Wing Tsun

Piłka nożna, siatkówka, pływanie itp. Po prostu ostrołęcki sport
Wolfshade
szeregowy
Posty: 27
Rejestracja: 30 mar 2010, 20:36

Wing Tsun

Post autor: Wolfshade »

Witam! Czy w Ostrołęce odbywają się treningi Wing Tsun? Jeśli tak, to chciałabym się dowiedzieć gdzie są i kiedy? :)
klamka357
szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 01 kwie 2010, 11:11

Re: Wing Tsun

Post autor: klamka357 »

Witam,
masz duże szczęście, bo akurat w naszym mieście takie treningi się odbywają.
Jeżeli jesteś zainteresowana to przyjdź w CZWARTEK o godzinie 19:00, albo SOBOTĘ o godzinie 18:00 do ZSZ nr 1 (metalówa) do dolnej salki gimnastycznej (wejściem z tyłu szkoły).
Wolfshade
szeregowy
Posty: 27
Rejestracja: 30 mar 2010, 20:36

Re: Wing Tsun

Post autor: Wolfshade »

Wiedziałam że takie zajęcia się odbywają tylko nie wiedziałam gdzie, jak i kiedy.
wanna
starszy szeregowy
Posty: 91
Rejestracja: 04 mar 2009, 20:44

Re: Wing Tsun

Post autor: wanna »

"Czy w Ostrołęce odbywają się treningi Wing Tsun? Jeśli tak,..."

"Wiedziałam że takie zajęcia się odbywają "


:?:
Wolfshade
szeregowy
Posty: 27
Rejestracja: 30 mar 2010, 20:36

Re: Wing Tsun

Post autor: Wolfshade »

Trzeba jakoś z sensem zacząć. A nie tak od razu bezpośrednio :P
wanna
starszy szeregowy
Posty: 91
Rejestracja: 04 mar 2009, 20:44

Re: Wing Tsun

Post autor: wanna »

Wiesz, że się odbywają, wiesz, kto je prowadzi, ale tworzysz o nich dodatkowy topik na MO :faja:

Podobno reklama dźwignią handlu, ale z wyczuciem jakimś :mrgreen:

I odpowiedź świeżutkiego użytkownika odpisującego chwilę po założeniu topiku
"masz duże szczęście, bo akurat w naszym mieście takie treningi się odbywają."

Taaaaaaaaa... :P
Wolfshade
szeregowy
Posty: 27
Rejestracja: 30 mar 2010, 20:36

Re: Wing Tsun

Post autor: Wolfshade »

Szkoda że nie zacytowałeś najważniejszej części mojej wypowiedzi. ''...chciałabym się dowiedzieć gdzie są i kiedy?''
MOGWAY
szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 27 cze 2005, 14:34
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wing Tsun

Post autor: MOGWAY »

wanna w czym Ty widzisz problem?? bo ja nie rozumiem tego... jeżeli chcesz sobie nabijać posty to znajdź sobie gdzie indziej miejsce na to, bo czytając Twoje wypowiedzi nic innego mi się nie nasuwa tylko to żeby sobie jak największą ilość postów nabić.
Poza tym ja tez wiem że odbywają się treningi innych sztuk i systemów walk i wiem kto prowadzi ale nie wiem w jakie dni. Po to są chyba takie pytania.... nie można tak to inaczej, poczepiaj się innych postów które też są na temat innych sztuk i systemów walk, tam też są takie pytania to będziesz mógł sobie nabić trochę postów.

Pozdrawiam

P.S. patrze że niektórzy muszą trochę dorosnąć do niektórych spraw i dojrzeć.
Sonhar é acordar-se para dentro
wanna
starszy szeregowy
Posty: 91
Rejestracja: 04 mar 2009, 20:44

Re: Wing Tsun

Post autor: wanna »

Nie nabijam postów, razi mnie taki sposób reklamy.
MOGWAY
szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 27 cze 2005, 14:34
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wing Tsun

Post autor: MOGWAY »

mnie razi wiele rzeczy które tu i nie tylko tu się dzieją
Sonhar é acordar-se para dentro
error
szeregowy
Posty: 44
Rejestracja: 12 cze 2009, 0:55

Re: Wing Tsun

Post autor: error »

Mogway ,a ninjitsu? Prowadzisz jakieś zajęcia?
zet
szeregowy
Posty: 31
Rejestracja: 11 lut 2008, 1:50

Re: Wing Tsun

Post autor: zet »

Ninjutsu prowadzi Pan Tomek z dyplomem upoważniającym szkolenie innych ludzi w tej sztuce walki.
zanim zaczniesz oceniać kogoś, najpierw zacznij od siebie.
MOGWAY
szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 27 cze 2005, 14:34
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wing Tsun

Post autor: MOGWAY »

"error" wpadnij na zajęcia i słusznie podkreśliłeś różnicę... NINJITSU a nie NINJUTSU więc "zet" czytaj uważnie i dokładnie... nie NINJUTSU tylko NINJITSU.

Pozdrawiam
Sonhar é acordar-se para dentro
zet
szeregowy
Posty: 31
Rejestracja: 11 lut 2008, 1:50

Re: Wing Tsun

Post autor: zet »

MOGWAY pisze:"error" wpadnij na zajęcia i słusznie podkreśliłeś różnicę... NINJITSU a nie NINJUTSU więc "zet" czytaj uważnie i dokładnie... nie NINJUTSU tylko NINJITSU.

Pozdrawiam
Mój post wyjaśnia w drugim wątku różnicę w tych wyrazach :)
Proponuję też lekturę w wikipedii oraz książkach przetłumaczonych na angielski gdzie wszędzie widnieje słowo "ninjutsu". Co do samego "ninjitsu" to jest problem. Ludzie tak po prostu mówią bo im jest tak wygodnie. Słyszą jak japończycy wymawiają te słowo i amerykanie bo zmiękczają.
Przykład: mówi dużo polaków "pieńcet" zamiast pięćset. Mówią też "dżwi" zamiast drzwi :)
Także drogi mistrzu MOGWAY sam wprowadzasz w błąd tłumacząc, że ja się mylę. Akurat tak się składa, że od lat interesuję się dalekim wschodem oraz trenuję ninjutsu.
zanim zaczniesz oceniać kogoś, najpierw zacznij od siebie.
error
szeregowy
Posty: 44
Rejestracja: 12 cze 2009, 0:55

Re: Wing Tsun

Post autor: error »

To chyba słabo się interesujesz bo jest różnica między Ninjitsu a Ninjutsu.
MOGWAY
szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 27 cze 2005, 14:34
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wing Tsun

Post autor: MOGWAY »

Proponuję drogi mistrzu "zet" rozmowę z japońskimi mistrzami sztuk walki z jakimi przyszło mi mieć zaszczyt do czynienia na prze różnistych seminariach nie tylko w Polsce. Są wielkie różnice nie tylko w wymowie o których piszesz.... wikipedia.... wikipedia nie mówi o wszystkim to jest tłumaczenie ludzi ale pewnych rzeczy się nie tłumaczy jak sam zapewne wiesz skoro jesteś tak obcykany w dalekowschodnich sztukach walki i nie tylko. Powinieneś wiedzieć że karate nie jest równe karate, Ju-jitsu nie jest równe ju-jutsu chociaż praktycznie tak samo się wymawiają, takich przykładów można podawać i podawać ale czy jest sens.... Dobrze wiemy (osoby które w tym siedzą) że jest tylko jeden oficjalny żyjący wojownik Ninja... który i tak nigdy nie zdradzi wszystkich tajemnic które są w tym stylu bądź sztuce walki. Więc przykłady które podajesz są jak dla mnie zbyteczne, bo osoby które się orientują wiedza że pewne tajemnice nie zostaną nigdy ujawnione. Ty znasz oficjalną nazwę Ninjutsu, która ujrzała światło dzienne... choć sztuka ta była przez setki lat bardzo pilnie strzeżona... i ktoś postanowił ujawnić pewne aspekty tej sztuki walki i nazwał tak to jak nazwał, więc nigdy nie będziesz wiedział jak naprawdę nazywa się ta sztuka, znasz ją po prostu tak, jak ją nazwali i jak jest nazywana w dniu dzisiejszym. Wiedza na ten temat jest jak nie zamknięta księga, w której zawsze znajdzie się o jeden wpis więcej niżeli znamy.
P.S interesować się od lat... a być w tym kilkanaście lat, myślę że też czyni sporą różnicę

Pozdrawiam
P.S.2 każdy chwali swoje... rozumiem to, ale trzeba najpierw coś dobrze znać i nie negować inne skoro innych się dobrze nie zna. Uważam że każda sztuka walki jak i system walki ma coś w sobie i każdy znajdzie coś dla siebie, "jeden lubi rybki a drugi akwarium"
Sonhar é acordar-se para dentro
zet
szeregowy
Posty: 31
Rejestracja: 11 lut 2008, 1:50

Re: Wing Tsun

Post autor: zet »

Dobrze, gwoli wyjaśnienia szerszego.
Sama nazwa:
Poprawne japońskie określenie to shinobi-no-mono. słowa ninja (忍者) rozpowszechniło się jednak szerzej ze względu na to, iż jest łatwiejsze w wymowie. Pierwsze udokumentowane użycie terminu shinobi, pierwotnie zapisywanego przy pomocy chińskich znaków jako 志能備, pochodzi z VIII wieku. Pierwotne znaczenie terminu shinobi to ukraść, zaś mono (wymawiane też jako sha lub ja) oznacza osobę.
Słowo ninja zdobyło popularność w kulturze po II wojnie światowej. Główny znak nin (jap. 忍, nin?) składa się z dwóch mniejszych znaków. Górny ha (jap. 刃, ha?) oznacza ostrze natomiast dolny kokoro (jap. 心, kokoro?) oznacza serce lub duch. Razem oznaczają tajemnicę, skrytość i wytrzymałość. Jutsu (jap. 術, Jutsu?) oznacza prawdę i umiejętność. Ninja oznacza więc człowieka wyszkolonego w sztuce bycia niewidocznym, zaś ninjutsu oznacza umiejętność bycia niewidocznym.

Inne znane terminy to oniwaban (お庭番 człowiek w ogrodzie), suppa, rappa, mitsumono, kusa (草 trawa) i Iga-mono ("człowiek z Iga").

Dalej idąc:
Jutsu - japońskie określenie dla umiejętności, metod, sposobów, czy techniki. Przyrostek używany jest m.in. przy nazwach następujących sztuk walki: kenjutsu, battojutsu, jujutsu, ninjutsu, taijutsu, choć nie ogranicza się wyłącznie to nich.

.
Jujutsu (jap. 柔術, jūjutsu?, dosł. miękka sztuka).

Z czego się też orientuję jedyną różnicą między ninjutsu, a ninjitsu jest to, że sama sztuka wywodzi się z Japonii gdzie nazwa prawidłowo pisana jest "ninjutsu". Druga zaś forma pochodzi z Korei gdzie różni się to techniką kopnięć, rzutów, dźwigni i bronią. W Korei uprawiane jest pod kątem sportu, a nie tradycji i samej w sobie sztuki.

powiem tak jest wiele szkół o nazwie ninjutsu lub ninjitsu ale nie muszą one wcale uczyć sztuki o której jest mowa ninjutsu jest w ogóle nazwa ogólna dla tej dziedziny walki:Gyokko Ryu Kosshijutsu
Togakure Ryu Ninjutsu
Kukishinden Ryu Happo Hikenjutsu
Shindenfudo Ryu Dakkentaijutsu
Gyokushin Ryu Ninjutsu
Gikan Ryu Koppojutsu
Koto Ryu koppojutsu
Takagi Yoshin Ryu Jutaijutsu
Kumogakure Ryu Ninjutsu
to są szkoły sztuki ninjutsu jakie znam w systemie Bujinkan choć może jest ich więcej, mistrzem których jest Dr.Masaaki Hatsumi.

Izraelskie oddzialy specjalne trenowali krav maga oraz ninjutsu, tak jak i polski grom czy GSG 9.

są to techniki jak n.p.:
- gosha dori (funkcjonuje zawsze i wszędzie!:))
- oni kudaki
- take ori
- o gyaku (nawet każdy policjant zna tę technikę - jak musi kogoś odprowadzić w kajdankach;))
- yama arashi
- ura gosha dori
zanim zaczniesz oceniać kogoś, najpierw zacznij od siebie.
MOGWAY
szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 27 cze 2005, 14:34
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wing Tsun

Post autor: MOGWAY »

I niech ktoś mi powie że to nie jest forma reklamy, ostatnio miałem z tym do czynienia, że nawet informacja tego typu "jest swoistą reklamą"
P.S. "Zet" to nie tyczy się Ciebie tylko pewnych osób, myślę że wszyscy wiemy o co i o kogo chodzi a jeżeli to powiem tylko tyle, że ostatnio jak pisałem coś w tej samej formie czyli czysta informacja, zostało to skasowane i uznane za czystą formę reklamy!!! Więc pytanie moje jak to w końcu jest.
Jedne posty są kasowane a inne nie!?

Ale proponuje już nie śmiecić tylko trzymać się Tytułu tego postu.
Tytuł jest ewidentny Wing Tsun.... a jeżeli chodzi o inne.... proponuje przenieść tą konwersację do odpowiedniego tematu czyli Ninjutsu lub skasowanie niepotrzebnych wpisów i zostawienie najistotniejszych w/g mnie dwa pierwsze bo reszta jest ..... taka jaka jest
Sonhar é acordar-se para dentro
zet
szeregowy
Posty: 31
Rejestracja: 11 lut 2008, 1:50

Re: Wing Tsun

Post autor: zet »

Chciałem tylko sprostować i napisać to co wiem. Czy to jest reklama? Nie. Treningi w Oce dopiero się rozpoczną, a samego trenera jeszcze nie widziałem na oczy.
Jeśli ktoś to uzna za reklamę to współczuję subiektywizmu i brakiem wyczucia. Szczegółowe rozwiniecie myśli, a spam różni się wiele i nawet nie stoi na tej samej półce :)

Też proponuję wrócić do tematu.
Napisałem tu bo zaczęło się pytaniem na temat ninjutsu.
zanim zaczniesz oceniać kogoś, najpierw zacznij od siebie.
MOGWAY
szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 27 cze 2005, 14:34
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wing Tsun

Post autor: MOGWAY »

zet pisze:Chciałem tylko sprostować i napisać to co wiem. Czy to jest reklama? Nie. Treningi w Oce dopiero się rozpoczną, a samego trenera jeszcze nie widziałem na oczy.
Jeśli ktoś to uzna za reklamę to współczuję subiektywizmu i brakiem wyczucia. Szczegółowe rozwiniecie myśli, a spam różni się wiele i nawet nie stoi na tej samej półce :)
Zgadzam się z przedmówcą w 100%, więc drogi Adminie czy tam moderatorze poczytaj sobie bo wychodzi że tylko dla Ciebie taka forma to reklama dla wszystkich innych NIE. Jak trafnie kolega ujął "Jeśli ktoś to uzna za reklamę to współczuję subiektywizmu i brakiem wyczucia" :lol: Zgadzam się z tym i powtórzę się... nie tylko ja. :wink: A skoro nie tylko ja więc troszkę napiszę na temat, nie tak szczegółowo ale rozwinę trochę myśl na temat samego Wing Tsun.

WING TSUN - Szybko, Blisko i Skutecznie.

Wing Tsun to system samoobrony z ponad trzystuletnią tradycją oparty na fizyce, anatomii ludzkiego ciała i biomechanice. Uczy bronić się przed większym i silniejszym napastnikiem poprzez stosowanie prostych, bezpośrednich i skutecznych technik. Wing Tsun oznacza Piękną Wiosnę i według legendy został stworzony przez kobietę o tym właśnie imieniu. Z tego powodu jest doskonały dla kobiet, które doceniają system bez użycia siły.


Wing Tsun Kuen jest tradycyjnym stylem kung fu pochodzącym z południowych Chin. Charakteryzuje się zamkniętą i zwartą postawą, maksymalnie skróconymi ruchami, a także walką głównie w krótkim dystansie. Choć jest zaliczany do systemów twardych (zewnętrznych), w rzeczywistości ruchy są dynamiczne, sprężyste i na pewno nie siłowe. Uderzenia wyprowadzane są zwykle po najkrótszej linii. Wśród technik nożnych dominują niskie kopnięcia. Charakterystyczną dla stylu metodą treningową jest chi-sau (tzw. lepkie ręce).

Co decyduje o skuteczności stylu

1. Pozycja bojowa to ręce wyciągnięte do przeciwnika umieszczone na linii centralnej, gdzie znajdują się najbardziej wrażliwe na uderzenia miejsca: oczy, nos, szyja, krocze. Ręce umieszczone są w połowie odległości między kroczem a głową, aby ręka man-sau (przednia), która broni przed uderzeniami miała jednakową drogę do skrajnie odległych miejsc, które mogą być atakowane. Ręka wu-sau (tylnia) to ręka uderzająca. W systemie Wing Tsun istnieje wiele zasad. Jedna z nich to zasada jednoczesności, czyli uderzenie ręką wu-sau następuje w tym samym czasie, co obrona ręką man-sau. Stosujemy je np.: przy ataku prostym bokserskim, niskim uderzeniem w brzuch, czy ataku hakiem.
2. Ciężar ciała skupiony jest na tylnej nodze, zaś przednia noga spoczywa na ziemi obciążona tylko własnym ciężarem. Nogi są ustawione na jednej linii, są lekko skręcone i ugięte, gdyż:
a) uniemożliwia to przewrócenie poprzez podcięcie przedniej nogi
b) uniemożliwia to kopnięcie od dołu w krocze
c) umożliwia bardzo szybką reakcję przy próbie kopnięć w krocze od przodu
d) umożliwia to wykonywanie niesygnalizowanych kopnięć przednią nogą (głowa i tułów pozostają nieruchomo aż do osiągnięcia celu
3. Trzymanie rąk na linii centralnej umożliwia wykonywanie ciosów "klinowych", czyli odpowiedzi na cios bez potrzeby blokowania. Cios wewnętrzny staje się blokiem.
4. Ręce mają najbliżej do górnych partii ciała a nogi do dolnych. W związku z tym kopnięcia są niskie i niezwykle trudne do obrony, ręce zaś uderzają na zasadach ciosów łańcuchowych.
5. Nie ma konfrontacji siłowej. W 90% przypadków napastnik będzie silniejszy i próba przeciwstawienia mu się siłowo jest skazana na niepowodzenie. Dlatego przy głębokim ataku wykonujemy zwrot i po wykonaniu odpowiedniej techniki uderzamy z "boku".
Sonhar é acordar-se para dentro
zet
szeregowy
Posty: 31
Rejestracja: 11 lut 2008, 1:50

Re: Wing Tsun

Post autor: zet »

Osobiście uważam, że wing tsun (są też wersje wing chun) jest najpiękniejszą ze sztuk walk. Trening lepkich rąk na manekinie jest zdumiewający :)

Wybacz MOGWAY, że znowu wymądrzę się i wniosę małą poprawkę. Wszystko co wyżej jest opisane zgadza się. Tylko, że Pani, której nazwiskiem nadano nazwę stylowi, tak na prawdę była pierwszą uczennicą mniszki, która dopracowała ten styl.

Tutaj wklejam cytat z wikipedii między innymi:

"Początki stylu i jego pochodzenie nie są dokładnie znane. Tradycja podaje, że w drugiej połowie XVII w. albo na początku XVIII w. grupa mistrzów z klasztoru Shaolin opracowywała styl, który miał być skuteczny w walce z Mandżurami i łatwy do nauki w krótkim czasie. Jednak zanim zakończono pracę, mandżurscy najeźdźcy spalili klasztor. Uratowało się jedynie pięcioro mnichów, a wśród nich mniszka Ng Mui, która dopracowała podstawy tego stylu (jak wiele innych legend o początkach stylów, także i ta mówi, że dzieło Ng Mui uzyskało swój końcowy kształt w niezwykły sposób: z inspiracji walką żurawia z lisem lub podczas snu). Mniszka przekazała swą wiedzę świeckiej uczennicy Yim Wing Chun, której mąż nadał stylowi nazwę. Tak więc, choć słowa "wing chun" po chińsku znaczą "piękna wiosna", nazwa stylu pochodzi nie od pory roku, lecz od imienia legendarnej mistrzyni."

ps. po prostu nie lubię banalnych błędów, które potem mogą mylić innych :P
zanim zaczniesz oceniać kogoś, najpierw zacznij od siebie.
MOGWAY
szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 27 cze 2005, 14:34
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Wing Tsun

Post autor: MOGWAY »

To muszę i ja sprostować ;) Chi-sau tzw lepkie ręcę nie ćwiczy się na Mook Yan Jong czyli drewnianym manekinie, jest to po prostu fizyczną niemożliwością gdyż w Chi-sau jak i Chi-dan-sau charakterystyką jest "szukanie mostów" szukanie energii, przejmowanie i oddanie jej, aby te ćwiczenia wykonać potrzebna jest "energia" dwóch stron a nie tylko jednej strony. Ćwiczenia na manekinie jak i techniki z nożami motylkowymi i długim kijem są zupełnie oddzielnymi technikami. Chi-sau bardzo lubił wykorzystywać Bruce Lee, Steven Seagal co widać na wielu filmach :wink: Wiadomo że Bruce Lee był prywatnym uczniem Sijo Yip Man-a ale to też długa historia. W sumie skuteczność Wing Chun widać właśnie po nim bo jako pierwszy wyniósł na światło dzienne techniki Wing Chun. Polecam film YIP MAN tam jest pokazane trochę historii Wing Chun

Co do historii zapraszam na stronę wt-system.pl tam sam mistrz opowiada całą historię powstania Wing Chun. To co napisałem jest powiedzmy skróconą wersją ;) gdyż jak by człowiek miał wszystko napisać... to prawie byłoby jak napisanie książki :lol: oj stanowczo za dużo pisania :D

Jeżeli chodzi o mniszkę NG MUI owszem opracowała styl ale nie nazywał się on Wing Chun, więc nie jest to banalny błąd, który może mylić innych. Prawdziwa historia stylu Wing Chun zaczyna się właśnie od YIM WING CHUN od której pochodzi nazwa stylu. Styl był modyfikowany i ulepszany i tak zostało po dzień dzisiejszy. Dzięki dr Sijo Leung Ting został opracowany jako inteligentny system walki a nie sztuka walki (jak się to ma do tradycyjnych stylów Kung Fu), system, który cały czas "żyje". Ale o tym można pisać, pisać i pisać dlatego jeżeli ktoś się zainteresuje znajdzie praktycznie wszystko czego szuka na stronie wt-system.pl
Sonhar é acordar-se para dentro
zet
szeregowy
Posty: 31
Rejestracja: 11 lut 2008, 1:50

Re: Wing Tsun

Post autor: zet »

Dobra. Wiadomo, że treningi są w ZSZ 1 (metalówa), dolna sala, wejście od wewnętrznego parkinu, czwartek o 19, sobota o 18.
Koszt takich treningów w miesiącu ile wynosi? MOGWAY może jakiś numer tel. udostępnisz aby się dowiedzieć czegoś więcej lub zapisać się?
Zaczynam przekonywać się do tej sztuki i chciałbym spróbować. Czy jest możliwość trenowania indywidualnie? Płatne za trening jeden, czas i miejsce odpowiadające instruktorowi i trenującemu. Z racji pracy nie dałbym rady trenować w tych dniach w jakich są treningi...
zanim zaczniesz oceniać kogoś, najpierw zacznij od siebie.
opiekun
starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 26 lip 2008, 15:46

Re: Wing Tsun

Post autor: opiekun »

Trzy lata minęły... ;)

No i ja pytam: czy w O-ce można się nauczyć sztuki walki jak w temacie?
Wykorzystywanie całości lub fragmentów powyższej wypowiedzi bez zgody autora zabronione.
Damcio
szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 25 maja 2013, 7:50

Re: Wing Tsun

Post autor: Damcio »

Ja również chciałbym wiedzieć :)
ODPOWIEDZ