Boże Narodzenie...

Na każdy (inny niż o Ostrołęce) temat
Awatar użytkownika
xlukim
starszy kapral
Posty: 196
Rejestracja: 17 lut 2012, 12:28
Lokalizacja: OSTROŁĘKA

Boże Narodzenie...

Post autor: xlukim »

Witajcie ...!!!
Jak urządzacie święta...???
W tradycyjny sposób,nowoczesny...czy w ogóle nie urządzacie..
Wiadomo,że w każdej rodzinie te święta wyglądają inaczej,dodatkowe potrawy i inne słodkości...i tradycje..
Bo w każdym rejonie Polski inaczej świętują te same święto...;))
Ja to jest u Was???
Pozdrawiam i życzę dobrego dnia...
Awatar użytkownika
Mawashi
plutonowy
Posty: 240
Rejestracja: 28 gru 2008, 19:46
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Boże Narodzenie...

Post autor: Mawashi »

Święta - dwa dni przed Wigilią ubieram choinkę z Rodziną i słuchamy piosenek świątecznych - nie kolęd, bo kolędy zostawiamy na Wigilię - ale kawałków typy Driving Home For Christmas.
Ja dwa dni nic nie jem, zostałam apetyt na Wigilię, robiłam tak od małego, nawet moja matula to wspomina, że zaczęły się przedświąteczne głodówki jak miałam 6-7 lat, najpierw to był stres, że przyjdzie Mikołaj, a w starszym wieku - nie wiem, mam tak do dzisiaj :crazy:
Obowiązek na stole - pierogi z kapustą i grzybami, kapusta, kluski z makiem, sernik - chyba standard w każdym domu :D
W Wigilię przy stole spotkamy się z całą rodziną, zwykle ok. 20 osób, najpierw dzielimy się opłatkiem, modlitwa, potem jedzenie, wspominki, kupa śmiechu, najmłodszy z rodziny jest skrzatem i rozdaje prezenty spod choinki.
I i II dzień Świąt jest niestały - ciężko opisać, czasami spędzam u rodziny, czasami ze znajomymi, ale zwykle spokojnie, przy stole, bez jakiegoś szaleństwa.

Pozdrawiam :wink:
'Instynkt jak zwierz, w tym świecie trzeba mieć.`
Awatar użytkownika
Fad.Er
kapral
Posty: 120
Rejestracja: 20 maja 2005, 11:12

Re: Boże Narodzenie...

Post autor: Fad.Er »

Jest taki Obyczaj , który nakazuje tego dnia go przyjąć i nakarmić w imię staropolskiej zasady „Gość w dom, Bóg w dom” zbłąkanego. Tradycja mówi, że nie ma znaczenia kim jest - jeśli odwiedza nas w pokoju. Czy wpuścilibyście do domu i zaprosili do stołu tego dnia kogoś nieznajomego? Kogoś w brudnym ,podartym ubraniu? Kogoś kto wcale nie pasuje do waszej czystej , pachnącej i uśmiechniętej rodziny??
Często tego wieczoru sam się zastanawiam jak bym postąpił...........
Awatar użytkownika
xlukim
starszy kapral
Posty: 196
Rejestracja: 17 lut 2012, 12:28
Lokalizacja: OSTROŁĘKA

Re: Boże Narodzenie...

Post autor: xlukim »

...właśnie,to jest dylemat...;)
Jest również ,oczywiście niepisany obyczaj,a raczej przesąd,który mówi,że jeśli w Wigilie z rana ,pierwszą osobą ,która zapuka do Twoich drzwi będzie kobieta,cały rok w nieszczęściu spędzisz... ha ha ha...
Laookon
szeregowy
Posty: 4
Rejestracja: 06 lut 2012, 12:21

Re: Boże Narodzenie...

Post autor: Laookon »

Chyba, że jesteś facetem... - to myślę, że będzie Cię czekać wiele dobrego na święta ;)
ODPOWIEDZ