problem z soczewką kontaktową

Na każdy (inny niż o Ostrołęce) temat
smerfetka26
starszy szeregowy
Posty: 50
Rejestracja: 01 lut 2011, 14:10

problem z soczewką kontaktową

Post autor: smerfetka26 »

Witam. Od kilku dni jestem użytkowniczką soczewek kontaktowych. Wszystko było ok do poniedziałku (20.05) kiedy w trakcie dnia zauważyłam, że jednej soczewki nie mam. Pomyślałam, ze pewnie mi zwyczajnie wypadła i nie przejmowałam się. Na drugi dzień jednak, czyli wczoraj zaczęła mi po głowie chodzić myśl, ze może ona jednak gdzieś tam jest (np. pod powieką) i zaczęłam jej delikatnie poszukiwać. Nic nie widziałam. Poczytałam trochę na ten temat i w sumie znalazłam tylko tyle, ze jest bardzo małe prawdopodobieństwo, ze tak by mi po prostu wypadła a ja bym nic nie czuła więc to mnie zaniepokoiło jeszcze bardziej. Wg wskazówek zamieszczonych w necie zaaplikowałam sobie do oka sól fizjologiczną kilka razy (że jakby coś to się może odklei) ale dalej nic się nie działo. Oko wygląda normalnie, nie ma zaczerwienienia i w sumie nic nie boli(wczoraj czułam niewielki dyskomfort ale myślę, że to przez te "poszukiwania") i nie czuć żeby coś tam siedziało. I teraz moje pytanie do Was: czy ktoś z Was miał taką sytuację, ze soczewka mu wypadła i nic nie zauważył? I czy jest możliwe żeby ona nadal gdzieś tam była a ja nic bym nie czuła? Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: problem z soczewką kontaktową

Post autor: Qrzysio »

Obie sytuacje są bardzo możliwe. Rozsuń powiekę przy dobrze oświetlonym lustrze i przyjrzyj się dokładnie. Czasami soczewka ukryje się w górnej części oka, często także z boku. Musisz dokładnie się przyjrzeć, na spokojnie obejrzeć oko - nie martw się nie wypadnie z oczodołu, więc możesz powiekę odchylić maksymalnie jak się da. Jeśli soczewka się tam zawieruszyła, to musisz ją wyjąć. Z czasem może być przyczyną infekcji.

Zdarza się jednak także, że soczewka po protu wypadnie. Czasami oko nieco wysycha i wtedy łatwo o stratę soczewki.

Jeżeli nie zdejmowałaś soczewek na noc, miałaś tzw. Day&Night, to tym bardziej możliwe jest to, że soczewka wciąż jest w oku. Mimo wszystko się nie przejmuj. Wyjęcie jej nie wiąże się z żadnym bólem, choć czasami trzeba się troszkę nagimnastykować. Jeżeli nie chcesz tego robić sama, to pomoże ci okulista, który obejrzy oko i ewentualnie usunie "ciało obce".
ktosia
starszy szeregowy
Posty: 56
Rejestracja: 18 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: O-ka

Re: problem z soczewką kontaktową

Post autor: ktosia »

Mogła ci wypaść w ciągu dnia jak i podczas wkładania jej po prostu nie odkleiła się od palca, zawinęła na rzęsie i wypadła i nie zauważyłaś.
Miałam podobne zdarzenie. Założyłam soczewki i poszłam do pracy. Cały dzień funkcjonowałam normalnie i dopiero wieczorem, przy wyjmowaniu soczewek zauważyłam, że jednej nie mam. Nie wiem, kiedy ja zgubiłam ale faktem było, że zgubiłam :)
Jeśli dotykasz oka i nie przesuwa Ci się soczewka to znaczy, że jej nie ma. Gdyby zawinęła się pod powiekę to z całą pewnością byś to czuła- kłucie i łzawienie było by nie do opanowania. To jednak ciało obce a oko, powieki są bardzo wrażliwe. Nie ma opcji, żebyś nie czuła :) .Nie ma szans na "zgubienie się" soczewki pod powieką itp. Wypadła w ciągu dnia (może tarłaś oko) lub przy wkładaniu i tyle. Kup drugą i nie grzeb już w tym oku, bo sobie tylko jakieś zapalenie wprowadzisz.
Pozdrawiam.
smerfetka26
starszy szeregowy
Posty: 50
Rejestracja: 01 lut 2011, 14:10

Re: problem z soczewką kontaktową

Post autor: smerfetka26 »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :) Na noc zdejmuję, mam dwutygodniowe. Tak teraz myślę, ze właśnie najbardziej prawdopodobne może być, że przy wkładaniu coś poszło nie tak bo trochę się spieszyłam a nie mam jeszcze wprawy przy zakładaniu soczewek. A że nie mam dużej wady (-1) to nawet nie zauważyłam różnicy mając tylko jedną założoną. Wiem, że najlepiej gdybym poszła do okulisty bo wtedy miałabym pewność ale nie uśmiecha mi się za bardzo płacić te 100 zł za wizytę :? Znowu noszę okulary :( Zapas soczewek mam ale nie wiem kiedy odważę się znowu je włożyć. Na razie mam uraz. Jeszcze raz ślicznie dziękuję. Pozdrawiam :*
Awatar użytkownika
przeklinak
chorąży
Posty: 448
Rejestracja: 12 mar 2009, 7:11

Re: problem z soczewką kontaktową

Post autor: przeklinak »

soczewka jeżeli zawieruszyła się w kąciku oka to na 10000% byś ją czuła bo kiedyś mi się tam dostała od intensywnego pocierania oka !
gorzej było z tym że wpadła tak daleko że trudno mi było ją wyjąć więc skoro nic nie czujesz to ta soczewka poprostu wypadła
a drugi raz zdarzyło mi się również ze zgubiłem soczewkę ale to właśnie przez to że mi oko wyschło i zacząłem czuć dyskomfort i pocierając oko musiałem pewnie ją "wyrzucic" o czym dowiedziałem się dopiero jak próbowałem wyjąć soczewkę a jej tam nie było :P
smerfetka26
starszy szeregowy
Posty: 50
Rejestracja: 01 lut 2011, 14:10

Re: problem z soczewką kontaktową

Post autor: smerfetka26 »

Dzięki przeklinak :) Uspokoiłeś mnie jeszcze bardziej, chociaż już na 90% byłam przekonana o tym, ze nie ma jej w moim oku. Ale co mnie to stresu kosztowało to moje :)) Ciekawe ile czasu minie nim znowu je założę :))
Awatar użytkownika
przeklinak
chorąży
Posty: 448
Rejestracja: 12 mar 2009, 7:11

Re: problem z soczewką kontaktową

Post autor: przeklinak »

wiesz ja próbowałem już 3-4 różnych firm soczewek i najlepiej w oku się "trzyma" i najlepiej mi osobiście się nosi Biofinity firmy cooper vision mają bardzo dobre uwodnienie chyba coś ok 50% ale kupić je można na allegro bo u naszych optyków ich nie mają
ODPOWIEDZ