Ginekolog - cytologia

Szukasz dobrego sprawdzonego lekarza specjalisty/rodzinnego? Sprawdź opinie o ostrołęckich laryngologach, dentystach, ginekologach, chirurgach, dermatologach itp. Nasi użytkownicy wiedzą najlepiej
Awatar użytkownika
NEMEZIS
starszy szeregowy
Posty: 56
Rejestracja: 19 sie 2008, 23:09

Ginekolog - cytologia

Post autor: NEMEZIS »

witam, czy wiecie który lekarz w O-ce pobiera wymaz do badania cytologicznego za pomocą szczoteczki a nie wacika, jakoś nigdy nie patrzyłam czego oni tam używają, a ostatnio słychać że te z wacika są często mało wiarygodne i zafałszowane. proszę o info jeśli ktoś wie coś na ten temat
elfik
starszy chorąży sztabowy
Posty: 683
Rejestracja: 04 mar 2009, 19:37

Re: ginekolog cytologia

Post autor: elfik »

dr Buciński używał takiej szczoteczki, ale byłam na badaniu prywatnie (może to ma znaczenie?).
An_2
szeregowy
Posty: 26
Rejestracja: 26 sty 2012, 14:45

Re: ginekolog cytologia

Post autor: An_2 »

JA w ubieglym tygodniu poszlam do dr Niewinskiego i on zrobil wlasnie taka szczoteczka.
ktosia
starszy szeregowy
Posty: 56
Rejestracja: 18 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: O-ka

Re: ginekolog cytologia

Post autor: ktosia »

W nowym szpitalu tez pobierają nią już dawno. Miałam robioną tam cytologię w zeszłym roku, w marcu i właśnie taką szczoteczką.
kasia pelasia
starszy chorąży sztabowy
Posty: 684
Rejestracja: 20 mar 2006, 9:51

Re: Ginekolog - cytologia

Post autor: kasia pelasia »

Dr Pawełek również tak pobiera.
doktor
szeregowy
Posty: 11
Rejestracja: 21 cze 2011, 13:30

Re: Ginekolog - cytologia

Post autor: doktor »

wymaz pobrany za pomocą szczoteczki jest lepszej jakości, komórki nie są zniszczone i łatwiej je ocenić, ponadto ginekolog pobiera materiał nie tylko z tarczy szyjki macicy ale również z kanału (jest to istotne gdyż często zmiany lokalizują się też tam). Szczoteczka jest elastyczna i lepiej przylega do tkanek dlatego jest małe prawdopodobieństwo ominięcia jakiegoś obszaru, który mógłby się okazać zmieniony nowotworowo. Pytajcie ginekologów czym pobierają cytologię i nie zgadzajcie się na wacik, po co wam cytologia która może być nie do końca diagnostyczna?
ODPOWIEDZ