Poszukuję kogoś kto kalibruje moniotory.

Poszukujesz w Ostrołęce usług? sklepu? informacji? firmy? Pisz tutaj!
Lucassino
szeregowy
Posty: 25
Rejestracja: 26 sie 2011, 14:32

Poszukuję kogoś kto kalibruje moniotory.

Post autor: Lucassino »

Witam

Zastanawia mnie czy w O-ce lub okolicy znajdę kogoś rzetelnego wykonującego kalibrację monitorów?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam Łukasz
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Re: Poszukuję kogoś kto kalibruje moniotory.

Post autor: netespl »

Kalibracja programowa to kompletny bezsens, bez choćby najprostszego kolorymetru efekty będą znacznie odbiegać od właściwych. Jednym z najtańszych, ale jednocześnie sprawdzającym się w prawie każdych warunkach jest i1 Display Pro. Jednorazowy wydatek to ok. 800 zł, ale masz go na własność i zawsze w razie potrzeby możesz go podpiąć. Oczywiście najwięcej zależy od samego monitora, bo na taniej TNce nie osiągniemy na pewno zadowalających rezultatów, więc może najpierw napisz o jaki monitor chodzi.
Lucassino
szeregowy
Posty: 25
Rejestracja: 26 sie 2011, 14:32

Re: Poszukuję kogoś kto kalibruje moniotory.

Post autor: Lucassino »

Dzięki bachi za dobre chęci, ale nie dokładnie o to mi chodziło ;) Myślałem o takim sprzęciku netespl, zastanawia mnie tylko to czy sam dam radę to zrobić i wykonać pełną kalibrację. Nie miałem z tym do czynienia, a podejrzewam, że nieodpowiednia kalibracja może wprowadzić błędy, a zależy mi na odwzorowaniu barw. Chodzi mi o monitor Eizo z serii SX. Kolego netespl znasz kogoś takiego czy może sam się znasz na tym i jesteś w stanie poradzić? :)
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Re: Poszukuję kogoś kto kalibruje moniotory.

Post autor: netespl »

W przypadku i1 Display kalibracja jest bardzo prosta, wystarczy wybrać odpowiedni typ matrycy, żądaną docelową jasność i temperaturę barwową, a dalej program poprowadzi Cię za rączkę i pokaże co należy skorygować, nie ma w tym żadnej filozofii :)
Przypuszczam, że zależy Ci na kalibracji ze względu na obróbkę fotografii? Jeśli tak to niestety musisz się liczyć z tym, że kalibracja monitora na niewiele Ci się zda, bo z tego co wiem żaden z naszych labów nie udostępnia profili kolorystycznych swoich maszyn, bo nawet takowych często nie posiadają. Chyba, że będziesz zamawiał gdzieś gdzie udostępnią Ci profile od konkretnej maszyny i pod konkretne medium - wtedy obraz na monitorze powinien być jak najbardziej zbliżony do efektu końcowego (pod warunkiem włączenia podglądu w oparciu o profil labu).
Czy się na tym znam? Na tyle, na ile mi to potrzebne przy obróbce grafiki do druku fleksograficznego czyli jakaś kropla w morzu ;) Wiem co, z czym i jak, ale nie zagłębiam się w szczegóły bo nie muszę. Kalibrację, podpięcie profili etc. jestem w stanie zrobić sam i to mi w zupełności wystarcza.
Lucassino
szeregowy
Posty: 25
Rejestracja: 26 sie 2011, 14:32

Re: Poszukuję kogoś kto kalibruje moniotory.

Post autor: Lucassino »

Ok, dzięki za wyczerpującą wypowiedź :) Hmm, straciłem w takim razie pewność co do tego czy na pewno warto kupić dobry monitor. Zgadłeś co do powodu zakupu monitora, ale miałem o całej sprawie trochę inne wyobrażenie. Myślałem , że skalibrowaniu monitora i przekazaniu plików do druku w odpowiedniej przestrzeni barwnej wszelki trud ma sens i odwzorowaniu na papierze. Cholercia. No nic dzięki za odzew, co do głowy przyjdzie zobaczymy.

Pozdrawiam
_hunter_
szeregowy
Posty: 31
Rejestracja: 13 sie 2007, 10:26

Re: Poszukuję kogoś kto kalibruje moniotory.

Post autor: _hunter_ »

trochę się spóźniłeś z postem niedawno sprzedałem swojego Eizo z kalibratorem EasyPix
ODPOWIEDZ