Szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia

Na każdy (inny niż o Ostrołęce) temat
Awatar użytkownika
przeklinak
chorąży
Posty: 448
Rejestracja: 12 mar 2009, 7:11

Szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia

Post autor: przeklinak »

do posiadaczy :) co korzystniejsze i tańsze w utrzymaniu ? podobno oczyszczalnia pochłania dużo energii elektrycznej z powodu kilku pomp
michal86
kapral
Posty: 100
Rejestracja: 02 wrz 2013, 21:47

Re: szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia

Post autor: michal86 »

ja mam przydomowa oczyszczalnie i niema tam zadnej pompy,pierwsze slysze oczym takims.oczyszczalnia jest bezobslugowa,raz do roku najmuje szambowke zeby wybrala "geste scieki",polecam
Awatar użytkownika
przeklinak
chorąży
Posty: 448
Rejestracja: 12 mar 2009, 7:11

Re: szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia

Post autor: przeklinak »

podobno pompy są potrzebne jak nie da rady zrobić tak że grawitacyjnie ścieki będą spływać to muszą je pompy popędzać
emzet
starszy szeregowy
Posty: 82
Rejestracja: 26 sty 2014, 10:18

Re: Szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia

Post autor: emzet »

Tak w skrócie:

Oczyszczalnia działa na zasadzie rozkładu ścieków przez bakterie gnilne. Do życia i pracy potrzebne im powietrze które trzeba wtłaczać 24h/dobę do ścieków- to pierwsza pompa. Jeżeli odpływ z oczyszczalni jest zbyt nisko to potrzebna jest pompa która przetoczy oczyszczone ścieki do drenażu lub do rowu melioracyjnego.
Oczyszczalnie które nie mają pomp powietrza działają w 50% co na razie mieści się w normach ale niedługo będą nieekologiczne i trzeba będzie je przerabiać. Gęste trzeba wybierać z każdej oczyszczalni, nawet najnowocześniejszej.

koszty roczne oczyszczalni:
wywóz "gęstego": 2x100zł
Bakterie: 50 zł
prąd: 30 zł x 12 miesięcy
Pompa powietrza raz na kilka lat. cena 2000-3000zł, rekord pobiła pompa która kosztowała 1500 zł i padła po pół roku. Gwarancja nie obejmowała uszkodzonej przepony.

Koszty szamba:
wywóz w zależności od potrzeb, średnio co 2 miesiące po 100zł.

Pompa powietrza jest to pompa która nie może tłoczyć razem z powietrzem oleju, a zwykłe kompresory mają to w zwyczaju więc o agregacie z lodówki można zapomnieć.
Awatar użytkownika
przeklinak
chorąży
Posty: 448
Rejestracja: 12 mar 2009, 7:11

Re: Szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia

Post autor: przeklinak »

o i o takie info mi chodziło :D dzięki
pewnie się powstrzymam z tym tematem bo myślałem że oczyszczalnia jest mniejsza w kosztach eksplantacji
baja bongo
kapral
Posty: 101
Rejestracja: 20 paź 2007, 16:48

Re: Szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia

Post autor: baja bongo »

Koszt przydomowej oczyszczalni ścieków to 5000 zł. Wiem, bo sam robiłem. Do tego bakterie, których pudełko starczy spokojnie na rok - tak jak ktoś pisał wcześniej koszt około 50 zł. Wywóz ze zbiornika 2m3 (podobno raz na 2 lata z instrukcji) około 100 zł, prąd 0 zł. Oczyszczalnia musi działać grawitacyjnie, ewentualnie można wyposażyć ją w pompę, którą sami możemy włączyć raz na jakiś czas, żeby wspomóc bakterie i na pewno nie wyjdzie to 30 zł na miesiąc.

Szambo to koszt około 2000 zł za zbiornik betonowy 10 m3 + wywóz raz na miesiąc i to tylko przy dwóch osobach w domu, więc około 150 zł (100 kosztuje 6 m3). Nie uwierzę w to, że ktoś radzi sobie w dwie osoby przy zbiorniku np. 7m3 bo to nierealne. Przeciętnie przyjmuje się około 120 l na osobę na dobę, a niektórzy opisują to na 160 l na dobę, więc przy przeciętnym zużyciu na poziomie 120 l/dobę dla dwóch osób w miesiącu wychodzi prawie 7,5 m3 ścieków.

Dajmy na to w okresie 3 letnim koszt szamba i koszty przydomowej oczyszczalni.

5000 zł zbiornik i robocizna
150 zł bakterie
100 zł wywóz nieczystości
5250 zł za 3 lata eksploatacji

Szambo:
3000 zł szambo + robocizna
3600 zł wywóz nieczystości (licząc po 100 zł jednorazowo)
6600 zł za 3 lata eksploatacji

Niestety z oczyszczalnią trzeba uważać pod względem ilości wprowadzanej do instalacji chemii (proszki, płyny itp.), bo można zabić bakterie. Ja póki co nie miałem większych problemów z tym, że np. śmierdzi coś na podwórku lub w domu. Bakterie zasypuję raz na 3 tygodnie i jest ok.

Następna kwestia jest taka, że przy szambie, w momencie powstania sieci kanalizacyjnej masz obowiązek do niej się podpiąć, przy oczyszczalni takiego obowiązku nie ma.
grs
starszy chorąży
Posty: 478
Rejestracja: 27 paź 2006, 13:20

Re: Szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia

Post autor: grs »

i kolejny minus jest to że wszystkiego do zlewu nie możesz wlewać, np. tłuszczu z patelni
osobiście korzystam z tzw. "szambo z pompą" koszt na 2 miesiące to 130 zł kanalizacja + 45-55 zł woda +energia za pompę która załącza się nawet nie wiem kiedy bo jej nie słyszę.
Głównie zależy też od podłoża, jeżeli masz piasek oczyszczalnia zda egzamin, jeżeli tereny są podmokłe, dużo masz torfu to ta woda nie będzie miała gdzie wsiąkać za czym idzie dodatkowy koszt kruszywa, ewentualnie porządnej otuliny i kruszywa
ODPOWIEDZ