Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

Poszukujesz w Ostrołęce usług? sklepu? informacji? firmy? Pisz tutaj!
AlTar
szeregowy
Posty: 11
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:01

Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

Post autor: AlTar »

Witam

Czy w pobliżu Ostrołęki znajdują się jakieś miejsca związane z pogaństwem słowiańskim? Dawne miejsca kultu, cmentarze? Kiedyś w TO było coś o tym, ale cóż, pamięć ulotna... :D

PS. Tylko żeby nie było, że jestem jakimś neopoganinem, po prostu czysta ciekawość i chęć zbadania tych miejsc ;)
martha
szeregowy
Posty: 12
Rejestracja: 02 lut 2007, 20:35

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

Post autor: martha »

Kamienne kręgi w Rostkach niedaleko Troszyna
uzytkownik
starszy szeregowy
Posty: 96
Rejestracja: 01 sty 2009, 22:10

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

Post autor: uzytkownik »

bylo nie tylko w tygodniku ale i na tym forum niedawno...
AlTar
szeregowy
Posty: 11
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:01

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

Post autor: AlTar »

A poza tym miejscem jest coś więcej?
zBIG1
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 09 lip 2009, 8:21

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

Post autor: zBIG1 »

W pobliżu zagród Sypniewa Starego, na lewym brzegu rzeczki Róż, położony jest wczesnośredniowieczny zespół osadniczy obejmujący grodzisko, osadę i cmentarzysko pochodzące z XI - XIII wieku. Odkryto tu groby szkieletowe. Jeden ze szkieletów, jak mi się wydaje, znajduje się w naszym muzeum. Aktualnie w terenie widoczne jest tylko grodzisko. Inne grodzisko znajduje się w Grodzisku ( tu też zapewnie chowano naszych przodków ). Najstarszy grób to kurhan w pobliżu miejscowości Wojsze. Unikalnym, choć nie starożytnym, cmentarzem na naszym terenie jest cmentarz mariawicki w Długim Kącie. Wszędzie tam radzę pojechać na rowerze.
Awatar użytkownika
Mies
starszy sierżant
Posty: 315
Rejestracja: 26 lis 2006, 0:05
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

Post autor: Mies »

Witam
Wspomne jedynie ze warto zwrocic uwage na nasze Ostroleckie grodzisko i lezace tuz obok podgrodzie, jest ono zachowane w dosc dobrym stanie. Duzo wieksze znajduje sie w Sypniewie (warto zobaczyc) ale o tym juz bylo wyzej.
Oprocz tego warto zainteresowac sie ludnoscia mezolityczna, ludy te zamieszkiwaly tereny Ostroleki nawet 6 - 10 tysiecy lat p.n.e. Obecnie zostalo odkrytych kilka stanowisk tej ludnosci min. w . Wojciecowicach, przy ujsciu Omulwi do Narwi, Olszewo - Borkach. (Wyniki odkryc nie wiem czy sa dostepne w Muzeum, ale glownie byly to zdobione przedmioty wykonane w kosci w ksztalcie bulaw.
Jak tylko znajde artykuly z pracy mgr. przesle miejsca istniejacych kurhanów z okolic Ostroleki.
Pozdrawiam serdecznie

ps. Jesli ktos jest zainteresowany moge przeslac mu na poczte artykuly na temat poczatkow istnienia miasta a raczej osadnictwa ktore zaczelo pojawiac sie w okolicach istniejacego grodziska i podgrodzia.
AlTar
szeregowy
Posty: 11
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:01

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

Post autor: AlTar »

Bardzo dziękuję za cenne informacje. Mam nadzieję, że wybiorę się w te miejsca. Aha... Czy ktoś może posiada jakieś linki związane z tymi miejscami? Jeszcze fajniej byłoby zobaczyć kilka zdjęć z tamtych miejsc.

Mies, jeśli mógłbyś to możesz mi wysłać, email wysyłam na PW.

Jeszcze jedno pytanie. Czy któreś z tych miejsc jest dzisiaj czczone przez rodzimowierców, neopogan, entuzjastów religii starożytnych, itp.?
Michuu88
szeregowy
Posty: 7
Rejestracja: 09 mar 2008, 10:26

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

Post autor: Michuu88 »

Co do tego grodu w susku to na pewno gdzieś tam w lesie jest cmentażysko, a i bardzo możliwe że znajdą się też jakieś resztki miejsca kultu pogańskich słowian ... problem jest tylko taki że przy naszej polityce w archeologi to dopiero za jakieś 4/5 lat ujżymy na oczy publikacje na temat samego grodu ...

Wiem tylko tyle że w tym roku też mają tam kopać i się rozglądać po okolicznych lasach ...
Patrząc na wiadomości i na ostatnie głośne odkrycia naszych kopaczy wiele się może zmienić :) może szanowny pan premier da więcej $$$ ... nic tylko czekać :(
„Od złego powietrza, nieurodzaju ziemi i gniewu wikinga uchowaj nas Panie".
palipies
chorąży
Posty: 428
Rejestracja: 14 lis 2009, 3:49

Re: Miejsca kultu pogańskiego w okolicy?

Post autor: palipies »

odświeżam temat,wiecie coś o innych miejscach? w promieniu do 50km od Ostrołęki.
ODPOWIEDZ