Problem z wentylacją? Rosiejące okna? - okres zimowy

Na każdy (inny niż o Ostrołęce) temat
Awatar użytkownika
mIcHaLos
starszy sierżant
Posty: 334
Rejestracja: 19 maja 2005, 17:56
Lokalizacja: OsTrOłęKa

Problem z wentylacją? Rosiejące okna? - okres zimowy

Post autor: mIcHaLos »

Czy ktoś mieszkający w bloku spotkał się z podobną historią ? - Jaki macie na to sposób.

W okresie zimowym przy minusowych temp. na dworze w mieszkaniu z kratek wentylacyjnych umieszczonych w kuchni, łazience i wc - niemiłosiernie wbija się zimne powietrze zamiast tak naprawdę wyciągać te ciepłe w komin... Dziwne... 1 raz z czymś takim się spotkałem - mieszkanie na 2p w 4piętrowym bloku - czyli standard.

W lato jest wszystko OK! Wiadomo - przy otwartych oknach sytuacja się normuje - no ale wiadomo nie przy temp -10oC na dworzu jak również przy małym dziecku.

Kolejnym następstwem podejrzewam takiego obrotu sprawy są ciągle zaparowane szyby i woda skraplająca się w dolnych partiach okna... słaba i wkurzająca akcja. W oknach zamontowane zostały nawiewniki które również nie potrafią sobie poradzić z tym tematem - okna firmy Oknoplast... w mieszkaniu można powiedzieć że nie trzeba kręcić grzejników żeby wariowały bo jest mega ciepło.

Komuś przytrafiła się podobna sytuacja ?
- nawiew do środka zimnego powietrza
- problem skraplającej się wody na oknach

Może jakieś fachowe podpowiedzi, ewentualnie adresy specjalistycznych forum itp...

Dzięki
Ostatnio zmieniony 30 sty 2014, 20:05 przez mIcHaLos, łącznie zmieniany 1 raz.
pppp
szeregowy
Posty: 29
Rejestracja: 28 wrz 2011, 21:21

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: pppp »

Standardowa sytuacja, moim zdaniem nawiewniki dają zbyt mało powietrza (wadliwa wentylacja), niestety raczej nic z tym rozsądnego zrobić się nie da. Szczelne okna, ciepło, domownicy i gotowanie na gazie powoduje że w mieszkaniu wydziela się duża ilość wody. Zostaje tylko rozszczelnienie okien.
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: netespl »

Bardzo prawdopodobne jest, że masz zaburzoną wentylację grawitacyjną w swoim pionie bo np. któryś z sąsiadów zamontował sobie wiatrak w kratce kominowej, wbrew pozorom to potrafi nieźle namieszać.
Awatar użytkownika
mIcHaLos
starszy sierżant
Posty: 334
Rejestracja: 19 maja 2005, 17:56
Lokalizacja: OsTrOłęKa

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: mIcHaLos »

netespl pisze:Bardzo prawdopodobne jest, że masz zaburzoną wentylację grawitacyjną w swoim pionie bo np. któryś z sąsiadów zamontował sobie wiatrak w kratce kominowej, wbrew pozorom to potrafi nieźle namieszać.
Na to bym nie wpadł - ale powiem szczerze bardzo wk... to jest :/
agacomplete
starszy kapral
Posty: 180
Rejestracja: 24 paź 2010, 21:26

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: agacomplete »

rozpisałem się na całe okno i mój post gdzieś wcięło więc teraz krótko wytnij kawałek uszczelki na futrynie okna u dołu kilka cm i to samo zrób na skrzydle o góry . to co wytniesz schowaj do szuflady w razie czego wciśniej je z powrotem.
Awatar użytkownika
mIcHaLos
starszy sierżant
Posty: 334
Rejestracja: 19 maja 2005, 17:56
Lokalizacja: OsTrOłęKa

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: mIcHaLos »

agacomplete pisze:rozpisałem się na całe okno i mój post gdzieś wcięło więc teraz krótko wytnij kawałek uszczelki na futrynie okna u dołu kilka cm i to samo zrób na skrzydle o góry . to co wytniesz schowaj do szuflady w razie czego wciśniej je z powrotem.
Nie będzie mocno wiało ? - tak pytam z ciekawości :)
Awatar użytkownika
balboa
starszy chorąży sztabowy
Posty: 550
Rejestracja: 15 kwie 2011, 9:50
Lokalizacja: alaska

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: balboa »

Już lepiej przysłonić czymś same kratki. Nie na stałe, oczywiście. Doraźnie można nawet zasłonić zupełnie i nie zamykać szczelnie okien.
Potem sprawdzać "o co chodzi"
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: netespl »

balboa pisze:Już lepiej przysłonić czymś same kratki. Nie na stałe, oczywiście. Doraźnie można nawet zasłonić zupełnie i nie zamykać szczelnie okien.
Potem sprawdzać "o co chodzi"
A możesz wyjaśnić co dzięki temu osiągnie poza tym, że pozbawi się całkowicie jakiejkolwiek wentylacji? Bo otwarcie/uchylenie okien to nie wentylacja. Sądzę, że ciąg w kominie nie cały czas jest cofnięty i pewnie przez jakiś czas wentylacja działa poprawnie. Michalos - czy jak uchylisz okno (nie rozszczelnisz) to nadal powietrze z komina wędruje do mieszkania? Bo jeśli tak to wyklucza problem zbyt szczelnych okien.

Edit:
Michalos doczytałem, że sytuacja się normuje przy uchylonych oknach, wcześniej tego nie zauważyłem. W takim wypadku pozostaje rozwiązanie z wycinaniem uszczelki bądź reklamowanie montażu nawiewników i ku drugiej opcji bym się skłaniał. Najwyraźniej zostały źle dobrane.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2014, 13:19 przez netespl, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
balboa
starszy chorąży sztabowy
Posty: 550
Rejestracja: 15 kwie 2011, 9:50
Lokalizacja: alaska

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: balboa »

Jeśli autor tematu mnie zapyta to wyjaśnię, ale myśle że nie zapyta bo to dosyć oczywiste.
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: netespl »

Kompletnie nie oczywiste, bo zasłonięcie kratek wentylacyjnych powoduje, że zużyte powietrze w mieszkaniu nie ma ujścia. Otwarcie okna jedynie nawiewa do środka świeże powietrze, ale bez sprawnej wentylacji grawitacyjnej nie spowoduje jego pozbycia się z mieszkania. Chyba, że zrobi przeciąg, ale trudno siedzieć nonstop przy otwartych oknach... Dodać do tego należy fakt, że proponowanie takiego zabiegu np. w mieszkaniu gdzie używa się kotła gazowego zwiększa ryzyko zatrucia się tlenkiem węgla. Jak ktoś dogrzewa się kuchenką gazową - również.
Awatar użytkownika
balboa
starszy chorąży sztabowy
Posty: 550
Rejestracja: 15 kwie 2011, 9:50
Lokalizacja: alaska

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: balboa »

Nie napisałem zasłonić tylko przysłonić. Wentylacja działa źle i nie spełnia swojej funkcji, wobec tego...
... zupełnie oczywiste, że jeśli zasłoni się 1/2 lub 3/4 kratki z której wieje zimne powietrze to tego powietrza będzie wiało dużo mniej.
Ponadto o całkowitym zasłonieciu pisałem z myślą np. o bardzo niskich temperaturach w styczniu czy lutym i w warunkch kontrolowaych.
netespl pisze:bo zasłonięcie kratek wentylacyjnych powoduje, że zużyte powietrze w mieszkaniu nie ma ujścia.
W tym mieszkaniu nie ma ujścia bez zasłaniania.
netespl pisze:Chyba, że zrobi przeciąg, ale trudno siedzieć nonstop przy otwartych oknach...
Napisałem "doraźnie".
netespl pisze:Dodać do tego należy fakt, że proponowanie takiego zabiegu np. w mieszkaniu gdzie używa się kotła gazowego zwiększa ryzyko zatrucia się tlenkiem węgla. Jak ktoś dogrzewa się kuchenką gazową - również....
Tak. Trzeba wiedzieć co się robi. Napisałem "doraźnie"

Autorowi tematu proponuję jak najszybciej doprowadzić do naprawienia wentylacji, a jeśli w mieszkaniu są dzieci to już powinien być priorytet.
skutekk
starszy chorąży
Posty: 456
Rejestracja: 17 lis 2011, 19:41

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: skutekk »

niech zamowi sobie kominiarza i sprawdza wtedy wentylacje i doradza co zrobic, takie metody z wycinaniem uszczelek albo zatykaniem wentylacji to o kant d... potluc. Rosa w dolnych partiach szyb to norma, tak musi byc. Taka jest budowa okna (plastikowej ramy).
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: netespl »

skutekk pisze:Rosa w dolnych partiach szyb to norma, tak musi byc. Taka jest budowa okna (plastikowej ramy).
Bzdura. Prawidłowo zamontowane okna + poprawnie działająca wentylacja i nie ma prawa pojawić się żadna rosa na szybach.
agacomplete
starszy kapral
Posty: 180
Rejestracja: 24 paź 2010, 21:26

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: agacomplete »

mIcHaLos pisze:agacomplete napisał(a):rozpisałem się na całe okno i mój post gdzieś wcięło więc teraz krótko wytnij kawałek uszczelki na futrynie okna u dołu kilka cm i to samo zrób na skrzydle o góry . to co wytniesz schowaj do szuflady w razie czego wciśniej je z powrotem.Nie będzie mocno wiało ? - tak pytam z ciekawości
To nie jest zbyt pracochłonna operacja łatwo jest przywrócić stan pierwotny wyciągnij po kawałku uszczelki wytnij będziesz mógł ją później włożyć z powrotem nie stosowałem tego osobiście ale wiem że taką metodę polecali znajomi fachowcy od okien przy takich samych objawach jak u ciebie podobno pomaga . ponoć powietrze przepływające w przestrezeni między ramą a skrzydłem trochę się ogrzewa i nie jest tak zimne jak przy zwykłym rozszczelnieniu okna. pewnie drzwi na klatkę też mac super szczelne może tam też można coś zadziałać. zasłanianie kratek nie poprawi sytuacji wręcz ją pogorszy . rosiejące okna to pierwszy objaw potem pojawia się spuchnięta podłoga pod oknami i grzyb w rogach pomieszczenia na ścianach zewnętrznych więc nie ma co zwlekać tylko trzeba spróbować . koszt zerowy czas 5 minut. daj znac jakie efekty.
Awatar użytkownika
Oknoplast
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2014, 10:56

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: Oknoplast »

Opisywane zjawisko powstaje w skutek braku właściwej cyrkulacji powietrza. Związane jest ono z większą wilgotnością powietrza oraz większą różnicą temperatur wewnątrz/zewnątrz w okresie grzewczym ( późno jesienno/zimowym ). Przy wilgotności powietrza około 60 % i różnicy temperatur wewnątrz/zewnątrz na poziomie 20 st., powstaje tzw. zjawisko kondensacji pary. Kondensacja pary ma miejsce na powierzchniach najzimniejszych w pomieszczeniu a do takich należą np. szyby, pancerze aluminiowe rolet, czasem też marmurowe parapety wewnętrzne. Zjawisko to jest zjawiskiem naturalnym wynikającym z fizyki i nie świadczy źle o wyrobie ( paradoksalnie świadczy o nim bardzo dobrze ponieważ oznacza że okno jest szczelne i wykonane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury dotyczącym właściwości użytkowych budynków ).

Jeżeli zarówno stolarka okienna jak i wentylacja spełniają odpowiednie normy, a tym samym są funkcjonalne należy szukać możliwości eliminacji źródeł powstawania wilgoci. Jeżeli i te zostały wyeliminowane najlepszą metodą, którą warto stosować nawet w przypadku nie występowania nadmiernego parowania jest wietrzenie pomieszczeń. Nie chodzi tu bynajmniej o długotrwałe i stałe wietrzenie, a wprowadzenie swobodnej wentylacji przy pełnym rozwarciu skrzydła na 5-15 minut. Najlepszym momentem jest właśnie chwila pojawienia się objawów co świadczy o nadmiernej wilgotności powietrza w danej chwili.

Warto nadmienić, że wilgotność dopuszczalna dla pomieszczeń mieszkalnych powinna wahać się w przedziale 35-60%, natomiast najbardziej optymalną jest średnia, czyli 40-50%. Są to warunki nie tylko najbardziej przyjazne dla otoczenia i mieszkańców, ale pozwalają również przy sprawnie działających oknach i wentylacji na uniknięcie podobnych sytuacji.

W sytuacji opisywanej przez użytkownika mIcHaLos warto również rozważyć korzystanie z funkcji mikrowentylacji, przez odpowiednie ustawienie klamki okiennej.

W razie wątpliwości lub konsultacji w sprawie występującego problemu, proszę o kontakt na a.krawiec@oknoplast.com.pl


Pozdrawiam
Adriana Krawiec
Specjalista ds. PR OKNOPLAST
Awatar użytkownika
balboa
starszy chorąży sztabowy
Posty: 550
Rejestracja: 15 kwie 2011, 9:50
Lokalizacja: alaska

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: balboa »

Fachowy post powyżej, ale tu chyba problemem jest wentylacja a nie okna.

Przegląd wentaylacji przez zarządce obiektu jest chyba dokonywany raz w roku i musi być udokumentowany podpisami lokatorów poszczególnych lokali. Co grozi zarządcy za brak podpisu ? Nie wiem ale może warto sprawdzić jeśli po zgłoszeniu istniejącego stanu nie będzie się kwapił do działania.
Krasnosielc
szeregowy
Posty: 19
Rejestracja: 22 sty 2014, 12:21

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: Krasnosielc »

Bardzo ciekawe wskazówki Pani z oknoplast podała, które też wskazują że problemem może być wentylacja lub jej brak, co zauważył też balboa. Pytanie, jak w takim przypadku zareagować ? Wynająć niezależnego kominiarza na inspekcję przewodów kominowych ? U mojej siostry w kuchni tak jest cały czas, ale ona nawet okapu nie włącza przy gotowaniu, bo twierdzi że woli parę niż hałas. Coś musi być z brakiem prawidłowego ciągu w tym przypadku.
agacomplete
starszy kapral
Posty: 180
Rejestracja: 24 paź 2010, 21:26

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: agacomplete »

A czy pani z OKNOPLASTU słyszała o współczynniku INFILTRACJI okna? okno nie może być super szczelne żeby właśnie uniknąć takich sytuacji.niestety fizyki się nie oszuka . Ja mam u siebie w domu 13 okien i na żadnym nie zbiera się para chyba że w łazience na krótko po kompaniu.niestety w takiej sytuacji trzeba znaleźć złoty środek między super szczelnością a odpowiednią wentylacją .
Krasnosielc
szeregowy
Posty: 19
Rejestracja: 22 sty 2014, 12:21

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: Krasnosielc »

Oknoplast wrote:

> Jeżeli zarówno stolarka okienna jak i wentylacja spełniają odpowiednie normy, a tym
> samym są funkcjonalne należy szukać możliwości eliminacji źródeł powstawania wilgoci.


Infiltracja jest chyba normą, która dotyczy wszystkich okien więc z założenia okna takie normy spełniają (?), bo nie pisała ta Panczi nic o superszczelności.
Problemem na pewno nie jest szczelność okien tylko wentylacja, a wałściwie jej brak. Ciekawe jak to w końcu rozwiązał michalos ?
incognitusek
starszy szeregowy
Posty: 69
Rejestracja: 12 kwie 2009, 18:25
Lokalizacja: z nienacka

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: incognitusek »

mIcHaLos pisze:Komuś przytrafiła się podobna sytuacja ? - nawiew do środka zimnego powietrza- problem skraplającej się wody na oknac
teraz w te mrozy faktycznie mam cofke zimnego powietrza z kratki w bloku agromaszu, jak jest cieplej jest OK. otwarcie okien poprawia sytuacje, czyli wniosek taki ze trzeba bardziej rozszczelnic okna lub drzwi. dodatam ze u mnie kazde mieszkanie ma oddzielny komin wentylacyjny takze sasiad z wentylatorem odpada. moze rzeczywiscie piecyk zaciaga z zewnatrz. temat sprawdze.
co do skraplania sie rosy to juz inna historia opisana powyzej - tez posiadam :)
rozszczelnienie okien lub drzwi poprawi zapewne sytauacje na oknach. mam natomiast pomiar wilgotnosci w mieszkaniu (dwa urzadzenia) i wszystko jest w normie. problem jest na oknach tylko.
Awatar użytkownika
mIcHaLos
starszy sierżant
Posty: 334
Rejestracja: 19 maja 2005, 17:56
Lokalizacja: OsTrOłęKa

Re: Problem z wentylacją w bloku - okres zimowy

Post autor: mIcHaLos »

Ok - już wszystko wiem co jest nie tak.

Co do okien - temat się wyjaśnił po badaniu termowizyjnym. Okazało się że nic nie pomoże - temp szyby w oknie wynosi ok 16oC natomiast dół i boki przy samych uszczelkach niecałe 4oC - powstaje mega mostek termiczny... i chociażby narobił z 50 nawiewników, postawił tyle samo pochłaniaczy wilgoci - walka z wiatrakami.
Generalnie diagnoza - pakiet szybowy do wymiany, jest to wada producencka -szybka reklamacja i tyle...

Wilgotność w mieszkaniu na poziomie 47% - wentylacja sprawna !

To teraz pytanie do Pani Adrianny z OKNOPLASTU:
"Proszę powiedzieć jak taka firma, z taką renomą może pozwolić sobie na takie uchybienia? Szczerze decydując się na te okna stawiałem na jakość, a okazało się to totalnym pudłem ? i rozczarowaniem....?
Oknoplast pisze:Opisywane zjawisko powstaje w skutek braku właściwej cyrkulacji powietrza. Związane jest ono z większą wilgotnością powietrza oraz większą różnicą temperatur wewnątrz/zewnątrz w okresie grzewczym ( późno jesienno/zimowym ). Przy wilgotności powietrza około 60 % i różnicy temperatur wewnątrz/zewnątrz na poziomie 20 st., powstaje tzw. zjawisko kondensacji pary. Kondensacja pary ma miejsce na powierzchniach najzimniejszych w pomieszczeniu a do takich należą np. szyby, pancerze aluminiowe rolet, czasem też marmurowe parapety wewnętrzne. Zjawisko to jest zjawiskiem naturalnym wynikającym z fizyki i nie świadczy źle o wyrobie ( paradoksalnie świadczy o nim bardzo dobrze ponieważ oznacza że okno jest szczelne i wykonane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury dotyczącym właściwości użytkowych budynków ).

Jeżeli zarówno stolarka okienna jak i wentylacja spełniają odpowiednie normy, a tym samym są funkcjonalne należy szukać możliwości eliminacji źródeł powstawania wilgoci. Jeżeli i te zostały wyeliminowane najlepszą metodą, którą warto stosować nawet w przypadku nie występowania nadmiernego parowania jest wietrzenie pomieszczeń. Nie chodzi tu bynajmniej o długotrwałe i stałe wietrzenie, a wprowadzenie swobodnej wentylacji przy pełnym rozwarciu skrzydła na 5-15 minut. Najlepszym momentem jest właśnie chwila pojawienia się objawów co świadczy o nadmiernej wilgotności powietrza w danej chwili.

Warto nadmienić, że wilgotność dopuszczalna dla pomieszczeń mieszkalnych powinna wahać się w przedziale 35-60%, natomiast najbardziej optymalną jest średnia, czyli 40-50%. Są to warunki nie tylko najbardziej przyjazne dla otoczenia i mieszkańców, ale pozwalają również przy sprawnie działających oknach i wentylacji na uniknięcie podobnych sytuacji.

W sytuacji opisywanej przez użytkownika mIcHaLos warto również rozważyć korzystanie z funkcji mikrowentylacji, przez odpowiednie ustawienie klamki okiennej.

W razie wątpliwości lub konsultacji w sprawie występującego problemu, proszę o kontak
"

Dla mnie to to standardowa odpowiedź przedstawiciela firmy.... owijanie w bawełne... masło maślane albo jak kto woli makaron na uszy :) - w handlu jestem i sprzedazy od 12 lat ;) no ale w końcu od tego jest PR :)

Generalnie polecam taką usługę każdemu...
Awatar użytkownika
Oknoplast
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2014, 10:56

Re: Problem z wentylacją? Rosiejące okna? - okres zimowy

Post autor: Oknoplast »

W odpowiedzi na Pańskie pytanie odnośnie treści wpisu, odpowiedź została oparta o fakty jakie zawarł Pan w swoim poście. Była to ogólna diagnoza częstego problemu, jakim jest skraplanie się pary wodnej na szybach w okresie zimowym, która mogła ewentualnie naprowadzić na rozwiązanie problemu. Naszym celem, jak Pan zauważył jest rzetelny i reaktywny PR czyli komunikacja, jaką staramy się prowadzić z naszymi klientami wszędzie gdzie tego oczekują. Ponieważ słuchamy naszych klientów, potrafimy reagować i wspierać w podobnych sytuacjach i to nie tylko w okresie 10 letniej gwarancji.

Forum niestety nie daje nam możliwości przeprowadzenia pełnej, technicznej diagnozy, czy wsparcia Pana w przeprowadzeniu wymiany lub napraw gwarancyjnych, dlatego prosimy o kontakt osobisty z numerem zlecenia na: a.krawiec@oknoplast.com.pl


Pozdrawiam
Adriana Krawiec
Specjalista ds. PR Oknoplast
Awatar użytkownika
regan
szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 18 lut 2014, 14:44

Re: Problem z wentylacją? Rosiejące okna? - okres zimowy

Post autor: regan »

i jak tam, wiosna rozwiązała problem ?
Awatar użytkownika
Oknoplast
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2014, 10:56

Re: Problem z wentylacją? Rosiejące okna? - okres zimowy

Post autor: Oknoplast »

Pragniemy jeszcze raz przypomnieć o możliwości wsparcia dla Pańskich działań. Aby nasza pomoc okazała się możliwa, a przede wszystkim skuteczna, proszę o kontakt bezpośredni wraz z informacjami dotyczących zamówienia na adres a.krawiec@oknoplast.com.pl.

Pozdrawiam
Adriana Krawiec
Specjalista ds. PR Oknoplast
ODPOWIEDZ