Błędy ortograficzne

Zmiany, propozycje, problemy
agnieszka-smieszka
szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 17 sie 2012, 11:12

Błędy ortograficzne

Post autor: agnieszka-smieszka »

rozpoczynam watek, zeby zwrocic uwage osob dajacych ogloszenia na stronach MO. Mam tu na mysli szczegolnie ogloszenia, w ktorych sprzedawane sa suknie slubne. Nie wiem jak Wy na to reagujecie, ale mi robi sie slabo jak widze ogloszenie: sprzedam sukie slubnO jednoczesciowO zdobionO curkoniO, krUtki welon itd itd itd. MO ma to gdzies i zastanawiam sie jak zwrocic uwage Ogloszeniodawcow na to, jakie bledy popelniaja. Brak polskich znakow jestem w stanie zrozumiec, bo sama nie zawsze moge ich uzywac - w zaleznosci od komputera, z ktorego pisze. Nie mniej jednak az oczy bola od tych bykow ortograficznych. Jak myslicie, da sie cos z tym zrobic?
shelly
starszy chorąży sztabowy
Posty: 500
Rejestracja: 23 lip 2009, 16:49

Re: Bledy ortograficzne

Post autor: shelly »

Myślę, że się nie da, chyba że ktoś będzie sprawdzał błędy ort zanim wpis wejdzie na stronę... każdy za swoje błędy odpowiada sam, mnie też to razi, ale jakoś daje radę... ludzi piszących "suknie ślubno" są setki, niestety... albo np inny kwiatek "nie ufam takim ludziĄ"... o matko !!!
Marinero100
starszy szeregowy
Posty: 98
Rejestracja: 08 lut 2006, 17:31
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Bledy ortograficzne

Post autor: Marinero100 »

Czyli uważasz że brak polskich znaków np. " zastanawiam sie jak zwrocic uwage Ogloszeniodawcow na to, jakie bledy popelniaja." jest mniejszym złem, brak polskich znaków np.ę,ć,ó,ż,ź to też błędy ortograficzne. Co za różnica z jakiego komputera korzystasz, każdy komputer ma możliwość wstawiania polskich znaków :wink:
agnieszka-smieszka
szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 17 sie 2012, 11:12

Re: Bledy ortograficzne

Post autor: agnieszka-smieszka »

no nie kazdy komputer niestety. moze trudno to zrozumiec, ale moj komputer w pracy jest przystosowany do jezyka niemieckiego i chcac wstawic polskie znaki musialabym pisac post w Wordzie i tam wstawiac kazdy znak osobno. Mam po prostu niemiecki jezyk klawiatury i przez takie a nie inne ograniczenia IT jezyk moge zmienic tylko na angielski. Skroty klawiszowe tez akurat u mnie nie dzialaja. I tak - uwazam, ze mniej razi w oczy brak "ogonkow" w polskich znakach, niz pisanie np "letka" lub "krutka". Takie jest po prostu moje skromne zdanie :)
Piotrek00
starszy szeregowy
Posty: 99
Rejestracja: 10 cze 2012, 22:42

Re: Bledy ortograficzne

Post autor: Piotrek00 »

Każdy komputer da się dostosować, ale tak jak pisze Agnieszka, nie każdy będzie kombinował, żeby komputer w pracy dostosować czy gdzieś tam jeszcze indziej. A co do rażących ortografów, to nie ma żadnego usprawiedliwienia na to, bo wynikają tylko z niedbalstwa - w dzisiejszych czasach chyba już każda przeglądarka ma opcję sprawdzania błędów.
aga1009
kapral
Posty: 116
Rejestracja: 26 lis 2008, 9:25

Re: Bledy ortograficzne

Post autor: aga1009 »

Jak zwrócić uwagę? Można napisać PW lub zadzwonić.
Nie takie "byki" można spotkać.
Było tu kiedyś ogłoszenie : Przygotowujemy "do matury z j. polskiego "z błędami ortograficznymi. :D :lol:
Awatar użytkownika
Qrpiana
starszy sierżant
Posty: 346
Rejestracja: 09 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Błędy ortograficzne

Post autor: Qrpiana »

Brak polskich znakow jestem w stanie zrozumiec
a ja nie do końca jestem w stanie zrozumieć bo jednak jest różnica w:
zrobić komuś łaskę czy zrobic komus laske :roll:
Awatar użytkownika
głęboka otchłań
starszy chorąży sztabowy
Posty: 623
Rejestracja: 16 lis 2011, 17:49
Lokalizacja: z głębi

Re: Błędy ortograficzne

Post autor: głęboka otchłań »

Czytanie tekstów z wyraznymi błędami ortograficznymi mnie osobiście bardzo razi. Niekiedy (podkreślam niekiedy ) jest to poprostu kwestia dysleksji osoby piszącej lub brak elementarnej wiedzy z zakresu ortografii i interpunkcji. Zdarza się jednak, że jest to niedbalstwo lub " celowe pisanie w celu zwrócenia uwagi dla tzw: "jaj" a to już "zakrwawa o pomstę do nieba hehe".
Zgodzę się ze zdaniem aga1009 - można zwrócić uwagę poprzez PW.
Jednak najlepiej będzie jak każdy użytkownik zanim wyślę jakikolwiek tekst jeszcze raz go przeczyta i naniesie ewentualne poprawki.
gg 33063013
samanta
plutonowy
Posty: 209
Rejestracja: 15 lis 2008, 10:32

Re: Błędy ortograficzne

Post autor: samanta »

to jeszcze dodam coś od siebie: ogłoszenie w dziale 'zwierzęta' - ktoś ma do sprzedania LATLERKI :), dział 'wynajem' - wynająć można pokój z KUCHNIO, 'towarzyskie' - tu z kolei ogłasza się KLAŁDIA... tragedia, aż chce się zadzwonić i powiedzieć co nieco. a tak w ogóle to jest opcja pisania na PW w przypadku ogłoszeń?
Awatar użytkownika
sKaLpeL
starszy chorąży sztabowy
Posty: 737
Rejestracja: 16 wrz 2007, 12:23
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Błędy ortograficzne

Post autor: sKaLpeL »

głęboka otchłań pisze: Niekiedy (podkreślam niekiedy ) jest to poprostu kwestia dysleksji osoby piszącej
nie wierze w coś takiego jak dysleksja, to jest wymysł XXI wieku, jakby nad takim "dyslektykiem" stanąć z pasem w ręku to raz dwa wbił by sobie podstawy ortografii do głowy, dysleksja to jest dla leni patentowanych którzy idą do psychologa płacą 50zł, a ten im daje pokwitowanie "choroby" i mają później dzieci łatwiej na j. polskim i na maturze, czegoś takiego nie powinno być
samanta
plutonowy
Posty: 209
Rejestracja: 15 lis 2008, 10:32

Re: Błędy ortograficzne

Post autor: samanta »

sKaLpeL pisze:
głęboka otchłań pisze: Niekiedy (podkreślam niekiedy ) jest to poprostu kwestia dysleksji osoby piszącej
nie wierze w coś takiego jak dysleksja, to jest wymysł XXI wieku, jakby nad takim "dyslektykiem" stanąć z pasem w ręku to raz dwa wbił by sobie podstawy ortografii do głowy, dysleksja to jest dla leni patentowanych którzy idą do psychologa płacą 50zł, a ten im daje pokwitowanie "choroby" i mają później dzieci łatwiej na j. polskim i na maturze, czegoś takiego nie powinno być

jest w tym chyba trochę prawdy. Pamiętam, jak ja miałam problemy na jakimś dyktandzie w podstawówce jeszcze. Mama usiadła ze mną i słownikiem i tłumaczyła, odpytywała, itp. nie było pewnie łatwo, ale udało się i potem już nie popełniałam takich błędów. Teraz często słyszę, jak rodzice stwierdzają, że jeśli mogą w czymś pomóc dziecku, zrobią to, bez względu na to, czy to 100% prawda. i jak dzieciak słyszy, że ma poparcie u rodziców, no to już hulaj dusza.
Awatar użytkownika
robertdeniro
starszy kapral
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2009, 21:29

Re: Błędy ortograficzne

Post autor: robertdeniro »

Znam ludzi, którzy mają ukończone studia i robią błędy ortograficzne, jak dla mnie to niedopuszczalne. W skrajnie niejasnych sytuacjach zawsze można zamienić dane słowo jakimś innym wyrazem, co do którego nie mamy wątpliwości z pisownią.
Nad błędami ortograficznymi można zapanować. Należy po prostu ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Trzeba dużo czytać i korzystać ze słownika ortograficznego.
A co do dys…, to dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia, to świetne usprawiedliwienie na własne lenistwo. Za moich młodych lat uczeń, który robił błędy zostawał po lekcjach w kozie i pracował ze słownikiem.
Awatar użytkownika
Qrpiana
starszy sierżant
Posty: 346
Rejestracja: 09 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Błędy ortograficzne

Post autor: Qrpiana »

OT
robertdeniro pisze:dyskalkulia, to świetne usprawiedliwienie na własne lenistwo.
jakiś czas temu usłyszałam rozmowę ucznia klasy III podstawówki z jego nauczycielką: "Proszę pani ja tego nie rozumiem i dlatego się nie nauczę tej TABLICZKI MNOŻENIA"
Ja nie pamiętam by mnie ktoś pytał czy rozumiem tabliczkę mnożenia - to trzeba było po prostu wykuć na pamięć!
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: Błędy ortograficzne

Post autor: malykazio »

Tolerujmy lenistwo, zaświadczeniami je usprawiedliwiajmy. Po szkole średniej przecież niemalże obowiązkowe są dziś studia. Żeby sprostać oczekiwaniom leniwych powstają coraz to nowe "szkoły wyższe". Szkoda, że swój poziom dopasowują do leni zamiast dawać wykształcenie tym, którzy chcą. Potem wychodzą takie kwiatki jak ten:
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,1258 ... szych.html (dla leniwych: 25% polskich uczelni należy do najgorszych na świecie!)
Awatar użytkownika
Bart3kk
plutonowy
Posty: 249
Rejestracja: 14 lis 2006, 16:05
Lokalizacja: Ławy k. Ostrołęki

Re: Błędy ortograficzne

Post autor: Bart3kk »

Stary nie jestem ,a w szkole też nie było, takiego gadania ,że czegoś NIE umiem i nie nauczę się. Teraz niestety tworzą dla śmiechu jeszcze jakieś szkoły typu Wyższa Szkoła Parzenia Kawy i Herbaty ,a potem wychodzą tacy z tytułami mgr ,a napisać nie potrafią po polsku trzech słów bez błędu. Niestety jest coraz więcej tolerancji dla lenistwa , a rodzice zamiast zająć się dziećmi posadzą ich przy tv albo komputerze/konsoli byle tylko mieli spokój.
zuko
kapral
Posty: 118
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:42

Re: Bledy ortograficzne

Post autor: zuko »

shelly pisze:Myślę, że się nie da
Jak to się nie da?
Przeglądarka to taki też analfabeta?
Rozumiem, ja nie mam problemów z ortografią, ale mam tak szybkie palce że czasem literka jest nie w tym miejscu co trzeba :D to wtedy przeglądarka zaznacza mi wyraz, a ja prawym myszką i jest te słówko które chciałem napisać :)
Qrpiana pisze:
Brak polskich znakow jestem w stanie zrozumiec
a ja nie do końca jestem w stanie zrozumieć bo jednak jest różnica w:
zrobić komuś łaskę czy zrobic komus laske :roll:
Potwierdzam. To samo z "może" czy "morze". Wut?
LizaMow
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2017, 17:34

Bledy ortograficzne

Post autor: LizaMow »

Ale po co mod sam dla siebie ma wyszczegolniac blad skoro sam go poprawia to wie gdzie go popelnil. A jesli blad jest poprawiany u jakiegos uzytkownika to niby skad on mialby wiedziec gdzie robi bledy? Wlasnie dlatego ma na czerwono.
ODPOWIEDZ