Nocleg dla Gości - kto płaci?

Najlepszy fotograf, zespół na wesele, sala? Nasi użytkownicy doradzą najlepiej!
edyta006
szeregowy
Posty: 12
Rejestracja: 18 lis 2013, 9:57

Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: edyta006 »

Witam.
Rozpoczynam przygotowania do wesela.
Będę miała wielu gości dojeżdżających.

Jak rozwiązać kwestię opłacenia noclegu przez Gości?

Czy w moim obowiązku jest zapewnić nocleg każdemu przybyszowi z innego miasta?
Awatar użytkownika
Michał
starszy chorąży sztabowy
Posty: 600
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:22
Lokalizacja: Ostroleka

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: Michał »

Ty płacisz za swoich a przyszły mąż za swoich. Tak będzie najbardziej sprawiedliwie ;)
Awatar użytkownika
shell28
starszy szeregowy
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2012, 15:27

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: shell28 »

Michał ma racje a jak chcesz żeby goście sobie sami szukali to powodzenia bedzie im wesoło jak noc w samochodzie spędzą hehe
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1560
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: Infom »

Jeżeli dobrze myślę to wychodzi na to, że wesele organizują ( czytaj, płacą ) Wasi rodzice czyli na pół z kosztami.
Tak więc jeżeli chodzi o kwestie płacenia za nocleg to każdy płaci za swoją rodzinę bądź znajomych, tak moim zdaniem jest logiczne.
Awatar użytkownika
Mawashi
plutonowy
Posty: 240
Rejestracja: 28 gru 2008, 19:46
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: Mawashi »

Gdzie autorka tematu napisała, że rodzice robią jej wesele?
Po prostu pyta czy opłaca gościom nocleg, czy goście opłacają sami. Nie pyta się czy płaci za gości faceta i na odwrót :faja:
Pracowałam kiedyś w hotelu i bywało z tym różnie. Część państwa młodych nie płaciła wcale za gości, ale wtedy ci którzy nocowali w hotelu rzecz jasna wiedzieli, że opłacenie noclegu leży w ich zakresie i tu ludzie bywają 'niesamowici', bo potrafią uciec z hotelu w pokoju zostawiając klucz. Niekiedy młodzi płacili za część gości, zazwyczaj chrzestnych itd., a kto miał full siana - płacił i za hotel i za to co goście zamawiali do pokoju - dodatkowe drinki, jedzenie, SPA... Więc bywa różnie. Nie stresuj się, przemyśl to dobrze. Niekiedy bywają goście za których nie warto płacić, bo na siedem osób dadzą ci łącznie 250 zł w kopertę, a Ty z hotel zabulisz więcej. Może teraz zbytnio materializuję, ale naoglądałam się już tylu akcji w pracy - co do płacenia, kto za kogo i ile dali, że według mnie - goście powinni płacić za siebie. Po pierwsze - nie muszą spać w hotelu, po drugie - ceny zazwyczaj negocjujesz niskie i każdego stać na zapłacenie za siebie. Wiem, że zaraz pojawi się druga strona, która napisze, że 'TO TWOI GOŚCI WIĘC MUSISZ IM ZAPEWNIĆ NOCLEG', ale ja się z tym nie zgadzam. Wybór oczywiście należy do Ciebie.
PS. Ostatnio gościłam na weselu w Krakowie. Mieliśmy powiedziane przez młodych, że mogą zarezerwować nam nocleg w hotelu, podali cenę, my na to przystaliśmy - i tak jest w porządku.
'Instynkt jak zwierz, w tym świecie trzeba mieć.`
Awatar użytkownika
Qrpiana
starszy sierżant
Posty: 346
Rejestracja: 09 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: Qrpiana »

Negocjując urządzenie wesela jako Państwo Młodzi macie możliwość wynegocjować też ceny pokoi hotelowych. Na pewno uda Wam się ustalić ceny niższe niż goście samodzielnie mieli by rezerwować te pokoje. A co do płatności to... dobrze to uściślić już w trakcie zapraszania gości na ślub i wesele. Wiadomo: dać w kopertę i zapłacić za pokój - może być to spora kwota. Ale podczas zapraszania można zaznaczyć, że jeżeli goście nie mają możliwości uregulować rachunku to ... wy go pokryjecie (np. ze WSPÓLNYCH zebranych pieniążków). Na weselach których bywałam zawsze było tak, że gdy sama płaciłam za pokój w kopertę wkładałam trochę mniej i na odwrót.
Awatar użytkownika
marek7001
starszy szeregowy
Posty: 73
Rejestracja: 22 lis 2008, 18:38

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: marek7001 »

shell28 pisze:Michał ma racje a jak chcesz żeby goście sobie sami szukali to powodzenia bedzie im wesoło jak noc w samochodzie spędzą hehe

Kiedyś prawie zawsze spali w samochodach i było wesoło :rotfl:
mon
szeregowy
Posty: 39
Rejestracja: 10 kwie 2012, 22:02

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: mon »

To już zależy od indywidualnych ustaleń. My płaciliśmy wspólnie bez podziału na to, który gość z której strony.W końcu ślubem rozpoczynacie wspólne życie i chyba nikt w małżeństwie nie rozlicza się co do sztuki/złotówki. Chyba, że wesele opłacają rodzice, w takim wypadku wszystko zależy od tego jak się rozliczacie.
Byliśmy też na weselu, gdzie każdy kto chciał hotel, płacił za swój nocleg + śniadanie. Zrobiliśmy tak jak Qrpiana w takim przypadku włożyliśmy trochę mniej w kopertę.
Jeżeli zdecydujecie się, aby goście opłacali swój nocleg, przy potwierdzaniu przez nich przybycia poinformujcie, że jeżeli mają ochotę mogą wynająć sobie pokój w takiej i takiej cenie za osobę.
Spotkałam się nawet z czymś takim, że niektórzy goście, żeby nie robić kłopotu młodym sami z góry wynajmowali sobie pokój.
Przy wynajmowaniu dużej ilości pokoi właściciele sal weselnych idą na rękę i obniżają cenę. W hotelach w Ostrołęce jest podobnie. Co więcej jeżeli goście będą nocowali gdzie indziej niż będzie się odbywało wesele, możesz się dogadać, że doba hotelowa nie skończy się o 10, tylko kilka godzin później, żeby spokojnie mogli się wyspać, albo mieli gdzie się podziać do poprawin.
skutekk
starszy chorąży
Posty: 456
Rejestracja: 17 lis 2011, 19:41

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: skutekk »

Pierwsze slysze zeby mlodzi sponsorowali noclegi gosciom :shock: :lol: Przeciez na zaproszeniu jest jasno napisane ze zapraszam na slub i zabawe weselna a nie na jakas biesiade :lol: nie moge wyjsc z podziwu jak moga goscie domagac sie noclegu :roll:
Awatar użytkownika
Qrpiana
starszy sierżant
Posty: 346
Rejestracja: 09 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: Qrpiana »

Skutekk i tu pokazałeś swoją twarz, nie chciałabym mieć Cię w swojej rodzinie! Mnie zależy na przybyciu gości, na tym by w tym wyjątkowym dniu byli obok mnie Ci na których mi zależy. Wolę sama zapłacić za ich nocleg tylko po to by BYLI!
Awatar użytkownika
sKaLpeL
starszy chorąży sztabowy
Posty: 737
Rejestracja: 16 wrz 2007, 12:23
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: sKaLpeL »

młodzi zapraszają na wesele np. 100km od miejsca zamieszkania wiec wynajmuja autokar ktory na te wesele dowozi i np. o 4 w nocy zawozi z powrotem te 100km, natomiast jezeli odleglosc przykladowo jest wieksza 200km itd to wtedy wynajmuje sie im pokoje hotelowe i sie za nie placi, w koncu to młodym zalezy na czyjejś obecności więc trzeba im zapewnić nocleg, proste
markpil

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: markpil »

ja wynająłem cały pensjonat czyli sale balową i wszystkie pokoje- myśle że jak się zaprasza gości to trzeba im zapewnić minimum konfortu. Pozatym o wszystkim decydowali nowożeńcy ja tylko regulowałem rachunki . to był ICH DZIEŃ
skutekk
starszy chorąży
Posty: 456
Rejestracja: 17 lis 2011, 19:41

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: skutekk »

Qrpiana pisze:Skutekk i tu pokazałeś swoją twarz, nie chciałabym mieć Cię w swojej rodzinie! Mnie zależy na przybyciu gości, na tym by w tym wyjątkowym dniu byli obok mnie Ci na których mi zależy. Wolę sama zapłacić za ich nocleg tylko po to by BYLI!
po 1 to jest forum publiczne i kazdy ma tu prawo do wyrazania swojej opini. Po 2 nie znasz mnie to mi nie ublizaj, i zdaleka od czyjejs rodziny, siegasz dna dziewczynko.

Rozne ludzie wesela wyprawiaja jedni biora kredyt na kilka lat zeby sie "pokazac" a potem placz i płac prze kilka lat za jedna noc, inni zapraszaja rodzicow jak glownych sponsorow. A jeszcze inni odkladaja ciezko zapracowane pieniadze, robia wesele dla siebei nie na pokaz a rodzicow zapraszaja jako gosci honorowych, i tacy sa dla mnie przykladem i mi sie najbardziej podobaja bo moim skromnym zdaniem to dzieki nim jestesmy kim jestesmy i to oni w nas inwestowali przez lata wiec wypadalo by im chociaz w ten skromny sposob podziekowac.
Stad moje zdziwnie, i nikt mojego zdania nie zmieni.
edyta006
szeregowy
Posty: 12
Rejestracja: 18 lis 2013, 9:57

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: edyta006 »

Dzięki za wszelkie wypowiedzi.
Nie było mnie chwilę bo walczyłam ze stomatologiem i chirurgiem - co będzie tematem kolejnego wpisu na forum weselnym :)

Odnośnie noclegu dla Gości wszystkie odpowiedzi są OK. Bo każdy człowiek ma prawo do własnego zdania i opinii.
Ja zdecydowałam, że dla najbliższych wykupię sama nocleg (oczywiścię potwierdzę wcześniej kto chce, a kto nie chce nocować).
Dla pozostałych wynajmę autokar.
Dodatkowo wynegocjuję korzystne ceny noclegów dla "chętnych" i przy zapraszaniu powiem, że jest taka możliwość, że za opłatą np. 50 zł za osobę można zostać - no ale oczywiście również trzeba to wcześniej potwierdzić.
Ludzie młodzi, którzy chcą się dodatkowo pobawić na poprawinach i spędzić weekend w malowniczym miejscu na pewno się zdecydują..W końcu to również inwestycja w fajną zabawę i miłe spędzenie czasu.

Mam wyrozumiałych znajomych i jeżeli będą chcieli zostać - to poprostu dopłacą. Ale również jeżeli będą chcieli pojechać do domów - mają autokar, który odwiedzie wszystkich w dogodne miejsca. Na szczęście nie są porozsiewani po całej Polsce, ale mniej więcej mieszkają w dwóch lokalizacjach.
edyta006
szeregowy
Posty: 12
Rejestracja: 18 lis 2013, 9:57

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: edyta006 »

Dalej śledziłam temat.
Okazuje się, że w każdej części Polski są inne zwyczaje. Zatem - trzeba sprawdzić jakie są zwyczaje w danym kręgu i postąpić zgodnie z nimi.
W niektórych województwach panują zupełnie inne zasady! - niby ten sam kraj ale inne obyczaje.
arletka123
szeregowy
Posty: 48
Rejestracja: 28 gru 2013, 16:43

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: arletka123 »

to juz zalezy od mlodych i od gosci chyba
lalka
starszy szeregowy
Posty: 54
Rejestracja: 08 cze 2012, 18:54

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: lalka »

arletka123 pisze:to juz zalezy od mlodych i od gosci chyba
rowniez uwazam iz jest to indywidualna sprawa młodych i ich rodziców jak jest u nich praktykowane
karolinaG
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2014, 22:23

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: karolinaG »

U mnie było tak ze niby my za wszystkich płaciliśmy z tym ze jak gość był w porządku ale raczej jak był w stanie to nam dał pieniądze za siebie tak poza koperta albo sam się opłacił w recepcji :)
jolaniebieska
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:19

Re: Nocleg dla Gości - kto płaci?

Post autor: jolaniebieska »

Małe wesele - można opłacić. Duże wesele - jak zobaczysz rachunek za 100 czy więcej miejsc noclegowych to ci zrzednie mina
ODPOWIEDZ