Drożejące śmieci

Polityka, wydarzenia, opinie, problemy, komunikacja
jermak
kapral
Posty: 135
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:36

Drożejące śmieci

Post autor: jermak »

W ramach dobrej zmiany, mieszkańcom zafundowano weryfikację śmieci zmieszanych.
Śmieci segreguję, worki różne wystawiam ("biodegradowalne", "papier", "plastik+metal" i "szkło" ), a teraz dostaję nakaz z OPK, że pracownicy w śmieciach "zmieszanych" odnaleźli coś, co uznali za niezgodne z deklaracją o segregowaniu śmieci i będzie wszczęte postępowanie dowodowe.
Brzmi groźnie, a potem jeszcze zostanie wydana decyzja o podwyższeniu opłat.
Może stara szuflada z biurka i sucha gałązka co spadła z drzewa powinna być worku "biodegradowalne" lub kartonik po jogurcie niedokładnie umyty powinien czekać na "papier", ale był foliowany więc może na "plastik+metal".
Może znalazł się tam niedopałek (znajomi opróżnili popielniczki) więc powinno się dorzucić do "popiól" zamiast do "zmieszane".
Właściwie przy takim ograniczeniu nie powinien być w ogóle worek/kontener "zmieszane".
Mam dziwne przeświadczenie, że znowu jedynym sposobem rozwiązywania problemów miast i gmin jest podnoszenie opłat dla mieszkańców - jak nie można podatkiem, to interpretuje się takie dodatkowe opłaty na maksymalnym poziomie.
Przy takiej interpretacji i fotografowaniu każdego woreczka i jego zawartości przez wyspecjalizowanych pracowników, obywatel musi w końcu dokonać wyboru: płacić znacznie więcej za odpady jako '"niesegregowane" i rzeczywiście nie segregować lub jak wielu sąsiadów obecnie - wystawiać z domu kilkurodzinnego co dwa tygodnie jedną mała torebkę odpadów, a reszta "w komin" pieca wszystkopalnego, widać wieczorami takie aromatyczne dymy z kominów.
Czyli znów ekologia przegrywa z chytrością, zarówno mieszkańców jak i od niedawna spółki komunalnej, czyli właśnie naszej.
W końcu to wszytko dla naszego dobra, albo jak niektórzy twierdzą: bo tak nakazała wredna Unia (Europejska).
kormoran
sierżant
Posty: 270
Rejestracja: 23 sie 2013, 11:34

Re: Drożejące śmieci

Post autor: kormoran »

Dzięki za wyjaśnienie. Do tej pory nie bardzo wiedziałem, dlaczego do "mojego" śmietnika przywożą śmieci z prywatnych domów, z terenu wokół miasta a nawet z Makowa Maz. Przecież - myślaałem - płacimy wszyscy od osoby więc nie ma różnicy kto gdzie wyrzuca. Teraz mam wyjaśnienie.
majster
starszy kapral
Posty: 178
Rejestracja: 22 gru 2011, 14:22
Lokalizacja: Ostrołeka

Re: Drożejące śmieci

Post autor: majster »

Obecnie każdy mieszkaniec powinien skończyć studia w zakresie materiałoznawstwa i ciągle się doszkalać bo cały czas dochodzą nowe materiały używane do produkcji opakowań .Firma powinna wyposażyć każdego mieszkańca w czytniki kodów które zakwalifikują każde opakowanie do odpowiedniej kategorii odpadów. Inaczej w każdym przypadku można zakwestionować prawidłowość segregacji ,bo pewnie niewiele osób wie o tym ,że większość paragonów sklepowych nie jest makulaturą . Podejrzewam ,że znając pomysłowość ludzi odpady które będą " niepewne '' będą wywożone do lasu lub ladqwać w rzece , piecu lub przydrożnym rowie . Ciekawe jak zostanie rozwiązana segregacja mieszkańców bloków ,czy to będzie odpowiedzialność zbiorowa ,a może tam będą trafiać te ''niepewne'' z domów jednorodzinnych.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Drożejące śmieci

Post autor: Qrzysio »

To jest ogromny problem, nie tylko w Polsce. Firmy odbierające śmieci najpewniej życzyłyby sobie, aby odpady były nie tylko idealnie posegregowane, ale jeszcze umyte. Problem rozpoznania materiału powinien być rozwiązany w prosty sposób, poruszany od dawna w wielu publikacjach: to producent opakowania powinien umieścić czytelną informację o tym, jakiej kategorii jest to odpad i do którego pojemnika powinien zostać wrzucony.
arrow
starszy kapral
Posty: 156
Rejestracja: 27 maja 2009, 0:24

Re: Drożejące śmieci

Post autor: arrow »

Jakiś czas temu ukazał się artykuł - wywiad z szefem (?) jakieś firmy zajmującej się przetwarzaniem śmieci. Z artykułu wynikało, że wystarczy pobieżna segregacja śmieci. Resztę wykonują maszyny z jego firmy. Technologia polegała na wykorzystaniu gorącej wody. Na dodatek woda pochodziła z elektrociepłowni. Mają one nadmiar gorącej wody - szczególnie w miesiącach niezimowych. Najpierw śmieci były traktowane gorącą wodą, a potem podlegały segregacji (maszynowo) i dalszej obróbce.

Zasady segregacji są nie tylko skomplikowane, ale jeszcze co raz się zmieniają. Nic dziwnego, że ludzie się w tym gubią.
jermak
kapral
Posty: 135
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:36

Re: Drożejące śmieci

Post autor: jermak »

A już myślałem, że tylko ja mam dziwne problemy.
Popytałem znajomych z innych miast, większych i mniejszych, nagle wszędzie zainteresowano się śmieciami.
Okazuje się, że jest kilka wspólnych powodów: Straż Miejska straciła dochodowe fotoradary, więc ma zarabiać na kontroli śmietników/śmieci, to w skali miast i miasteczek.
Zaczęto przygląda się karuzelom złomu i węgla, więc wzorem Włoch, kapitał przechodzi na obsługę śmieci (to już skala kraju) jak bardziej dochodowego interesu niż prostytucja czy zwykłe prochy i dopalacze.
Ponieważ mamy polską demokrację i kult jednostki, więc w blokach jest stosowana odpowiedzialność zbiorowa - jedna butelka w pojemniku "zmieszane" i cały blok płaci już za śmiecie niesegregowane. Myślałem, że to żart, ale przypadek potwierdzili ludzie z Wrocka i Wawy, a dodatkowo jakaś gadająca głowa z MPO chwaliła się w TVP wprowadzeniem tego rozwiązania w swoim mieście.
Wreszcie znajdzie się kasa na 700+ i 900++, a może nawet na emerytura+extra? bo śmiecie to faktycznie worek bez dna.
jermak
kapral
Posty: 135
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:36

Re: Drożejące śmieci

Post autor: jermak »

Przeczytałem ulotkę OPK o segregacji śmieci, taki podręcznik ekologicznego obywatela, ładna ulotka, kolorowa, dobry papier.
Informacje co należy wrzucać do odpowiednich pojemników są krótkie i zdawkowe, znacznie więcej miejsca przeznaczone na spis materiałów, produktów, które są wykluczone.
I wtedy okazuje się, że właściwie większość naszych śmieci nie może być śmieciami ani segregowanymi, ani nawet "zmieszanymi" bo papierowe opakowania, przeważnie nie są papierowe lecz plastikowane, plastikowe butelki nie są plastikowe jeśli było w nich lekarstwo, a koszulka T-shirt może być biodegradowalna lub plastik lub może nie być w ogóle śmieciem podlegającym obsłudze OPK.
To się w pale nie mieści, jak powiedział kiedyś stary milicjant, a teraz policjant będzie wspomagał SM w patrolowaniu śmietników.
Zbyt restrykcyjne przepisy albo pozostaną martwe, albo zmuszą ludzi do ich "obchodzenia" ze szkodą dla środowiska.
Awatar użytkownika
Qrzysio
Redaktor
Posty: 3362
Rejestracja: 17 maja 2005, 18:16
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Drożejące śmieci

Post autor: Qrzysio »

A rozwiązanie zamiast prostego emblematu na każdym opakowaniu, mógłby przecież być stosowany w całej UE okazuje się być ponad wszelkie możliwości i to zwykły Kowalski nagle musi kończyć studia z materiałoznawstwa, co bardzo dobrze stwierdził majster.
jermak
kapral
Posty: 135
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:36

Re: Drożejące śmieci

Post autor: jermak »

Pomysł: " A rozwiązanie zamiast prostego emblematu na każdym opakowaniu, mógłby przecież być stosowany w całej UE" jest bardzo ładny, prosty i niestety zupełnie teoretyczny, coś jak pierwsze wersje podatku VAT zajmowały 2 kartki A4.
Zastrzeżenie ogólne: opakowanie zazwyczaj jest wieloskładnikowe, typu pudełko foliowane/lakierowane, potem jakaś folia , coś co wygląda jak papier i trochę metalu w zszyciach - rozbicie tego na oddzielnie oznakowane pojemniki jest często ciekawe i teraz jeszcze opis do każdej części i ręczne separowanie?
Odpady komunalne to przecież tylko w niewielkiej części zdefiniowane, jednorodne opakowania, są przecież także ubrania, chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe (chyba), obierki i zielenina, nie wspominając o butach skórzanych z plastikową podeszwą, no i butelka po nawozach, stary karnisz i parę kamyków z ogródka.
Chyba oparłbym się na doświadczeniach innych krajów, wstępna i ogólna segregacja odpadów przez obywateli nie może być nazbyt uciążliwa, a rzeczywiste segregowanie i odzysk materiałów odbywa się w sposób zautomatyzowany w firmach specjalistycznych - nie kolejne składowiska śmieci, a odzysk materiałów cennych i spalarnie pozostałości (np. plazmowe).
Jeśli dobrze pamiętam to na ogólną segregację i odzysk dostajemy finansowanie z UE, ale jakoś łatwiej przerzucić segregację na obywateli na najniższym szczeblu, a centralne środki przeznaczyć na kolejne ++++, ale może w tym roku będzie inaczej?
brexit

Re: Drożejące śmieci

Post autor: brexit »

jermak pisze: 16 cze 2019, 21:45 W ramach dobrej zmiany, mieszkańcom zafundowano weryfikację śmieci zmieszanych.
(...)
Czyli znów ekologia przegrywa z chytrością, zarówno mieszkańców jak i od niedawna spółki komunalnej, czyli właśnie naszej.
W końcu to wszytko dla naszego dobra, albo jak niektórzy twierdzą: bo tak nakazała wredna Unia (Europejska).

Niestety muszę Cię zmartwić. Zmiany w przepisach spowodowane są dyrektywą UE z dnaia 30 -05-2018.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 51&from=EN

Tak zresztą jak około 85 % stanowionego w Polsce prawa. Tak niestety nakazał eurokołchoz.

Ekologia znowu przegrywa z unijną głupotą.
Problem z komunistyczną UE jest taki ,że w ramach chorej oderwanej od realiów ideologii stanowione jest prawo.
Do chorej ideologii UE , swoją cegiełkę dołożyli legislatorzy w Polin, czyli zarządzanym obecnie przez żydowsko-amerykańskie stronnictwo terytorium Polski.
Jak zwykle ideą główną ,która jest nienaruszalna przez każdy rząd w Polin po 1989 roku , jest faktyczna abdykacja państwa z kolejnych dziedzin życia społecznego , gdy deklaratywnie głoszone jest coś dokładnie odwrotnego .
I oczywiście na coraz większe rzekome obszary, których nadzorem/prowadzeniem/kontrolą zajmuje się państwo i jego agendy pobierane są coraz wyższe podatki.

Te państwo na niby, albo jak to bodajże określił nagrany w knajpie Bartłomiej Sienkiewicz : państwo to "ch u j d u pa i kamieni kupa" .
I dopóki Polska nie wyjdzie z tej patologii jaką jest UE , to nie będzie szans na zmianę.

Gdzieś tam w komentarzach pojawił się też tekst o "środkach unijnych". Powtarzanie w kółko tych bredni staje się śmieszne.
Te niby dopłąty do UE to środki , które zostały w jawny lub zakamuflowany sposób wytransferowane z Polski.
W ramach rekompensaty dostajemy tylko niewielką ich część jako tak zwane "dotacje" .
jermak
kapral
Posty: 135
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:36

Re: Drożejące śmieci

Post autor: jermak »

do Brexit
Nie wiem dlaczego, ale są ludzie żyjący z nienawiści do otaczającego świat, ani to wygodne, ani przydatne społecznie, ale jednak takie osobniki trafiają się niekiedy.
Wszędzie widzą spiski, kłamstwa, oszustwa, wrogów zewnętrznych i wewnętrznych, zasadniczo nie powinni wychodzić z domów, bo cały świat rzuca im się do gardeł.
W swojej zawziętości na czarne mówią białe i nikt im tego nie przetłumaczy, jak wygrają tysiąc złotych to uznają, że przegrali 9 tysięcy, bo na pewno było 10 tys tylko ktoś ukradł (cykliści, imigranci, eskimosi, Unia, komuniści, itd)
Przywołałeś dyrektywę z 30 maja 2018, dobrze, to jeszcze przeczytaj ze zrozumieniem, chyba, że za polską rację stanu uznajesz wyrzucanie śmieci na ulicę, wywożenie do lasu, spuszczanie ścieków do kąpielisk miejskich i na plaże.
Zalecenia cywilizowania takich działań to nie ograniczanie wolności, ale zmniejszanie strat surowcowych i ograniczanie zanieczyszczania środowiska, a to całkiem rozsądne działania.
sylwor
plutonowy
Posty: 210
Rejestracja: 01 kwie 2009, 14:13

Re: Drożejące śmieci

Post autor: sylwor »

Brexit przytoczył dyrektywę lecz jej nie czytał.
W dyrektywie nigdzie nie jest napisane że wytwarzający śmieci ma mieć mini stację segregacji odpadów.
Dyrektywa ogólnie mówiąc nakazuje zachęcanie wytwórców i stwarzanie możliwości do lepszego odzysku materiałów wtórnych.
To państwo i samorządy mają przejąć obowiązek głównej segregacji.
A u nas jak zwykle na opak. Państwo próbuje zrzucić ten obowiązek na obywatela.
Jeszcze trochę to będziemy musieli zdrapywać farbę z nadruków na opakowaniach.
grs
starszy chorąży
Posty: 478
Rejestracja: 27 paź 2006, 13:20

Re: Drożejące śmieci

Post autor: grs »

tak rozwiązali sprawę płonących wysypisk, poszukajcie w archiwum w Ostrołęce w jednym roku płonęło chyba ze 4-5 razy.

w Gminie Lelis płacę 40 zł za segregowane, za niesegregowane 75 zł od budynku mieszkalnego. Od 1 września radni podjęli decyzję że już nie od budynku a od osoby mieszkającej 19 zł za segregowane i 35 zł za niesegregowane.

Reasumując płaciłem miesięcznie 40 zł, od 1 września 76 zł będę płacił

#DojnaZmiana
ODPOWIEDZ