Dziwne (?) zachowania

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Dziwne (?) zachowania

Post autor: shelly »

Pisze tu na forum, bo ta sprawa mnie zaciekawila. Jezdze po miescie od jakiegos czasu i zauwazylam pewne zachowania na drodze, ktore dla mnie sa dziwne. Opisze oba przypadki, moze ktos z Was tak robi i bedzie mogl mi to jakos wytlumaczyc.
1. Sytuacja dotyczy ronda przy ulicach Zebrowskiego, Steyera, Gorbatowa i Jana Pawla. Czesto zdarza sie, ze osoba jadaca z ulicy Zebrowskiego i skrecajaca w prawo na Jana Pawla wjezdza na rondo zamiast skorzystac z oddzielnej drogi. Notorycznie robia to taksowkarze, czesto samochody nauki jazdy i dosc czesto reszta kierowcow. Dlaczego ?? Czyzby chodzilo o to, ze ludzie nie lubia ustepowac innym i wola sami miec pierwszenstwo ?? Przyznam, ze zaintrygowalo mnie to.

2. Druga sprawa to wlaczanie kierunkowskazow jadac droga z pierwszenstwem przejazdu, ktora po prostu skreca dosc ostro w pewnym momencie. Konkretnie chodzi o ulice Jana Pawla jadac w kierunku Stacji. Potem ulica zmienia nazwe na Kaczynska, a dalej na Nasypowa bodajze. Sa tam 2 zakrety 90 stopni, ale nadal jest to droga z pierwszenstwem przejazdu i nie ma potrzeby wlaczania kierunkow. Z kolei jak ktos zjezdza z glownej i jedzie dalej Kaczynska kierunkow nie wlacza, bo jedzie sie prosto. Czy jest to kwestia wlaczania kierunkow z przyzwyczajenia czy z niewiedzy ?

Jak komus sie chcialo te moje wypociny przeczytac to moze mnie oswieci...

Pozdro
Awatar użytkownika
Fad.Er
kapral
Posty: 120
Rejestracja: 20 maja 2005, 11:12

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: Fad.Er »

"1. Sytuacja dotyczy ronda przy ulicach Zebrowskiego, Steyera, Gorbatowa i Jana Pawla. Czesto zdarza sie, ze osoba jadaca z ulicy Zebrowskiego i skrecajaca w prawo na Jana Pawla wjezdza na rondo zamiast skorzystac z oddzielnej drogi. Notorycznie robia to taksowkarze, czesto samochody nauki jazdy i dosc czesto reszta kierowcow. Dlaczego ?? Czyzby chodzilo o to, ze ludzie nie lubia ustepowac innym i wola sami miec pierwszenstwo ?? Przyznam, ze zaintrygowalo mnie to."

wiesz co to znaki poziome?

to takie białe strzałki namalowane na jezdni ,które nakazują nam kierunek jazdy , znaki te są tak samo ważne jak te , które stoją na takich metalowych rurach przy jezdni i są nazywane znakami pionowymi...
To tak najprościej...

"2. Druga sprawa to wlaczanie kierunkowskazow jadac droga z pierwszenstwem przejazdu, ktora po prostu skreca dosc ostro w pewnym momencie. Konkretnie chodzi o ulice Jana Pawla jadac w kierunku Stacji. Potem ulica zmienia nazwe na Kaczynska, a dalej na Nasypowa bodajze. Sa tam 2 zakrety 90 stopni, ale nadal jest to droga z pierwszenstwem przejazdu i nie ma potrzeby wlaczania kierunkow. Z kolei jak ktos zjezdza z glownej i jedzie dalej Kaczynska kierunkow nie wlacza, bo jedzie sie prosto. Czy jest to kwestia wlaczania kierunkow z przyzwyczajenia czy z niewiedzy ?"


W tym przypadku w\g mnie to przyzwyczajenie , chociaż z drugiej strony czasami lepiej włączyć migacz widząc na przeciwko ,albo za sobą kierowcę ,który jest np. w kapeluszu , albo siedzi za kierownicą na tzw. "wiewiórę" niech ma pewność gdzie jedziemy....

A to tak dla naszego dobra...
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 18 maja 2010, 19:09 przez Fad.Er, łącznie zmieniany 1 raz.
adamek
starszy szeregowy
Posty: 81
Rejestracja: 17 wrz 2008, 14:59

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: adamek »

1. Sytuacja dotyczy ronda przy ulicach Zebrowskiego, Steyera, Gorbatowa i Jana Pawla. Czesto zdarza sie, ze osoba jadaca z ulicy Zebrowskiego i skrecajaca w prawo na Jana Pawla wjezdza na rondo zamiast skorzystac z oddzielnej drogi. Notorycznie robia to taksowkarze, czesto samochody nauki jazdy i dosc czesto reszta kierowcow. Dlaczego ?? Czyzby chodzilo o to, ze ludzie nie lubia ustepowac innym i wola sami miec pierwszenstwo ?? Przyznam, ze zaintrygowalo mnie to.
Nie chodzi tu o ustępowanie pierwszeństwa innym bo i tak musi ustąpić wjeżdźając na rondo.
Kiedyś nie można było skręcać z "odzielnej drogi" jak to nazwałeś/aś w ulicę Jana Pawła ponieważ stał tam nakaz jazdy w prawo i ta droga prowadziła tylko na Statoil lub do Billi. Teraz już nie ma tego znaku nakazu i jest możliwy taki manewr o którym piszesz. Jeśli chodzi o nauki jazdy to instruktorzy skręcają w prawo na rondzie, żeby ćwiczyć z kursantami ustępowania pierwszeństwa na rondzie o którym wcześniej pisałem.
2. Druga sprawa to wlaczanie kierunkowskazow jadac droga z pierwszenstwem przejazdu, ktora po prostu skreca dosc ostro w pewnym momencie. Konkretnie chodzi o ulice Jana Pawla jadac w kierunku Stacji. Potem ulica zmienia nazwe na Kaczynska, a dalej na Nasypowa bodajze. Sa tam 2 zakrety 90 stopni, ale nadal jest to droga z pierwszenstwem przejazdu i nie ma potrzeby wlaczania kierunkow. Z kolei jak ktos zjezdza z glownej i jedzie dalej Kaczynska kierunkow nie wlacza, bo jedzie sie prosto. Czy jest to kwestia wlaczania kierunkow z przyzwyczajenia czy z niewiedzy ?
Jeśli chodzi o nie włączanie kierunkowskazów na tej drodze to się mylisz. Obowiązkiem każdego kierowcy jest włączenie kierunkowskazu na tym skrzyżowaniu mimo, że jest to droga z pierwszeństwem. Jeśli chodzi o zjazd z drogi z pierwszeństwem i dalszą jazdę ulicą Kaczyńską to masz rację nie włącza się kierunkowskazu ponieważ nie zmienia się w tym przypadku kierunku ruchu.
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to z chęcią odpowiem.
adamek
starszy szeregowy
Posty: 81
Rejestracja: 17 wrz 2008, 14:59

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: adamek »

Fad.Er pisze:"1. Sytuacja dotyczy ronda przy ulicach Zebrowskiego, Steyera, Gorbatowa i Jana Pawla. Czesto zdarza sie, ze osoba jadaca z ulicy Zebrowskiego i skrecajaca w prawo na Jana Pawla wjezdza na rondo zamiast skorzystac z oddzielnej drogi. Notorycznie robia to taksowkarze, czesto samochody nauki jazdy i dosc czesto reszta kierowcow. Dlaczego ?? Czyzby chodzilo o to, ze ludzie nie lubia ustepowac innym i wola sami miec pierwszenstwo ?? Przyznam, ze zaintrygowalo mnie to."

wiesz co to znaki poziome?

to takie białe strzałki namalowane na jezdni ,które nakazują nam kierunek jazdy , znaki te są tak samo ważne jak te , które stoją na takich metalowych rurach przy jezdni i są nazywane znakami pionowymi...

to tak najprościej....
pozdrawiam
Akurat w tamtym miejscu nie ma linii ciągłych, których nie można przekraczać.
Awatar użytkownika
Fad.Er
kapral
Posty: 120
Rejestracja: 20 maja 2005, 11:12

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: Fad.Er »

adamek pisze:
Fad.Er pisze:"1. Sytuacja dotyczy ronda przy ulicach Zebrowskiego, Steyera, Gorbatowa i Jana Pawla. Czesto zdarza sie, ze osoba jadaca z ulicy Zebrowskiego i skrecajaca w prawo na Jana Pawla wjezdza na rondo zamiast skorzystac z oddzielnej drogi. Notorycznie robia to taksowkarze, czesto samochody nauki jazdy i dosc czesto reszta kierowcow. Dlaczego ?? Czyzby chodzilo o to, ze ludzie nie lubia ustepowac innym i wola sami miec pierwszenstwo ?? Przyznam, ze zaintrygowalo mnie to."

wiesz co to znaki poziome?

to takie białe strzałki namalowane na jezdni ,które nakazują nam kierunek jazdy , znaki te są tak samo ważne jak te , które stoją na takich metalowych rurach przy jezdni i są nazywane znakami pionowymi...

to tak najprościej....
pozdrawiam
Akurat w tamtym miejscu nie ma linii ciągłych, których nie można przekraczać.
To spróbuj zmienić kierunek jazdy jak będą stali "mocni" to zobaczysz ile to kosztuje....
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: shelly »

adamek pisze:
2. Druga sprawa to wlaczanie kierunkowskazow jadac droga z pierwszenstwem przejazdu, ktora po prostu skreca dosc ostro w pewnym momencie. Konkretnie chodzi o ulice Jana Pawla jadac w kierunku Stacji. Potem ulica zmienia nazwe na Kaczynska, a dalej na Nasypowa bodajze. Sa tam 2 zakrety 90 stopni, ale nadal jest to droga z pierwszenstwem przejazdu i nie ma potrzeby wlaczania kierunkow. Z kolei jak ktos zjezdza z glownej i jedzie dalej Kaczynska kierunkow nie wlacza, bo jedzie sie prosto. Czy jest to kwestia wlaczania kierunkow z przyzwyczajenia czy z niewiedzy ?
Jeśli chodzi o nie włączanie kierunkowskazów na tej drodze to się mylisz. Obowiązkiem każdego kierowcy jest włączenie kierunkowskazu na tym skrzyżowaniu mimo, że jest to droga z pierwszeństwem. Jeśli chodzi o zjazd z drogi z pierwszeństwem i dalszą jazdę ulicą Kaczyńską to masz rację nie włącza się kierunkowskazu ponieważ nie zmienia się w tym przypadku kierunku ruchu.
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to z chęcią odpowiem.
Dzieki za odpowiedz. Piszesz, ze zjezdzajac z drogi glownej i chcac jechac dalej Kaczynska nie trzeba wlaczac kierunkow ?? Moim zdaniem trzeba, mimo ze jedzie sie prosto. Zgodnie z tym co piszesz nalezy wlaczac kierunki za kazdym razem jak droga skreca, bo przeciez zmienia sie kierunek ruchu.
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: shelly »

Fad.Er pisze: wiesz co to znaki poziome?

to takie białe strzałki namalowane na jezdni ,które nakazują nam kierunek jazdy , znaki te są tak samo ważne jak te , które stoją na takich metalowych rurach przy jezdni i są nazywane znakami pionowymi...
To tak najprościej...
dzieki za info ;)
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: shelly »

adamek pisze: Kiedyś nie można było skręcać z "odzielnej drogi" jak to nazwałeś/aś w ulicę Jana Pawła ponieważ stał tam nakaz jazdy w prawo i ta droga prowadziła tylko na Statoil lub do Billi. Teraz już nie ma tego znaku nakazu i jest możliwy taki manewr o którym piszesz.
tego nie wiedzialam... to wyjasnia czemu tyle ludzi jednak wjezdza na rondo
emem
szeregowy
Posty: 16
Rejestracja: 21 kwie 2010, 8:17

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: emem »

Fad.Er pisze:
adamek pisze:
Fad.Er pisze:"1. Sytuacja dotyczy ronda przy ulicach Zebrowskiego, Steyera, Gorbatowa i Jana Pawla. Czesto zdarza sie, ze osoba jadaca z ulicy Zebrowskiego i skrecajaca w prawo na Jana Pawla wjezdza na rondo zamiast skorzystac z oddzielnej drogi. Notorycznie robia to taksowkarze, czesto samochody nauki jazdy i dosc czesto reszta kierowcow. Dlaczego ?? Czyzby chodzilo o to, ze ludzie nie lubia ustepowac innym i wola sami miec pierwszenstwo ?? Przyznam, ze zaintrygowalo mnie to."

wiesz co to znaki poziome?

to takie białe strzałki namalowane na jezdni ,które nakazują nam kierunek jazdy , znaki te są tak samo ważne jak te , które stoją na takich metalowych rurach przy jezdni i są nazywane znakami pionowymi...

to tak najprościej....
pozdrawiam
Akurat w tamtym miejscu nie ma linii ciągłych, których nie można przekraczać.
To spróbuj zmienić kierunek jazdy jak będą stali "mocni" to zobaczysz ile to kosztuje....


Fad.Er ma rację ja raz spróbowałem zmienić kierunek jazdy za niestosowanie się do znaków poziomych zapłaciłem ..
adamek
starszy szeregowy
Posty: 81
Rejestracja: 17 wrz 2008, 14:59

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: adamek »

Dzieki za odpowiedz. Piszesz, ze zjezdzajac z drogi glownej i chcac jechac dalej Kaczynska nie trzeba wlaczac kierunkow ?? Moim zdaniem trzeba, mimo ze jedzie sie prosto. Zgodnie z tym co piszesz nalezy wlaczac kierunki za kazdym razem jak droga skreca, bo przeciez zmienia sie kierunek ruchu.
Jak włączysz tam kierunkowskaz lewy to zasygnalizujesz wjazd w drogę, która bodajże prowadzi na czyjeś podwórko a to jest wprowadzanie w błąd innych użytkowników.
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: shelly »

emem pisze:
Fad.Er ma rację ja raz spróbowałem zmienić kierunek jazdy za niestosowanie się do znaków poziomych zapłaciłem ..

o w morde, to juz jeden problem wyjasniony ;) zupelnie inaczej to interpretowalam
adamek
starszy szeregowy
Posty: 81
Rejestracja: 17 wrz 2008, 14:59

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: adamek »

Fad.Er ma rację ja raz spróbowałem zmienić kierunek jazdy za niestosowanie się do znaków poziomych zapłaciłem ..
W którym miejscu?
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: shelly »

adamek pisze: Jak włączysz tam kierunkowskaz lewy to zasygnalizujesz wjazd w drogę, która bodajże prowadzi na czyjeś podwórko a to jest wprowadzanie w błąd innych użytkowników.
z jednej strony masz racje, ale jakby nie patrzyl zjezdzasz na droge podporzadkowana, to juz nic nie znaczy w tym przypadku ?
emem
szeregowy
Posty: 16
Rejestracja: 21 kwie 2010, 8:17

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: emem »

z Żebrowskiego nie wjeżdżając na rondo wjechałem na Jana Pawła i z pasa ze strzałką nakazującą skręt w prawo(billa) zjechalem na "główną" w(lewo)
emem
szeregowy
Posty: 16
Rejestracja: 21 kwie 2010, 8:17

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: emem »

shelly pisze:
adamek pisze: Jak włączysz tam kierunkowskaz lewy to zasygnalizujesz wjazd w drogę, która bodajże prowadzi na czyjeś podwórko a to jest wprowadzanie w błąd innych użytkowników.
z jednej strony masz racje, ale jakby nie patrzyl zjezdzasz na droge podporzadkowana, to juz nic nie znaczy w tym przypadku ?
czyli co nie można wjechać na podwórko?
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: shelly »

emem pisze:
shelly pisze:
adamek pisze: Jak włączysz tam kierunkowskaz lewy to zasygnalizujesz wjazd w drogę, która bodajże prowadzi na czyjeś podwórko a to jest wprowadzanie w błąd innych użytkowników.
z jednej strony masz racje, ale jakby nie patrzyl zjezdzasz na droge podporzadkowana, to juz nic nie znaczy w tym przypadku ?
czyli co nie można wjechać na podwórko?
w tym przypadku wydaje mi sie, ze to czy wjezdzam na podworko czy nie to juz nikogo nie powinno obchodzic, wazne, ze zjezdzam z drogi glownej i to sygnalizuje

w kazdym razie takie info znalazlam na necie:

Jak należy używać kierunkowskazów na skrzyżowaniach, na których droga z pierwszeństwem zmienia kierunek?

Nie możemy zrozumieć, dlaczego tak wiele osób ma co do tego wątpliwości i skąd się wzięło przekonanie, że przebieg drogi z pierwszeństwem ma tutaj jakiekolwiek znaczenie (czyżby rzeczywiście istnieli instruktorzy, którzy takich bzdur uczą?).

Jedyne poprawne zachowanie na takim skrzyżowaniu to sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku jazdy - tak samo, jak na każdym innym. Jeżeli skręcamy tak jak biegnie droga z pierwszeństwem, sygnalizujemy to (bo zmieniamy kierunek jazdy). Jeżeli jedziemy prosto (i z pierwszeństwa zjeżdżamy) - nie sygnalizujemy.
Dokładnie tak samo zachowujemy się na skrzyżowaniach w kształcie litery Y (lub zbliżonym) - sygnalizujemy każdą zmianę kierunku jazdy, niezależnie od przebiegu drogi z pierwszeństwem.
emem
szeregowy
Posty: 16
Rejestracja: 21 kwie 2010, 8:17

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: emem »

nie rozumiem.....
po co pytasz skoro znasz odpowiedź???
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: shelly »

emem pisze:nie rozumiem.....
po co pytasz skoro znasz odpowiedź???

bo najpierw zapytalam, a potem w miedzyczasie poczytalam na necie ;)
adamek
starszy szeregowy
Posty: 81
Rejestracja: 17 wrz 2008, 14:59

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: adamek »

emem pisze:z Żebrowskiego nie wjeżdżając na rondo wjechałem na Jana Pawła i z pasa ze strzałką nakazującą skręt w prawo(billa) zjechalem na "główną" w(lewo)
Kiedy to było? Może wtedy jak jeszcze stał tam znak nakaz skrętu w prawo.
madzik
szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2009, 20:02

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: madzik »

kiedy wlaczamy kierunkowskaz
1 kiedy zmieniamy kierunek jazdy
2 zmieniamy pas ruchu


skrecajac z Jana Pawla w ul Kaczynska powinien wlaczyc kierunek bo zmienia kierunek jazdy i jest to skrzyzowanie. jesli kursant niewlaczyl by kierunku ( powtorzyl ten błąd dwa razy ) to niestety ale mial by egzamin w plecy.
najlepiej kup sobie ksiazke albo kodeks to odswiezysz wiedze. pozdrawiam
adamek
starszy szeregowy
Posty: 81
Rejestracja: 17 wrz 2008, 14:59

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: adamek »

madzik pisze:kiedy wlaczamy kierunkowskaz
1 kiedy zmieniamy kierunek jazdy
2 zmieniamy pas ruchu


skrecajac z Jana Pawla w ul Kaczynska powinien wlaczyc kierunek bo zmienia kierunek jazdy i jest to skrzyzowanie. jesli kursant niewlaczyl by kierunku ( powtorzyl ten błąd dwa razy ) to niestety ale mial by egzamin w plecy.
najlepiej kup sobie ksiazke albo kodeks to odswiezysz wiedze. pozdrawiam
Akurat w tym przypadku jest jasna sprawa i odpowiedź padła kilka postów wyżej
error
szeregowy
Posty: 44
Rejestracja: 12 cze 2009, 0:55

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: error »

Nie wiem w jaki sposób osoby takie jak autorka tematu zdają prawo jazdy? Przecież to karygodne, w jakiej szkole się "uczyłaś" ?
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: shelly »

jak sam bedziesz mial prawko to dopiero zobaczysz co sie na drodze dzieje...

wracajac do tematu ronda przy Billi tam sa troche mylne znaki, powinna byc linia z jednej strony przerywana i wszystko byloby jasne
zet
szeregowy
Posty: 31
Rejestracja: 11 lut 2008, 1:50

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: zet »

Do autora:

1. Jest to zjazd do stacji statoil i sklepu billa. Tak jak ktoś wyżej napisał. Znaki na jezdni poziome są tak samo ważne jak stojące i łamanie ich grozi mandatem. Nie raz policja karała za manewry tego typu. Dla nich jest czarne albo białe. Skoro jedziesz tym pasem to jedziesz do sklepu lub na stację i nigdzie indziej. Jeśli chcesz jechać przez Jana Pawła to musisz dojechać do samego ronda i poprawnie z kierunkiem skręcić.

Ktoś chyba ma od niedawna prawo jazdy :>
zanim zaczniesz oceniać kogoś, najpierw zacznij od siebie.
error
szeregowy
Posty: 44
Rejestracja: 12 cze 2009, 0:55

Re: Dziwne (?) zachowania

Post autor: error »

Prawko mam już kawałek czasu ale liczbę km przejechanych myślę że więcej o Ciebie ; )

To potwierdza tylko starą zasadę z przed paruset lat.... Kobiety do kuchni ; ] .... żart
ODPOWIEDZ