Biuro Open Space Coworking

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Biuro Open Space Coworking

Post autor: netespl »

Witam,
Jestem ciekaw czy w naszym mieście znalazły by się osoby, które chciałyby wynająć tzw. open space coworking office.
Idea polega na tym, że kilka osób wynajmuje pomieszczenie o dużym metrażu, wstawia tam swoje biurka, komputery, ewentualnie inne przybory niezbędne do pracy i korzysta z pomieszczenia jak ze swojego biura wraz z innymi. Oczywiście każdy może być z innej branży, wspólnym mianownikiem jest jednak konieczność pracy "przy biurku".

Pewnie znajdzie się kilka osób, które pracują z domu. Osobiście od ponad roku pracuję w takim trybie i przyznam, że chętnie przeniósłbym się do jakiegoś biura choćby po to by mieć kontakt z ludźmi. Sposobność odezwania się do kogokolwiek w trakcie pracy jest według mnie ważna, a dość już mam milczącej pracy, wbrew pozorom to potrafi nieźle zdołować kiedy nie ma się kompletnie kontaktów towarzyskich przez prawie cały dzień.

Myślę, że koszty wynajęcia takiego pomieszczenia w Ostrołęce nie były by wygórowane gdyby znalazło się np. 4-5 osób.
nova_2582
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 16 mar 2013, 9:27

Re: Biuro Open Space Coworking

Post autor: nova_2582 »

Witam, niby pomysł dobry, sama pracuję w domu i mam dość tego siedzenia od rana do wieczora przed kompem, myślałam o tym by cos wynajac tylko po to by wyjsc z domu:P ale wynajmowanie lokalu wiąże się z kosztem założenia własnej działalności więc sama nie wiem...
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Re: Odp: Biuro Open Space Coworking

Post autor: netespl »

A po co zakładać działalność żeby wynająć lokal? Nie ma takiej potrzeby :-)
nova_2582
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 16 mar 2013, 9:27

Re: Biuro Open Space Coworking

Post autor: nova_2582 »

Czyli co jeśli chce się wynająć lokal to nie trzeba posiadać działalności?
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Biuro Open Space Coworking

Post autor: Qrzysio »

A jak wynajmujesz mieszkanie to potrzebujesz działalności? Gdy wynajmujesz parking to też potrzebujesz? Wynająć możesz wszystko, tak samo jak kupić: na firmę, albo osobę prywatną.
nova_2582
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 16 mar 2013, 9:27

Re: Biuro Open Space Coworking

Post autor: nova_2582 »

No dobra a nie może wpaść jakaś kontrola czy coś i sprawdzić? jak w necie szukałam informacji na ten temat to wszedzie pisali ze zeby wnajmowac lokal trzeba miec dzialalność, no sorki może głupol jestem, ale tak wyczytałam
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Biuro Open Space Coworking

Post autor: Qrzysio »

Co sprawdzić? Jaka kontrola? Nie ma niezapowiedzianych kontroli w biurach, chyba, że jesteś podejrzany i policja przyjdzie po ciebie.
lubiekrowy
szeregowy
Posty: 11
Rejestracja: 14 kwie 2013, 23:17

Re: Biuro Open Space Coworking

Post autor: lubiekrowy »

Żeby wynajmować nie trzeba mieć działalności. W przypadku wynajęcia takiej przestrzeni najprawdopodobniej umowa będzie na jedną osobę bądź firmę i ewentualnie podnajmuje pozostałym. Jeżeli wynajmujący wynajmuje firmie i jest osobą prywatną to musi dodatkowo zapłacić VAT 23 %. Mój znajomy wynajmuje sobie pracownie malarską - legalnie i nie prowadzi działalności gospodarczej.
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: Biuro Open Space Coworking

Post autor: malykazio »

nova_2582 pisze:No dobra a nie może wpaść jakaś kontrola czy coś i sprawdzić? jak w necie szukałam informacji na ten temat to wszedzie pisali ze zeby wnajmowac lokal trzeba miec dzialalność, no sorki może głupol jestem, ale tak wyczytałam
Nie wiem czy o tym samym mówicie. Co innego wynajmować komuś (być wynajmującym) a co innego wynajmować od kogoś (być najemcą). Do bycia najemcą nie trzeba żadnej działalności, bo przecież nie ma żadnego zakazu wynajmowania czegokolwiek na własne, prywatne, potrzeby. Inna sprawa to to czy te prywatne potrzeby nie zostaną przez fiskusa uznane np. za prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Wynajęcie komuś czegoś wiązać będzie się przeważnie z uzyskaniem przychodu, który trzeba w ten lub inny sposób opodatkować. Przeważnie najlepszym źródłem wiedzy w tym temacie będzie urząd skarbowy.
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Re: Biuro Open Space Coworking

Post autor: netespl »

malykazio pisze:Inna sprawa to to czy te prywatne potrzeby nie zostaną przez fiskusa uznane np. za prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej.
Nie mogą zostać w ten sposób potraktowane, bo równie dobrze możesz pracować z klientami na umowę o dzieło/zlecenie. Nie masz żadnego obowiązku prowadzić działalności gospodarczej, nie ma najmniejszych powodów do obaw przed US.
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: Biuro Open Space Coworking

Post autor: malykazio »

netespl pisze:Nie mogą zostać w ten sposób potraktowane, bo równie dobrze możesz pracować z klientami na umowę o dzieło/zlecenie. Nie masz żadnego obowiązku prowadzić działalności gospodarczej, nie ma najmniejszych powodów do obaw przed US.
Nie ma rzeczy niemożliwych ;) Napisałem, że jest taka ewentualność. Nie oznacza to, że jest to pewne. Wszystko zależy od tego w jaki sposób udokumentowane i rozliczane będą przychody (jakimi umowami, itd.) i czy w ogóle będą jakiekolwiek umowy.
Awatar użytkownika
Killian
szeregowy
Posty: 35
Rejestracja: 20 maja 2005, 11:28
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Biuro Open Space Coworking

Post autor: Killian »

Dość stary temat, ale czy ktoś wie może na temat co-workingu? Mamy takie miejsce w naszej mieścinie? Bardzo chętnie bym wynajął biurko :)
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota, choć co do pierwszego to nie mam pewności"- Albert Einstein
Pablord
szeregowy
Posty: 35
Rejestracja: 04 wrz 2005, 18:58

Re: Biuro Open Space Coworking

Post autor: Pablord »

Ktoś wie może coś więcej o tej inicjatywie? https://www.facebook.com/coworking.ostroleka/
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Biuro Open Space Coworking

Post autor: Qrzysio »

Chyba się prędko nie doczekamy coworkingu w Ostrołęce. Strona z FB zniknęła.
ddsfxw
szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 27 gru 2019, 13:32

Re: Biuro Open Space Coworking

Post autor: ddsfxw »

Cześć, widzę, że temat umarł śmiercią naturalną, ale minęło tyle czasu, że może coś się zmieniło :) Mam zamiar przeprowadzić się do Ostrołęki i niestety nie udało mi się znaleźć żadnego coworkingu na miejscu. Czy znajdą się osoby wciąż zainteresowane tematem?
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Re: Biuro Open Space Coworking

Post autor: netespl »

Jeżeli ktoś nadal jest zainteresowany coworkingiem mamy dostępne 2 miejsca w naszym biurze, budynek na Goworowskiej 2a (na rogu Sienkiewicza i Goworowskiej). Po szczegóły zapraszam na PW.
ODPOWIEDZ