500 plus na pierwsze dziecko

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
Dominikaa
szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 15 lip 2019, 16:53

500 plus na pierwsze dziecko

Post autor: Dominikaa »

Czy w Ostrołęce w lipcu będą wypłacać 500+ na pierwsze dziecko? Bo z tego co widziałam, w innych miastach już byly wyplaty, a jak będzie u nas?
kormoran
sierżant
Posty: 263
Rejestracja: 23 sie 2013, 11:34

Re: 500 plus na pierwsze dziecko

Post autor: kormoran »

Było powiedziane, że pierwsze wypłaty mogą trafić do uprawnionych już w lipcu. MOGĄ...
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1520
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: 500 plus na pierwsze dziecko

Post autor: Infom »

wniosek złożony 1 lipca, wypłatę dostałem 12 lipca
Dominikaa
szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 15 lip 2019, 16:53

Re: 500 plus na pierwsze dziecko

Post autor: Dominikaa »

Czyli zaczynają juz wypłacać, dobrze wiedzieć
Łubień909
szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 07 kwie 2019, 14:23

Re: 500 plus na pierwsze dziecko

Post autor: Łubień909 »

a czy na skrzynkę pocztową e-mail powinno wpłynąć pismo z MOPRu o przyznaniu tego świadczenia? a jak tak to w jakim terminie?
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3316
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: 500 plus na pierwsze dziecko

Post autor: Qrzysio »

Uprzejmie informujemy, iż złożony przez Państwa wniosek został przyjęty. Poinformujemy Państwa o statusie sprawy.
Z tego co pamiętam z pierwszego e-maila, to w przypadku odmowy/komplikacji otrzymuje się decyzję poczta tradycyjną. W przypadku przyznania świadczenia wysyłają tylko powiadomienia poprzez e-mail.
Infom
starszy chorąży sztabowy
Posty: 1520
Rejestracja: 11 wrz 2007, 23:23

Re: 500 plus na pierwsze dziecko

Post autor: Infom »

Łubień909 pisze: 17 lip 2019, 13:14 a czy na skrzynkę pocztową e-mail powinno wpłynąć pismo z MOPRu o przyznaniu tego świadczenia? a jak tak to w jakim terminie?
Powinno!
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3316
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: 500 plus na pierwsze dziecko

Post autor: Qrzysio »

Po rozpatrzeniu wniosku na numer telefonu dostajemy SMS o takiej treści:
Informujemy, ze zostalo przyznane swiadczenie wychowawcze. Szczegolowe warunki przyznania swiadczenia zostana przekazane w informacji e-mail.
Oraz e-mail:
Świadczenie wychowawcze jest realizacją rządowego programu "Rodzina 500+". Jest to program finansowany ze środków budżetu państwa.

Ostrołęka, 2019-XX-YY

INFORMACJA

o przyznaniu świadczenia wychowawczego "500+"

Pani/Pan

IMIE, NAZWISKO, ADRES

Informacja Nr SW.4230.1473.4390.2019

Zgodnie z art. 4, 5 i 13a, art. 21 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2018 r., poz. 2134, z późn. zm.) i z upoważnienia Prezydenta Miasta Ostrołęki, po rozpatrzeniu wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego złożonego przez Panią/Pana w dniu 2019-07-01.

Informuję o przyznaniu:

świadczenie wychowawcze , na dziecko IMIE I NAZWISKO DZIECKA, w kwocie 500,00 zł, w okresie 2019-XX-YY 2021-XX-YY , miesięcznie.

Jeśli dzieci jest więcej niż jedno, powyższa linia jest powtarzana dla każdego z dzieci.

Świadczenie płatne przelewem na konto bankowe w terminie od 24 do ostatniego dnia każdego miesiąca. Świadczenia wychowawcze są finansowane z budżetu Wojewody Mazowieckiego i będą wypłacane po otrzymaniu dotacji.

POUCZENIE

W myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Zgodnie z zapisem art. 4 ust. 2 ww ustawy świadczenie wychowawcze przysługuje matce albo ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca, opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego albo opiekunowi prawnemu dziecka, albo dyrektorowi domu pomocy społecznej. Na mocy art. 4 ust. 3 ww ustawy świadczenie wychowawcze przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest na okres od dnia 01.07.2019 r. do 31.05.2021 r.

W myśl art. 21 ust. 1 świadczenie wychowawcze wypłaca się w okresach miesięcznych. Po rozpatrzeniu wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, stwierdzam, że spełnione zostały warunki do przyznania świadczenia wychowawczego określone w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2018 r., poz. 2134, z późn. zm.).

Przyznanie przez organ właściwy lub wojewodę świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji. Odmowa przyznania, uchylenie lub zmiana prawa do świadczenia wychowawczego wymagają wydania decyzji. Organ właściwy lub wojewoda przesyła wnioskodawcy informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej - o ile wnioskodawca wskazał adres poczty elektronicznej we wniosku. W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej, organ właściwy lub wojewoda, odbierając wniosek od wnioskodawcy, informuje go o możliwości odebrania od tego organu informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego. Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia (art. 13a). Prawo do świadczenia wychowawczego ustala się na okres trwający od 01.07.2019 r. do 31.05.2021 r. Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na kolejny okres są przyjmowane od dnia 1 kwietnia danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną - od dnia 1 lutego danego roku. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na kolejny okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 30 kwietnia danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje do dnia 30 czerwca tego roku. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na kolejny okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 maja do dnia 31 maja danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 lipca tego roku. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na dany okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 czerwca danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 sierpnia tego roku. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na dany okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 lipca do dnia 31 lipca danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 30 września tego roku. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na dany okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 sierpnia danego roku do dnia 31 sierpnia danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 października tego roku.

W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do przyznanego świadczenia wychowawczego osoba uprawniona jest zobowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu właściwego wypłacającego świadczenie wychowawcze, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Nienależnie pobrane świadczenia wychowawcze podlegają zwrotowi na podstawie art. 25 ww ustawy. Niepoinformowanie organu właściwego prowadzącego postępowanie w sprawie świadczenia wychowawczego o zmianach może skutkować powstaniem nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych, a w konsekwencji - koniecznością ich zwrotu.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce

Informacje dodatkowe

Już dziś możesz sprawdzić informacje o zdrowiu całej swojej rodziny na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). IKP to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia. Wejdź na pacjent.gov.pl i zaloguj się na swoje IKP. Znajdziesz tam informacje o wykupionych lekach, sprawdzisz historię wizyt sfinansowanych przez NFZ, a w przyszłości także wyniki badań i swoją dokumentację medyczną. Ponadto, dzięki IKP wszystkie e-recepty otrzymasz SMS-em lub e-mailem i wykupisz każdy lek w dowolnej aptece nie tracąc refundacji. Każdy rodzic ma także dostęp do danych swoich dzieci do 18 roku życia.
ODPOWIEDZ