Formalności po zakupie mieszkania

Na każdy (inny niż o Ostrołęce) temat
Awatar użytkownika
Mawashi
plutonowy
Posty: 240
Rejestracja: 28 gru 2008, 19:46
Lokalizacja: Ostrołęka

Formalności po zakupie mieszkania

Post autor: Mawashi »

Jeśli macie doświadczenie w zakupie mieszkania, to byłabym wdzięczna gdyby ktoś mi podpowiedział jakich formalności należy dopełnić już po zakupie mieszkania z rynku wtórnego (nie na kredyt - jeśli to ma jakieś znaczenie). O czym powinnam pamiętać itd. Nie chcę czegoś przeoczyć. Jakieś sugestie?
Pozdrawiam.
'Instynkt jak zwierz, w tym świecie trzeba mieć.`
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Formalności po zakupie mieszkania

Post autor: Qrzysio »

Przed kupnem mieszkania w urzędzie miasta/gminy sprawdź zameldowane w nim osoby, aby nie kupić lokalu z "lokatorem".

Warto odwiedzić też spółdzielnię, sprawdzić co figuruje w papierach - ile osób obecnie według spółdzielni zamieszkuje lokal, czy jest zadłużony (czynsz, inne opłaty), czy spółdzielnia ma jakieś ograniczenia co do remontów (w niektórych blokach nie można np. burzyć ścian), jakie są ustalone zaliczki na wodę (jeśli dotyczy) itp. W spółdzielni jako nowy nabywca powinnaś otrzymać regulamin, zaktualizować dane właściciela, szczególnie kontaktowe w razie jakiejś awarii, itp.

Zapytaj też czy spółdzielnia planuje w najbliższych miesiącach/latach jakieś większe modernizacje budynku (np. wymiana instalacji sanitarnej) - aby nie pokrzyżować sobie planów remontu łazienki itp. Dowiedz się co podlega wymianie na koszt właściciela lokalu, a co na koszt spółdzielni, lub czy spółdzielnia partycypuje w kosztach remontu, np. przy wymianie okien i grzejników.
Awatar użytkownika
Mawashi
plutonowy
Posty: 240
Rejestracja: 28 gru 2008, 19:46
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Formalności po zakupie mieszkania

Post autor: Mawashi »

Dziękuję za rady. Co do lokatorów i zadłużeń mam jasność - brak. Sprawdzenie czy spółdzielnia partycypuje w niektórych naprawach to faktycznie ważne. Jakby coś Ci się jeszcze nasunęło, to będę wdzięczna.
'Instynkt jak zwierz, w tym świecie trzeba mieć.`
kormoran
sierżant
Posty: 270
Rejestracja: 23 sie 2013, 11:34

Re: Formalności po zakupie mieszkania

Post autor: kormoran »

Moim zdaniem przy kupnie mieszkania ważne są: wysokość czynszu oraz opłat za wodę i gaz. Znaczenie ma także piętro oraz lokalizacja. Spraw formalnych powinien dopilnować notariusz. Najlepiej jest podpisać umowę przedwstępną u notariusza. Wówczas na podstawie danych notariusz sprawdzi "czystość" mieszkania i masz jasność sprawy. Warto przed kupnem zrobić rozeznanie odnośnie sąsiadów, spokoju na osiedlu, odległość do najbliższego sklepu spożywczego itd. Jeżeli lubisz spokój to ważna jest odległość od szpitala /wycie karetek/, od ulicy /głośna jazda piratów/. Ważny jest też porządek w klatce, w piwnicy, widoczność pracy sprzątaczki i wiele innych. Jak wspomniałem - sprawy formalne zostaw notariuszowi. Powinien sobie poradzić. Moja rada: lepiej kup nowe, mimo, że droższe. Powodzenia.
ODPOWIEDZ