Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym dofin

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
Andrzej1
starszy szeregowy
Posty: 99
Rejestracja: 24 lis 2013, 22:25

Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym dofin

Post autor: Andrzej1 »

Przeczytałem artykuł sponsorowany na MO dotyczący dotacji na zmianę źródeł ogrzewania m. innymi) na nowoczesne rozwiązania.
W myśl tytułu - otrzymane pieniądze nie są dotacją ani nawet kredytem - szczegóły jednak nie są podane.

Ciekaw jestem ile tak naprawdę kosztuje ta dotacja....
Oczywiście, że sam powinienem zadzwonić i się dowiedzieć.... jednak ja te rozwiązania już posiadam i może wiedza ta przyda się komuś...
pppp
szeregowy
Posty: 29
Rejestracja: 28 wrz 2011, 21:21

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym do

Post autor: pppp »

Witam
Też jestem ciekaw, zapewne to więcej ta firma korzysta nisz odbiorca dla którego ma być to skierowane.
PIq5
kapral
Posty: 132
Rejestracja: 09 cze 2010, 20:24

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym do

Post autor: PIq5 »

O ile dobrze kojarzę to dotacja pochodzi ze źródła Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Środowiska. A zależna jest od kwoty jaką całościowo obejmie wymiana pieca i dostosowanie instalacji w Twoim domu, przy czym tak jak jest tam napisane wszystko obwarowane jest różnymi warunkami. Dopiero ewentualna wycena może Ci nakreślić ile dostaniesz dotacji. Oczywiście wszystko jest trochę wydłużone w czasie bo stworzenie dokumentacji trwa. Jak masz czas na takie zabawy to idziesz do firmy i rozmawiasz.
Andrzej1
starszy szeregowy
Posty: 99
Rejestracja: 24 lis 2013, 22:25

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym do

Post autor: Andrzej1 »

Witam
PIq5 masz wiele racji.
Ciekaw też jestem, czy klienci są informowani o zmianie kosztów wraz ze zmianą źródła zasilania. Dla wszystkich jest to bardzo ważna informacja.

Pozdrawiam
Andrzej
pppp
szeregowy
Posty: 29
Rejestracja: 28 wrz 2011, 21:21

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym do

Post autor: pppp »

Andrzej1 pisze:Ciekaw też jestem, czy klienci są informowani o zmianie kosztów wraz ze zmianą źródła zasilania
A możesz coś powiedzieć więcej ? Bo z tego co pisałeś jest coś takiego za Tobą ?
Andrzej1
starszy szeregowy
Posty: 99
Rejestracja: 24 lis 2013, 22:25

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym do

Post autor: Andrzej1 »

Witam
Nie ma tutaj nic odkrywczego z mojej strony. Różne paliwa (drewno, węgiel, gaz, olej opałowy) kosztują inaczej. Najtańszym obecnie ogrzewaniem jest ogrzewanie drewnem, następnie węglem, gazem, olejem opałowym. Jednak nie ma nic za darmo - ogrzewanie paliwem stałym (drewno, węgiel) wymaga codziennej pracy, nie jest też czyste. Trzeba czasami dobrze się ubrudzić. Dodatkowo koszt ogrzewania zależy od powierzchni ogrzewanej oraz przede wszystkim od ocieplenia budynku. Inny koszt ogrzania budynku będzie w przypadku nieocieplonych ścian, inny np. w przypadku dobrze ocieplonego domu pasywnego. Nie do każdego domu da się wstawić gaz - oczywiście mam tu na myśli koszty, bo kocioł gazowy można wstawić wszędzie... Może powinienem napisać - nie do każdego domu opłaca się wstawiać kocioł gazowy.
Teraz kwestia solarów. Nie dajmy się nabierać, że w naszych warunkach solary zastąpią nam ogrzewanie zimą. To jest marketingowa bajka. Mam solary (od 6 lat), ale założyłem je jedynie dla wygody - mam piec na węgiel - ekogroszek. Palenie w nim latem - porażka. Latem więc czerpię z solarów. Zimą bywa, że w słoneczne dni trochę podgrzeją mi wodę (do ca 25-30 stopni, woda na wejściu z ujęcia ma ok 8 - 10 stopni). Warto sobie przeliczyć, czy elektryczne podgrzewanie wody nie będzie tańsze, niż instalacja solarów. Solary nie są wieczne, wymagają corocznych przeglądów, okresowej wymiany czynnika przenoszącego energię... wszystko są to koszty.
Moją intencją w założeniu tego tematu było to, aby ktoś kto montuje te urządzenia jednoznacznie wypowiedział się co do kosztów modernizacji kotłowni i zainstalowania solarów. Liczyłem ostatnio z moim znajomym szpecmajstrem i ostatecznie dofinansowanie jest mniejsze niż jest to przedstawiane. Być może zmieniły się przepisy, być może zmieniło się podejście instalatorów - tego nie wiem.

Jeszcze jedna ważna sprawa. Unia nakłada na nas obowiązek zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2). Co z tego wynika ? - zapraszam do lektury materiałów poświęconych tej sprawie, bez problemu odnajdziecie je w "internetach".

Jeśli będziesz miał pppp jakieś pytania do powyższego - śmiało. Nie jestem jakimś fachowcem, ale mam trochę doświadczenia własnego.

Pozdrawiam
Andrzej.
baja bongo
kapral
Posty: 101
Rejestracja: 20 paź 2007, 16:48

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym do

Post autor: baja bongo »

Ja uważam, że się opłaca.

Kupując sam osprzęt na Allegro i montując samemu wychodzi około 8 tys. zł (do takiego zestawu jak ja mam), na FV miałem 9100, więc to tak, jakby koszt robocizny wyniósł 1100 zł (co uważam, że mocno dużo nie jest biorąc pod uwagę, że trzeba to zrobić na dachu, a i w kotłowni też jest trochę roboty).

Ja zapłaciłem za całość około 4000 zł (po dofinansowaniu), z tego co patrzę płyn solarny (nieprzemarzający) to około 200 zł, więc raz na jakiś czas można to zrobić, a na podsumowanie - wczoraj przy w miarę słonecznej pogodzie, wodę podgrzało mi do 35 stopni, i solary wygenerowały około 12 kwh (czyli w przeliczeniu na kasę, zaoszczędziłem 8 zł), przez dwa miesiące, gdzie pogoda była cały czas taka sobie, przez solary mam wygenerowane już ponad 300 kwh (240 zł) więc oszczędność jest spora.

Poza tym zbiornik zbudowany jest tak, że woda z solarów podgrzewa się na dole zbiornika, więc później centralne tylko ją podgrzewa np. z 35 do 50. W lato podejrzewam, że już w ogóle będzie super, jak od samej temperatury wodę będę miał podgrzaną do 30 stopni + to co dadzą solary. W zimę nie ma co liczyć na to, że będziemy mieli ciepłą wodę do kąpania z samych solarów, ale za to w lato nie będę musiał odpalać pieca, żeby podgrzewać wodę, a to już jest duża wygoda.

O przeglądach nic nie wiem, ale nawet niech jest to 100 zł, to przy dobrej pogodzie zwróci się to w tydzień (licząc np. po 20 kwh/dobę). Nie wiem jak podgrzewacze elektryczne ale 6000 kwh (tyle energii mamy z kasy, którą wydałem na solary) to nie jest jakoś strasznie dużo, po za tym na podgrzewacz taki 150 l też trzeba wydać około 1000 zł, który zużywa przy takiej pojemności 2kW / h co wychodzi 3000 h podgrzewania, więc po 3-4 latach inwestycja się zwraca.
PIq5
kapral
Posty: 132
Rejestracja: 09 cze 2010, 20:24

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym do

Post autor: PIq5 »

baja bongo pisze:Ja uważam, że się opłaca.

Kupując sam osprzęt na Allegro i montując samemu wychodzi około 8 tys. zł (do takiego zestawu jak ja mam), na FV miałem 9100, więc to tak, jakby koszt robocizny wyniósł 1100 zł (co uważam, że mocno dużo nie jest biorąc pod uwagę, że trzeba to zrobić na dachu, a i w kotłowni też jest trochę roboty).

Ja zapłaciłem za całość około 4000 zł (po dofinansowaniu), z tego co patrzę płyn solarny (nieprzemarzający) to około 200 zł, więc raz na jakiś czas można to zrobić, a na podsumowanie - wczoraj przy w miarę słonecznej pogodzie, wodę podgrzało mi do 35 stopni, i solary wygenerowały około 12 kwh (czyli w przeliczeniu na kasę, zaoszczędziłem 8 zł), przez dwa miesiące, gdzie pogoda była cały czas taka sobie, przez solary mam wygenerowane już ponad 300 kwh (240 zł) więc oszczędność jest spora.

Poza tym zbiornik zbudowany jest tak, że woda z solarów podgrzewa się na dole zbiornika, więc później centralne tylko ją podgrzewa np. z 35 do 50. W lato podejrzewam, że już w ogóle będzie super, jak od samej temperatury wodę będę miał podgrzaną do 30 stopni + to co dadzą solary. W zimę nie ma co liczyć na to, że będziemy mieli ciepłą wodę do kąpania z samych solarów, ale za to w lato nie będę musiał odpalać pieca, żeby podgrzewać wodę, a to już jest duża wygoda.

O przeglądach nic nie wiem, ale nawet niech jest to 100 zł, to przy dobrej pogodzie zwróci się to w tydzień (licząc np. po 20 kwh/dobę). Nie wiem jak podgrzewacze elektryczne ale 6000 kwh (tyle energii mamy z kasy, którą wydałem na solary) to nie jest jakoś strasznie dużo, po za tym na podgrzewacz taki 150 l też trzeba wydać około 1000 zł, który zużywa przy takiej pojemności 2kW / h co wychodzi 3000 h podgrzewania, więc po 3-4 latach inwestycja się zwraca.

Chyba trochę się mylisz. O ile dobrze kojarzę te wszystkie sprawy to w przypadku gdy kupujesz produkt i montaż w jednej firmie to sprzedają Ci wszystko z Vatem 8%, co obniża koszt materiału, a generuje zysk na robociźnie. Jeśli się mylę niech ktoś poprawi moja wiedzę.

Natomiast to co Andrzej pisał, węgiel i drzewo to piece problematyczne, wiadomo zadymienie, popiół. Musisz przy takich piecach trochę się pobawić z nimi, do tego dochodzi potrzeba używania tylko suchego paliwa. Niestety ale przy tej jakości pieców jakie teraz są to wrzucenie mokrego drzewa/węgla załatwi Ci piec. Ja w swoim musiałem już dwie płomieniówki wyrzucić, z czego to jeszcze dało się zrobić przynajmniej, a niestety poprzedni piec poszedł na złom bo miał dziurę w połowie wysokości zasobnika, zalewało więc palenisko. Przy gazie i oleju wyższe koszty paliwa oszczędzają Ci czas jaki poświęcasz na to co robisz przy opalaniu węglem i drewnem.
Warto również pamiętać, że gaz z gazociągu będzie tańszy niż jego odpowiednik przywożono do butli na naszym podwórku.
_KanaR_
starszy kapral
Posty: 182
Rejestracja: 29 cze 2006, 10:50
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym do

Post autor: _KanaR_ »

Ważną kwestią jest to, że aby dostać dotację najpierw musisz mieć pełną kwotę na wykonanie modernizacji i rozliczyć się z instalatorem. Dopiero po zakończeniu prac dostajesz zwrot na konto z funduszu w przeciągu jakiegoś tam czasu. Kwota to max 45% wartości instalacji brutto ale nie więcej niż coś ok. 7500,-. Papierków do wypełnienia jest masa ale załatwienie tej sprawy powinno leżeć w kwestii firmy instalacyjnej. Na twoim miejscu popytałbym się po hurtowniach w Ostrołęce i okolicach o ceny kompletu czy to pieca czy solarów bo różnice są spore a dotacje są na produkty wszystkich producentów :)
pppp
szeregowy
Posty: 29
Rejestracja: 28 wrz 2011, 21:21

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym do

Post autor: pppp »

baja bongo pisze:Ja zapłaciłem za całość około 4000 zł (po dofinansowaniu),
baja bongo pisze:solary wygenerowały około 12 kwh (czyli w przeliczeniu na kasę, zaoszczędziłem 8 zł), przez dwa miesiące, gdzie pogoda była cały czas taka sobie, przez solary mam wygenerowane już ponad 300 kwh (240 zł) więc oszczędność jest spora.
Tutaj to można mieć rozbieżności, bo wszytko zależy kto ile płaci za kWh. Ja mam dwie taryfy i koszt w drogiej to TD 0,6949, a w taniej to TN 0,3878. Cena jedno taryfowa to:G11 0,625578. Ceny oczywiście brutto. Z moich obliczeń wynika że za 4000 zł można kupić odpowiednio:
TD - 5 756 kWh
TN - 10 134 kWh
G11 - 6 394 kWh
Do podgrzania 150 litrów wody trzeba zużyć ok 7 kWh - to koszt w zależności od taryfy: 4,87 zł, 2,71 zł i 4,37 zł
Z tego każdy może sobie policzyć co się opłaca, o ile się nie pomyliłem.
hcuj
sierżant
Posty: 271
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:30

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym do

Post autor: hcuj »

baja bongo pisze:Ja uważam, że się opłaca.

Kupując sam osprzęt na Allegro i montując samemu wychodzi około 8 tys. zł (do takiego zestawu jak ja mam), na FV miałem 9100, więc to tak, jakby koszt robocizny wyniósł 1100 zł (co uważam, że mocno dużo nie jest biorąc pod uwagę, że trzeba to zrobić na dachu, a i w kotłowni też jest trochę roboty).

Ja zapłaciłem za całość około 4000 zł (po dofinansowaniu), z tego co patrzę płyn solarny (nieprzemarzający) to około 200 zł, więc raz na jakiś czas można to zrobić, a na podsumowanie - wczoraj przy w miarę słonecznej pogodzie, wodę podgrzało mi do 35 stopni, i solary wygenerowały około 12 kwh (czyli w przeliczeniu na kasę, zaoszczędziłem 8 zł), przez dwa miesiące, gdzie pogoda była cały czas taka sobie, przez solary mam wygenerowane już ponad 300 kwh (240 zł) więc oszczędność jest spora.

Poza tym zbiornik zbudowany jest tak, że woda z solarów podgrzewa się na dole zbiornika, więc później centralne tylko ją podgrzewa np. z 35 do 50. W lato podejrzewam, że już w ogóle będzie super, jak od samej temperatury wodę będę miał podgrzaną do 30 stopni + to co dadzą solary. W zimę nie ma co liczyć na to, że będziemy mieli ciepłą wodę do kąpania z samych solarów, ale za to w lato nie będę musiał odpalać pieca, żeby podgrzewać wodę, a to już jest duża wygoda.

O przeglądach nic nie wiem, ale nawet niech jest to 100 zł, to przy dobrej pogodzie zwróci się to w tydzień (licząc np. po 20 kwh/dobę). Nie wiem jak podgrzewacze elektryczne ale 6000 kwh (tyle energii mamy z kasy, którą wydałem na solary) to nie jest jakoś strasznie dużo, po za tym na podgrzewacz taki 150 l też trzeba wydać około 1000 zł, który zużywa przy takiej pojemności 2kW / h co wychodzi 3000 h podgrzewania, więc po 3-4 latach inwestycja się zwraca.
jeśli masz zbiornik 150l to licznik ci przekłamuje na korzyść jakieś 2-3 razy, więc wcale nie jest tak wesoło
Andrzej1
starszy szeregowy
Posty: 99
Rejestracja: 24 lis 2013, 22:25

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym dofin

Post autor: Andrzej1 »

Witam
Baja Bongo, możesz napisać jaki zestaw dostałeś za kwotę 4000 pln ?? jakie kolektory, zbiornik.
Dodatkowo nie bardzo rozumiem tego stwierdzenia: "W lato podejrzewam, że już w ogóle będzie super, jak od samej temperatury wodę będę miał podgrzaną do 30 stopni + to co dadzą solary." - możesz to wyjaśnić ??

Pozdrawiam serdecznie
Andrzej.
baja bongo
kapral
Posty: 101
Rejestracja: 20 paź 2007, 16:48

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym dofin

Post autor: baja bongo »

Opcji nie podam, bo nie pamiętam, mam dwa kolektory i zbiornik 200 litrów.

Lato - od samej temperatury powietrza woda się nagrzeje do około 30 stopni, więc nawet jak na zewnątrz będzie pochmurnie, a będzie np. 25 stopni, to woda będzie miała podobną temperaturę.
pppp
szeregowy
Posty: 29
Rejestracja: 28 wrz 2011, 21:21

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym dofin

Post autor: pppp »

baja bongo pisze:Lato - od samej temperatury powietrza woda się nagrzeje do około 30 stopni, ........
Ty w ogóle miałeś tę instalację w lato ? Bo do końca z Twoich wypowiedzi tego nie wynika.
W tym wątku chodzi raczej o to czy założeni solarów się opłaca ? Kto na tym więcej zyskuje, klient (dla którego to jest), czy sprzedawca - dla którego to nie jest, a jedynie stwierdzeniem dofinansowanie załatwia sobie zlecenia dla naiwnych klientów. Pod uwagę powinny być brane wszystkie aspekty, techniczne jak i ekonomiczne. Dla mnie solary są nie opłacalne i wolę grzać prądem, dla innych może być inaczej.
Andrzej1
starszy szeregowy
Posty: 99
Rejestracja: 24 lis 2013, 22:25

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym dofin

Post autor: Andrzej1 »

Witam
Baja bongo, już po wielkości zbiornika mogę z pewną dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że sprzedają usługę, nie towar, w celu oczywistym. Zbiornik 200l jest trochę w mojej opinii "skromny". Wg mnie 300l to minimum. Latem przekonasz się, że mogę mieć trochę racji.
Jak wspominałem już wcześniej, mam solary od ok 6 lat. Zapłaciłem za nie masę pieniędzy (11 tys.), wtedy dotacje nie były tak powszechne (pobudowałem dom w miejscu bez doprowadzonego gazu, więc optymalnym rozwiązaniem dla mnie był wybór opalania węglem - ekogroszkiem. Mając wizję całorocznego działania kotła na ekogroszek chciałem sobie ulżyć, a że w tamtym czasie miałem dość "zielone" podejście do życia, wybrałem solary). Instalacja działa bez żadnych awarii do dnia dzisiejszego.

W tym czasie miałem kilka telefonów od znajomych/rodziny, którzy w związku z otrzymaniem, przez nich, oferty na solary z dofinansowaniem, chcieli dopytać o różne aspekty związane z użytkowaniem i sensem montowania tego rozwiązania. W większości przypadków były to extra "fyrmy" z samej Warszawy, które oferowały sprzęt o dość niskich parametrach (były nawet zbiorniki po 150 litrów - zgroza !!) za dość duże pieniądze (dotacja oczywiście niwelowała różnice).
Nie twierdzę, że Twoja instalacja jest zła, ale chodzi mi głównie o stwierdzenie tego, że firmy (nie wszystkie) oferujące montaż tego rozwiązania kierują się głównie dobrem własnym (zarobkiem) i w imię tego instalują cokolwiek, aby tylko dotrzeć do słodkiego celu. Powyżej stwierdził to (poniekąd) pppp.
Moja teza jest taka, że nie warto wierzyć ślepo firmom które instalują takie urządzenia. Wcześniej trzeba samemu (niestety !!) zgłębić temat, aby nie dać nabić się w butelkę z etykietą dofinansowania.

Pozdrowienia
Andrzej.
baja bongo
kapral
Posty: 101
Rejestracja: 20 paź 2007, 16:48

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym dofin

Post autor: baja bongo »

Wczoraj i przedwczoraj solary podgrzały mi wodę do 38 st. C. Ci, którzy chcą podgrzewać wodę prądem, niech dalej to robią. Nawet jeżeli firma zarabia na dotacji, to za taki sam zestaw kupując samemu nie zapłaciłbym 4000 zł tylko więcej, więc chyba warto.
pppp
szeregowy
Posty: 29
Rejestracja: 28 wrz 2011, 21:21

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym dofin

Post autor: pppp »

baja bongo pisze:Wczoraj i przedwczoraj solary podgrzały mi wodę do 38 st. C. Ci, którzy chcą podgrzewać wodę prądem, niech dalej to robią. Nawet jeżeli firma zarabia na dotacji, to za taki sam zestaw kupując samemu nie zapłaciłbym 4000 zł tylko więcej, więc chyba warto.
Nie no rewelka 38 st, to i pewnie do prysznica się nie nadaje, ale ...
A czym dalej to dogrzewasz ?
baja bongo
kapral
Posty: 101
Rejestracja: 20 paź 2007, 16:48

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym dofin

Post autor: baja bongo »

Z tego co piszesz we wcześniejszych postach do podgrzania wody (150 l) prądem w najtańszej taryfie trzeba wydać 1000 zł rocznie, i to tylko przy dwóch osobach, ponieważ dzienne zużycie cwu to około 80 l/osobę.

Nawet jeżeli solary będą podgrzewać wodę do 38 stopni to mi wystarczy. Wodę trzeba podgrzać o 5-6 stopni a nie o 35, więc nawet jak będę musiał podgrzewać wodę prądem to i tak na instalacji oszczędzam.

Tak jak napisałem w pierwszym poście liczę, że instalacja zwróci się po 3-4 latach, ja na razie jestem zadowolony, a czas pokaże czy był to dobry wybór.
pppp
szeregowy
Posty: 29
Rejestracja: 28 wrz 2011, 21:21

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym dofin

Post autor: pppp »

Nie licz że będzie tak różowo. Twoja pompka glikolu też bierze prąd. Dalej prąd którym dogrzewasz do rozsądnej temperatury , zatem 4 lata to tylko pobożne życzenia.
Andrzej1
starszy szeregowy
Posty: 99
Rejestracja: 24 lis 2013, 22:25

Re: Proponowana dotacja nie jest kredytem lecz gotówkowym dofin

Post autor: Andrzej1 »

Witam
Napisz proszę, czy masz kolektory próżniowe czy zwykłe. Pytanie oczywiście do kolegi baja bongo.

Pozdrawiam
Andrzej.
ODPOWIEDZ