Strona 1 z 1

Nowy dom jakie ogrzewanie

: 19 kwie 2015, 18:41
autor: miley
Witam .Planuje budowe domu około 90m2 bez poddacha sam parter, i mam dylemat a mianowicie jakie ogrzewanie co zastosować ? , gaz z własną butlą czy ekogroszek .Moze ktoś sie budował i poda koszt ogrzewania , rachunku całorocznego za ogrzewanie Lpg.dodam że dom bedzie nowy i dobrze ocieplony.

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 19 kwie 2015, 19:46
autor: emzet
Sprawdź jakie są obecnie wymogi dotyczące stosowania pieców CO. Zaczynałem budowę 3 lata temu i chodziły słuchy że rok później mają wejść nowe, bardziej rygorystyczne normy emisji spalin w domach jednorodzinnych. Ale chyba ekogroszek się jeszcze kwalifikuje.

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 19 kwie 2015, 19:49
autor: miley
A czym ogrzewasz obecnie oraz ile m2 masz dom , oraz jak mozesz podaj roczny koszt ogrzewanua z wodą cieplą ?

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 19 kwie 2015, 19:56
autor: sergio
Hej. Ogrzewam dom gazem z Gaspolu , zbiornik podziemny 2800 litrów. Mój dom to stara "kostka" calkowicie wyremontowana , ocieplona styropianem 8cm - ściany w starej technologi , czyli pustak -pustka powietrzna - cegła plus do tego styropian 8cm. Dom podpiwniczony , piwnica całkowicie użytkowa , ogrzewana , dach płaski , więc teoretycznie duże straty ciepła. Ogrzewam około 218m2 z piwnicą trzy kondygnacje + ciepła woda użytkowa - piec bez zasobnika , tempertatura w domu ustawiona na sterowniku 22 stopnie celsjusza , piec włącza się przy 21,75 , a wyłącza się przy 22,25 - koszt roczny najwięcej dwa lata temu , bardzo mroźna zima , do tego drogi gaz , wyniósł 6417 za cały rok woda plus ogrzewanie. Mam droższy sposób rozliczania , Gaspol tankuje na swój koszt zbiornik , a ja mam rozliczenie 10 dnia miesiąca i płacę za zużyty gaz w danym miesiącu. Zliczam każdy rok od kwietnia do kwietnia , w tym sezonie 5173 , mniej mroźna zima i tańszy gaz. Piec to Ulrich Wandich 24kw dwufunkcyjny z kominem turbo.

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 19 kwie 2015, 20:32
autor: miley
Dzieki za odpowiedz. Wstepnie jestem za gazem ale na swojej butli. Z wyliczen kiszt ogrzewania rocznego z woda cidplą ma nie przekroczyc 3 tys zl. Problem w tym ze to sa czyste wyliczenia a czy praktyka wyjdzie to samo ? Tego nie wiem. Myslalem o ekogroszku gdzie napewno nie przekrocze 3 tys.ale trzeba dodatkowo kotlownie oraz mniej komfortowo od gazu.

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 21 kwie 2015, 8:53
autor: tank102
Przy takiej powierzchni , i ogrzewaniu podłogowym wybierz pompę ciepła powietrzna firmy Atlantic typ TRI z ogrzewaniem zejdziesz na 1500 zł albo i mniej. :D :D

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 25 kwie 2015, 11:05
autor: miley
Pompa ciepła odpada ze względu na koszt instalacji i trzeba mięc sprawdzoną firme która to zamontuje , a niechce ryzykować .W grę wchodzi Lpg lub ekogroszek .

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 27 kwie 2015, 8:00
autor: ZenonT
LPG jest jednym z najdroższych sposobów. Koszty w sezonie grzewczym są podobne do ogrzewania energią elektryczną.
Ogrzewanie dla 90m2 można zrobić na klimatyzatorach pracujących w funkcji pompy ciepła powietrze-powietrze.
Klimatyzator można także włączyć w obieg centralnego ogrzewania i ciepłej wody wtedy pracuje jako pompa ciepła powietrze- woda. Dzisiejsze agregaty do klimatyzatorów są niczym innym jak pompami ciepła i zachowują parametry COP 3 do -15 stopni na zewnątrz.

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 27 kwie 2015, 12:27
autor: miley
ZenonT

Czy ktoś znany jest ci z tego typu rozwiązania? lub może wiesz gdzie moge dowiedzieć się więcej na ten temat ? tzn firma która to robi w pobliżu naszego miasta ..

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 27 kwie 2015, 14:58
autor: ZenonT
Są na rynku pompy ciepła np. Mitsubishi ZubaDan ale są to rozwiązania bardzo drogie.
Oczywiście warto zainwestować w bardzo dobry sprzęt - sezon grzewczy to 8 miesięcy a urządzenie będzie pracować 24/doba.
Osobiście będę testował pracę agregatu 3kW włączonego w centralne ogrzewanie z podgrzewaniem wody od jesieni tego roku.
Koszt około 7 tyś zł

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 04 maja 2015, 14:10
autor: miley
Dziękuje za pomoc oraz wskazówki , jak narazie ekogroszek wygrywa w moim rankingu.

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 09 maja 2015, 18:32
autor: Samson
Ja bym szedł w gaz. Jak zainwestujesz w kocioł kondensacyjny, np. junkersa, zwróci Ci się taka inwestycja w 2, max. 3 lata. A zwróć uwagę jeszcze na możliwość sterowania takich urządzeń aplikacjami, które pozwalają na oszczędność, gdy nikogo nie ma w domu. Za parę lat można by w ogóle iść w panele solarne, nie powinno być problemu z dołączeniem, tylko niech stanieją jeszcze trochę ;)

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 11 maja 2015, 15:05
autor: miley
Samson masz racje ale po rozpozanniu tematu gaz z butli jest mnie kaloryczny niz ten ziemny i więc może sie trafic ze ogrzewanie wyjdzie 3 tys a następna zima przy takich samych warunkach 5 tys, druga sprawa dało mi do myślenia fakt iż ci co mają gaz po jakims czasie montują kominek bo chyba ekonomicznie nie wychodzi samym gazem .

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 26 cze 2015, 15:39
autor: bertel12
Ja myślę, że gaz jest może troszkę droższy ale jednak o wiele bardziej wygodniejszy. Jeśli się zastosuje jakiś kocioł kompensacyjny to i oszczędniej będzie (o środowisku nie wspomnę) i wygodniej niż z paleniem węglem. Coś za coś, ale myslę, że warto dla niewielkiej różnicy.

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 30 cze 2015, 16:27
autor: Samson
Ja póki co nie miałem tego rodzaju problemu w każdym razie. I właśnie wydaje mi się, że z biegiem czasu, choćby z uwagi na solarki, które wspomniałem, takie ryzyko będzie coraz mniejsze. A co do kominka to sam wiesz, że wiele osób instaluje je ze względów pozagrzewczych ;)

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 02 lip 2015, 10:48
autor: danat
Wg mnie ogrzewanie gazem jest najlepsze. Po pierwsze wygoda, po drugie oszczędność, a po trzecie brak problemu z drewnem czy węglem, które trzeba dorzucać. Ja mam w domu dwufunkcyjny kocioł gazowy i jestem zadowolona, przede wszystkim przez niższe rachunki.

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 27 sty 2016, 14:24
autor: Ba35rej
Mysle że domek bez kominka to nie domek

Re: Nowy dom jakie ogrzewanie

: 07 lip 2016, 8:24
autor: Kresz
U nas, w domku 90m^2 powierzchni użytkowej mamy ogrzewanie podłogowe z wyjątkiem salonu, gdzie stoi kominek;)