Brak wyraźnego celu? Czy pragniesz idei, dla której mógłbyś się poświęcić?

Na każdy (inny niż o Ostrołęce) temat
arrow
starszy kapral
Posty: 156
Rejestracja: 27 maja 2009, 0:24

Brak wyraźnego celu? Czy pragniesz idei, dla której mógłbyś się poświęcić?

Post autor: arrow »

Niedawno ukazał się artykuł na Gazeta.pl. Tematem artykułu były wyjazdy młodych ludzi z Europy do Państwa Islamskiego.
Padło pytanie - jak to możliwe, że ludzie, że młodzi ludzie żyjący w bezpiecznym miejscu, mający zaspokojone podstawowe potrzeby decydują się na taki krok? Pada też odpowiedź.
Dlaczego żyjące najczęściej w zwyczajnych rodzinach młode osoby decydują się na tak ekstremalny krok? Według doktora Tomasza Grzyba, psychologa społecznego z wrocławskiego wydziału SWPS, są to najczęściej osoby, którym brakuje w życiu wyraźnego celu. - Głównym czynnikiem, który sprzyja takim sytuacjom, jest pewna aideowość, która towarzyszy życiu młodych ludzi w naszej zdrowej, sytej i spokojnej Europie - mówi w rozmowie z Gazeta.pl. - Są to najczęściej osoby, które pragną zaistnienia w swoim życiu idei, której mogłyby się poświęcić - w ich otoczeniu panuje nastawienie na materializm, rywalizuje się o to, kto ma lepszy telefon czy ubrania. Oni nagle orientują się, że nie o to im w życiu chodzi - tłumaczy.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... BoxSlotIMT

Od razu zacząłem zastanawiać się, jak to jest w Ostrołęce. Czy ludzie żyjący tutaj mają wyraźne, głębsze cele dla swojego życia. Nie chodzi mi o cele: znaleźć lepszą pracę, kupić sobie nową kurtkę, zrobić remont mieszkania.

Zapewne częściowo, w jakiejś mierze padły odpowiedzi w innym wątku:
http://www.forum.moja-ostroleka.pl/view ... 793b6a3634

Obawiam się, że, jeżeli są ludzie, którzy nie mają tych głębszych celów dla swojego życia, to nie będą też chcieli się do tego przyznać na tym forum. Bo to chyba głupio przyznać się, że się nie ma głębszych celów?

Z drugiej strony szybko mogą odezwać się ci, którzy mają jakieś cele lub wydaje im się, że mają cele i chętnie zaczną krytykować wszystkich innych, którzy to "żyją bez celu".

Czy masz jakieś głębsze idee dla których żyjesz?

Czy pragniesz idei, dla której mógłbyś się poświęcić?
PIq5
kapral
Posty: 132
Rejestracja: 09 cze 2010, 20:24

Re: Brak wyraźnego celu? Czy pragniesz idei, dla której mógłbyś się poświęcić?

Post autor: PIq5 »

O jakich głębszych celach można mówić w sytuacjach gdy ludzie nie mają warunków do normalnej egzystencji w dzisiejszym świecie? Nie mają szans na prowadzenie normalnego życia, założenia rodziny. Jak mam ratować świat gdy nie mam co do garnka włożyć? Najpierw zajmuję się przyziemnymi sprawami bo one zapewniają mi przetrwanie, potem mogę myśleć o zbawianiu świata.
markpil

Re: Brak wyraźnego celu? Czy pragniesz idei, dla której mógłbyś się poświęcić?

Post autor: markpil »

czy nie masz innych problemów
bonitaa
starszy szeregowy
Posty: 55
Rejestracja: 09 gru 2014, 15:00

Re: Brak wyraźnego celu? Czy pragniesz idei, dla której mógłbyś się poświęcić?

Post autor: bonitaa »

PIq5 pisze:O jakich głębszych celach można mówić w sytuacjach gdy ludzie nie mają warunków do normalnej egzystencji w dzisiejszym świecie? Nie mają szans na prowadzenie normalnego życia, założenia rodziny. Jak mam ratować świat gdy nie mam co do garnka włożyć? Najpierw zajmuję się przyziemnymi sprawami bo one zapewniają mi przetrwanie, potem mogę myśleć o zbawianiu świata.
Dokładnie,
Może za granicą ludzie mają czas się nad tym zastanawiać ale w Polsce priorytetem jest głównie praca i kasa. Takimi rozważaniami zazwyczaj zajmują się bardzo biedni lub bardzo bogaci, ponieważ mają na to czas. Ja osobiście nie mam na nic czasu. Ciągnę dwie prace i studia żeby jakoś sobie radzić nie powiem materialnie na razie niczego mi nie brakuje ale nie mam czasu na hobby, czytanie książek czy wyjazdy a tym bardziej na rozmyślanie o *****.
Sylwia91
szeregowy
Posty: 4
Rejestracja: 25 cze 2015, 18:45

Re: Brak wyraźnego celu? Czy pragniesz idei, dla której mógłbyś się poświęcić?

Post autor: Sylwia91 »

Najpierw trzeba ludziom zapewnić pieć podstawowych potrzeb z tabeli Maslowa, a potem rozmawiać o wyższych celach... jeśli sie nie ma na chleb i lekarstwa, jeśli sie nie ma pracy, to trudno gadać o jakichś wyższych ideach, oderwanych od szarej rzeczywistości... bez sensu... :(((((((((((((((((
arrow
starszy kapral
Posty: 156
Rejestracja: 27 maja 2009, 0:24

Re: Brak wyraźnego celu? Czy pragniesz idei, dla której mógłbyś się poświęcić?

Post autor: arrow »

Może za granicą ludzie mają czas się nad tym zastanawiać ale w Polsce priorytetem jest głównie praca i kasa.
To jest złudzenie. Prędzej, czy później okaże się, że goniąc za pracą i kasą straciłeś coś ważnego, czego nie można kupić, ani zamienić na pracę, czy kasę. Nie chodzi o to, by nie szukać pracy, czy sposobów na utrzymanie. Można przy tym, np. dostrzegać innych ludzi, okazywać im serce, przyjaźń, dobroć.
Straconego czasu już się nie cofnie.

Jest ciekawy wywiad z księdzem Kaczkowskim na YouTube. Mówi on o tym, jak ludzie, którzy są w hospicjum i są w takim stanie, że zostały im tylko dni lub godziny życia. Zdarza się, że przychodzą ich dzieci, które mają np. dwudziestoletnie zaniedbania w budowaniu więzi z tą osobą. I teraz w ciągu paru godzin próbują nadrobić te zaległości. Wygląda to sztucznie i zresztą jest niemożliwe do nadrobienia.
Najpierw trzeba ludziom zapewnić pięć podstawowych potrzeb z tabeli Maslowa, a potem rozmawiać o wyższych celach...
Najnowsze badania pokazują, że małe dzieci, które mają zaspokojone podstawowe potrzeby: jedzenie, ciepło, dom, itd. a nie mają WIĘZI z bliską osobą mogą nawet umrzeć (i były takie przypadki) pomimo zaspokojenia podstawowych potrzeb z tabeli Masłowa.
Nie chodzi o jakąkolwiek więź, tylko o miłość.
Więc ta wymówka jest już nieaktualna.

Dlaczego nie chcemy uczyć się od innych społeczeństw, które już przeszły tę drogę, którą teraz przechodzą ludzie w Polsce? (Bycie na dorobku, zachłyśnięcie się możliwościami kapitalizmu, bogacenia się, przeżywanie biedy w warunkach gospodarki "niesocjalistycznej" itp.)
ODPOWIEDZ