Strona 1 z 1

Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

: 21 lip 2009, 15:12
autor: AlTar
Witam

Czy w pobliżu Ostrołęki znajdują się jakieś miejsca związane z pogaństwem słowiańskim? Dawne miejsca kultu, cmentarze? Kiedyś w TO było coś o tym, ale cóż, pamięć ulotna... :D

PS. Tylko żeby nie było, że jestem jakimś neopoganinem, po prostu czysta ciekawość i chęć zbadania tych miejsc ;)

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

: 21 lip 2009, 16:50
autor: martha
Kamienne kręgi w Rostkach niedaleko Troszyna

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

: 21 lip 2009, 21:55
autor: uzytkownik
bylo nie tylko w tygodniku ale i na tym forum niedawno...

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

: 21 lip 2009, 22:42
autor: AlTar
A poza tym miejscem jest coś więcej?

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

: 22 lip 2009, 18:43
autor: zBIG1
W pobliżu zagród Sypniewa Starego, na lewym brzegu rzeczki Róż, położony jest wczesnośredniowieczny zespół osadniczy obejmujący grodzisko, osadę i cmentarzysko pochodzące z XI - XIII wieku. Odkryto tu groby szkieletowe. Jeden ze szkieletów, jak mi się wydaje, znajduje się w naszym muzeum. Aktualnie w terenie widoczne jest tylko grodzisko. Inne grodzisko znajduje się w Grodzisku ( tu też zapewnie chowano naszych przodków ). Najstarszy grób to kurhan w pobliżu miejscowości Wojsze. Unikalnym, choć nie starożytnym, cmentarzem na naszym terenie jest cmentarz mariawicki w Długim Kącie. Wszędzie tam radzę pojechać na rowerze.

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

: 23 lip 2009, 0:09
autor: Mies
Witam
Wspomne jedynie ze warto zwrocic uwage na nasze Ostroleckie grodzisko i lezace tuz obok podgrodzie, jest ono zachowane w dosc dobrym stanie. Duzo wieksze znajduje sie w Sypniewie (warto zobaczyc) ale o tym juz bylo wyzej.
Oprocz tego warto zainteresowac sie ludnoscia mezolityczna, ludy te zamieszkiwaly tereny Ostroleki nawet 6 - 10 tysiecy lat p.n.e. Obecnie zostalo odkrytych kilka stanowisk tej ludnosci min. w . Wojciecowicach, przy ujsciu Omulwi do Narwi, Olszewo - Borkach. (Wyniki odkryc nie wiem czy sa dostepne w Muzeum, ale glownie byly to zdobione przedmioty wykonane w kosci w ksztalcie bulaw.
Jak tylko znajde artykuly z pracy mgr. przesle miejsca istniejacych kurhanów z okolic Ostroleki.
Pozdrawiam serdecznie

ps. Jesli ktos jest zainteresowany moge przeslac mu na poczte artykuly na temat poczatkow istnienia miasta a raczej osadnictwa ktore zaczelo pojawiac sie w okolicach istniejacego grodziska i podgrodzia.

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

: 24 lip 2009, 15:26
autor: AlTar
Bardzo dziękuję za cenne informacje. Mam nadzieję, że wybiorę się w te miejsca. Aha... Czy ktoś może posiada jakieś linki związane z tymi miejscami? Jeszcze fajniej byłoby zobaczyć kilka zdjęć z tamtych miejsc.

Mies, jeśli mógłbyś to możesz mi wysłać, email wysyłam na PW.

Jeszcze jedno pytanie. Czy któreś z tych miejsc jest dzisiaj czczone przez rodzimowierców, neopogan, entuzjastów religii starożytnych, itp.?

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

: 03 lut 2010, 17:35
autor: Michuu88
Co do tego grodu w susku to na pewno gdzieś tam w lesie jest cmentażysko, a i bardzo możliwe że znajdą się też jakieś resztki miejsca kultu pogańskich słowian ... problem jest tylko taki że przy naszej polityce w archeologi to dopiero za jakieś 4/5 lat ujżymy na oczy publikacje na temat samego grodu ...

Wiem tylko tyle że w tym roku też mają tam kopać i się rozglądać po okolicznych lasach ...
Patrząc na wiadomości i na ostatnie głośne odkrycia naszych kopaczy wiele się może zmienić :) może szanowny pan premier da więcej $$$ ... nic tylko czekać :(

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

: 03 lip 2012, 19:03
autor: palipies
odświeżam temat,wiecie coś o innych miejscach? w promieniu do 50km od Ostrołęki.