Dieta bezmleczna w przedszkolach

Jaką szkołę wybrać?, korepetycje, języki obce, studia w Ostrołęce
marta1234
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 12 lis 2012, 20:37

Dieta bezmleczna w przedszkolach

Post autor: marta1234 »

Mam pytanie, moje dziecko uczęszcza do przedszkola i niestety, ale jest alergikiem i nie może jeść nic co jest na mleku. Czy w związku z tym przedszkole ma obowiązek stosować dietę bez mleczną i co w takim wypadku powinnam zrobić. Dodam iż jest to przedszkole miejskie.
elfik
starszy chorąży sztabowy
Posty: 683
Rejestracja: 04 mar 2009, 19:37

Re: Dieta bezmleczna w przedszkolach

Post autor: elfik »

Raczej wątpie w to, aby przedszkole miejskie miało obowiązek przygotowywania specjalnych dań dla alergika, to wynika raczej z dobrej woli... Rozmawiałaś z dyrekcją? Wychowawczynią? Co oni na to? Podejrzewam, że jedynym wyjściem jest przynoszenie posiłków we własnym zakresie (narażając się sanepidowi pewnie) lub zapisanie dziecka do przedszkola prywtanego, które ma jadłospis np. bezmleczny, bezglutenowy.

Ps. tak spytam. Jak twój maluch jadł do tej pory? Czy robiłaś wcześniej rozeznanie w miejskich przedszkolach? Może jest takie, gdzie są gotowane posiłki dla małych alergików?
marta1234
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 12 lis 2012, 20:37

Re: Dieta bezmleczna w przedszkolach

Post autor: marta1234 »

dziecko w domu nie spożywa posiłków mlecznych, ze względu na alergię, niestety nie robiłam rozeznania, ale skoro jest obowiązek przedszkolny dla dzieci 5 i 6 letnich, czyli dziecko musi chodzić do przedszkola, skoro w przedszkolu podpisuje się umowę , a koszty dotyczą min. posiłków, czyli rodzice są klientami, za usługę opieki i posiłku płacą, więc uważam, że przedszkole powinno dostosować jadłospis do dzieci "bez mlecznych", ponadto uważam, że zawsze można przynieść zaświadczenie od lekarza i wtedy, jeżeli mając takie zaświadczenie przedszkole nadal będzie podawać dziecku produkty mleczne, a dziecko dostanie objawów alergii, to jest to działanie ze szkodą dla zdrowia i życia dziecka (tak przeczytałam na forum ogólnopolskim- wypowiedź jednej z matek po konsultacji z prawnikiem). A jak Wy uważacie?
marta1234
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 12 lis 2012, 20:37

Re: Dieta bezmleczna w przedszkolach

Post autor: marta1234 »

a zapomniałam odnieść się do sugestii-przynoszenia posiłków we własnym zakresie-po przeczytaniu postów na kilkunastu forach, PRZYNOSZENIE POSIŁKÓW DO PRZEDSZKOLA WE WŁASNYM ZAKRESIE JEST NIE ZGODNE ZE STANEM PRAWNYM ODNOŚNIE PRZEPISÓW SANEPIDU.
elfik
starszy chorąży sztabowy
Posty: 683
Rejestracja: 04 mar 2009, 19:37

Re: Dieta bezmleczna w przedszkolach

Post autor: elfik »

a co na to dyrekcja Twojego przedszkola? Pytałaś się co oni na to? Może zaproponują jakieś rozwiązanie..

Poczytałam trochę na necie i doczytałam się, że w przedszkolach jest żywienie zbiorowe, a nie indywidualne, przedszkola mają swoje normy żywieniowe, które muszą spełniać, bo są kontrolowane przez sanepid (odpowiednio zbilansowane posiłki, w tym posiłki mleczne) i w niewielu placówkach gotują dla dzieci z alergią, mają produkty np. z mleka koziego czy chleb bezglutenowy...

Co do obowiązku przedszkolnego, to zerówka jest również w szkołach.

Sama nie wiem co bym zrobiła, rzeczywiście alergicy są dyskryminowani.. może dałoby radę zamawiać np. catering dla dziecka (odliczając przy tym stawkę żywieniową) lub poprosić na kuchni, żeby nie zabielali zup, nie podawali jogurtów, mleka a zastępowali je np. przyniesionym mlekiem kozim czy jakimś tam, które pije Twoje dziecko (chyba do kartonu mleka, które ma dobrą datę ważności nikt się "z góry" nie przyczepi?)? Nie sądzę, aby przedszkole kupowało takie produkty we własnym zakresie, bo są one droższe (np. litr najtańszego mleka krowiego a litr mleka koziego/sojowego), a stawka żywieniowa jest dla każdego taka sama.... Tak jak Ty czytałam, że nie można przynosić posiłków, bo sanepid może się przyczepić, ale może w przedszkolu mają jakieś rozwiązanie? A jeśli nie, to pozostaje przenieść malucha do przedszkola prywatnego, oni mają jedzenie z cateringu, więc pewnie i posiłki dla alergików....

I tak na marginesie: alergie są nie tylko na mleko. Dlatego też wątpie aby przedszkola dostosowywały się do alergików. Powiedzmy, że w jednej placówce trafi się maluch na diecie bezmlecznej, inny na bezglutenowej, trzeci uczulony na jajka, czwarty na truskawki i wyjdzie na to, że dla każdego trzeba gotować osobno... Echh.. najlepiej porozmawiaj z dyrekcją. Powodzenia i zdrówka dla Twojego przedszkolaka życzę!
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: Dieta bezmleczna w przedszkolach

Post autor: malykazio »

elfik pisze:Echh.. najlepiej porozmawiaj z dyrekcją. Powodzenia i zdrówka dla Twojego przedszkolaka życzę!
Nie rozumiem dlaczego od tego nie zaczęła, skoro jest to najprostsze rozwiązanie i wiedziałaby wtedy na czym stoi...
elfik
starszy chorąży sztabowy
Posty: 683
Rejestracja: 04 mar 2009, 19:37

Re: Dieta bezmleczna w przedszkolach

Post autor: elfik »

malykazio pisze:
elfik pisze:Echh.. najlepiej porozmawiaj z dyrekcją. Powodzenia i zdrówka dla Twojego przedszkolaka życzę!
Nie rozumiem dlaczego od tego nie zaczęła, skoro jest to najprostsze rozwiązanie i wiedziałaby wtedy na czym stoi...
ja też nie. Zadałam wczesniej pytania czy rozmawiała z paniami w przedszkolu i jak dziecko jadło do tej pory (już połowa listopada, czyli 2,5 m-ca przedszkola za nami). Niestety pozostało to bez odpowiedzi ;) A przecież jest możliwe, że ktoś coś zasugeruje, rozwiąże problem i szukanie odpowiedzi na forum okaże się zbędne ;)
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: Dieta bezmleczna w przedszkolach

Post autor: malykazio »

No bo tak to jest... nie szuka się już dzisiaj najprostszych rozwiązań tylko niepotrzebnie komplikuje sobie życie. Kobieta zamiast porozmawiać z dyrekcją, ustalić na czym stoi najpierw czyta forum ogólnopolskie gdzie wypowiada się matka po konsultacji z prawnikiem. I śmieszne i straszne. Ludzie, opanujcie się, macie problem ze zdrowiem idźcie do lekarza a nie do google, macie problem prawny idźcie do prawnika a nie do google, macie problem z samochodem jedźcie z nim do mechanika a nie szukacie w google gotowych rozwiązań. Dzięki temu, że najpierw każdy wylewa swoje żale w internecie mamy w nim mnóstwo ludzi z problemami, których nie starali się rozwiązać w rzeczywistości. Mamy też mnóstwo internetowych "dobrych rad" udzielanych przez nie wiadomo kogo. Na dodatek rozwiązań jest tyle ilu piszących, bo każdy ma swoją koncepcję, za którą w żaden sposób nie bierze odpowiedzialności.
ODPOWIEDZ