Pierwszeństwo na rondzie przy Statoil

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
groch
szeregowy
Posty: 44
Rejestracja: 10 sie 2009, 22:21

Pierwszeństwo na rondzie przy Statoil

Post autor: groch »

Witam

Słyszałem kilka opinii na temat tego ronda przy statoilu i mini malu .
Otóż dokładniej chodzi o ten pas zjazdowy do statoila który omija rondo . Jak to jest z tym pierszeństwem . Podobno osoby które jadą w stronę alei jana pawła i chcą wjechać na pas drogi do minimala ma pierszeństwo nawet jak ktoś jest na tym pasie ruchu ? prawda to ?
Awatar użytkownika
sKaLpeL
starszy chorąży sztabowy
Posty: 737
Rejestracja: 16 wrz 2007, 12:23
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: sKaLpeL »

ten który jedzie tym pasem bliżej statoila ma pierwszeństwo bo jest po prawej stronie
MISIO
starszy szeregowy
Posty: 67
Rejestracja: 09 paź 2008, 11:06

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: MISIO »

Nie jest to prawda. Nie chodzi o to, jak napisał skalpel, że pierwszeństwo ma bo jest po prawej stronie, tylko o to że, pierszeństwo ma dla tego, że pojazd zmienjający pas ruch, ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się tym pasem, nie ważne czy w prawej, czy z lewej. Inna rzecz jest taka, że z tego pasa co omjia rondo, nie można wjechać na aleję, ponieważ zabranjają tego znaki poziome. Jednak większość kierowców to ignoruje.
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1560
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: Infom »

bo to jest pas tylko i wylacznie do zjazdu na stacje statoil , nie mozna z tego pasa właczac sie do ruchu na al jana pawła , w wypadku kolizji jestesmy na straconej pozycji
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1560
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: Infom »

Instruktor_Marcin jak jesteś taki mądrym instruktorem to wytłumacz mi jedno czemu przy zjeździe z ronda są dwa pasy zjazd a wy jak jedziecie na rondzie czyli ELKI pasem wewnatrznym czy zewnetrznym zawsze zjezdzacie na pas zewnetrzny a czemu nie na wewnetrzny tak jak to jest w praktyce 8 lat temu jak sie uczyłem i po to ronda robia z dwama pasami zeby zjezdzac z ronda z tego na ktorym sie jest i nie blokowac kierowcom skretu na rondzie w prawo
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1560
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: Infom »

i nie tłumacz mi się przepisami tylko tym co jest bardziej prkatyczniejsze a jak sa takie przepisy ze trzeba przy zjezdzie z ronda trzymac prawego pasa to niech w ogole nie projektuja takich rond z dwoma pasami tylko z jednym wtedy zrozumiem wasze ucieczki blizej kraweznika
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: Instruktor_Marcin »

Infom, ja akurat jestem przeciwny jeździe prawym pasem przez całe rondo, ale niestety wytyczne dla instruktorów takie właśnie są. Wynika to z przepisu, który nakazuje zająć wolny pas po prawej.
Do tego w razie stłuczki z pojazdem jadącym lewym pasem i próbującym opuścić rondo w sposób przez ciebie opisany jesteśmy "kryci". Już nie mówiąc o częstych przypadkach "ścinania" zakrętów przez kierowców, gdy z lewego pasa wyjeżdżają na prawy.

Pomimo tego, iż rozsądek nakazuje ustąpienia pojazdowi zjeżdżającemu pierwszeństwa, gdyż to on ma ograniczoną możliwość oceny sytuacji (zazwyczaj nie widzi czy pojazd po prawej sygnalizuje zjazd) a jego zatrzymanie na lewym pasie może być bardziej niebezpieczne niż na prawym ze względu na łuk drogi i przez to ograniczoną widoczność (nie mówiąc o górach usypanych na naszych rondach). Niestety zdarzyło się kilka wyroków sądu okręgowego karzących tak opuszczających rondo i powodując kolizję z pojazdem po prawej przez co wszyscy zwątpili w rozsądek. Poza tym problemem jest udowodnienie, że wjeżdżający na rondo musiał widzieć sygnalizowany zamiar zjechania z ronda pojazdu na nim się znajdującego.

Powyższe wynika akurat (moim zdaniem) z błędnie rozumianego przepisu o ustąpieniu pierwszeństwa przejazdu. Samo przekroczenie linii warunkowego zatrzymania złożonej z trójkątów (P-13) nie oznacza, iż automatycznie mamy prawo zajechać drogę pojazdowi, który odpowiednio wcześnie sygnalizuje zamiar zmiany pasa lub opuszczenia ronda (na wysokości poprzedzającego wyjazdu). Tak jak uważają kierowcy w przypadku ronda Zbawiciela Świata i tego nieszczęsnego objazdu. Ale gdyby taki właśnie był zamysł twórców tych przepisów to przecież rozwiązanie oznakowania tego pasa objazdowego nie miałoby sensu i nie potrzebny byłby znak A-7, gdyż zjazd na ten pas ruchu możliwy jest dopiero po ok. 5 metrach za linią P-13 i cały samochód tam się zmieści.
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1560
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: Infom »

fermik1987 jak to się potwierdzi to sam jutro pojdę do biura mojej ostroleki zeby mi podali pełne dane tego instruktora albo sam poszukam na mieście tego pana i zaproawdzę go za ręke na ponowny egzamin i będzie zwracam piniądze ze nei zdane egzaminy kursantom którym się nie powiodło na egzminie bo to pewnie przez tego pana i jego mądre nauczanie :) ( a tak na serio, żartuję nie będe taki jak on, bo sam nie wiem w takim wypadku jak to jest z tym rondem ale jak się potwierdzi to gratuluję pracy jako instruktor )
fermik1987
starszy szeregowy
Posty: 91
Rejestracja: 30 gru 2009, 16:32

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: fermik1987 »

Kolego wpisz sobie w YouTube WORD Ostrołęka , i tam będziesz miał kilka części filmików o egzaminie i tam jest właśnie mowa o tym zjeździe i ze nie można z tego pasa jechać w kierunku na osiedle stacja ,to chyba jest twardy dowód

p.s tylko musisz poszukać w której części o tym mowa jest bo trochę jest tych filmików
fermik1987
starszy szeregowy
Posty: 91
Rejestracja: 30 gru 2009, 16:32

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: fermik1987 »

Dodam jeszcze Infom ze mnie tez tak uczyli ze jeżeli zjeżdżam z pasa wewnętrznego ronda to kieruje się na lewy pas a nie na prawy jak teraz inne nauki to stosują ,bynajmniej 6 lat temu tak na egzaminie można było
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1560
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: Infom »

bo z tym rondem powinni pozmieniac przepisy w ogole nie wiem kto jest zmienił i po co. przeciez to jest bardzo duze ułatwienie w płynności ruchu na rondzie bo czasami nawet jest tak ze człowiek ma dwa pasy zjazdu z ronda ale nauczona go ze musi zjechac zewnetrznym i czasami stoji na rondzie i czeka az bedzie mogl zjechac na zewnetrzny pas a cały wewnetrzny do zjazdu ma wolny i zamiast nim jechac i zjech to ja za nim stoje i blokuje mnie, ale dobrze ze sa wysepki na rondzie takiego delikwenta mozna opinac i spokojnie zjechac wenwentrznym pasem a on bedzie stal i stal co za polityka
Awatar użytkownika
freestyler
szeregowy
Posty: 12
Rejestracja: 27 lis 2007, 21:14

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: freestyler »

Witam
Normalnie włączam się do ruchu, ustępując pierwszeństwa jadącym z lewej strony. Poza tym jadąc tym pasem już Aleją JP II jest linia przerywana, więc chyba jasne że można ją przekroczyć. Jeśli miałby to być pas ruchu do skrętu tylko na stację benzynową to taki znak powinien znajdować się jeszcze przed rondem. Dla porównania jazda samochodem ciężarowym, skręt w ulicę jednokierunkową -bez żadnych dodatkowych oznaczeń -po wjechaniu "siupris" -znak dopuszczający wjazd pojazdom o masie do 3,5t. I co wtedy robicie?
1. Cofacie -co jest zabronione na jednokierunkowej
2. Czy może jedziecie dalej.
Ktoś palnął że nie można z tego pasa już jechać na wprost, inny powtórzył ..i tak powstała legenda.
..pzdr freestyler
fermik1987
starszy szeregowy
Posty: 91
Rejestracja: 30 gru 2009, 16:32

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: fermik1987 »

Sam jesteś burakiem frajerze! Mam zawodowe prawo jazdy i także instruktora spytałem się o to i powiedział że wyłącznie jest to zjazd do Cpn a nie ominięcie ronda jak ty buraku sądzisz! Po to jest rondo żeby skręcić w prawo a nie jak takie buraki jak Ty skracają sobie drogę i potem są wypadki przez takich lamusów :lol:
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: netespl »

Sytuacja omijania ronda była już wielokrotnie omawiana, także na łamach Rozmaitości. Wszystkim, którzy tak bardzo przechwalają się swoimi umiejętnościami i zawodowymi prawami jazdy proponuję wycieczkę do WORDu. Filmy na youtube są ze starym oznakowaniem, które obowiązywało kiedyś. Wtedy można było z tej uliczki skręcić wyłącznie na Statoil. Jednak po zmianie oznakowania (było to już dość dawno) można bez łamania przepisów wyjechać tą uliczką na Jana Pawła, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa jadącym lewym pasem (co narzucają nam chociażby wyrysowane na jezdni znaki poziome o ustępowaniu pierwszeństwa).
A temu "Panu" który się chwali zawodowym prawem jazdy proponuję nauczyć się zwracać uwagę na znaki i je poprawnie interpretować, bo przez takich jak Ty jest mnóstwo wypadków na drogach.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: Qrzysio »

Instruktor_Marcin ma rację.

Nie porozumienie wynika z tego, że kilka lat temu zmieniono tam oznakowanie. Nawet w ostatniej audycji w Radiu Oko dyrektor WORD mówił o tym rondzie.
sylaba
szeregowy
Posty: 13
Rejestracja: 08 kwie 2009, 15:30

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: sylaba »

no to teraz fermik1987 jeśli ma jaja powinien przeprosić Instruktora_Marcina


pewnie fermika1987 najbardziej zaboli to że ja jako "baba" w dodatku bez prawa jazdy miałam rację!!!
Gratuluję "zawodowy kierowco"
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1560
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: Infom »

no ok ludzie ale w takim razie niech miasto przemaluje znaki poziome na tym zjezdzie bo ewidentnie "mówią" nam ze jest nakaz sketu w prawo na statoil lub na market czyli przepisy przepisami burdel na drogach swoja droga
Instruktor_Marcin
plutonowy
Posty: 212
Rejestracja: 07 paź 2010, 18:55

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: Instruktor_Marcin »

Panowie najpierw przepraszam, że straszyłem konsekwencjami, ale wynikało to z tego iż niedawno miałem nieciekawą sytuacje, że skręcając na stacje Statoil z Jana Pawła II o mało nie staranował mnie inny pojazd a jego kierowca miał jeszcze do mnie pretensje i o mały włos nie skończyło się to na rękoczynach (z jego strony).

@Infom. Co do oznakowania poziomego, czyli namalowanych strzałek informujących o możliwości jazdy z tego pasa jedynie w prawo (P-8b) czyli, że z danego pasa możliwy jest jedynie skręt w prawo, nie zabrania ono zmiany pasa ruchu. A tym bardziej nie nakazuje skrętu w prawo przy pierwszej nadarzającej się okazji.

Gdyby zamysłem twórców tego pasa było jedynie umożliwienie zjazdu do Statoil lub Billi to nie pozwolili by na wyjazd na ten pas z tych obiektów.
MISIO
starszy szeregowy
Posty: 67
Rejestracja: 09 paź 2008, 11:06

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: MISIO »

Widzę że dyskusja bardzo rozgorzała, to dobrze. Ale wszystkich którzy upierają się że z tego pasa można jechać w lewo, a nie na statoil odsyłam do poczytania Rozporządzenia ministrów spraw wewnętrznych i administacji w sprawie znaków i sygnałów drogowych, a dokładniej do paragrafu 87 pkt 1 i zapoznanie się z jego trescią, a dopiero później wygłaszania opicji, które wprowadzją czytających w błąd, przez co mogą narazić ich na nieprzyjemne konsekwencje. Zgodnie z oznakowaniem do skretu w lewo obok statoil, służy rondo. Tak na marginesie to nie dyrektor WORD służy do organizacji ruchu, tylko znaki drogowe do których trzeba się stosować. Kolego Instruktorze_Marcin, naprawdę radzę skorzystać z rady kogoś kto pisał wyżej i troszkę się douczyć. Żeby nie wychodziły takie kwiatki jak nazywanie znaków nakazu informacyjnymi.
Zaistniała sytucja dowodzi czegoś innego. A mianowicie wydaję mi się że osoba, która jest w mieście odpowiedzialna za oznakowanie, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego co robi. Temu podobnych kwiatków jest u Ostrołęce więcej. Najlepszym przykładem jest skrzyżowanie Hallera z 11-Listopada. Dla jadących z Hallera ustawione są dwa sygnalizatory. Jeden przed przejściem dla pieszych, a drugi za. Jest to dość długi odcinek i często wjezdza się na pierwszy sygnalizator na sielonym. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że drugi sygnalizator umieszczono już poza skrzyżowaniem, a co za tym idzie nawet jak wjedziemy na skrzyżowanie na "czerwonym" (czego raczej nie polecam)to dalej nie łamiemy znaków drogowych, bo czerwone oznacza zakaz wjazdu za synalizator, a nie na skrzyżowanie.
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1560
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: Infom »

to ja już zgłupiałem jak to jest z tym pasem hm
netespl
starszy sierżant
Posty: 316
Rejestracja: 02 gru 2009, 17:31

Re: pierszeństwo rondo przy statoil

Post autor: netespl »

MISIO pisze:Zgodnie z oznakowaniem do skretu w lewo obok statoil, służy rondo. Tak na marginesie to nie dyrektor WORD służy do organizacji ruchu, tylko znaki drogowe do których trzeba się stosować.
Właśnie zgodnie z oznakowaniem masz prawo zmienić pas na lewy, chyba cały czas zapominasz o zmianie oznakowania, które miało miejsce. Wcześniej znaki nie dopuszczały takiej możliwości i właśnie ze względu na spory i niejasności zmieniono oznakowanie, na takie które zezwala na zmianę pasa ruchu. Widać nie potrafisz poprawnie interpretować znaków.
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: Pierwszeństwo na rondzie przy Statoil

Post autor: malykazio »

Rondo - skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Od kiedy na skrzyżowaniach wolno zmieniać pas ruchu? Dlaczego więc Lki blokują wewnętrzny pas próbując tuż przed zjazdem z ronda zmienić pas na zewnętrzny? Skoro są dwa pasy na rondzie i dwa pasy po zjeździe z niego więc dlaczego na siłę zjeżdżać zewnętrznym? Nie raz zdarza się sytuacja, że stoi Lka na wewnętrznym pasie z kierunkowskazem prawym włączonym. Próbuje zmienić pas na zewnętrzny żeby zjechać a całe rondo stoi!
pudeleQ
plutonowy
Posty: 222
Rejestracja: 16 paź 2005, 12:00
Lokalizacja: z Ostrołęki

Re: Pierwszeństwo na rondzie przy Statoil

Post autor: pudeleQ »

Spójrz sobie na oznakowanie poziome przed rondem. Lewy pas jest do skrętu w lewo i do jazdy prosto, a prawy do skrętu w prawo i jazdy prosto. Więc zgodnie ze znakami poziomymi, jak skręcisz w lewo jadąc zewnętrznym pasem?

EDIT: Lewy pas jest do skrętu w lewo, do jazdy prosto i do zawrócenia oczywiście. Mała poprawka.
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: Pierwszeństwo na rondzie przy Statoil

Post autor: malykazio »

No właśnie... lewy pas służy do skrętu w lewo. Tylko dlaczego Lki zamierzając jechać w lewo objeżdżają prawie całe rondo wewnętrznym pasem (słusznie) a potem zamiast zjechać z wewnętrznego pasa na wewnętrzny najpierw wstrzymują cały ruch na rondzie usiłując zmienić przed samym zjazdem z ronda wewnętrzny pas na zewnętrzny, co jest kompletnym nieporozumieniem?
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1560
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: Pierwszeństwo na rondzie przy Statoil

Post autor: Infom »

malykazio zgadzam się z Toba w 100% od dawno próbuje sobie wytlumaczyc czemu tak sie dzieje i czemu przepisy pozwalaja na to , bo po to buduja ronda z dwoma pasami na rondzie i dwoma pasami do zjazdu z ronda zeby bezkolizyjnie i bez tamowania ruchu z nich korzystac a dokladnie elki zatrzymuja sie na rondzie i np. mnie gdzie chce zjechac wenwtentrzym pasem z ronda musze za nia stac i czekac az ona zjedzie na zewnetrzny a ma caly pas wewnetrzny wolny , moim zdaniem przepisy kto je wymyslil to jakies nie porozumienie bo jeden instruktor tlumaczyl mi ze sam nie wie dlaczego tak jest ale w przpisach mowa zeby przy zjezdzie z ronda trzymac sie prawej krawedzi jezdzni i masz TU POSLKE!!!!!!!!!!!!!!!!
ODPOWIEDZ