Strona 1 z 1

Klimatyzacja starego typu R12 - gdzie nabiję?

: 01 lip 2017, 11:05
autor: barman1400
Witam. Posiadam w swoim aucie klimatyzację starego typu R12. Objeździłem kilka warsztatów w Ostrołęce, które nabijają klimatyzację, ale nikt nie potrafił mi pomóc. Czy ktoś zna może osobę lub warsztat, gdzie jest jest możliwość napełnienia takiej klimatyzacji ?
Dostałem informację, że w serwisach lodówek mogą mi pomóc.... ale również kilka osób obdzwoniłem i nic z tego... jakieś namiary ?

Re: Klimatyzacja starego typu R12 - gdzie nabiję?

: 02 lip 2017, 17:14
autor: majster
podejrzewam ,że na forum nie uzyskasz takiej informacji R12 jest czynnikiem zakazanym do stosowania ze względu na ''dziurę ozonową'' i ktoś kto go posiada naraża się na wysoką karę i się tym nie pochwali na forum.
Radzę odwiedzać najstarsze zakłady naprawiające lodówki być może któryś ma jeszcze zapasy R12. W latach 90 trafiał on nielegalnie ze wschodu ale to dosyć odległe czasy i myślę ,że trudno będzie go znaleźć.Stosowano zamiennie mieszaniny ,które również zostały zakazane .Domowe lodówki napełniano zamiennie R134 a nawet izobutanem bo nie było innych możliwości usprawnienia sprzętu ,często to działało bez problemów .