Wynajem mieszkania

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
Olivier9393
szeregowy
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2012, 21:51

Wynajem mieszkania

Post autor: Olivier9393 »

Czy to prawda że te całe odstępne za wynajem mieszkania jest nielegalne? , ja wynajmuje z rodzicami mieszkanie i płacimy odstępne 900 zł + opłaty , ale gdzieś czytałem że te odstępne jest nielegalne czy coś takiego , czy to prawda ?
Awatar użytkownika
Michał
starszy chorąży sztabowy
Posty: 600
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:22
Lokalizacja: Ostroleka

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: Michał »

Dziwne pytanie. Za darmo myślisz, że Ci ktoś mieszkanie wynajmie?
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: netespl »

Jeśli podpisaliście umowę, a osoba, która Wam wynajmuje mieszkanie zgłosiła to do US to nie ma w tym nic nielegalnego.
Olivier9393
szeregowy
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2012, 21:51

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: Olivier9393 »

co do Michała , w Ostrołęce jest wiele ludzi co wynajmują mieszkania na takiej zasadzie że ktoś będzie dbał o te mieszkanie i płacił normalnie rachunki i nie biorą żadnego odstępnego.
Bo np na Ostrołękę jak ktoś chce odstępnego 900 zł za dwupokojowe mieszkanie to trochę dużo , jak ktoś zarabia 1300 zł i plus do tego rachunki ( woda , gaz itp).
A jak osoba nie zgłosiła tego do US to jest już to nielegalne?
elfik
starszy chorąży sztabowy
Posty: 683
Rejestracja: 04 mar 2009, 19:37

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: elfik »

Olivier, a nie możesz poszukać tańszego mieszkania po prostu zamiast doszukiwać się błędów w umowie? :)
Na prawdę można znaleźć coś 200zł tańszego, a to zawsze jakaś oszczędność.
Szczerze, my wynajmujemy mieszkania (kilka już było) od 5 lat i jeszcze nie trafiłam na ogłoszenie typu: mieszkaj w mieszkaniu za samo dbanie i opłaty bieżące. Wiem, że znajomi tak mieszkają, ale głównie u rodziny, która gdzieś wyjechała...
Osobiście uważam, że niektóre ceny są z kosmosu (1000zł + czynsz+opłaty za 40m to gruba presada na o-kę), ale na prawdę można znaleźć coś tańszego. Pozdrawiam
ELA25
szeregowy
Posty: 28
Rejestracja: 26 sty 2010, 16:47

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: ELA25 »

A ty byś chciał w czyimś mieszkaniu mieszkać i najlepiej nic mu nie płacić i jeszcze cię obchodzi czy zgłosił to w urzędzie skarbowym. Zawiść nie ma granic. Jeśli się komuś wynajmuje mieszkanie to wiadomo, że nie za darmo, tylko po to by zarobić.Ty też byś komuś nie pozwolił mieszkać tak sobie,pomyśl trochę. Kwestia nazewnictwa i zaraz wielka afera. Najlepszym sposobem dla ciebie jest własne mieszkanie lub dom wtedy nie będziesz musiał nikomu płacić.
Olivier9393
szeregowy
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2012, 21:51

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: Olivier9393 »

Elfik , jak znajdziesz mi mieszkanie 2-3 pokojowe do 400 zł to daj od razu znać :D . I nie chodzi mi o to że dają ogłoszenia tego typu , tylko po prostu wiem że tak jest. Na centrum moi znajomi wynajmują tak mieszkanie , na Śląsku mam rodzinę i tam to jest normalka że pod takim warunkiem wynajmują mieszkania , jak wynajmujący będzie o nie dbał.
I właśnie tak jak elfik pisze że 1000zł + czynsz+opłaty to jest na prawdę kosmos jak na Ostrołęckie warunki.
Elu , nie chciał bym mieszkać w czyimś mieszkaniu za darmo , tylko moim zdaniem ceny są wysokie , (chociaż tutaj płacą rodzice i oni zdecydowali sie na te mieszkanie , ja byłem innego zdania żeby znaleźć coś tańszego).
Olivier9393
szeregowy
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2012, 21:51

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: Olivier9393 »

To przepraszam źle zrozumiałem ;) . Tak jak pisałaś tam w Swoim temacie że 900-1000 zł to w Warszawie :) , ale w Ostrołęce? nie przesadzajmy , ale w oce ciężko znaleźć tanie mieszkanie i ludzie lecą na takie ceny niestety .
steward
starszy chorąży sztabowy
Posty: 751
Rejestracja: 19 maja 2005, 18:48
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: steward »

Taaak nie przesadzajmy, przecież najlepiej to mieszkać sobie za darmo w cudzym mieszkaniu i płacić rachunki. Człowieku w jakim ty świecie żyjesz. :lol:
Olivier9393
szeregowy
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2012, 21:51

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: Olivier9393 »

Stweard możesz sie śmiać ale wiem że tak rodziny żyją ;) i tak jak pisałem wyżej na śląsku to jest norma
Laura
kapral
Posty: 119
Rejestracja: 26 paź 2011, 8:54

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: Laura »

Olivier nie wiem o co ci chodzi? Najwyrazniej jestes bardzo problemowy. Raczej nikt cie nie zmusil, zeby za mieszkanie placic 900zł, to twoj wybor. Jak Ci nie pasuje, to sie wyprowadz.
Sarcev
starszy sierżant
Posty: 304
Rejestracja: 19 maja 2005, 17:48
Lokalizacja: oka

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: Sarcev »

Mamy wolny rynek :) Właściciel może zażądać nawet i 10 tys zł miesięcznie jak chce, kwestia tego czy ktoś będzie chciał wynająć....
palipies
chorąży
Posty: 428
Rejestracja: 14 lis 2009, 3:49

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: palipies »

Olivier9393 pisze:To przepraszam źle zrozumiałem ;) . Tak jak pisałaś tam w Swoim temacie że 900-1000 zł to w Warszawie :) , ale w Ostrołęce? nie przesadzajmy , ale w oce ciężko znaleźć tanie mieszkanie i ludzie lecą na takie ceny niestety .
Za 1000zł nie wynajmiesz kawalerki w Warszawie.
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: netespl »

Olivier9393 pisze:A jak osoba nie zgłosiła tego do US to jest już to nielegalne?
Tak. Przychody z najmu są opodatkowane i powinny być zgłoszone do US. Mało kto to jednak robi i wcale się temu nie dziwię.
Domka
starszy szeregowy
Posty: 60
Rejestracja: 14 lip 2010, 15:20
Lokalizacja: Antonie

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: Domka »

Witam!!! Sama jestem właścicielką mieszkania, wiec nie widzę powodu by teraz pozwalać obcej osobie mieszkać w nim tylko za rachunki. Ja by je kupić musiałam za nie zapłacić wiec teraz niech ktoś też mi zapłaci jak chce z niego korzystać. Poza tym zainwestowałam w solidny remont mieszkania wiec tzw.'' odstępne'' jest chyba niezbędne. Nigdy nie wiadomo na kogo się trafi wynajmując mu mieszkanie a co mam zrobić jeśli zdemoluje mi mieszkanie. Oczywiście o tym osoby wynajmujące nie myślą.... Szukają oby jak najtaniej. Hmm więc może warto zamiast płacić tak wysokie odstępne zaciągnąć kredyt i kupić sobie własne :D Ciekawe czy wtedy oddacie je do wynajęcia za same rachunki :lol:
smerfetka26
starszy szeregowy
Posty: 50
Rejestracja: 01 lut 2011, 14:10

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: smerfetka26 »

Moja znajoma wynajmuje za 1200 dwupokojowe a za 1600 to w samym centrum Wawy. Nie mam na myśli luksusów ale chyba nie o to chodzi.
palipies
chorąży
Posty: 428
Rejestracja: 14 lis 2009, 3:49

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: palipies »

można pić wino za 5 zł albo za 30,a nawet za 1000zł.
ale faktycznie sprawdziłem za 1600 już można "coś"znaleźć,nie znałem dokładnych cen wynajmu,sugerowałem sie tym,jak było jakiś czas temu..
natomiast co do tematu,jeżeli chcemy żyć w zgodzie ze Skarbem Państwa oraz przestrzegać przepisów powinniśmy udukomentowywać wszelkie przychody i mimo iż,wydać sie to może kuriozalne to w przypadku czysto hipotetycznym sprzedając książki,które nie były nam potrzebne i uzyskując znich dochód powyżej 3000zł,a do tego mając inne źródło dochodu powinniśmy to 'zeznać' w rozliczeniu,jeżeli sprzedajemy jakąkolwiek rzecz nową powinniśmy mieć potwierdzenie zakupu poświadczające,że mamy ją dłużej niż 6 m-cy,ponieważ w innym wypadku powinna ona ulec opodatkowaniu,wiec oczywiście tym bardziej,gdzie w rachube wchodzą wieksze kwoty,które stanowią nasz dochód-za wynajem mieszkania powinniśmy to opodotkować,gdyż w innym wypadku "miła"nam osoba może donieść US i wtedy bedzie płacz i lament.
wynajmować komuś mieszkanie za płacenie rachunków-ciekawe i do tego w dobrym stanie z meblami i garażem,zabawne,
do pomysłodawcy takiego przedsiewziecia : pożyczyłbyś komuś samochód na rok,a zapłatą byłyby opłaty?z mieszkania sie korzysta i również sie 'zużywa"
racjonalną ceną,jak dla mnie powinno być 700-900zł za 2 pokoje w naszym mieście.
Modzel
kapral
Posty: 141
Rejestracja: 15 lut 2006, 14:44

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: Modzel »

Powiem szczerze ,że wynajmując mieszkanie trzeba liczyć się z tym ,że będzie w jakimś stopniu zniszczone, koleżanka wynajęła i miała po wyprowadzce lokatorów do remontu całą drewnianą podłogę,którą zniszczyły dzieci jeżdżąc po niej jakimiś pojazdami, do tego malowanie całego mieszkania i inne koszty odświeżenia, także nie wiem czy ktoś tak wynajmuje mieszkanie za sam czynsz.

Co do Urzędu Skarbowego to od tak zwanego odstępnego , jeżeli zgłosi się to wcześniej do US ,że zamierzamy komuś wynająć mieszkanie płaci się tylko 8 % podatku, jeżeli ktoś unika takiego odprowadzania podatku to karą jest naliczenie 70% podatku za cały okres unikania opłaty.
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: shelly »

Modzel pisze: jeżeli zgłosi się to wcześniej do US ,że zamierzamy komuś wynająć mieszkanie płaci się tylko 8 % podatku
a dokładniej 8,5%.
Ja już pisałam kiedyś, ale powtórzę... znam dwa przypadki wynajmu. Jeden na Centrum, mieszkanie nieumeblowane 60mkw- 600zł + czynsz + prąd i drugi na os. Jaracza, mieszkanie umeblowane, ze wszystkimi sprzętami, 32mkw - 500zł + opłaty (czynsz, prąd, woda).

Ogólnie ceny wydają mi się wysokie jak na ostrołęckie realia.
Awatar użytkownika
gutek
chorąży
Posty: 410
Rejestracja: 23 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: gutek »

Olivier- a nie lepiej przeprowadzić się na Śląsk, skoro tam mieszkają za darmo?
Z całym szacunkiem do Twojej osoby ale moim zdaniem ten temat jest zbyteczny.
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: malykazio »

"Odstępne" pomimo błędnej nazwy jest jak najbardziej legalne. To nic innego jak "godziwy zysk" w rozumieniu ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Jeśli komuś nie odpowiada wysokość odstępnego to nie musi mieszkania wynajmować. Jeśli właściciel podnosi odstępne w trakcie najmu to lokator też nie jest bezbronny.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: Qrzysio »

To chyba wynik nowej ustawy, jeszcze dwa lata temu nie było tak kolorowo. Nowa ustawa dała większe możliwości właścicielom lokali i zadbała o podatek.
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: malykazio »

Akurat ten przepis nie zmienił się od 1 stycznia 2007 roku i od tej daty ma to samo brzmienie.
ladybird
starszy szeregowy
Posty: 53
Rejestracja: 27 wrz 2011, 12:53

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: ladybird »

na mieszkaniu można zarobić, albo spłacać kredyt za dom wynajmując mieszkanie:)
Modzel
kapral
Posty: 141
Rejestracja: 15 lut 2006, 14:44

Re: Wynajem mieszkania

Post autor: Modzel »

Nastają teraz ciężkie czasy dla osób poszukujących mieszkanie do wynajęcia, znajomej zwolniło się teraz mieszkanie i dała ogłoszenie za odstępne 550 zł, a dostała 800 -tylu było chętnych za sprawą budowy nowej elektrowni i przebudowy Story Enso - jak to powiedziała znajoma wynajęła dla inżyniera z nadzoru budowlanego na dwa lata , który mieszkał hoteliku Relax i płacił za dobę 70 zł.
ODPOWIEDZ