Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej

Szukasz dobrego sprawdzonego lekarza specjalisty/rodzinnego? Sprawdź opinie o ostrołęckich laryngologach, dentystach, ginekologach, chirurgach, dermatologach itp. Nasi użytkownicy wiedzą najlepiej
Awatar użytkownika
balboa
starszy chorąży sztabowy
Posty: 550
Rejestracja: 15 kwie 2011, 9:50
Lokalizacja: alaska

Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej

Post autor: balboa »

Czy ktoś wie, czy w ostrołęckim szpitalu nadal obowiązuje sprzeczne z ustawą "zdrowotną" rozporządzenie pana dyrektora, zakazujące dostępu do wyników badań przed wizytą u lekarza?
Czy są problemy z otrzymaniem do skopiowania własnej dokumentacji lub jej części jaką są wyniki wykonanych badań pomocniczych?
steward
starszy chorąży sztabowy
Posty: 751
Rejestracja: 19 maja 2005, 18:48
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej

Post autor: steward »

Nie obowiązuje. Generalnie masz prawo do wglądu we własną dokumentację, lub w dokumentację osoby która cię do tego upoważniła.

Kopiować wyników badań nie powinieneś, chodzi głównie o fakt, iż lekarze POZ wykorzystują badania wykonane przez szpital (taniej wypisać skierowanie niż badać samemu). Jest to problem w całym kraju.
Awatar użytkownika
balboa
starszy chorąży sztabowy
Posty: 550
Rejestracja: 15 kwie 2011, 9:50
Lokalizacja: alaska

Re: Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej

Post autor: balboa »

Dziękuję za odpowiedź, tylko...
...co to w zasadzie znaczy nie powinienem skoro mam do tego pełne ustawowe prawo i o to mi chodzi?
Szczegóły, ani nawet czy tu chodzi o moją osobę, są zbędne ale nie jest akurat ta sprawa związana z lekarzem POZ.
Chodzi o to aby z wynikami udać się do innej placówki i sprawdzić czy można tam szybciej otrzymać leczenie. Poza tym aby te wyniki po prostu mieć, chociażby w nagłych wypadkach dla lekarza nocnej i świątecznej pomocy lub pogotowia ratunkowego.

Nie ma żadnego bata na lekarzy POZ aby razem ze skierowaniem do specjalisty, musieli dać też skierowanie na te bardziej podstawowe badania, tak aby pacjent trafiał do specjalisty od razu z wynikami?
ODPOWIEDZ