Krajobraz pocerkiewny

kino, galeria, muzeum, dyskoteki, koncerty, imprezy plenerowe, puby. restauracje, opinie i informacje
Wiesława
starszy szeregowy
Posty: 62
Rejestracja: 01 lip 2015, 16:08

Krajobraz pocerkiewny

Post autor: Wiesława »

W swoim czasie trochę czytałam o ikonach, i gdybym miała okazję bez wahania zapisałabym się na kurs pisania ikon, ale mój dawny nauczyciel plastyki, pan Żerański, niestety ich w ostrołęckiej galerii nie prowadzi :)

Mistyce ikon naprawdę trudno się oprzeć - proszę spróbować: http://www.zobacz.cerkiew.pl/

I m. in. z tego powodu trochę bardziej niż trochę zainteresował mnie lokalny krajobraz pocerkiewny: i okazuje się że lokalny Lud Boży barbarzyński tylko w jednym budynku pocerkiewnym zorganizował kościół (kościół pw. św. Wojciecha B.M. w budynku dawnej cerkwi pw. św. Piotra i Pawła).
W budynku cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego jest sala gimnastyczna ZSZ nr. 1
- a budynek cerkwi pw. Ikony Matki Bożej Wlodzimierskiej został najprawdopodobniej rozbudowany na hale magazynowe w ostrołęckich zakładach celulozowo-papierniczych. - No niesamowite wyczucie sacrum i zorientowanie na wschód ... ... ...

- Ale może jakiś lokalny historyk - lepiej zorientowany w tym temacie ode mnie - dorzuci komentarz- ?
http://blog.wiara.pl/pisanki
justusz
kapral
Posty: 127
Rejestracja: 26 lis 2010, 20:33

Re: Krajobraz pocerkiewny

Post autor: justusz »

Temat rzeka pełen niewiedzy i stereotypów jak chociażby ten ..o zorientowaniu na wschód. Faktem jest że w II Rzeczpospolitej metodami administracyjnymi i często brutalnymi zlikwidowano w Polsce 90% prawosławnych parafii. Ostrołęka i to o czym piszesz wpisuje się w te wstydliwe dokonania.
A tworzenie ikon dlatego zwie się "pisaniem" bo jest tez mistyczne i jest modlitwą ..wiec nie może tego nauczyć plastyk.
ODPOWIEDZ