Chrzest dziecka po ślubie cywilnym

Poszukujesz w Ostrołęce usług? sklepu? informacji? firmy? Pisz tutaj!
d0oris
szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 07 lis 2014, 17:28

Chrzest dziecka po ślubie cywilnym

Post autor: d0oris »

Hej:) Razem z mężem chcemy ochrzcić córeczkę. Nie mamy ślubu kościelnego tylko cywilny i tutaj właśnie zaczynają się schody... Może wiecie gdzie w Ostrołęce nikt nie będzie robił problemu żeby udzielić chrztu?:) Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi :)
bluebird
szeregowy
Posty: 20
Rejestracja: 19 sty 2014, 19:44

Re: Chrzest

Post autor: bluebird »

Wojciechowice
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1560
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: Chrzest

Post autor: Infom »

I kościół na Centrum przy obwodnicy, moi znajomi nie dawno to przechodzili i w tym kościele nie było problemów.
ruda_69
szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 17 sty 2014, 14:32

Re: Chrzest

Post autor: ruda_69 »

Również polecam Wojciechowice... jako samotna matka chrzciłam tam córkę..Ksiądz w porządku, po ludzku podchodzi do sprawy,chrzest odbył się w tygodniu(datę wybrałam sama), po ostatniej mszy gdy wszyscy wyszli z Kościoła.Zero gapiów,tylko rodzina.Za chrzest płacisz tyle ile uznajesz za stosowne,a nie tyle ile Ci narzuci ksiądz. Więc polecam... a co do Kościoła na Centrum..mi akurat stwarzano tu problem z chrztem.
ruda_69
szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 17 sty 2014, 14:32

Re: Chrzest

Post autor: ruda_69 »

Więc jeśli wybierzecie Wojciechowice, wystarczy,żeby jedno z Was pojechało tam na spotkanie z Księdzem w kancelarii (czynna we wtorki i piątki 16.30-17.30),powiedziało jaka jest sytuacja, od razu ustalacie termin,Ksiądz powie jakie dokumenty trzeba donieść i wyjaśni jak chrzest będzie wyglądał itp
pol
szeregowy
Posty: 32
Rejestracja: 14 lis 2008, 22:19

Re: Chrzest

Post autor: pol »

broń boże fare ....tak jak inni dodam ewentualnie klasztor ,bezproblemowo i spokojnie ,są jeszcze ludzie (księża)
Laura
kapral
Posty: 119
Rejestracja: 26 paź 2011, 8:54

Re: Chrzest dziecka po ślubie cywilnym

Post autor: Laura »

Zastanawia mnie jedno. Przed ślubem ksiądz mnie pytał, czy nie mam czegoś, co ukrywam przed partnerem. Czy nie mam np długów, czy nie choruję(o czym partner nie wie) i CZY KTOŚ MNIE ZMUSZA DO ŚLUBU. Jeżeli odpowiem tak, to ślub będzie nie ważny. Jak ma się to do zmuszania rodziców do ślubu kościelnego, bo inaczej nie ochrzci się dziecka? Przecież w tym momencie ksiądz mnie zmusza i taki ślub jest nie ważny czyż nie?
Chciałam być chrzestną i poszłam do swojej parafii po zaświadczenie. Ksiądz powiedział, że mi nie da zaświadczenia, bo mam ślub cywilny po czym zaczął mówić jaki to grzech itp. Więc odpowiedziałam, że jestem w trakcie rozwodu, z mężem już nie żyję, więc nie żyję w grzechu i zaświadczenie powinnam otrzymać. Ksiądz zaczął się na mnie drzeć, że co ze mnie za matka, że zabieram dziecku ojca i że skoro zdecydowałam się na życie z tym facetem, to tak powinno być a nie ja sobie rozwód wymyśliłam. Jak to jest? Żyłam w małżeństwie niesakramentalnym (jak ti nazywał ksiądz z przeszkodami) źle. Jak postanowiłam się rozwieść źle. W tym momencie ksiądz namawiał mnie do życia w grzechu. Zaświadczenia dać nie chciał. Dopiero jak powiedziałam, ze do biskupa pojadę i mu powiem, że mam żyć w grzechu itp to zaświadczenie dostałam.
ruda_69
szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 17 sty 2014, 14:32

Re: Chrzest dziecka po ślubie cywilnym

Post autor: ruda_69 »

do Laura- niestety tak jest, jak się postraszy skargą do Kurii to na wszystko się zgadzają.
PIq5
kapral
Posty: 132
Rejestracja: 09 cze 2010, 20:24

Re: Chrzest dziecka po ślubie cywilnym

Post autor: PIq5 »

Laura pisze:Zastanawia mnie jedno. Przed ślubem ksiądz mnie pytał, czy nie mam czegoś, co ukrywam przed partnerem. Czy nie mam np długów, czy nie choruję(o czym partner nie wie) i CZY KTOŚ MNIE ZMUSZA DO ŚLUBU. Jeżeli odpowiem tak, to ślub będzie nie ważny. Jak ma się to do zmuszania rodziców do ślubu kościelnego, bo inaczej nie ochrzci się dziecka? Przecież w tym momencie ksiądz mnie zmusza i taki ślub jest nie ważny czyż nie?
Chciałam być chrzestną i poszłam do swojej parafii po zaświadczenie. Ksiądz powiedział, że mi nie da zaświadczenia, bo mam ślub cywilny po czym zaczął mówić jaki to grzech itp. Więc odpowiedziałam, że jestem w trakcie rozwodu, z mężem już nie żyję, więc nie żyję w grzechu i zaświadczenie powinnam otrzymać. Ksiądz zaczął się na mnie drzeć, że co ze mnie za matka, że zabieram dziecku ojca i że skoro zdecydowałam się na życie z tym facetem, to tak powinno być a nie ja sobie rozwód wymyśliłam. Jak to jest? Żyłam w małżeństwie niesakramentalnym (jak ti nazywał ksiądz z przeszkodami) źle. Jak postanowiłam się rozwieść źle. W tym momencie ksiądz namawiał mnie do życia w grzechu. Zaświadczenia dać nie chciał. Dopiero jak powiedziałam, ze do biskupa pojadę i mu powiem, że mam żyć w grzechu itp to zaświadczenie dostałam.

A nie jest tak, że według konkordatu kościół musi uznać stan cywilny na podstawie również ślubów cywilnych?
Laura
kapral
Posty: 119
Rejestracja: 26 paź 2011, 8:54

Re: Chrzest dziecka po ślubie cywilnym

Post autor: Laura »

Z tego co było u mnie, to gdy miałam ślub cywilny żyłam w grzechu(mimo, że nie mogłam wziąć ślubu kościelnego, bo mój mąż miał go z inną kobietą). Wg kościoła, byłam jego kochanką. Jak się reozwiodłam byłam złą matką. Gdy brałam ślub kościelny z moim drugim(dla kościoła pierwszym)n mężem, dokumenty kościelne podpisywałam nazwiskiem panieńskim, a dokumenty urzędowe nazwiskiem pierwszego męża
Laura
kapral
Posty: 119
Rejestracja: 26 paź 2011, 8:54

Re: Chrzest dziecka po ślubie cywilnym

Post autor: Laura »

PIq5 pisze:
Laura pisze:Zastanawia mnie jedno. Przed ślubem ksiądz mnie pytał, czy nie mam czegoś, co ukrywam przed partnerem. Czy nie mam np długów, czy nie choruję(o czym partner nie wie) i CZY KTOŚ MNIE ZMUSZA DO ŚLUBU. Jeżeli odpowiem tak, to ślub będzie nie ważny. Jak ma się to do zmuszania rodziców do ślubu kościelnego, bo inaczej nie ochrzci się dziecka? Przecież w tym momencie ksiądz mnie zmusza i taki ślub jest nie ważny czyż nie?
Chciałam być chrzestną i poszłam do swojej parafii po zaświadczenie. Ksiądz powiedział, że mi nie da zaświadczenia, bo mam ślub cywilny po czym zaczął mówić jaki to grzech itp. Więc odpowiedziałam, że jestem w trakcie rozwodu, z mężem już nie żyję, więc nie żyję w grzechu i zaświadczenie powinnam otrzymać. Ksiądz zaczął się na mnie drzeć, że co ze mnie za matka, że zabieram dziecku ojca i że skoro zdecydowałam się na życie z tym facetem, to tak powinno być a nie ja sobie rozwód wymyśliłam. Jak to jest? Żyłam w małżeństwie niesakramentalnym (jak ti nazywał ksiądz z przeszkodami) źle. Jak postanowiłam się rozwieść źle. W tym momencie ksiądz namawiał mnie do życia w grzechu. Zaświadczenia dać nie chciał. Dopiero jak powiedziałam, ze do biskupa pojadę i mu powiem, że mam żyć w grzechu itp to zaświadczenie dostałam.

A nie jest tak, że według konkordatu kościół musi uznać stan cywilny na podstawie również ślubów cywilnych?
Na to wychodzi, że nie.Ćhyba, że coś się zmieniło od 2010r.
Awatar użytkownika
Evril
szeregowy
Posty: 35
Rejestracja: 18 sie 2010, 16:50

Re: Chrzest dziecka po ślubie cywilnym

Post autor: Evril »

Ja nie rozumiem, czemu nie fara? Sama podawałam do chrztu w farze parze, która nie miała ślubu, zaś po pół roku udało się nam zorganizować chrzciny dla trójki dzieci z naszej rodziny, w tym dla pary spoza Ostrołęki, mającej jedynie ślub cywilny. Pary podpisały w obu przypadkach stosowne oświadczenia w kościele i było ok. Najważniejsze, aby rodzice chrzestni byli w związkach małżeńskich - kościelnych. Trzeba iść na miajce, zapytać kościelnego, księdza co i jak. :jupi:
Awatar użytkownika
sKaLpeL
starszy chorąży sztabowy
Posty: 737
Rejestracja: 16 wrz 2007, 12:23
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Chrzest dziecka po ślubie cywilnym

Post autor: sKaLpeL »

Również chrzciłem dziecko w Farze mając tylko ślub cywilny, nikt nie robił mi problemów, z tym że miałem również już wyznaczoną datę ślubu kościelnego także w Farze mniej więcej na 8 miesięcy po chrzcie
Laura
kapral
Posty: 119
Rejestracja: 26 paź 2011, 8:54

Re: Chrzest dziecka po ślubie cywilnym

Post autor: Laura »

Ja na temat fary to nawet wypowiadać się nie chce. Szkoda, że nie można wybrać parafii do której będzie się należało.
oleandra
starszy kapral
Posty: 164
Rejestracja: 30 wrz 2008, 21:34

Re: Chrzest dziecka po ślubie cywilnym

Post autor: oleandra »

A ja chrzcilam we Franciszku i jak wspominam to mam łzy szczęścia w oku.
Rok temu chrzcilismy córeczkę z dwiema innymi parami.
Poprostu nie poszliśmy do komunii,a'wszystko normalnie na mszy o 10ej.
Był wspaniały ksiądz jakiś przyjezdny i po mszy podszedł do każdej pary z serdecznymi gratulacjami i ciepłym słowem.
Wcześniejsze spotkania na plebanii z proboszczem tez ok, zero gadki o ślubie.Z tym ze ja jestem parafianka tegoż kościoła.
d0oris
szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 07 lis 2014, 17:28

Re: Chrzest dziecka po ślubie cywilnym

Post autor: d0oris »

a czy ktoś wie gdzie znajduje się kancelaria na Wojciechowicach?
ODPOWIEDZ