Gaz z butli czy ekogroszek?

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
XXXX
starszy szeregowy
Posty: 66
Rejestracja: 23 cze 2008, 12:38

Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: XXXX »

Witam. Czy ktoś ogrzewa domek gazem z butli (na wlasnosc lub dzierzawionej) lub na ekogroszek. Proszę o koszty instalacji i eksploatacji. Czekam na opinie.Pozdrawiam
Tyson
kapral
Posty: 144
Rejestracja: 04 wrz 2005, 8:56

Re: Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: Tyson »

Ja ogrzewam ekogroszkiem. Przy takich temp jak za oknem. wychodzi mi 21-22kg/dobę. Piec 25KW Defro, dom 200mkw, temp w domu 23-24*. Zapewne można uzyskać mniejszy wynik montując czujnik pogodowy, niestety brak czasu, żeby się za to zabrać. Znajomy ogrzewa identyczny metrarz gazem z butli i wychodzi mu 2x drożej. Za komfort się płaci. Przy ekogroszku trzeba raz na tydzień wybrać popiół, przeczyścić piec, ewentualnie uzupełnić. Koszty instalacji są niższe przy gazie. Dla porównania piec na groszek musisz wyłożyć ok. 10k, za bardzo fajny kondensat np. vaillanta 7-8k, w którym masz już pompkę, sterownik pokojowy, pogodowy i chyba zawór 3-drożny. Chociaż przy gazie dochodzą koszty administracyjne, mapki itp i pewnie wyjdzie podobnie. Najlepszym rozwiązaniem jest gaz ziemny, ale jak wiadomo nie wszędzie jest.
agacomplete
starszy kapral
Posty: 180
Rejestracja: 24 paź 2010, 21:26

Re: Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: agacomplete »

Tyson w końcu jakaś rzeczowa odpowiedź a nie pier...dolenie w stylu że ktoś przez cały sezon 1500kg ekogroszku spalił,albo tak jak do tej pory 300kg groszku.albo za gaz 500zl miesięcznie tyle że w chałupie poniżej 20 stopni i w polarach się chodzi.
Tyson
kapral
Posty: 144
Rejestracja: 04 wrz 2005, 8:56

Re: Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: Tyson »

hehe też przerabiałem ten temat :) Inny znajomy namawiał mnie właśnie na butlę, ale zapewne siedzi w korzuchu i szczęka zębami...
Jeżeli ktoś będzie miał jeszcze jakieś pytania, to pisać w temacie bądź prv.
Andrzej1
starszy szeregowy
Posty: 99
Rejestracja: 24 lis 2013, 22:25

Re: Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: Andrzej1 »

Witaj
Jestem właśnie po czyszczeniu pieca. Od 5 lat spalam EG, jesienią i wiosną - drewno (piec EKO CENTR). Uwalałem się trochę, i tak jest co sezon (czyszczenie pieca co najmniej raz na 30 dni). Nie ma nic za darmo. Butle mają moi sąsiedzi, wszyscy rezygnują kombinując z innymi źródłami ciepełka. Tyson wyczerpał temat. Po inne rozwiązania ruszaj do znachorów....
pzdr Andrzej.
XXXX
starszy szeregowy
Posty: 66
Rejestracja: 23 cze 2008, 12:38

Re: Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: XXXX »

U nas sprawa wygląda tak, że podobno maja ciagnąc gaz ziemny ale moze jeszcze z rok się zejsc ;/ i dlatego zastanawiamy sie nad butla(tylko na wlasnosc podobno wychodzi taniej) pozniej ewentualnie butle sprzedac- piec zostaje ten sam. Drugie wyjscie olac gaz i zrobic piec na ekogroszek:)
Tyson ile wynosi cie okres grzewczy, ile ton ekogroszku spalasz i gdzie sie zaopatrujesz? My mamy domek 136m wiec troche mniejszy niz twoj:)
Dzieki za odpowiedzi i czekam moze jeszcze ktos cos podpowie.
Pozdrawiam
Tyson
kapral
Posty: 144
Rejestracja: 04 wrz 2005, 8:56

Re: Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: Tyson »

Ciężko jest mi powiedzieć ile spalam na sezon, bo grudniu zamieszkałem, a piec chodzi non stop chyba od listopada. Dom ogrzewałem również od połowy stycznia ub. roku do niemalże końca kwietnia, bo zima była długa. Ogrzewałem samą podłogówkę 50mkw i majster mówił, że jest za ciepło, a było 18-20*. Fakt do roboty było za ciepło i później część podłogówki wyłączyłem. Nie wiem ile wtedy poszło worków groszku, nie liczyłem. We wrześniu kupiłem łącznie 4t groszku - 2t w Ostrołęce, 2t przez internet. Ten przez internet więcej kalorii i mniej popiołu i w ten samej cenie co na mieście :)
Liczyłem, że 4t powinno mi wystarczy co daje nam koszt 3600zł. Kolega za gaz z butli musiał wydać 7000zł na rok grzewczy, czyli razem z ciepłą wodą na lato. Niby jeszcze nie ma tragedii, ale jak wraca do domu po pracy, to rozpala w kominku z płaszczem wodnym, czyli automatycznie gaz się wyłącza. Nie każdy lubi mieć kotłownię w salonie... Mnie jak rok grzewczy wyjdzie 4,5-5k to max.
Jeżeli miałbyś zapewnienie, że za rok będziesz miał gaz ziemny, to ja na Twoim miejscu postawiłbym butlę. Jeden sezon byś przebolał większe rachunki. Nie bawiłbym się na tak krótki czas w zakup butli, później się bujać ze sprzedażą...
Tak mały domek to tylko ogrzewać gazem. Dobra izolacja, jeszcze lepiej jak rekuperacja - małe rachunki.
Awatar użytkownika
balboa
starszy chorąży sztabowy
Posty: 550
Rejestracja: 15 kwie 2011, 9:50
Lokalizacja: alaska

Re: Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: balboa »

Gdyby istniał dział "Dom, ogród, uprawy, chodowle" ...
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: Qrzysio »

... to?
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: malykazio »

... to można byłoby wrzucić tam ten wątek i wiele podobnych...
jolaniebieska
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:19

Re: Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: jolaniebieska »

Domek jest nieduży, jeżeli dobrze ocieplony to warto zainstalować pompę ciepła.
pppp
szeregowy
Posty: 29
Rejestracja: 28 wrz 2011, 21:21

Re: Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: pppp »

Jeżeli dom jest nie duży (do 120m2) i dobrze ocieplony to zamiast pompy ciepła lepie jest grzać samym prądem. Cena jaką musisz zapłacić za PCi powoduje że się to nie opłaca. Rachunki będziesz miał co prawda większe ale to i tak na plus grzania samym prądem.
Domka
starszy szeregowy
Posty: 60
Rejestracja: 14 lip 2010, 15:20
Lokalizacja: Antonie

Re: Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: Domka »

Witam.....choć kobieta to wrzucę swoje 3 grosze :) popieram słowa Tysona i Andrzej1 :) Mam piec na ekogroszek EKO CENTR i nie narzekamy jak narazie :) wiadomo trzeba swoje zrobić przy piecu ale coś za coś :) domek 162m2 ogrzewany non stop i w domku 25 stopni czasem może i więcej ( mam małe dziecko a i wiadomo ja kobieta to ciepełko uwielbiam) 4 tony to spokojnie nam starcza i zostaje :) tak jak Tyson napisał koszt jakiś 3600zł na sezon :D pozdrawiam
end
szeregowy
Posty: 16
Rejestracja: 21 lip 2011, 20:15

Re: Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: end »

Ja ogrzewam ekogroszkiem około 180m2
Jak by nie kombinować (wegiel czeski czy polski), trzeba liczyć 3 max 4tyś na rok (podkreślam rok nie sezon grzewczy).
W domu ciepło bez konieczności oszczędzania ale trochę roboty jest - brudno w kotłowni plus 1 godz roboty na 4-5dni.

Moja opinia jest taka - jak jest gaz w drodze, to gaz (ten z sieci) plus bardzo dobry piec kondensacyjny - wychodzi podobnie kosztowo jak ekogroszek tylko czysto w kotłowni.
Jak nie ma - ekogroszek.

Aha - co do kosztów instalacji - w kotłowni wyjdzie podobnie - do gazu trzeba doliczyć przyłącze, które wychodzi różnie ale to rząd 5-8tyś zł
oueah
szeregowy
Posty: 35
Rejestracja: 18 mar 2013, 17:02

Re: Gaz z butli czy ekogroszek?

Post autor: oueah »

Wszystko zależy, czy na pewno podłączą ten gaz, jeżeli tak, a dom jest bardzo dobrze ocieplony to może warto od razu założyć instalacje pod gaz.

Ja również zastanawiałem się nad ekogroszkiem, ale hydraulik przekonał mnie do wybrania gazu ziemnego i nie żałuje koszt CO dla domu 180m2 - temp. 22* C + CWU (220l - 50*C/ dzień) na rok to ok. 4000-5000zł - tylko, że ja nie mam nic do roboty.
ODPOWIEDZ