tzw. parabanki- chwilówki

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
ostrołęczankatoja
szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:13

tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: ostrołęczankatoja »

Witam, interesuje mnie Wasza opinia (podejście do klienta, warunki, co grozi za opóżnienie w spłacie raty itp itd) na temat tzw. parabanków działających na terenie Ostrołęki. Chciałabym wziąć tzw chwilówkę i nie wiem, którą firmę wybrać bo jest ich pełno ( OK, Fenix, coś koło starej straży, Banknot itp). Nie interesuje mnie Provident. Proszę też właścicieli tych instytucji aby nie zrobili z tego wątku autoreklamy gdyż interesują mnie uczciwe opinie osób, które korzystały z chwilówek.
Awatar użytkownika
sKaLpeL
starszy chorąży sztabowy
Posty: 737
Rejestracja: 16 wrz 2007, 12:23
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: sKaLpeL »

nie bierz żadnej chwilówki, później drugie tyle będziesz musiała oddać, to już lepiej nie wiem, tv albo komputer oddać do lombardu a w przyszłości jak już będziesz miała gotówkę to sobie taki sprzęt$ odkupisz (może nie koniecznie swój)

wiem że to nie jest odpowiedz na twoje pytanie, ale na nie nie znam odpowiedzi bo takie instytucje całe szczęście mnie nie interesują, powodzenia !
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: Qrzysio »

Spróbuj wziąć niewielką pożyczkę w normalnym banku. Zwłaszcza w tym, gdzie masz rachunek. Też można!
Awatar użytkownika
QRP
starszy szeregowy
Posty: 67
Rejestracja: 24 paź 2012, 13:05
Lokalizacja: from high mountain

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: QRP »

Jak kilka dni temu dowiedziono na łamach jednego z czasopism, że wszystkie parabanki jakie funkcjonują na terenie Polski nie działają w 100% zgodnie z prawem. Naprawdę lepiej iść do banku.
Jeśli nie masz szans żeby dostać kredyt w banku to poszukaj pożyczki wśród rodziny lub znajomych. Naprawdę pożyczki lichwiarskie oferowane przez parabanki to ostatnia rzecz jaką bym proponował.
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: malykazio »

ostrołęczankatoja pisze:Witam, interesuje mnie Wasza opinia (podejście do klienta, warunki, co grozi za opóżnienie w spłacie raty itp itd) na temat tzw. parabanków działających na terenie Ostrołęki. Chciałabym wziąć tzw chwilówkę i nie wiem, którą firmę wybrać bo jest ich pełno ( OK, Fenix, coś koło starej straży, Banknot itp).
Po pierwsze parabank a firma mająca w ofercie "chwilówki" to niekoniecznie do samo. Po drugie podejście do klienta na etapie udzielania pożyczki pewnie będzie ok. Jeśli będzie kiepskie to zawsze możesz pójść do innej firmy. Warunki umów są różne, w przypadku tego typu pożyczek na pewno warto trzy razy przeczytać umowę przed jej podpisaniem.
Nie wiem dlaczego od razu pytasz co grozi za opóźnienie w spłacie raty. Jeśli z góry przewidujesz, że nie będziesz w stanie spłacać pożyczki albo będziesz mieć z tym problemy to po co ją zaciągać? To może podpadać pod oszustwo (286 kk). Wszystkie opłaty i koszty powinny być w umowie lub załącznikach. Przeczytasz i będziesz wiedziała. Jeśli nie to dopytaj. Z tego co się orientuję w przypadku chwilówek niektóre firmy praktykują coś w rodzaju odnowienia umowy - spłaca się kwotę minimalną, niekoniecznie całą umówioną kwotę, i w ten sposób wydłuża termin spłaty. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi prowizjami/opłatami.
Fajrant
starszy szeregowy
Posty: 92
Rejestracja: 29 maja 2010, 18:38

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: Fajrant »

Moja znajoma pracuje w Chwilówce i sama mówi, ze nie wzięłaby tam "kredytu".
Odradza wszystkim z rodziny.
nie opłaca cię oddajesz dwa razy tyle co pożyczasz
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: malykazio »

Gdyby ludzie nie byli do tego zmuszeni to nie zaciągaliby pożyczek typu chwilówki. Niestety banki wolą udzielić pożyczki/kredytu osobom, które na pewno spłacą, a więc bank nie ponosi praktycznie żadnego ryzyka i wziąć za to słony procent plus do tego prowizję, ubezpieczenie itd.
Awatar użytkownika
QRP
starszy szeregowy
Posty: 67
Rejestracja: 24 paź 2012, 13:05
Lokalizacja: from high mountain

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: QRP »

malykazio pisze:Gdyby ludzie nie byli do tego zmuszeni to nie zaciągaliby pożyczek typu chwilówki. Niestety banki wolą udzielić pożyczki/kredytu osobom, które na pewno spłacą, a więc bank nie ponosi praktycznie żadnego ryzyka i wziąć za to słony procent plus do tego prowizję, ubezpieczenie itd.
Nie jest prawdą, że bank nie ponosi praktycznie żadnego ryzyka bo ryzyko nie spłacania pożyczki istnieje zawsze. Stwierdzenie, że bank bierze do tego słony procent, prowizję i ubezpieczenie jest śmieszne w porównaniu do oprocentowania pożyczek "chwilówek" pobieranych w jakichkolwiek instytucjach finansowych nie podlegających nadzorowi KNF.
Żyjemy w świecie dowolnego wyboru i spokojnie można przeanalizować oferty różnych banków. Prowizję za uruchomienie kredytu płaci się wszędzie. Nawet w parabankach. Tego po prostu nie widać na początku ale czuje się później w kieszeni 8)
Ubezpieczenie do kredytów w bankach nie jest obowiązkowe jednak jak ktoś takowe weźmie to w przypadku np. utraty pracy ma pewność, że przez jakiś czas (przeważnie przez rok) ubezpieczyciel będzie spłacał ten kredyt za niego. Czy to dużo? Każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie sam czy lepiej mieć względny spokój czy może jednak martwić się ewentualną windykacją.
Na rynku jest wiele banków i przed decyzją o kredycie warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z różnymi ofertami.
elfik
starszy chorąży sztabowy
Posty: 683
Rejestracja: 04 mar 2009, 19:37

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: elfik »

Jak nie weźmiesz ubezpieczenia, to masz wyższe oprocentowanie ;)

Poza tym jeśli klient ma małą zdolność kredytową, to często takie ubezpieczenie jest konieczne, aby dostać pożyczkę.. Gdy zdolności nie ma wcale (a z najniższą krajową się jej nie ma zazwyczaj), to zostają chwilówki... Niestety.
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: malykazio »

QRP pisze:Nie jest prawdą, że bank nie ponosi praktycznie żadnego ryzyka bo ryzyko nie spłacania pożyczki istnieje zawsze. Stwierdzenie, że bank bierze do tego słony procent, prowizję i ubezpieczenie jest śmieszne w porównaniu do oprocentowania pożyczek "chwilówek" pobieranych w jakichkolwiek instytucjach finansowych nie podlegających nadzorowi KNF.
Banki ponoszą znikome ryzyko, biorąc pod uwagę zaostrzane co chwilę warunki badania zdolności kredytowej. Taka jest moja ocena i nic jej nie zmieni. Z całą pewnością jest to ryzyko o niebo mniejsze niż ryzyko firm udzielających chwilówek. Nie ma co porównywać tych dwóch instytucji, bo jest to śmieszne. Naprawdę uważasz, że bankowe pożyczki i kredyty oprocentowane 14-15% rocznie, czy takie z RRSO 30-40% są fantastycznym rozwiązaniem i są godziwie oprocentowane, zważywszy, że inflacja wynosi ok 4%?
Rację ma elfi, że przeważnie jest tak, że przy rezygnacji z ubezpieczenia rośnie oprocentowanie, więc wcale nie jest to taka rewelacyjna rzecz. Poza tym ten argument przeczy Twoim stwierdzeniom, że zabezpiecza klienta. Tak naprawdę jest to jeszcze jedno zabezpieczenie interesów banku.
Swoją drogą polecam ciekawy tekst o bankowości islamskiej, jaki ukazał się na portalu Bankier.pl http://www.bankier.pl/wiadomosc/Bankowo ... 54655.html
Piotrek00
starszy szeregowy
Posty: 99
Rejestracja: 10 cze 2012, 22:42

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: Piotrek00 »

No i bardzo dobrze, że nadzór zaostrza warunki zaciągania kredytów - dzięki temu nasz system bankowy, wraz z nadzorem, jest jednym z najstabilniejszych w Europie. Jedną z głównych przyczyn obecnego kryzysu jest przecież zbyt luźne uregulowanie akcji kredytowej (głównie w obszarze hipotecznym). Stany, Hiszpania, Portugalia, Irlandia - te kraje poleciały przez to, że nadzór nie reagował, jak banki dawały kredyty na lewo i prawo. Banki od tego są, żeby ponosić minimalne ryzyko.
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: malykazio »

Piotrek00 pisze:No i bardzo dobrze, że nadzór zaostrza warunki zaciągania kredytów - dzięki temu nasz system bankowy, wraz z nadzorem, jest jednym z najstabilniejszych w Europie.
Nie mówię wcale, że to źle. Tyle tylko, że zaostrzanie warunków udzielania kredytów oznacza wyśrubowanie ich warunków a więc udzielanie ich wyłącznie osobom, które dają graniczące z pewnością prawdopodobieństwo, że je spłacą. Potwierdza to tylko moje słowa, że banki nie ponoszą praktycznie żadnego ryzyka udzielając tych kredytów, co powoduje, że wysokość oprocentowania jest wręcz zbójecka. Do tego dochodzi często obowiązkowe ubezpieczenie, które dodatkowo zabezpiecza interesy banku (klienta jedynie w minimalnym stopniu).
Piotrek00
starszy szeregowy
Posty: 99
Rejestracja: 10 cze 2012, 22:42

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: Piotrek00 »

Zbójecka to znaczy? Podaj jakieś konkrety. Średnia marża dla kredytów hipotecznych udzielonych w I kwartale 2013 r. wynosi 1.36%. Nie wiem, za ile Ty byś pożyczył nieznanej osobie kilkaset tysięcy na kilkanaście lat.
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: malykazio »

Piotrek00 pisze:Zbójecka to znaczy? Podaj jakieś konkrety. Średnia marża dla kredytów hipotecznych udzielonych w I kwartale 2013 r. wynosi 1.36%. Nie wiem, za ile Ty byś pożyczył nieznanej osobie kilkaset tysięcy na kilkanaście lat.
Porównywanie kredytów hipotecznych, a więc najniżej oprocentowanych, z chwilówkami jest nieporozumieniem. Przykłady? Proszę bardzo:
1. PKO - RRSO 30,86% przy nominalnym, zbójeckim, 15,99% dla oferty z ubezpieczeniem w wariancie podstawowym dla osób posiadających rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) w PKO Banku Polskim SA od co najmniej 6 miesięcy, na które dokonywane były systematyczne wpływy i nie wystąpiły niedopuszczalne salda debetowe w tym okresie.
2. mbankRRSO 24,05% przy promocyjnym ale i tak zbójeckim oprocentowaniu nominalnym 12,09% i najkorzystniejszych (jak się wydaje) dla banku warunkach: kwota kredytu 8722,00 PLN, czas obowiązywania umowy 36 m-cy, miesięczne raty równe w wysokości 331,86 PLN, roczne oprocentowanie nominalne 12,09%. Przystąpienie do ubezpieczenia jest warunkiem uzyskania przedstawionych w przykładzie parametrów cenowych. Podstawą naliczenia opłat za ubezpieczenie w wysokości 0,144 % w skali roku liczonej od iloczynu całkowitej kwoty kredytu, liczby miesięcy i stawki ubezpieczenia, prowizja za udzielenie kredytu 8% od kwoty kredytu z ubezpieczeniem, RRSO 24,05%
3. bzwbk RRSO dla kredytu gotówkowego z pakietem ubezpieczeń "Spokojny kredyt" wynosi 28,99% przy następujących założeniach: całkowita kwota kredytu 15 153,75 zł, okres spłaty 44 miesiące, oprocentowanie w skali roku 16,00%, prowizja 3,30%, opłata z tytułu ubezpieczenia (uwzględniona w kwocie kredytu) 1 653,75 zł, całkowita kwota do zapłaty 22 361,73 zł, raty równe w wysokości 459,70 zł.

To tylko pierwsze lepsze. Takie oprocentowanie jest przy stawce np. WIBOR3M w graniach 2,7% (maksymalnie w ostatnich latach wynosiła bodajże ok. 5%), więc nie pisz o marży wynoszącej 1,36%.
maffaf
szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 30 lip 2013, 18:17

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: maffaf »

ostrołęczankatoja pisze:Witam, interesuje mnie Wasza opinia (podejście do klienta, warunki, co grozi za opóżnienie w spłacie raty itp itd) na temat tzw. parabanków działających na terenie Ostrołęki. Chciałabym wziąć tzw chwilówkę i nie wiem, którą firmę wybrać bo jest ich pełno ( OK, Fenix, coś koło starej straży, Banknot itp). Nie interesuje mnie Provident. Proszę też właścicieli tych instytucji aby nie zrobili z tego wątku autoreklamy gdyż interesują mnie uczciwe opinie osób, które korzystały z chwilówek.
Najlepiej trzymaj sie z daleka od parabankow i chwilowek.
Lepiej mocno zacisnac pasa i oszczedzac na wszystkim niz brac tego typu pozyczki.
Mocno odradzam!!!
palipies
chorąży
Posty: 428
Rejestracja: 14 lis 2009, 3:49

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: palipies »

Ja również odradzam korzystanie z kredytów, ale w ogóle jestem zdziwiony, że ludzie z nich jeszcze korzystają przecież żyjemy w takim dobrobycie no i ten cud gospodarczy.
Piotrek00
starszy szeregowy
Posty: 99
Rejestracja: 10 cze 2012, 22:42

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: Piotrek00 »

malykazio, najpierw piszesz, że warunki udzielania kredytów/pożyczek przez banki są tak wyśrubowane, że spłata graniczy z pewnością, a potem wrzucasz opisy jakichś pożyczek na dowolny cel, dla osoby z wpływami na konto przez pół roku. Trochę rozsądku - to są najbardziej ryzykowne pożyczki;) Ja np. posiadam zawyżone wpływy na konto z racji faktu, iż wynajmuję mieszkanie ze znajomymi i oni przelewają mi ich część, a ja całość właścicielowi mieszkania.
malykazio
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1133
Rejestracja: 17 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: WOŚna

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: malykazio »

Piotrek00 pisze:malykazio, najpierw piszesz, że warunki udzielania kredytów/pożyczek przez banki są tak wyśrubowane, że spłata graniczy z pewnością, a potem wrzucasz opisy jakichś pożyczek na dowolny cel, dla osoby z wpływami na konto przez pół roku. Trochę rozsądku - to są najbardziej ryzykowne pożyczki;) Ja np. posiadam zawyżone wpływy na konto z racji faktu, iż wynajmuję mieszkanie ze znajomymi i oni przelewają mi ich część, a ja całość właścicielowi mieszkania.
Oczywiście, że są wyśrubowane, bo nawet ową ryzykowną, jak piszesz, pożyczkę/kredyt dostanie jedynie starannie wyselekcjonowana grupa osób, które dają pewność spłaty. Nie wrzucam też opisów "jakichś pożyczek na dowolny cel", tylko pożyczek, których warunki bank przedstawia na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim, a więc mają być to przykłady reprezentatywne i dające się porównać z innymi ofertami. Poza tym jeśli już coś porównujemy to niech to nadaje się do porównania. Do chwilówek można porównać jedynie pożyczki na dowolny cel, no bo przecież nie kredyt hipoteczny, o którym pisałeś.
mlody91
kapral
Posty: 135
Rejestracja: 22 cze 2013, 22:05

Re: tzw. parabanki- chwilówki

Post autor: mlody91 »

nie polecam chwilowek z wonga.com doja z ludzi po 10gr co niby duzo nie jest ale jesli robia to miliony ludzi... i nie mozna pozyczyc nawet 150zl bo maja glupie tlumaczenie ze nie bo nie i tyle... ja zarabiajac 1500zl nie moge pozyczyc 150zl na pare dni... no porazka jakas po prostu ;] nie polecam tego syfu
ODPOWIEDZ