Czy Urząd Miasta Ostrołęki stać na sfinansowanie kursu dla osób duchownych z zakresu muzealnictwa i turystyki?

kino, galeria, muzeum, dyskoteki, koncerty, imprezy plenerowe, puby. restauracje, opinie i informacje
Werbia
starszy chorąży sztabowy
Posty: 659
Rejestracja: 25 cze 2012, 9:54

Czy Urząd Miasta Ostrołęki stać na sfinansowanie kursu dla osób duchownych z zakresu muzealnictwa i turystyki?

Post autor: Werbia »

W czerwcu ubiegłego roku podjęłam korespondencję z Delegaturą Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce dotyczącą utworzenia muzeum poświęconego Bożemu Miłosierdziu w budynku przy ul. I Armii wojska Polskiego 23, którą niedawno postanowiłam zamienić na korespondencję otwartą i opublikowałam ten list na blogu http://blog.wiara.pl/files/blogs/3601/f ... rolece.pdf

Ale sensownej odpowiedzi ani komentarzy pod korespondencją otwartą jakoś się do tej pory nie doczekałam.

Wydaje się, że na drodze rozeznawania duchowego Kościół Łomżyński doszedł do wniosku, że w Ostrołęce powinny powstać dwa muzea kościelne: filia muzeum diecezjalnego w parafii pw. św. Antoniego i muzeum poświęcone Bożemu Miłosierdziu w parafii pw. św. Wojciecha B.M. - Ale samym rozeznawaniem duchowym to nawet papież Franciszek żadnego muzeum nie założy ... ... poza aktualnym brakiem środków finansowych i odpowiednich na taką działalność obiektów a także zwyczajną ludzką solidarnością [ księża nie założą takiego muzeum beze mnie a ja bez nich, w dodatku duchowieństwo diecezjalne nie zaangażuje się w zakładanie fili muzeum diecezjalnego w Ostrołęce przez solidarność z Księżmi Pallotynami z Wojciechowic] na przeszkodzie do większego zaangażowania się duchownych w dziedzinę turystyki i muzealnictwa chyba stoi zwyczajny brak odpowiednich kompetencji z tego zakresu, i trudno wymagać, żeby uczyli się takich rzeczy w seminariach .... ... ....

Po dłuższym zastanowieniu wydaje mi się, że ksiądz Robert Kaim SAC z Wojciechowic po odbyciu odpowiednich kursów i szkoleń z zakresu muzealnictwa i turystyki jednak mógłby zająć się założeniem muzeum poświęconego Bożemu Miłosierdziu.

Co niektórzy w przypadki nie wierzą, ale moje zetknięcie się z muzealnictwem i turystyką zawdzięczam różnym zbiegom okoliczności. Poza stażem w kadrach Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce ukończyłam też organizowany przez Akademię Humanistyczną w Pułtusku kurs na przewodników turystycznych. Bodajże z 80 % zwiedzanych obiektów podczas tego kursu to były budynki sakralne a 100 % z zaplanowanych do zwiedzenia a niezwiedzonych obiektów to były kościoły. I wydaje mi się, że współpraca pomiędzy branżą turystyczno-muzealną a księżmi wygląda nie najlepiej na całym Mazowszu. Ot choćby w Powiecie Ostrołęckim nie ma trasy turystycznej po zabytkowych budynkach sakralnych ani ze wschodu na zachód, ani z południa na północ.

W związku z powyższym uważam, że Urząd Miasta Ostrołęki zamiast za pośrednictwem pana Grzegorza Płochy obstawać przy stanowisku, że ksiądz Zdzisław Grzegorczyk już założył muzeum poświęcone Bożemu Miłosierdziu, mógłby zainwestować w szkolenia muzealno-turystyczne nie tylko dla księdza Grzegorczyka i księdza Kaima SAC ale dla całego duchowieństwa z regionu. - Może Muzeum Kultury Kurpiowskiej mogłoby podjąć się przeprowadzenia takich szkoleń dla osób duchownych?

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
https://werbia.blog.deon.pl
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1560
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: Czy Urząd Miasta Ostrołęki stać na sfinansowanie kursu dla osób duchownych z zakresu muzealnictwa i turystyki?

Post autor: Infom »

mam nadzieje, że nie ...
Werbia
starszy chorąży sztabowy
Posty: 659
Rejestracja: 25 cze 2012, 9:54

Re: Czy Urząd Miasta Ostrołęki stać na sfinansowanie kursu dla osób duchownych z zakresu muzealnictwa i turystyki?

Post autor: Werbia »

- Uważam że przeprowadzona nie tak dawno rewitalizacja kościoła w Wojciechowicach to wyjątkowy majstersztyk sztuki sakralnej, dlatego nawet od zaraz powierzyłabym założenie muzeum poświęconego Bożemu Miłosierdziu w tej parafii księdzu Marcinowi Walickiemu SAC.
https://werbia.blog.deon.pl
steward
starszy chorąży sztabowy
Posty: 751
Rejestracja: 19 maja 2005, 18:48
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Czy Urząd Miasta Ostrołęki stać na sfinansowanie kursu dla osób duchownych z zakresu muzealnictwa i turystyki?

Post autor: steward »

Księża dysponują własnymi środkami, jeśli potrzebują kursu idą i uczą się za swoje, lub od parafian. Nie ma możliwości żeby w jakikolwiek sposób miasto (czyt podatki) dofinansowywały kursy dla księży gdyż jest to grupa ludzi normalnie zarabiająca pieniądze. Zamiast kupować kolejne samochody, niech sfinansują sobie kurs o ile czują taką potrzebę.
Werbia
starszy chorąży sztabowy
Posty: 659
Rejestracja: 25 cze 2012, 9:54

Re: Czy Urząd Miasta Ostrołęki stać na sfinansowanie kursu dla osób duchownych z zakresu muzealnictwa i turystyki?

Post autor: Werbia »

Jakaś osoba duchowna przez bardzo długi czas opłacała mi prenumeratę Internetowego Dziennika Katolickiego, może najwyższy czas odwdzięczyć się jej przynajmniej modlitwą.... ... ...

- Wydaje mi się, że ksiądz Robert Kaim SAC i ksiądz Zdzisław Grzegorczyk to prędzej wstawią obiecane eksponaty dotyczące kultu Bożego Miłosierdzia do któregoś z Muzeów Watykańskich a potencjalne eksponaty z Ostrołęckiego Rejonu Duszpasterskiego wyeksportują na pallotyńskie misje do Afryki niż zabiorą się za książki z zakresu turystyki i muzealnictwa.
https://werbia.blog.deon.pl
Werbia
starszy chorąży sztabowy
Posty: 659
Rejestracja: 25 cze 2012, 9:54

Re: Czy Urząd Miasta Ostrołęki stać na sfinansowanie kursu dla osób duchownych z zakresu muzealnictwa i turystyki?

Post autor: Werbia »

Przyznam się, że niewiele rzeczy rozumiem z inicjatywy utworzenia muzeum poświęconego Bożemu Miłosierdziu. Ale nie mam wątpliwości, że wszystkie trzy błogosławieństwa na utworzenie takiego muzeum w Ostrołęce oraz poparcie Nuncjatury Apostolskiej zawdzięczam tylko i wyłącznie aktualnemu Ordynariuszowi Diecezji Łomżyńskiej. I wcale się Jego Ekscelencji nie dziwię, że tak bardzo zależy mu na Ostrołęce ... ... ... ale Ksiądz Biskup na pewno nie będzie wybierał pomiędzy miejscem swojego urodzenia a Bogiem ... ... ...

- Księża Pallotyni niewątpliwie dysponują znaczącą wiedzą teologiczną w zakresie kultu Miłosierdzia Bożego https://www.youtube.com/watch?v=CHYeX9u9oQA ale najwyraźniej ani oni, ani Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia nie dysponują eksponatami wystarczającymi do założenia takiego muzeum, ponieważ inauguracja muzeum poświęconego Bożemu Miłosierdziu chyba powinna rozpocząć się od wspólnej modlitwy kapłanów prawosławnych i katolickich oraz wystawy związanej z tematyką Miłosierdzia Bożego w Prawosławiu. (Bo jak by na to nie patrzeć bezceremonialna dewastacja tylu cerkwi mieści się w kategorii grzechów wołających o pomstę do nieba).

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zapytaniem o błogosławieństwo i wystawę poświęconą Miłosierdziu Bożemu Kościół Prawosławny. - Tylko czy "archidiecezja" z Ostrołęckiego Ratusza i Ostrołęcka Odnowa w Duchu Świętym na takie modlitwy ekumeniczne i na taką wystawę w ogóle przyjdzie?
Obawiam się, że sprawa może nie być warta ani dalszego zachodu, ani mojego czasu.
https://werbia.blog.deon.pl
Tapatik
starszy sierżant
Posty: 319
Rejestracja: 18 sty 2007, 17:01

Re: Czy Urząd Miasta Ostrołęki stać na sfinansowanie kursu dla osób duchownych z zakresu muzealnictwa i turystyki?

Post autor: Tapatik »

Moim zdaniem Ostrołęce jest bardziej potrzebny remont mostu niż muzeum.
Werbia
starszy chorąży sztabowy
Posty: 659
Rejestracja: 25 cze 2012, 9:54

Re: Czy Urząd Miasta Ostrołęki stać na sfinansowanie kursu dla osób duchownych z zakresu muzealnictwa i turystyki?

Post autor: Werbia »

To są dwie różne sprawy. Ale na mój babski rozum, to jeśli okoliczne firmy nadal będą realizowały projekty dotyczące dróg i mostów wyłącznie lejąc jeden nowy asfalt na drugi albo zrywając rok wcześniej położony, to wcale się nie zdziwię, jeśli za parę lat wszyscy kierowcy przejeżdżający przez Ostrołękę będą nucili Barkę.
https://werbia.blog.deon.pl
Tapatik
starszy sierżant
Posty: 319
Rejestracja: 18 sty 2007, 17:01

Re: Czy Urząd Miasta Ostrołęki stać na sfinansowanie kursu dla osób duchownych z zakresu muzealnictwa i turystyki?

Post autor: Tapatik »

To są dwie różne sprawy na które potrzeba tych samych pieniędzy.
Więc albo mamy most albo muzeum.
Werbia
starszy chorąży sztabowy
Posty: 659
Rejestracja: 25 cze 2012, 9:54

Re: Czy Urząd Miasta Ostrołęki stać na sfinansowanie kursu dla osób duchownych z zakresu muzealnictwa i turystyki?

Post autor: Werbia »

Według mojej wiedzy na temat duchowości chrześcijańskiej Pan Bóg nikomu poza Maryją nie udzielił władzy nad żywiołami. I chyba nie bez powodu jest nazywana także Gwiazdą Morza. Ale nie mnie rozeznawać, jakie są potrzeby Regionu Ostrołęckiego czy samej Ostrołęki ... .... ....

- Być może ludzi po teologii na to stać, ale ja nie odważyłabym się igrać z Matką Bożą: ani Królową Ziemi Kurpiowskiej, ani Szkaplerzną, ani Fatimską, ani Różańcową.

Aktualnie pracuję i modlę się w mieście, którego patronką jest Matka Boża. A w tym roku na Noc Muzeów wybieram się na unikatową wystawę Pisma Świętego; i angażowanie się w inicjatywę związaną z zakładaniem jakiegokolwiek muzeum czy to w Polsce, czy też poza jej granicami nie jest mi do niczego potrzebne.
https://werbia.blog.deon.pl
Tapatik
starszy sierżant
Posty: 319
Rejestracja: 18 sty 2007, 17:01

Re: Czy Urząd Miasta Ostrołęki stać na sfinansowanie kursu dla osób duchownych z zakresu muzealnictwa i turystyki?

Post autor: Tapatik »

Co ma wspólnego twoja ostatnia wypowiedź z muzeum i mostem?
Werbia
starszy chorąży sztabowy
Posty: 659
Rejestracja: 25 cze 2012, 9:54

Re: Czy Urząd Miasta Ostrołęki stać na sfinansowanie kursu dla osób duchownych z zakresu muzealnictwa i turystyki?

Post autor: Werbia »

Nie wiem. - Ale polecam Ci lekturę historii kultu Matki Bożej Królowej Ziemi Kurpiowskiej w Dąbrówce. http://www.sanktuariumdabrowka.pl/histobj.php
https://werbia.blog.deon.pl
Tapatik
starszy sierżant
Posty: 319
Rejestracja: 18 sty 2007, 17:01

Re: Czy Urząd Miasta Ostrołęki stać na sfinansowanie kursu dla osób duchownych z zakresu muzealnictwa i turystyki?

Post autor: Tapatik »

Ręce i jajka opadają...

Masz wymagania z kosmosu, ale jednocześnie zupełnie nie potrafisz ich uzasadnić i nie widzisz niczego innego poza swoimi potrzebami.
Potrzeby innych ludzi w ogóle się dla ciebie nie liczą, jest tylko JA.

Dziękuję za dyskusję, pozwolę sobie nie uczestniczyć w niej więcej.
ODPOWIEDZ