Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
Awatar użytkownika
kruk453
plutonowy
Posty: 209
Rejestracja: 16 maja 2010, 20:25
Lokalizacja: Ostrołęka

Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: kruk453 »

Witam.

Mam problem z wypowiedzeniem z pracy. Chciałbym prosić o Waszą radę. Opisuję moją sytuację poniżej.

Pracuję w zakładzie 2,5 roku. Jestem na wypowiedzeniu dwutygodniowym. Czy należy mi się odprawa ?? W zakładzie pracuje ponad 20 osób. Wypowiedzenie dostałem na postawie art. 33 Kodeksu pracy pkt. 1.5. umowy o pracę.

Proszę o szybką odpowiedź. Z Góry Dziękuję.

Pozdrawiam.
https://www.facebook.com/Lucas.PC.GSM.Service
Prywatny serwis komputerowy.
Awatar użytkownika
kruk453
plutonowy
Posty: 209
Rejestracja: 16 maja 2010, 20:25
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: kruk453 »

Powodem wypowiedzenia jest z winy zakładu pracy.
https://www.facebook.com/Lucas.PC.GSM.Service
Prywatny serwis komputerowy.
maniekpb
szeregowy
Posty: 15
Rejestracja: 17 cze 2011, 18:52

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: maniekpb »

To świadczenie przysługuje tylko wtedy, kiedy firma rozwiązuje umowę nie z twojej „winy”. Przyczyna musi leżeć po stronie zakładu pracy. Jeżeli, natomiast to Ty swoim postępowaniem spowodowałaś, że pracodawca zdecydował się na zwolnienie ciebie (bo np. nie wywiązywałaś się ze swoich obowiązków), nie masz co liczyć na pieniądze z odprawy.
Firma musi wypłacić odprawę, gdy: umowa o pracę jest rozwiązywana na podstawie tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych, lub firma zwolni Cię z powodów przez ciebie niezawinionych (np. likwidowane jest twoje stanowisko pracy)
Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników, nie ma obowiązku wypłaty odprawy. Może to zrobić, jeśli np. zobowiązał się do tego w regulaminie lub układzie zbiorowym pracy.
Więc upewnij się, że w firmie której pracujesz jest zatrudnionych ponad 20 osób...
steward
starszy chorąży sztabowy
Posty: 751
Rejestracja: 19 maja 2005, 18:48
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: steward »

Art. 33. Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

jak ci się człowieku może należeć jakakolwiek odprawa jeśli jesteś na umowę na czas określony :wink:
leon8107
starszy szeregowy
Posty: 56
Rejestracja: 25 paź 2005, 9:27

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: leon8107 »

witam
porady możesz zasięgnąć u prawnika w państwowej inspekcji pracy ( darmowo ).
porade możesz uzyskać tam nawet telefonicznie
Awatar użytkownika
kruk453
plutonowy
Posty: 209
Rejestracja: 16 maja 2010, 20:25
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: kruk453 »

Umowę miałem na czas określony ale do 2015 roku. Wypowiedziano mi umowę zapewne przed tym czasem. Więc to jest wina zakładu. Nie dostałem "dyscyplinarki" . Sprawdziłem i zostało jeszcze ponad 20 osób pracujących.
https://www.facebook.com/Lucas.PC.GSM.Service
Prywatny serwis komputerowy.
Awatar użytkownika
kruk453
plutonowy
Posty: 209
Rejestracja: 16 maja 2010, 20:25
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: kruk453 »

leon8107 pisze:witam
porady możesz zasięgnąć u prawnika w państwowej inspekcji pracy ( darmowo ).
porade możesz uzyskać tam nawet telefonicznie
Dziękuję za podpowiedź.
https://www.facebook.com/Lucas.PC.GSM.Service
Prywatny serwis komputerowy.
steward
starszy chorąży sztabowy
Posty: 751
Rejestracja: 19 maja 2005, 18:48
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: steward »

Nie jest to zwolnienie z winy zakładu, pojmij to kolego. Po to masz okres wypowiedzenia. Jeśli by było to z winy zakładu to np. dostałbyś telefon że od jutra nie pracujesz bo zlikwidowane zostało twoje stanowisko pracy. a tutaj firma cię zwalnia, zachowuje okres wypowiedzenia adekwatny do twojego czasu zatrudnienia i nie dostaniesz ani złotówki. firma nie musi podawać ci przyczyny do zwolnienia, wystarczy że zachowa okres wypowiedzenia i cześć.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: Qrzysio »

Żadna odprawa się nie należy.
dartagnan
szeregowy
Posty: 15
Rejestracja: 05 lip 2011, 12:28

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: dartagnan »

Qrzysio pisze:Żadna odprawa się nie należy.
Bzdury !!!
Jakie jest uzasadnienie wypowiedzenia ?
Należy Ci się 2-mies odprawa + za nieuzasadnione wypowiedzenie.
Sprawę kierujesz do Sądu Pracy i tyle.
Będziesz musiał udowodnić że to z winy pracodawcy zostałeś zwolniony.
Jeżeli pracodawca udowodni Ci że wina leży po Twojej stronie nic nie dostaniesz.
Umowa na czas określony ma taką samą moc prawną jak umowa na czas nieokreślony.

dartagnan
ELA25
szeregowy
Posty: 28
Rejestracja: 26 sty 2010, 16:47

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: ELA25 »

Chyba mylisz się kolego. To jest zwykłe rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Gdyby każdemu należała się odprawa to było by za fajnie. Przepisy mówią , że w przypadku zwolnień grupowych należą się odprawy w określonych przypadkach. Nie muszą podawać powodu wypowiedzenia.

do dartagnan
Umowa na czas określony nie ma takiej samej mocy jak umowa na czas nieokreślony. Istnieją zasadnicze różnice w wielu kwestiach. Po to stworzono dwa rodzaje. Jedyne co mogę zasugerować, to to, że umowa na czas określony zawarta do 2015 r może zostać uznana za umowę na czas nieokreślony przez sąd pracy, kiedy uzna on , że taka umowa została zawarta w celu ominięcia przepisów praw przysługujących przy umowie na czas nieokreślony.
Umowa na czas określony nie może zostać zawarta na zbyt długie okresy, bo jest to naruszenie przepisów KP.
Najlepiej udaj się po poradę to prawnika. On przeanalizuje twoją umowę i wypowiedzenie i całą sytuację dotyczącą wypowiedzenia.
Awatar użytkownika
kruk453
plutonowy
Posty: 209
Rejestracja: 16 maja 2010, 20:25
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: kruk453 »

Źle przeczytaliście mój problem. Mam umowę do 2015 roku a pracodawca zerwał umowę przed tym czasem. Chyba teraz nie mamy 2015 roku?? Czy nie prawda?? Więc jak mi się nie należy odprawa skoro zerwał ze mną umowę 4 lata przed zakończeniem?? Możecie mi to jakoś wyjaśnić??
https://www.facebook.com/Lucas.PC.GSM.Service
Prywatny serwis komputerowy.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: Qrzysio »

Nie znacie przepisów.

W przypadku umowy zawartej na czas określony, dłuższy niż 3 miesiące umowę można rozwiązać bez konsekwencji. Nie można natomiast zwolnić pracownika, z którym zawarło się umowę na czas 3 miesięcy - wtedy tego terminu trzeba dotrzymać.
Zawarcie umowy z pracownikiem na czas np. 1 roku, nie oznacza, że nie można go zwolnić przed upływem terminu upływu umowy. Likwidacja stanowiska pracy jest wystarczającym powodem, gdy firma znajduje się w złej kondycji finansowej.

Co innego, gdy pracodawca zwolni pracownika dyscyplinarnie, ale nie udowodni mu winy przed Sądem Pracy.

Wracając jednak do tematu, użytkownikowi kruk453 odprawa się nie należy, gdyż nie było o niej mowy w umowie.

Zachęcam też do skorzystania z darmowej porady prawnej w Państwowej Inspekcji Pracy. To nie boli.
dartagnan
szeregowy
Posty: 15
Rejestracja: 05 lip 2011, 12:28

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: dartagnan »

Przechodziłem to na własnej skórze więc ... ;)
Idź do prawnika niech napisze Ci pozew.
Tak jak napisałem jeżeli udowodnisz że to z przyczyn pracodawcy (np. redukcja etatu) otrzymałeś wypowiedzenie na pewno otrzymasz odprawę ...
Ja poszedłem na sprawę bez adwokata, sądy są obiektywne - uwierz.
Umowy długoterminowe na czas określony są stosowane jako obejście .... Każdy Sąd o tym wie ... ;)
Sąd Najwyższy tak to zinterpretował, każdy adwokat powoła się w pozwie na tą interpretację ...
a Sąd Rejonowy musi się do niej przychylić ;)
Jeżeli przepracowałeś ponad dwa lata należy Ci się 2-mies. odprawa, po wyżej 5-lat 3-mies.
Warunek - z przyczyn pracodawcy nastąpiło wypowiedzenie.

Każda umowa na czas określony zawiera klauzulę o 2-tyg. okresie wypowiedzenia ale to nie znaczy, że odprawa Ci nie należy się.
Jeżeli złożysz pozew do Sądu Pracy Pracodawca będzie musiał uzasadnić wypowiedzenie.
Likwidacja stanowiska pracy jest wystarczającym powodem, gdy firma znajduje się w złej kondycji finansowej.
To już jest wystarczający powód żeby otrzymać odprawę ... niech tylko pracodawca powie to w Sądzie ... ;)
Fakt, przy tak zawartej umowie nie bardzo można starać się o przywrócenie do pracy no chyba że Sąd uzna że ta umowa jest równoważna z umową na czas nieokreślony ... ;)
Zachęcam też do skorzystania z darmowej porady prawnej w Państwowej Inspekcji Pracy. To nie boli.
Inspekcja pracy co najwyżej może nałożyć karę na pracodawcę ... nie wiem czyich interesów broni ta instytucja ... jak im wyłożysz kawę na ławę to może ruszą ... Wiadomo że to pracownik jest na słabszej pozycji i interesów pracownika powinna bronić.

P.s.
Pamiętaj że pracodawca liczy na to że ludzie boją się sądów i z reguły nie składają pozwów.
Po drugie koszty sądowe z reguły pokrywane są przez pracodawcę, Sąd Pracy w takich sytuacjach obciąża Zakład Pracy.

dartagnan
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: Qrzysio »

chyba że Sąd uzna że ta umowa jest równoważna z umową na czas nieokreślony
W tym przypadku, o ile umowa została naprawdę zawarta na tak długi okres, to faktycznie możesz mieć rację. Powinna zostać zawarta na maksymalnie 1 rok, a wtedy, podtrzymuję to co pisałem wcześniej, nawet jak pracodawca wypowie umowę np. w 6 miesiącu pracy, to nie ma żadnego zobowiązania do odprawy.
marcus
szeregowy
Posty: 20
Rejestracja: 31 mar 2007, 9:20

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: marcus »

Jeżeli w umowie o pracę jest klauzula , że umowa o pracę zawarta na okres conajmniej 6 miesięcy może być rozwiązana za 2 tygodniowym wypowiedzeniem przez strony , to zarówno pracownik jak i pracodawca może ją rozwiązać bez żadnych konsekwencji dla stron , bez żadnego uzasadnienia.Co do kwestii dotyczącej okresu zawierania umów na czas określony to czy to jest 1 rok , 2 lata , czy 5 lat to póki co , w obecnie obowiązujących przepisach nigdzie nie jest jednoznacznie napisane na jaki okres ma być zawarta taka umowa.Przy odwołaniu się do sądu pracy , sądy interpretują to róznorako.Reasumując zakład pracy ( o ile jest w umowie powyższa klauzula tj art.33 k.p. ) postapił prawidłowo i z tego tytułu nie nalezy ci się żadna odprawa.
Awatar użytkownika
kruk453
plutonowy
Posty: 209
Rejestracja: 16 maja 2010, 20:25
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: kruk453 »

Dziękuję za Waszą pomoc. Nie długo zobaczę jak to będzie. Jak coś to Wam napiszę. Jeszcze raz dziękuję.

Pozdrawiam.
https://www.facebook.com/Lucas.PC.GSM.Service
Prywatny serwis komputerowy.
aga1009
kapral
Posty: 116
Rejestracja: 26 lis 2008, 9:25

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: aga1009 »

Przepraszam, że to napiszę ale nie mogę tego ogarnąć.
Człowiek z wiecznymi „problemami”, ale czegoś tu nie rozumiem.
W ciągu kilku miesięcy pisałeś na tym forum :że pracowałeś na czarno(oszukał pracodawca) , nigdzie nie możesz znaleźć pracy, teraz się okazuje , że 2,5 roku gdzieś pracowałeś (znowu oszukali).
Tylko pozazdrościć takiego pracownika. A może to mitomania.
dartagnan
szeregowy
Posty: 15
Rejestracja: 05 lip 2011, 12:28

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: dartagnan »

Jasne że nie ma (obowiązku), liczy na to że pracownik nie będzie walczył o swoje ;)
Zacznijcie walczyć w końcu o swoje.

Tak jak pisałem wyżej. Sąd Najwyższy jasno zinterpretował zasadność zawierania takich umów a Sąd Niższej instancji musi się do tego ustosunkować.

P.s. @kruk453 jeżeli jest tak jak pisze @aga1009 to daruj sobie.
Wiem jak jest z pracą, jakie metody stosują pracodawcy ale ...

dartagnan
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: Qrzysio »

aga1009 ma dobrą pamięć, ale nie wzięła pod uwagę, że kruk może opisywać czyjąś historię.
Awatar użytkownika
kruk453
plutonowy
Posty: 209
Rejestracja: 16 maja 2010, 20:25
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Porada Prawna w Sprawie Wypowiedzenia Umowy o Pracy

Post autor: kruk453 »

"Qrzysio"Masz racje. Opisywałem mojego ojca historie a nie swoją. Moja jest o wiele inny z moim byłym pracodawco.
https://www.facebook.com/Lucas.PC.GSM.Service
Prywatny serwis komputerowy.
ODPOWIEDZ