Światła LED w samochodzie

Szukasz dobrego, taniego i sprawdzonego mechanika? Tuningujesz swoje auto? Masz ochotę na zlot i wspólną jazdę? Zajrzyj tutaj!
Ramage
szeregowy
Posty: 37
Rejestracja: 15 kwie 2009, 16:51

Światła LED w samochodzie

Post autor: Ramage »

Temat dość burzliwy na forum i na MO.
Jednak moje światła LED w samochodzie wymagają wymiany. Obecną instalację robiłem sam, przyznaje że są to światła LED z alledrogo, zapewne z Chin. Nie działają automatycznie, czyli należy je ręcznie włączyć.

U kogo i za ile można kupić dobre sprawdzone światła? Np. Marki Philips.
Na alledrogo światła kupiłem za 40zł, te same w innym opakowaniu można kupić u sprzedawców stacjonarnych w naszym regionie za 80zł.

2 sprawa, gdzie założą zgodnie z prawem takie światła? Może jakieś przykłady cen?
skutekk
starszy chorąży
Posty: 456
Rejestracja: 17 lis 2011, 19:41

Re: Światła LED w samochodzie

Post autor: skutekk »

zgodnie z prawem to nie powinienes ich w ogole miec! poszukaj sobie w kodeksie drogowym co mowi prawo na temat swiatel do jazdy dziennej. Od czerwca jest zmiana w prawie i juz jest jasno okreslone czym sa te swiatla i w jakich autach sa stosowane. Warto wiedziec co sie zaklada i byc swiadomym w razie kontroli na co sie spodziewac, bo potem trzeba robic z siebie klauna przed policja, a oni potem maja ubaw na kilka dni:)
Tyson
kapral
Posty: 144
Rejestracja: 04 wrz 2005, 8:56

Re: Światła LED w samochodzie

Post autor: Tyson »

skutekk mógłbyś przytoczyć nowe przepisy, które obowiązują od czerwca? Przyznam się szczerze, że nic na ten temat nie słyszałem :roll:
Ramage swego czasu ledy Philipsa widziałem w Focie, u nich 240zł, na allegro z przesyłką zapłaciłem poniżej 200zł.
Instalacja dziecinnie prosta i wszystko działa w automacie - ja jestem mega zadowolony. Działają rok i nic się z nimi nie dzieje, a samochód od poniedziałku do soboty "pracuje".
Awatar użytkownika
TRUE
kapral
Posty: 130
Rejestracja: 30 mar 2012, 13:29

Re: Światła LED w samochodzie

Post autor: TRUE »

polecam zapoznać się ze stanowiskiem Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji http://szkolenia.policja.waw.pl/wai/wdz ... o_KGP.html
Używaj ogonków.

Wolisz robić komuś łaskę, czy robic komus laske?
Ramage
szeregowy
Posty: 37
Rejestracja: 15 kwie 2009, 16:51

Re: Światła LED w samochodzie

Post autor: Ramage »

Czyli łamię przepisy od roku :) Te chińskie buble mają homologację E4. Położenie świateł mam identyczne, może nie co do mm, ale zgadza się z opisem.
Ponawiam prośbę @Tysona, gdzie mogę poczytać o ustawie, która wchodzi od czerwca? Szkoda wywalić teraz 300zł, jeśli za 3 miesiące będę musiał je ściągać.
btw. Kiedyś jeździło się bez świateł i było dobrze, jeszcze ksenony w moim przypadku ciągną 20% więcej paliwa na 100 km.
Awatar użytkownika
TRUE
kapral
Posty: 130
Rejestracja: 30 mar 2012, 13:29

Re: Światła LED w samochodzie

Post autor: TRUE »

Skutekk chyba coś pomylił bo zmiana w przepisach była "na korzyść", czyli znosiła obowiązek używania tylnych świateł pozycyjnych przy używaniu świateł do jazdy dziennej.
Używaj ogonków.

Wolisz robić komuś łaskę, czy robic komus laske?
skutekk
starszy chorąży
Posty: 456
Rejestracja: 17 lis 2011, 19:41

Re: Światła LED w samochodzie

Post autor: skutekk »

troche pomylilem ale na wikipedi jest tez napisane jasno jaak homologacja jest dla polski bo E to europa a cyfra jest odpowiednia dla danego kraju u nas jest E20.
Przepisy prawne w Polsce (wyciąg)

Świateł dziennych można używać zamiast obowiązkowych świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Na kloszu lampy musi widnieć oznaczenie RL.
Światła dzienne muszą być zainstalowane:

Symetrycznie względem osi pojazdu
Na równej wysokości
Odległość od ziemi do dolnej krawędzi lampy minimalnie 25 cm, od ziemi do górnej krawędzi maksymalnie 150 cm
Odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi musi wynosić minimum 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm
Lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu
Nie mogą być zamontowane dalej niż 40 cm od obrysu pojazdu
Lampy włączają się automatycznie po ustawieniu urządzenia zapłonowego w pozycji umożliwiającej uruchomienie silnika

W przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.

Warto zwrócic uwage na ostatnie zdanie
Awatar użytkownika
TRUE
kapral
Posty: 130
Rejestracja: 30 mar 2012, 13:29

Re: Światła LED w samochodzie

Post autor: TRUE »

Skutekk - wystarczyłyby pierwsze 2 wyrazy z Twojego ostatniego wpisu
Używaj ogonków.

Wolisz robić komuś łaskę, czy robic komus laske?
Tyson
kapral
Posty: 144
Rejestracja: 04 wrz 2005, 8:56

Re: Światła LED w samochodzie

Post autor: Tyson »

Skutekk narobił zamieszania :lol:
Ramage, kup renomowane LEDy z homologacją, zamontuj je zgodnie z prawem i ciesz się z oszczędzanego paliwa, i dłuższej żywotności żarników xenonowych.
Ja ze swojej strony mogę polecić Ci ledy philipsa. Mam 4-ledowe, ale występują też w wersji 5-ledowowej, droższa o ok. 150zł.
Jak będziesz miał problem z montażem to pisz na priv, zawsze coś pomogę.
skoczek004
starszy szeregowy
Posty: 56
Rejestracja: 12 gru 2009, 23:51
Lokalizacja: Gdańsk / Ławy

Re: Światła LED w samochodzie

Post autor: skoczek004 »

Osobiście odradzam zakupów w Focie, ale to nie jest kwestia którą chciałem poruszyć.

Najlepiej kup na allegro takie światła, przylecą Ci szybko, jest w nich prosta i czytelna instrukcja instalacji w pojeździe wszystko czarno na białym.

Zestaw Philips (takowy posiadam) montuje się w taki oto sposób:
Montujemy same światła LED na zderzaku czy gdzie tam sobie wyyśliliśmy,
Prowadzimy kabelki do sterownika, na którym jest dioda LED (dalej wyjaśnię po co jest ona)
Sterownik posiada 3 kable - czerwony, czarny i cienki różowy, czerwony - + akumulatora, czarny - masa akumulatora, różowy - + świateł pozycyjnych ( Dzięki temu połączeniu światła wyłączą się gdy włączymy światła postojowe.)

Tak więc gdy podłączymy wszystko, światła są połączone prawidłoto to na centralce świeci się niebieska dioda LED która informuje nas, że przez cienki różowy kabelek płynie napięcie od postojówek które dezaktywuje działanie świateł LED. Światła zadzialają dopiero po zapaleniu silnika, centralka odbiera skok napięcia który następuje dzięki pracy alternatora :)

Wszystko bajecznie proste, polecam montować samemu, a jeśli ktoś ma problemy mogę pomóc w tym - pisać na PW :)

PS. Do zestawu Philips (przynajmniej 5 diodowych takich jak mam) dodawana jest szybkozłączka do kabli która umożliwia szybkie podłączenie kabla od sterownika do instalacji świateł pozycyjnych bez zbędnego cięcia przewodu.
Tyson
kapral
Posty: 144
Rejestracja: 04 wrz 2005, 8:56

Re: Światła LED w samochodzie

Post autor: Tyson »

skoczek004 pisze:PS. Do zestawu Philips (przynajmniej 5 diodowych takich jak mam) dodawana jest szybkozłączka do kabli która umożliwia szybkie podłączenie kabla od sterownika do instalacji świateł pozycyjnych bez zbędnego cięcia przewodu.
Do wersji 4-diodowej też jest dołączona szybkozłączka. Montaż wszystkiego to max 1h.
ODPOWIEDZ