Ogrzewanie

Na każdy (inny niż o Ostrołęce) temat
torso
szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 31 maja 2017, 12:14

Ogrzewanie

Post autor: torso »

Dzień dobry,
zastanawiam się nad formą ogrzewania mojego domu, ma on powierzchnię 290m2. Do tej pory ogrzewałem tylko za pomocą pieca gazowego, ale koszt gazu jest bardzo wysoki. Wolę już wydać trochę pieniędzy na instalację, ale która mi się zwróci, niż płacić co miesiąc dużo kasy za niedogrzane pomieszczenia. Moglibyście mi coś polecić?
PIq5
kapral
Posty: 132
Rejestracja: 09 cze 2010, 20:24

Re: Ogrzewanie

Post autor: PIq5 »

Na samych instalacjach się nie znam natomiast rozmawiałem z właścicielem jednej z ostrołęckich firm, która montuje pompy ciepła. Powiedział mi, że sam by sobie tego gówna nie założył bo jest to po prostu nieopłacalne, niemniej jak ktoś ma kasę to dlaczego nie miałby sobie tego montować, on na pewno żadnemu klientowi tego nie odradzi.
Markus
starszy sierżant
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2016, 12:34

Re: Ogrzewanie

Post autor: Markus »

no toś mu doradził
PIq5
kapral
Posty: 132
Rejestracja: 09 cze 2010, 20:24

Re: Ogrzewanie

Post autor: PIq5 »

Wiesz, ja tylko przedstawiłem opinię osoby, która na tym zarabia, czyli jego oficjalne podejście i te już poza biurem. Może mu to uzmysłowi, że władowanie w to kasy niekoniecznie oznacza, że faktycznie zaoszczędzisz.
Markus
starszy sierżant
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2016, 12:34

Re: Ogrzewanie

Post autor: Markus »

to prawda , tylko ,że on szuka oszczędności i zwrotu inwestycji a nie gówna które jest to po prostu nieopłacalne
Tapatik
starszy sierżant
Posty: 319
Rejestracja: 18 sty 2007, 17:01

Re: Ogrzewanie

Post autor: Tapatik »

Pompa ciepła może być opłacalna, jeśli jest zaprojektowana jako wspomaganie innego ogrzewania, czyli w okresie wiosenno-jesiennym, kiedy zapotrzebowanie cieplne jest małe, wystarczy sama pompa ciepła. W momencie, gdy temperatury spadają, trzeba włączyć na przykład ogrzewanie gazowe.
Pompy ciepła jako jedyne mają współczynnik sprawności powyżej 100%. Pobierają energię cieplną z gruntu, ale wymagają energii elektrycznej do napędzania pomp z czynnikiem grzewczym, więc trzeba by policzyć jaki byłby koszt tej energii elektrycznej w porównaniu do uzyskanej energii cieplnej.

Tyle o ekologii.

Pytanie jak obecnie zaprojektowana jest instalacja i jak został dobrany kocioł. Często kocioł jest zbyt duży i to nie jest dobre, bo pracuje z mała sprawnością. Kotły mają określoną moc nominalną, mogą oczywiście pracować z mniejszą mocą, ale mogą mieć wtedy gorszą sprawność.
Następna rzecz - czy kocioł został dobrany "na oko" czy tez ktoś policzył zapotrzebowanie an ciepło. Jeżeli ktoś dobrał kocioł na oko to może być on przewymiarowany, czyli pracować przy gorszej sprawności. Co więcej obliczenia wykonuje się dla temperatury zewnętrznej -20C (w Ostrołęce), jeśli jest niższa, to znowu kocioł pracuje przy gorszej sprawności.
Dotyczy to właściwie wszystkich kotłów na wszystkie rodzaje paliw.

Budynek można by docieplić, ale wtedy trzeba przeliczyć instalację i wymienić kocioł oraz prawdopodobnie część grzejników.

Można by zmienić ogrzewanie z gazowego na pelet, który podobno TERAZ jest najbardziej ekonomiczny, ale to trzeba by sobie na spokojnie policzyć.
No i wtedy kocioł gazowy do wyrzucenia.
Sarcev
starszy sierżant
Posty: 304
Rejestracja: 19 maja 2005, 17:48
Lokalizacja: oka

Re: Ogrzewanie

Post autor: Sarcev »

A może warto pomyśleć nad ociepleniem domu, wymianie stolarki okiennej, ocieplenie ścian i dachu? Kup dobry piec na pellet i będziesz mial taniej, tylko pytanie czy będziesz miał czas i oczywiście chęci by dokładać do pieca? Znam 2 osoby co mają gaz z sieci i za ogrzewanie domu ok 200m2 + podgrzanie wody placa ok 3000zł rocznie. Wspomagając się kominkiem koszt ok 600zł/rok.
Pompa Ciepła jest ciekawym rozwiązaniem , wygodnym ale kosztownym. Dobrze o pompie pomyśleć przed budowa domu. Wtedy można zlikwidować kominy przez które ucieka ciepło i przy okazji oszczędzając parę zł. Trzeba odpowiednio położyć podłogówkę /gęstsze zwoje/
itd
I wazny grunt, jak mieszkasz na podmoklych terenach jak np okolice Tobolic, tamta cześć Dzbenina, początek Czarnowca to pompa może się sprawdzić...
Markus
starszy sierżant
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2016, 12:34

Re: Ogrzewanie

Post autor: Markus »

kominy to też wentylacja więc co chcesz likwidować
pppp
szeregowy
Posty: 29
Rejestracja: 28 wrz 2011, 21:21

Re: Ogrzewanie

Post autor: pppp »

Z powyższych odpowiedzi wynika że nikt nie ma takiego ogrzewania, a się wymądrza. Przypuszczalnie każdy z odpowiadających mieszka w bloku. Komin nie służy do wentylacji, a do odprowadzania spalin, są kominy które również prócz funkcji odprowadzania spalin "zasysają" powietrze potrzebne do spalania. Fakt jest taki że popa ciepła jest dobrym rozwiązaniem do domów nowych, które są szczelne i wymają wentylacji mechanicznej. Dostosowanie starego domu dla pompy ciepła to duże wyzwanie. Jeżeli chce się tanio ogrzewać dziurawy dom to tylko węgiel lub drzewo.
Markus
starszy sierżant
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2016, 12:34

Re: Ogrzewanie

Post autor: Markus »

ty chyba żartujesz ja mieszkam w domu , mam 3 kominy w których są . W pierwszym kominie 1 ciąg paleniskowy -piec i 2 x wentylacja , w drugim tak samo bo paleniskowy do kominka , a w trzecim 3 x wentylacja
pppp
szeregowy
Posty: 29
Rejestracja: 28 wrz 2011, 21:21

Re: Ogrzewanie

Post autor: pppp »

Kolego rozróżnij wentylację od komina spalinowego, to są inne sprawy, a to że Ty w domu masz tyle dziur z wentylacją grawitacyjną i ogrzewasz świat to Twoja sprawa.
Markus
starszy sierżant
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2016, 12:34

Re: Ogrzewanie

Post autor: Markus »

pewnie,ze moja - ogrzewanie mojego domu kosztuje tyle ile twojego mieszkanka w mieścinie , tylko ,że ja mam 200 metrów a ty z 50 , kolego. Z mojej strony koniec tematu
pppp
szeregowy
Posty: 29
Rejestracja: 28 wrz 2011, 21:21

Re: Ogrzewanie

Post autor: pppp »

Markus pisze: 04 cze 2017, 11:54 pewnie,ze moja - ogrzewanie mojego domu kosztuje tyle ile twojego mieszkanka w mieścinie , tylko ,że ja mam 200 metrów a ty z 50 , kolego. Z mojej strony koniec tematu
No to znaczy ile kosztuje ? I czym ogrzewasz ?
Bo ja akurat mieszkam też w domu powyżej 200 m2 i wiem ile mnie kosztuje ogrzewanie.
Sarcev
starszy sierżant
Posty: 304
Rejestracja: 19 maja 2005, 17:48
Lokalizacja: oka

Re: Ogrzewanie

Post autor: Sarcev »

Zaczynam niedługo budowę i w bryle budynku nie będzie żadnego komina :D
Tapatik
starszy sierżant
Posty: 319
Rejestracja: 18 sty 2007, 17:01

Re: Ogrzewanie

Post autor: Tapatik »

Sarcev, a co z wentylacją?
Sarcev
starszy sierżant
Posty: 304
Rejestracja: 19 maja 2005, 17:48
Lokalizacja: oka

Re: Ogrzewanie

Post autor: Sarcev »

Za wentylacje będzie odpowiedzialny rekuperator.
Sarcev
starszy sierżant
Posty: 304
Rejestracja: 19 maja 2005, 17:48
Lokalizacja: oka

Re: Ogrzewanie

Post autor: Sarcev »

Ekogroszek jest najtanszy tylko te zasypywanie ;/
ODPOWIEDZ