Wymiana zniszczonych pieniędzy

Poszukujesz w Ostrołęce usług? sklepu? informacji? firmy? Pisz tutaj!
gryzon
szeregowy
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:30

Wymiana zniszczonych pieniędzy

Post autor: gryzon »

Czy ktoś może wie gdzie w Ostrołęce można wymienić podarte pieniądze? W dwóch bankach mi odmówili wymiany
kasia pelasia
starszy chorąży sztabowy
Posty: 684
Rejestracja: 20 mar 2006, 9:51

Re: Wymiana zniszczonych pieniędzy

Post autor: kasia pelasia »

Banknoty i monety

Wymiana zużytych lub zniszczonych pieniędzy

Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety Narodowego Banku Polskiego można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

Ogólne zasady wymiany

Banki zobowiązane są – na mocy zarządzania prezesa NBP – wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału.

Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.

Banknot, który zachował ponad 75 proc. powierzchni, a także banknot przerwany bądź poplamiony, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.

Ogólna zasada odnosząca się do zniszczonych lub zużytych monet jest taka, że ich wymiana jest możliwa tylko wówczas, jeśli zachował się w całości przynajmniej jeden element monety – rdzeń lub pierścień.

Szczegółowe zasady wymiany

Szczegółowe zasady wymiany zniszczonych lub zużytych pieniędzy określa zarządzenie prezesa NBP nr 1/2003 z dnia 15 stycznia 2003 r., którego treść zamieszczamy poniżej wraz z formularzami dokumentów obowiązujących przy dokonywaniu wymiany.

Zarządzenie nr 1/2003 Prezesa NBP z dnia 15 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. NBP z dnia 17 stycznia 2003 r.) (pdf, 162 kB)
ODPOWIEDZ