Strona 1 z 1

Ślub poza parafią w Goworowie

: 30 lis 2016, 22:20
autor: miczkaela23
witam
Mam pytanie mam zamiar brać słub w innej parafi niż moja w goworowe i czy ktos był w takiej sytuacji z goworowa czy nie było problemu z zaświadczeniem o wzięciu ślubu w innej parafi .

Re: ślub w goworowie

: 30 lis 2016, 23:26
autor: baja bongo
No jakby mogło nie być problemu. Przecież chodzi o pieniądze, więc musi być problem. Koniecznie napisz nam jakie miałaś przygody. Szczęścia i powodzenia!

Re: Ślub poza parafią w Goworowie

: 02 gru 2016, 9:17
autor: ewelina19898
Teoretycznie nie powinni robić problemów. Masz możliwość wyboru. Muszą tylko z parafii dać Ci taki papierek że nie mają przeciwwskazań (za który sobie pewnie odpowiednio policzą bo przecież tracą na tym, że nie zarobią na ślubie) + opłaty za zapowiedzi w Twojej parafii.

Re: Ślub poza parafią w Goworowie

: 02 gru 2016, 18:05
autor: majster
Żadnych problemów być nie powinno ,parafia wydaje zaświadczenie ,że jest się osobą wierzącą i praktykującą .Opłat stałych nie ma jak w "magistratach" ,można złożyć dobrowolną ofiarę jeśli ktoś chce .Wydaję mi się ,że jak się jest katolikiem i należy do tej parafii trzeba wspomagać utrzymanie swojego kościoła.

Re: Ślub poza parafią w Goworowie

: 02 gru 2016, 22:00
autor: miczkaela23
tylko jest taki problem że mamy z narzeczonym brać w innej parafii ślub niz moja bo po rostu juz tam od dawna nie mieszkam

Re: Ślub poza parafią w Goworowie

: 03 gru 2016, 8:13
autor: majster
miczkaela23 pisze:tylko jest taki problem że mamy z narzeczonym brać w innej parafii ślub niz moja bo po rostu juz tam od dawna nie mieszkam
wszystkiego dowiecie się u księdza w parafii w której zamierzacie brać ślub .

Re: Ślub poza parafią w Goworowie

: 03 gru 2016, 12:36
autor: Markus
Zgodnie z prawem kościoła katolickiego miejscem, gdzie można zawrzeć związek małżeński jest parafia, do której należy albo narzeczona, albo narzeczony. Tradycja nakazuje, by ślub odbywał się w parafii, do której należy przyszła Panna Młoda. Czy to zatem oznacza, że nie można pobrać się w kościele, z którym żaden z narzeczonych nie jest związany? Prawo kościoła katolickiego dopuszcza taką możliwość. Koniecznością jest jednak dopełnienie wszelkich formalności. Jak zatem postarać się o ślub w innej parafii krok po kroku?

Jeżeli już zdecydujemy się na zawarcie związku małżeńskiego w innym kościele, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do przełożonego wybranej parafii w celu uzyskania ustnej zgodny na ślub. Kiedy data i godzina zostanie już ustalona, koniecznością jest uzyskanie zgody proboszcza parafii, w której miałby się odbyć ślub, gdybyśmy nie zmieniali kościoła. Wystarczy tylko jedno pozwolenie - albo z parafii narzeczonej, albo z parafii narzeczonego. Za wydanie zaświadczenia stanowiącego zgodę na zawarcie ślubu w innej parafii zwykle nie jest pobierana żadna opłata, aczkolwiek księża mogą poprosić o ofiarę na rzecz kościoła. Inaczej sprawa się ma, gdy prosimy o licencję. Jest to dokument, który także stanowi pozwolenie na ślub w innej parafii. Różnica polega na tym, iż za licencję proboszcz może poprosić o wniesienie opłaty, tzw. półślubek.

Jeśli kwestia pozwolenia jest już „odhaczona”, wówczas koniecznością jest uzyskanie odpisu metryki chrztu (aktu chrztu) obojga narzeczonych. Zaświadczenie powinno zawierać informację na temat bierzmowania oraz ewentualnych ślubów czy święceń (kapłańskich bądź zakonnych).
Jeżeli decydujemy się na ślub konkordatowy, wraz z metryką chrztu należy dostarczyć zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego.

Wszystkie dokumenty należy zanieść do kancelarii parafii, w której planowany jest ślub. Warto pamiętać, by spieszyć się z dopełnianiem formalności, bowiem wszystkie dokumenty ważne są tylko 3 miesiące. Po dostarczeniu wszystkich niezbędnych zaświadczeń, przyszli małżonkowie umawiają się z księdzem na spisanie protokołu przedślubnego. Następnie otrzymujemy pisemną prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w macierzystych parafiach. Po upływie określonego czasu, podpisane przez proboszcza naszych parafii zaświadczenie dostarczamy do kościoła, w którym planujemy zawrzeć związek małżeński.

Kolejne formalności są już typowe dla każdego ślubu, bez względu na miejsce jego zawierania.

Re: Ślub poza parafią w Goworowie

: 03 gru 2016, 19:37
autor: misia
Witam. i tu będziecie mieć problem , zwłaszcza w Goworowie. Jak się nie mieszka to ksiądz wypisuje z parafii . nie ważny jest meldunek, księdza to nie obchodzi. Chyba że na kolendzie będąc nie wypisał z parafii. Wtedy nie trzeba się przyznać że się nie mieszka. Im chodzi aby chodzić do kościoła i dawać na tacę. :) Pozdrawiam i życzę cierpliwości i stalowych nerwów.

Re: Ślub poza parafią w Goworowie

: 03 gru 2016, 19:46
autor: misia
Jeżeli mieszka się gdzie indziej niż zameldowanie , trzeba tam zapisać się do parafii i uczęszczać do kościola. A więc nie mieszkając w miejscu zameldowania , może ksiądz stwarzać problemy. Dotyczy to różnych zaświadczeń np i chrztu. Jak się powie prawdę ....... przerabiała to moja znajoma. Ale może się coś zmieniło pomyślności w załatwianiu sprawy.

Re: Ślub poza parafią w Goworowie

: 03 gru 2016, 20:48
autor: Markus
dlaczego misia piszesz , ze będą mieć problem , nie spytasz się nie będziesz wiedzieć

Re: Ślub poza parafią w Goworowie

: 04 gru 2016, 21:18
autor: miczkaela23
trochę się boje powiem tak

Re: Ślub poza parafią w Goworowie

: 05 gru 2016, 12:46
autor: Markus
czego się boisz