Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
emlem
szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 21 lip 2011, 21:53

Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: emlem »

Witam,
Interesuje mnie kto ma pierwszeństwo w takiej sytuacji jak przedstawiona na obrazku i dlaczego.
Jest to skrzyżowanie ul. Jana Pawła II i ul. Kaczyńskiej. Warto dodać, że pojazd czerwony skręcając zarówno w lewo jak i w prawo wjeżdża w ulicę Kaczyńską.
Załączniki
Zrzut ekranu 2011-07-21 (godz. 21.44.47).jpg
Nelchael
szeregowy
Posty: 40
Rejestracja: 20 paź 2010, 22:34
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: Nelchael »

Pierwszeństwo ma oczywiście samochód czerwony. Dlaczego? Wystarczy poprawnie zinterpretować zasadę prawej strony. Oba samochody są na drodze z pierwszeństwem jednakże samochód czerwony znajduje z prawej strony samochodu zielonego. Zatem samochód zielony musi ustąpić pierwszeństwa samochodowi czerwonemu.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: Qrzysio »

Warto dodać, że pojazd czerwony skręcając zarówno w lewo jak i w prawo
Karygodny błąd. Pojazd zielony nie skręca, tylko jedzie prosto.

Tak jak napisał kolega wcześniej. Pierwszeństwo ma oczywiście pojazd czerwony. Obowiązuje zasada prawej ręki.
emlem
szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 21 lip 2011, 21:53

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: emlem »

W szkole nauki jazdy byłem uczony mimo wszystko, że będąc w przypadku pojazdu czerwonego i jadąc drogą z pierwszeństwem nie jadę prosto, a skręcam w lewo i taki zamiar skrętu muszę zasygnalizować kierunkowskazem w lewo, ponieważ (cytuję słowa instruktora) "wymusza to geometria jezdni". Czy zostałem wprowadzony w błąd?

Opierając się na tych słowach myślałem, że to pojazd zielony ma pierwszeństwo, ponieważ chcąc kontynuować jazdę ulicą Kaczyńską jedzie zgodnie z geometrią jezdni.
ladnachata
szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 14 lip 2011, 9:11

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: ladnachata »

Znak stoi i informuje jak przebiega droga z pierwszeństwem, plus zasada prawej strony i wszystko jasne:)
Fajnie jest być idiotą...
Zwłaszcza jak nikt nie patrzy...
Ladnachata.com.pl
Nelchael
szeregowy
Posty: 40
Rejestracja: 20 paź 2010, 22:34
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: Nelchael »

emlem pisze:W szkole nauki jazdy byłem uczony mimo wszystko, że będąc w przypadku pojazdu czerwonego i jadąc drogą z pierwszeństwem nie jadę prosto, a skręcam w lewo i taki zamiar skrętu muszę zasygnalizować kierunkowskazem w lewo, ponieważ (cytuję słowa instruktora) "wymusza to geometria jezdni". Czy zostałem wprowadzony w błąd?
Geometria jezdni wymusza użycie kierunkowskazu... to jasne i oczywiste, przecież skręcasz, nie? Użycie kierunkowskazu a pierwszeństwo przejazdu to dwie różne sprawy i często jest że ktoś kto jedzie prosto wcale pierwszeństwa nie ma.
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: shelly »

Nelchael pisze: W przypadku pojazdu czerwonego o którym była mowa wcześniej skręcamy albo w prawo albo w lewo zatem kierunkowskaz włączamy, pojazd zielony nie włącza jeżeli jedzie na wprost tak jak to jest przedstawione na rysunku.
moim zdaniem nasze przepisy są poronione, wg nich pojazd zielony po prostu sie zatrzymuje, ktos kto za nim jedzie nie wie za bardzo o co chodzi, moze samochod padł, może skręca, może nie... i czeka... w tej sytuacji powinien miec znaczenie fakt, ze gosc zjezdza z głownej drogi... kierunek w lewo i juz, wszystko jasne

na szczescie sporo osob podziela moje zdanie ;)
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: Qrzysio »

Przepisy w tym przypadku są ok, tylko kierowcy są nieprzyzwyczajeni do takich "wyjątków".
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: shelly »

Qrzysio pisze:Przepisy w tym przypadku są ok, tylko kierowcy są nieprzyzwyczajeni do takich "wyjątków".
zatrzymywanie sie na ulicy bez zadnego sygnalizowania nie jest ok i dla mnie nigdy nie bedzie normalne to, ze ktos przede mną się zatrzymuje z niewiadomych przyczyn
Nelchael
szeregowy
Posty: 40
Rejestracja: 20 paź 2010, 22:34
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: Nelchael »

Dlaczego zatrzymywanie się na drodze ma nie być normalne jeżeli przed sobą ma się skrzyżowanie? :? Wyjaśnij mi to bo ja czegoś nie mogę pojąć - jest skrzyżowanie do którego dojeżdżamy, jeżeli ktoś (w przypadku omawianego wcześniej skrzyżowania) jedzie z prawej to musimy się zatrzymać i ustąpić mu pierwszeństwa - co tu nie jest ok? Przecież jadąc za samochodem który się zatrzymuje widzimy znak mówiący że mamy przed sobą skrzyżowanie, no chyba że nie patrzymy na znaki ale to już inna sprawa. Nie są to niewiadome przyczyny tylko konieczność ustąpienia pierwszeństwa, a sygnalizacją tego są światła stopu.
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: Instruktor_Marcin »

@Shelly. Problemu z brakiem sygnalizowania jazdy na wprost przez tego typu skrzyżowanie nie byłoby (nie ma?), gdy kierowcy nadjeżdżający jak pojazd zielony, ale skręcający w prawo, sygnalizują zamiar skrętu kierunkowskazem. Niestety, ale zbyt dużo osób o tym nie pamięta!
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: Qrzysio »

shelly wszystko jest ok. Jeżeli patrzysz na znaki, to wiesz, że samochód przed tobą zatrzymuje się przed skrzyżowaniem, tak jak napisał Nelchael.
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: shelly »

Nelchael pisze:Dlaczego zatrzymywanie się na drodze ma nie być normalne jeżeli przed sobą ma się skrzyżowanie? :? Wyjaśnij mi to bo ja czegoś nie mogę pojąć - jest skrzyżowanie do którego dojeżdżamy, jeżeli ktoś (w przypadku omawianego wcześniej skrzyżowania) jedzie z prawej to musimy się zatrzymać i ustąpić mu pierwszeństwa - co tu nie jest ok? Przecież jadąc za samochodem który się zatrzymuje widzimy znak mówiący że mamy przed sobą skrzyżowanie, no chyba że nie patrzymy na znaki ale to już inna sprawa. Nie są to niewiadome przyczyny tylko konieczność ustąpienia pierwszeństwa, a sygnalizacją tego są światła stopu.
Znak mowiący, ze mamy przed sobą skrzyżowanie nie oznacza, ze mamy sie zatrzymywać. Zwłaszcza jak jesteśmy na drodze z pierwszeństwem.
Co innego na skrzyżowaniu równorzędnym.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: Qrzysio »

LOL :)

Ale skrzyżowanie z "niestandardową" drogą pierwszeństwa czasem wymaga zatrzymania. Identycznie jak na skrzyżowaniu równorzędnym, bo właśnie do niego jest bardzo podobne.
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: shelly »

ja nie kwestionuję, ze chcąc skręcić zielonym samochodem kierowca musi się zatrzymać, bo to oczywiste, że musi...
asterix
szeregowy
Posty: 49
Rejestracja: 16 lis 2009, 19:48

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: asterix »

jakie by to niebyło skrzyżowanie to w tym wypadku obowiązuje zasada prawej "ręki,strony" i nic więcej.
oba pojazdy są na drodze z pierszeństwem. Jak ktoś ma problem z interpretacją takiej sytuacji to niepowinien zdać prawka.A włączanie kierunkowskazu? w tym wypadku znaki jasno określają jak przebiega droga z pierszeństwem i traktujemy ją jakby była prosta. W końcu po to pod znakiem pierwszeństwa (lub USTĄP PIERSZEŃSTWA) jest rozrysowany przebieg drogi z pierszeństwem.
mkko
szeregowy
Posty: 16
Rejestracja: 05 gru 2006, 14:38

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: mkko »

I kolega Asterix bardzo się myli.
Przepisy jasno określają kiedy używamy kierunkowskazu.
Dla przypomnienia dodam że są to dwa przypadki czyli:
1. Kiedy zmieniamy pas ruchu,
2. Kiedy zmieniamy kierunek jazdy.
W tym przypadku powinniśmy sygnalizować kierunek jazdy. Prosto, w lewo, w prawo.
Możemy traktować skręt jako drogę prostą tylko wtedy kiedy nie jest to skrzyżowanie.
Poza tym kłania się dla niektórych hierarchia znaków.
Ogólnie patrząc to połowa albo nawet 2/3 kierowców nie zna przepisów ani ich poprawnej interpretacji.
xomar
starszy szeregowy
Posty: 58
Rejestracja: 18 mar 2006, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: xomar »

@asterix ma rację!
Na kursach uczą głupot i te zasady obowiązują tylko do zdania egzaminu. Jedziemy drogą z pierwszeństwem i kierunków nie używamy. Pojazd zielony włącza lewy gdy jedzie prosto lub skręca w lewo, na posesję (ale tam ma być łącznik do Żeromskiego). Ten za nim wie o co chodzi.
Wystarczy pomyśleć o takim skrzyżowaniu, ale z łagodnym łukiem, np. Zarośle odchodzące od Ostrowskiej, czy liczne takie przypadki poza miastem. Kto włącza kierunek skręcając i dalej jadąc Ostrowską (albo na wylocie z Dylewa jadąc na Kadzidło)? Kto jadąc od miasta prosto w Zarośle pojedzie bez kierunku? Odpowiedzi są oczywiste, NIKT-NIKT. A jak promień skrętu mniejszy, to już zasady inne? Geometria wymusza? Paranoja, gdzie o geometrii jest w przepisach?
I jeszcze:
"2. Kiedy zmieniamy kierunek jazdy"
Aby zmienić kierunek jazdy trzeba albo przejechać linię środkową, albo zjechać z drogi w prawo. Jadąc drogą główną, np. do W-wy, nigdy nie zmieniamy kierunku jazdy, może być 100 skrzyżowań i zakrętów, cały czas jest to kierunek W-wa.
mistrzuniu
szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 14 mar 2010, 23:07

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: mistrzuniu »

asterix pisze:w tym wypadku znaki jasno określają jak przebiega droga z pierszeństwem i traktujemy ją jakby była prosta
Nie wiem, co to za dziwaczne zwyczaje, żeby na łamanej drodze z pierwszeństwem nie włączać kierunku, a przy zjeździe na podporządkowaną na wprost włączać. Przestańcie siać ferment i jak chcecie podyskutować, to podajcie odpowiednie zapisy. Dla mnie "zmiana kierunku jazdy" brzmi wystarczająco jasno. A to, że jakoby nikt nie włącza gdzieś kierunkowskazów, nie oznacza jeszcze, że takie zachowanie jest poprawne.

"Na kursach uczą głupot" - Jezus Maria, przecież takie hasła to już totalny kretynizm. Szkoły dobrze wiedzą, czego uczą, a ja mam tych wykładowców i instruktorów za troszkę większe autorytety, aniżeli jakiegoś kolesia na forum MO.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: Qrzysio »

Podpisuję się pod tym co powiedział mistrzuniu. Pięknie to ująłeś.
xomar
starszy szeregowy
Posty: 58
Rejestracja: 18 mar 2006, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: xomar »

Dwóch półgłówków już mi odpowiedziało, czekam jeszcze na czterech ćwierćinteligentów. Może jednak odniesiecie się do całości wypowiedzi? Jadąc Ostrowską włączcie kierunki, a w Zarośle nie?
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: shelly »

na kursach uczą głupot, bo przepisy są niejasne.... kierunkowskazów używamy przy zmianie kierunku jazdy i przy zmianie pasa ruchu, juz chyba bardziej ogólnikowo się nie da. Dlatego każdy interpretuje to po swojemu.
a tak na marginesie to na powyższym skrzyżowaniu kierowca zielony nie zmienia pasa ruchu ? w końcu wjeżdża na inną drogę. można to i tak odebrać... i pewnie jeszcze na sto innych sposobów.
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: shelly »

mkko pisze: Ogólnie patrząc to połowa albo nawet 2/3 kierowców nie zna przepisów ani ich poprawnej interpretacji.
podaj linka do tej "poprawnej interpretacji", chyba ze chodziło o Twoją, jedyną i słuszną
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: Qrzysio »

xomar to nie miejsce na wylewanie agresji i nazywanie innych półgłówkami. Z takimi tekstami przenieś się na onet. Chcemy rozmawiać, być może masz rację, ale agresja w niczym nie pomoże.
xomar pisze:Wystarczy pomyśleć o takim skrzyżowaniu, ale z łagodnym łukiem, np. Zarośle odchodzące od Ostrowskiej, czy liczne takie przypadki poza miastem. Kto włącza kierunek skręcając i dalej jadąc Ostrowską (albo na wylocie z Dylewa jadąc na Kadzidło)? Kto jadąc od miasta prosto w Zarośle pojedzie bez kierunku? Odpowiedzi są oczywiste, NIKT-NIKT. A jak promień skrętu mniejszy, to już zasady inne? Geometria wymusza? Paranoja, gdzie o geometrii jest w przepisach?
Wyjeżdżając z Zarośla w Ostrowską obowiązkowe jest włączenie kierunkowskazu. To, że (twoim zdaniem) nikt go nie włącza, świadczy tylko o tym, że łamie przepisy.

Rozróżnij w końcu to o czym piszemy. Wiemy, że kierowcy mają nawyki do niewłączania kierunkowskazów i nie wiedzą często jak się zachować, ale szukamy rozwiązania takiego, które będzie zgodne z prawem, a nie z polskimi nawykami. Ujmij to w swoich wypowiedziach, ob jest to kluczowe dla tej rozmowy.
xomar
starszy szeregowy
Posty: 58
Rejestracja: 18 mar 2006, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kto ma pierwszeństwo (Jana Pawła II i Kaczyńska)

Post autor: xomar »

Sorry za słownictwo, ale redaktor nadal nie rozumie mojego toku myślenia. Powtórzę, zielone auto na Kaczyńskiej i zjeżdżające z Ostrowskiej w Zarośle MUSI włączyć lewy kierunek. To nie podlega dyskusji. Ja twierdzę tylko, że jadąc lekko w prawo, cały czas Ostrowską nikt kierunku nie używa. To dlaczego jadąc z Kaczyńskiej mocno w prawo w JPII, mamy kierunku używać? Bo zakręt jet bardziej ostry? Jest coś o kątach w Kodeksie Drogowym? Jaka jest ta graniczna wartość, 45 czy 60 stopni? Przy 90 to kierunek obowiązkowy, tak?
ODPOWIEDZ