Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nudzi

kino, galeria, muzeum, dyskoteki, koncerty, imprezy plenerowe, puby. restauracje, opinie i informacje
arrow
starszy kapral
Posty: 156
Rejestracja: 27 maja 2009, 0:24

Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nudzi

Post autor: arrow »

Od czasu do czasu pojawia się ten "magiczny" zwrot "tu nic się nie dzieje" (w Ostrołęce). Mówią to czasem politycy, czasem młodzież, pojawia się na forum lub w prywatnych rozmowach. Podkreśla się, jaka to dziura z Ostrołęki, że władze nic nie organizują, nie ma gdzie iść z dziewczyną, żoną, dziećmi itp.

Chciałbym zaproponować tezę: Człowiek inteligentny się nie nudzi.
Głównie mam na myśli sytuacje, gdy mamy wolny czas, swobodę wyboru.
Trudniej jest gdy musimy siedzieć na jakimś nudnym spotkaniu lub wykonywać nudną pracę.

Człowiek inteligentny potrafi się cieszyć ze swojego towarzystwa, sam zorganizuje sobie zajęcie.
Potrafi bawić się prostymi przedmiotami - patykami, kamieniami, piaskiem itp. Największą rolę odgrywa tu wyobraźnia.
Ciekawi go otoczenie, zadaje pytania, bada, poznaje.

Człowiek, który do zabawy potrzebuje wymyślnych, wyrafinowanych gadżetów, zabawek jest wewnętrznie biedny, upośledzony.
Przykład: nasz kilkuletni syn zbudował sobie laptopa z kartonu i świetnie się nim bawił. Główną rolę odgrywała wyobraźnia. Niestety, kiedy poszedł z nim do przedszkola, dzieci go nie zrozumiały (jak można bawić się pudłem?) i wyśmiały. Za to pokazały mu np. samochód zdalnie sterowany. Cóż nawet do jego sterowania nie potrzeba używać wyobraźni.

Kiedy dzieci bawią się w "sklep", "strażaka", "policjantów", to po to, by była to dobra zabawa, używają głównie dwóch narzędzi: wyobraźnia i udawanie.

Więc może słabo potrafimy się bawić, bo słabo u nas z wyobraźnią? Bo udawać to chyba potrafimy lepiej niż dzieci...

Nieraz pojawia się oczekiwanie: niech ktoś coś zorganizuje. Władza, OCK, Rada Osiedla itp.

UWAGA! Ogłaszam atak nieprzyjaciela! Zbliża się podstępny wróg. Może zaatakować w dzień lub w nocy. Musimy się zjednoczyć. Kto się czuje zagrożony niech się skrzynie przez facebooka lub forum z innymi. Trzeba przygotować broń! Będziemy walczyć i nie poddamy się. Wrogiem jest nuda, a bronią to, co wymyślimy by ja zabić.
Uwaga, nuda używa też broni psychologicznej! Już teraz próbuje nam wmówić, że nie uda się jej pokonać, że jesteśmy do bani i że nic nie jesteśmy w stanie zorganizować. Strzeżcie się! To jej broń! Nudziarze wszystkich blokowisk, podwórek łączcie się!
steward
starszy chorąży sztabowy
Posty: 751
Rejestracja: 19 maja 2005, 18:48
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: steward »

Brałeś dzisiaj już swoje leki?
markpil

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: markpil »

"Ogłaszam atak nieprzyjaciela! Zbliża się podstępny wróg. Może zaatakować w dzień lub w nocy. Musimy się zjednoczyć. Kto się czuje zagrożony niech się skrzynie przez facebooka lub forum z innymi. Trzeba przygotować broń! " przecież to jest chore
Ostatnio zmieniony 27 lis 2014, 16:08 przez markpil, łącznie zmieniany 2 razy.
justusz
kapral
Posty: 127
Rejestracja: 26 lis 2010, 20:33

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: justusz »

....a ja w odróżnieniu od dwóch poprzedzających mnie dyskutantów uważam ,że wypowiedź "arrow" ma sens
formatcedwukropek
starszy szeregowy
Posty: 73
Rejestracja: 26 paź 2013, 18:12

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: formatcedwukropek »

Oczywiście, że ma sens i jest mądra. Ale potrzeba odrobiny inteligencji, żeby zrozumieć autora. Niestety, dwóm pierwszym odpowiadającym to się nie udało.
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1560
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: Infom »

Motto w 100% do większości Polaków, nasz naród nauczył się tylko narzekać, jak jest źle o jak nudno itp itd.
Dokładnie, to od nas samych zależy czy nam jest nudno czy nie, jeżeli jest nam nudno oznacza to że jesteśmy mało kreatywni i nie potrafimy mądrze zarządzać swoim czasem.
evej
szeregowy
Posty: 26
Rejestracja: 06 lis 2013, 7:38

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: evej »

Bardzo mądrze powiedziane. Najłatwiej narzekać i się nie wysilać. A jak widać po pierwszych dwóch wypowiedziach także podśmiewać się z tych, którzy się z tego marudzącego schematu próbują wyłamać. Zazdrość czy własny sposób na zabijanie nudy???
A możliwości wbrew pozorom jest naprawdę dużo wystarczy ODROBINA chęci. :)
emzet
starszy szeregowy
Posty: 82
Rejestracja: 26 sty 2014, 10:18

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: emzet »

Interesuję się strzelectwem sportowym, wiatrówkami strzelaniem hft. O co mi chodzi: takich zawodów u nas brak, wiatrówki kojarzą się z chińską wiatrówką z rynku i strzelaniem do ptaków- taki niestety jest stereotyp. Raz w roku są organizowane zawody w Olsztynie a na południu Polski są całe grupy wiatrówkowiczów, zawody kilka razy w miesiącu. Byłem na zawodach w Tarnobrzegu i tam patronat w zawodach brał sam prezydent miasta. Było zaje..fajnie.

Tutaj jest taka mentalność że gdy robisz coś innego niż praca, siedzenie przed telewizorem, chodzenie w niedziele do kościoła lub siedzenie pod sklepem z piwem w ręku to jesteś *****. Ludzie pokazują palcem i szydzą "patrz, nie ma co do roboty to wymyśla. Zajął by się czymś pożytecznym"
Taka prawda.
kornfan
szeregowy
Posty: 27
Rejestracja: 29 lip 2007, 20:46

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: kornfan »

Do tej sprawy można podejść z dwóch stron.

Osobiście uważam, że faktycznie, większość osób które twierdzą, że jest nudno nie potrafi sobie po prostu zorganizować czasu. Nie mają pasji, ani żadnych zainteresowań co potem odbija się na ich życiu w negatywny sposób. Nie potrafią się odnaleźć w społeczeństwie, krytykują wszelkie przejawy kreatywnych zachowań i pomysłów. Takie postawy są bardzo 'polskie', ale widać, zwłaszcza na młodym pokoleniu, że to się zmienia i niedługo możemy wyjść z tego padołu.
Jednak mam świadomość, że niektórym osobom potrzebne są specyficzne warunki do realizowania swojego hobby. A niektóre z nich może potrzebują świeżości i cały czas nowych doświadczeń, dlatego trzeba wymagać od miasta, żeby organizowało co jakiś czas ciekawe wydarzenia. Koncerty, spektakle, wystawy - to jest niezbędne minimum (chociaż czasem obserwując frekwencję w takich miejscach, można odnieść wrażenie, że w innym miejscu właśnie trwa otwarcie nowej Biedronki, a Ci którzy zrobili już wcześniej zakupy, z nudów przyszli pooglądać). Nie mi wymyślać, co komu się będzie podobało w Ostrołęce i ilu chętnych będzie, ale COŚ trzeba organizować. W naszą tradycję wpisane już jest Motoserce, zlot amerykańskich samochodów, Inqbator Ulicy, OSPA, Rockołęka, ale trzeba poszerzać horyzonty.

;TLDR

jak ktoś chce to sobie znajdzie coś do roboty, ale trzeba też wymagać od miasta rozwijania oferty rozrywkowej

Pozdrawiam
justusz
kapral
Posty: 127
Rejestracja: 26 lis 2010, 20:33

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: justusz »

Ku rozwadze moderatorowi:)
Sadze ,że powinna być ograniczona możliwość edycji i zmiany napisanego posta przez jego autora do np 30 minut od napisania bądz do czasu kiedy w temacie pojawi sie kolejny post. W przeciwnym razie często dochodzi do całkowitej zmiany posta zmieniajacego jego sens i czyniącego tym samym dyskusje następująca po nim nielogiczna...
W tym temacie podobnie "markpil"o godzinie 8.36 proponuje autorowi tematu ..."leczenie nóg , skoro nie zdążył głowy..." później po wypowiedziach czterech kolejnych osób ..dwukrotnie edytuje post i pisze coś bez ładu i składu o "nieprzyjacielskim zagrożeniu"....i cała dyskusja sens traci.
markpil

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: markpil »

Jesli cytujesz to co proponuje to rob to dokladnie' a to ze masz klopoty z czytaniem ze zrozumieniem to juz nie moja wina (przepraszam nice mam polskich liter w tablecie)
justusz
kapral
Posty: 127
Rejestracja: 26 lis 2010, 20:33

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: justusz »

..tu już cytowanie nie ma nic do rzeczy. A czytając Twoją reakcje niestety można tylko ubolewać i wspólczuć....
justusz
kapral
Posty: 127
Rejestracja: 26 lis 2010, 20:33

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: justusz »

justusz pisze:..tu już cytowanie nie ma nic do rzeczy. A czytając Twoją reakcje niestety można tylko ubolewać i wspólczuć....
ale na wszelki wypadek tez zacytuje bo za godzine moze okazac sie ze było to cos innego:
...."Jesli cytujesz to co proponuje to rob to dokladnie' a to ze masz klopoty z czytaniem ze zrozumieniem to juz nie moja wina (przepraszam nice mam polskich liter w tablecie)"....przez markpil » 07:06, 29.11.2014
markpil

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: markpil »

Wspolczuje ci I ubolewam
arrow
starszy kapral
Posty: 156
Rejestracja: 27 maja 2009, 0:24

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: arrow »

kornfan pisze:Jednak mam świadomość, że niektórym osobom potrzebne są specyficzne warunki do realizowania swojego hobby. A niektóre z nich może potrzebują świeżości i cały czas nowych doświadczeń, dlatego trzeba wymagać od miasta, żeby organizowało co jakiś czas ciekawe wydarzenia. Koncerty, spektakle, wystawy - to jest niezbędne minimum
A może to, że miasto "cośkolwiek" organizuje może być największą przeszkodą do tego, by mieszkańcy sami coś zorganizowali?
Dlaczego "trzeba wymagać od miasta"? - Bo niektóre osoby "potrzebują świeżości i cały czas nowych doświadczeń". - A czy te osoby nie mogą same sobie znaleźć nowych doświadczeń? Jeśli czują potrzebę świeżości, to czy nie mogą jej poszukać? Są bezradne? - Może nie róbmy z ludzi kalek. Czy nie sądzicie, że to właśnie stawianie coraz większych wyzwań - bardzo dobrze rozwija człowieka?

Jeśli jesteś rodzicem, masz trochę doświadczeń z dziećmi, (umiesz się wczuć w taką sytuację), to co bardziej rozwija dziecko: dawanie mu gotowych rozwiązań, czy stawianie wyzwań (dostosowanych do jego wieku)? Inspirowanie, motywowanie, nagradzanie, czy przygotowanie (za niego) np. imprezy urodzinowej? - Oczywiście miasto nie będzie pełnić dla nas rolę rodzica. To powinniśmy odebrać w domu.
markpil pisze:"Ogłaszam atak nieprzyjaciela! Zbliża się podstępny wróg. Może zaatakować w dzień lub w nocy. Musimy się zjednoczyć. Kto się czuje zagrożony niech się skrzynie przez facebooka lub forum z innymi. Trzeba przygotować broń! " przecież to jest chore
Łatwiej zrozumiesz moją wypowiedź, gdy weźmiesz pod uwagę "żartobliwy ton wypowiedzi". Posługuję się obrazem, który może zadziałać u niektórych osób na wyobraźnię. Spróbuj wyobrazić sobie to, o czym piszę - ten obraz potwora atakującego mieszkańców Ostrołęki. Od razu poczujesz się bardziej zmotywowany do walki z potworem (nudą).
kornfan
szeregowy
Posty: 27
Rejestracja: 29 lip 2007, 20:46

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: kornfan »

arrow pisze:A może to, że miasto "cośkolwiek" organizuje może być największą przeszkodą do tego, by mieszkańcy sami coś zorganizowali?
Czemu wg Ciebie miasto stoi na przeszkodzie do zorganizowania jakiegoś wydarzenia? Przecież, każda oddolna inicjatywa ma szansę być dobrze przyjęta, zwłaszcza w naszym mieście, gdzie poziom rozrywki (nie oszukujmy się) jest dość niski. Bardzo dobrze został przyjęty film na temat Ostrołęki kręcony m.in. dronem, kilkanaście osób się zaangażowało w to przedsięwzięcie i z tego co mi wiadomo to był to indywidualny projekt bez żadnego wsparcia rady ani prezydenta. Nie zwalam odpowiedzialności za dostarczanie mi rozrywki na włodarzy, ale trzeba wziąć pod uwagę, że nie każdy ma tyle wyobraźni (albo chęci) do wymyślania sobie zajęć.

Osobiście dawno się pogodziłem z tym, że miasto starzeje się i wymiera. Młodzi, a wraz z nimi świeże pomysły, uciekają z Ostrołęki i zasilają swoją kreatywnością swoje własne lokalne społeczności, dlatego nie ma się co dziwić, że mieszkańcy nic nie organizują.
arrow
starszy kapral
Posty: 156
Rejestracja: 27 maja 2009, 0:24

Re: Tu się nic nie dzieje-> Człowiek inteligentny się nie nu

Post autor: arrow »

kornfan pisze:Czemu wg Ciebie miasto stoi na przeszkodzie do zorganizowania jakiegoś wydarzenia?
Nie dlatego, że Miasto jest źle nastawione i nie chce wspierać oddolnych inicjatyw. Problem jest w ludziach, a nie Mieście (we władzy). Ludzie mają "problem w głowie"; problem w myśleniu; problem psychologiczny: skoro Miasto cośkolwiek organizuje, to nie jest jeszcze tak najgorzej. Ewentualnie mogę sobie ponarzekać, że nic się nie dzieje, albo, że są kiepskie imprezy. Ale tak naprawdę unikam odpowiedzialności za swoje życie.
Moją odpowiedzialnością jest zorganizować sobie rozrywkę, kiedy odczuwam taką potrzebę. Więcej - moja odpowiedzialnością jest zatroszczyć się o młodszych, mniej doświadczonych, chorych itp, i usłużyć im, tak byśmy wszyscy mogli dobrze się bawić. Przecież rozrywką (frajdą) jest też pomagać (dawać) słabszym od siebie - prawda?

Ptak nie nauczy się latać, dopóki rodzice go nie wypchną z gniazda. Ludzie - często - nie wezmą się za coś, dopóki nie zobaczą, że jeśli sami czegoś nie zrobią, to nikt tego nie zrobi.

Przy okazji polecam świetną książkę "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń" (Wydawnictwo Aetos) - o człowieku, który urodził się bez rąk i bez nóg, ale pomimo wszystko zdobył wykształcenie, ożenił się, założył firmę, jeździ po świecie, gra w filmie ("Motyli cyrk"), prowadzi spotkania motywacyjne po świecie. W książce pisze o tym, jakie bariery musiał pokonać jako osoba niepełnosprawna. Pisze też jakie bariery w głowach mają ludzie "pełnosprawni". Te "bariery w głowach" są największymi przeszkodami w rozwoju, osiąganiu celów.
ODPOWIEDZ