paul997
starszy kapral
Posty: 150
Rejestracja: 20 maja 2005, 9:03
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: paul997 »

-
Ostatnio zmieniony 02 lis 2009, 10:49 przez paul997, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrówka
paul997
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: Qrzysio »

QAZWSXEDC pisze:Znaki przed rondami gdzie nalezy jechac sa ZBYTECZNE (chyba ze jest to wieksze rondo).
Rozumiem, że w takim razie od dziś przy Billi będę notorycznie skręcał w lewo jadąc ciągle prawym pasem i jeśli ktoś we mnie uderzy to ja powiem, że jest jego wina bo te znaki są zbyteczne i dlatego się do nich nie zastosowałem?
QAZWSXEDC pisze:Zjezdzajac mozna przecinac pas z wew. na zew. ale chyba nie czytales mojego pierwszego posta w tym temacie
Tak wiem, poruszając się po rondzie można zgodnie z przepisami zmieniać co chwilę pas. Twój post przeczytałem od razu gdy go tylko napisałeś.

Chodzi mi jednak o to, że rondo to nie zawsze "rondo". Moim skromnym zdaniem musimy odróżniać dwa typy rond:
1. Z oznaczonymi pasami ruchu takie jak przy Billi, na którym zgodnie ze znakami nie możemy skręcić w lewo z prawego pasa
2. Ronda z pasami nieoznaczonymi, na których, według mnie każdym pasem (nawet jeśli będzie ich 10) możemy jeździć dookoła, skręcać w lewo nawet z ostatniego (lewego) pasa.

Uważam, że znaki przy Billi do czegoś służą i trzeba je uwzględniać. Bądź co bądź przy najbliższej okazji poradzę się instruktora w szkole nauki jazdy.
domel59
szeregowy
Posty: 42
Rejestracja: 25 sie 2008, 16:24

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: domel59 »

Qrzysio dobrze prawi. Jeżeli przed rondem są znaki pionowe lub poziome regulujące jak mamy sie po tym rondzie poruszać to należy się do nich stosować i np. przy billi nie można objechać do okoła rondo po zewnętrznym pasie. Jeżeli przed rondem nie ma żadnych znaków to możemy se te rondo objechać i 500 razy po zewnętrznym pasie. Istnieje jednak taka umówiona zasada, że z własnej kultury osobistej nie powinno się tego robić.
Co do przypadku zatrzymywania się na rondzie to przepis ten jest notorycznie łamany w Oce. Bo ludzie nie potrafią poczekać chwilę aż rondo na wyjeździe będzie wolne (np. inny kierowca przepuszcza pieszych) tylko pchają się na nie i robi się korek. A powinno się wtedy albo poczekać z wjechaniem na rondo albo objechać rondo jeszcze raz dookoła i zjechać kiedy tylko będzie można.
Apeluję jeszcze o włączanie kierunków przy zjeździe z ronda. Naprawdę usprawni to poruszanie się po nim innym użytkownikom.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: Qrzysio »

Niech mi ktoś przypomni, czym się różni zatrzymanie od postoju?
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1560
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: Infom »

zatrzymanie to z właczonym zaplonie a postoj z wylaczonym
domel59
szeregowy
Posty: 42
Rejestracja: 25 sie 2008, 16:24

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: domel59 »

Aś ty mądry!! Szczególnie teoretycznie... Haha.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: Qrzysio »

Pierwszy przykład nie ma tu nic do rzeczy. Skręcając w drogę o jednym pasie ruchu z drogi wielopasmowej zawsze wykonuje się manewr z lewego pasa - tak, ja też chodziłem na wykłady

Na drugim brakuje na rondzie pasów - traktujemy to jako rondo jednopasmowe? Jeśli tak to przykłąd nie jest na temat, gdyż od początku mówimy o rondzie wielopasmowym.

W testach był też przykład odwrotny do tych, które pokazałeś. Otóż z drogi jednopasmowej był skręt na drogę wielopasmową. Jak masz możliwość to wrzuć screeny.

PS. Nie unoś się tak, być może masz rację, jednak ewidentnie nie potrafisz przedstawić nam swojej wiedzy.
QAZWSXEDC
szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 22 kwie 2009, 20:45

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: QAZWSXEDC »

Rondo traktujemy normalnie (tj jakby mialo pasy).

Gdy skrecamy i mamy do wyboru jeden pas z wielu, możemy zajac ktory nam sie podoba.

domel, lepiej miec jakakolwiek wiedze na temat poruszania sie po drogach publicznych niz wierzyc we wszystko to, co Ci tatus podpowie.. zapewne taki znawca jak i Ty :)
paul997
starszy kapral
Posty: 150
Rejestracja: 20 maja 2005, 9:03
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: paul997 »

-
Ostatnio zmieniony 04 lis 2009, 11:16 przez paul997, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrówka
paul997
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: Qrzysio »

Temat może już trochę przygasł, ale akurat dzisiaj miałem okazję zamienić kilka słów z instruktorem/przyszłym egzaminatorem i zapytałem o opisywana naszym forum sytuację.

Okazało się, że dobrze prawi QAZWSXEDC. Instruktor powiedział, że znaki na wspomnianym rondzie przy Billi są zbyteczne, tak jak pisał QAZWSXEDC. Jego zdaniem jest to tylko informacja, która może być, lub nie.

Ogólnie rondo traktujemy tak, że skręcić w lewo i zawrócić możemy tylko z lewego pasa, a w prawo tylko z prawego. Obowiązuje też zasada, że z obu pasów można jechać prosto.

Wygląda więc na to, że chcąc zarobić na nowy błotnik i nadkole wystarczy jeździć prosto z lewego pasa ;)
domel59
szeregowy
Posty: 42
Rejestracja: 25 sie 2008, 16:24

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: domel59 »

Qrzysio pisze:Wygląda więc na to, że chcąc zarobić na nowy błotnik i nadkole wystarczy jeździć prosto z lewego pasa
Ja też rozmawiałem ostatnio z specem od ruchu drogowego i pytałem o oznakowanie poziome takie jak jest przy rondzie obok Billi i tak samo orzekł że te oznakowanie można sobie schować w buty. Na tym jak i na innych rondach w Oce obowiązuję zasada prawej ręki, czyli reasumując po tym rondzie tez można jeździć w koło po zewnętrznym pasie (zawracać, skręcać w lewo z pasa zewnętrznego). Lecz kulturalny kierowca powinien trzymać się zasady z lewego w lewo a z prawego w prawo i prosto. Proste prawda??
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: Qrzysio »

Tu nie chodzi o kulturę, tylko o przepis. Czy będąc niekulturalnym, jak to rzekłeś, łamię przepisy czy nie? Jeśli łamię, to kultura nie ma tu nic do rzeczy.
domel59
szeregowy
Posty: 42
Rejestracja: 25 sie 2008, 16:24

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: domel59 »

Nie, nie łamiesz przepisów.
gocha26
szeregowy
Posty: 33
Rejestracja: 14 gru 2006, 19:39
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Ronda w naszym mieście a nieumiejętność kierowców

Post autor: gocha26 »

To w końcu mogę to rondo objechać, czy nie? Kiedyś objeżdżałam, teraz w końcu nauczyłam się tego nie robić :lol:
Powinni zrobić jednopasmowe ronda i byłby spokój :roll: :D
ODPOWIEDZ