Strona 1 z 1

Krajobraz pocerkiewny

: 01 paź 2015, 11:36
autor: Wiesława
W swoim czasie trochę czytałam o ikonach, i gdybym miała okazję bez wahania zapisałabym się na kurs pisania ikon, ale mój dawny nauczyciel plastyki, pan Żerański, niestety ich w ostrołęckiej galerii nie prowadzi :)

Mistyce ikon naprawdę trudno się oprzeć - proszę spróbować: http://www.zobacz.cerkiew.pl/

I m. in. z tego powodu trochę bardziej niż trochę zainteresował mnie lokalny krajobraz pocerkiewny: i okazuje się że lokalny Lud Boży barbarzyński tylko w jednym budynku pocerkiewnym zorganizował kościół (kościół pw. św. Wojciecha B.M. w budynku dawnej cerkwi pw. św. Piotra i Pawła).
W budynku cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego jest sala gimnastyczna ZSZ nr. 1
- a budynek cerkwi pw. Ikony Matki Bożej Wlodzimierskiej został najprawdopodobniej rozbudowany na hale magazynowe w ostrołęckich zakładach celulozowo-papierniczych. - No niesamowite wyczucie sacrum i zorientowanie na wschód ... ... ...

- Ale może jakiś lokalny historyk - lepiej zorientowany w tym temacie ode mnie - dorzuci komentarz- ?

Re: Krajobraz pocerkiewny

: 02 paź 2015, 5:01
autor: justusz
Temat rzeka pełen niewiedzy i stereotypów jak chociażby ten ..o zorientowaniu na wschód. Faktem jest że w II Rzeczpospolitej metodami administracyjnymi i często brutalnymi zlikwidowano w Polsce 90% prawosławnych parafii. Ostrołęka i to o czym piszesz wpisuje się w te wstydliwe dokonania.
A tworzenie ikon dlatego zwie się "pisaniem" bo jest tez mistyczne i jest modlitwą ..wiec nie może tego nauczyć plastyk.